Aplikacja

Jakie rośliny na skalniak? 7 roślin, które ozdobią Twój ogród

Opublikowano 03/22/2023

Zielone krzewy, byliny, kolorowe kwiaty i kamienie to podstawa każdego skalniaka. W zależności od preferencji masz wiele możliwości na zaaranżowanie tego inspirowanego górskim krajobrazem ogrodu. Zastanawiasz się jakie rośliny na skalniak wybrać? Poznaj nasze podpowiedzi!

Rośliny na skalniaki ogrodowe – o czym warto pamiętać?

Skalniak to nic innego jak ogród skalny tworzony z kamieni, ziemi i roślin w taki sposób, aby przypominać górską łąkę. Chcesz upiększyć swój ogród? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, decydując, gdzie stworzysz skalniak oraz co się w nim znajdzie.

Przede wszystkim – skalniak to nie tylko kamienie i rośliny iglaste. Kolorowe kwiaty i zioła będą świetnym urozmaiceniem takiego ogrodu. Te ostatnie nie tylko stanowią element dekoracyjny, ale mogą okazać się przydatne również w kuchni.

Przy wyborze, co posadzić na skalniaku, zwróć uwagę na pory kwitnięcia roślin. Jeśli chcesz, aby Twój ogród skalny cieszył oko nie tylko wiosną i latem, postaw na rośliny kwitnące w różnych sezonach. Dzięki temu będą zdobić ogród przez cały rok.

1. Urozmaić swój ogród skalny roślinami o różnych wysokościach. Możesz wybrać niskie drzewa (sosny, świerki, modrzewie), krzewy (szczególnie te płożące się i gęste jak jałowiec czy kosodrzewina), niskie rośliny cebulowe (tulipany, przebiśniegi, krokusy) czy nawet zioła (lawendę, tymianek). 
2. Znajdź odpowiednie miejsce. Zastanów się nad tym, jak nasłoneczniony będzie skalniak, jakie rośliny możesz posadzić w pełnym słońcu, a które lepiej będą rozwijały się w zacienionych miejscach.

Ważną kwestią jest jego odległość od innych roślin w Twoim ogrodzie. Całkowicie oddalony od reszty ogrodu skalniak będzie wyglądać nienaturalnie i niepotrzebnie przyciągać uwagę, dlatego dobrze przemyśl, gdzie go zlokalizować. Do wydzielenia miejsca możesz użyć obrzeża falistego, którym łatwo odgrodzisz przestrzeń przeznaczoną właśnie pod skalniak. Postaraj się, by zadbać o płynne przejście pomiędzy konkretnymi sekcjami ogrodu.

3. Wybierz rośliny wieloletnie. Korzystne wpłynie to na Twój komfort – skalniak przetrwa lata bez konieczności sadzenia nowych roślin każdego roku. Wciąż możesz dodawać sezonowe kwiaty czy pojedyncze rośliny, ale bazą Twojego ogrodu mogą – a według niektórych nawet powinny – być wieloletnie drzewa i krzewy. Ważne, aby rośliny wieloletnie nie rosły zbyt szybko, były mało wymagające względem gleby oraz odporne na mróz. Dzięki temu na dłużej staną się ozdobami Twojego ogrodu.
4. Zadbaj o dekoracje. Poza roślinami i kamieniami w swoim skalniaku możesz wykorzystać dekoracje takie jak fontanna, lampa solarna czy figurki ogrodowe, które możesz zakupić w sklepie Auchan. Masz pomysł na jeszcze większe urozmaicenie tej przestrzeni? Nie ograniczaj się i śmiało dodawaj nowe elementy.
5. Przygotuj odpowiednio podłoże. Aby uniknąć wyrastających chwastów, możesz wykorzystać agrowłókninę. Nie tylko wstrzymuje wzrost niechcianych roślin, ale również utrzymuje odpowiednią wilgotność gleby i zapewnia lepszą jakość plonów. Mogą Ci się również przydać nawozy i preparaty do roślin.
6. Postaw na różnorodność. Wybierz kilka gatunków roślin, które posadzisz w grupach, np. po 3 sztuki każdego z nich. Unikaj sadzenia po jednym egzemplarzu wielu odmian kwiatów czy krzewów – może to wprowadzić zbyt wiele kolorów i kształtów, co nie będzie wyglądać estetycznie.

Co posadzić na skalniaku, aby się dobrze prezentował?

Ogród skalny najczęściej przypomina górskie widoki, jednak możesz go zaaranżować w dowolny sposób. To, jakie rośliny do skalniaka wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Możesz wybrać typowe wysokogórskie krzewy i drzewa, ale nie tylko. Kwiaty, zioła czy nawet kamienie mogą urozmaicić każdy skalniak. Jakie rośliny będą się dobrze prezentować?

Niskie drzewa i krzewy

Drzewa sadzone w skalniaku nie są popularnym wyborem. Jeśli jednak się na nie decydujesz, nie powinny być one zbyt duże i najlepiej, aby nie zacieniały nadmiernie przestrzeni. Dobrze jest wybierać rośliny wolnorosnące, które nie przysłonią szybko pozostałej części skalniaka. Czasem wybiera się w tym celu brzozy, sosny i modrzewie. 

Jakie rośliny na skalniaki są najczęściej wybierane? Częstym wyborem są krzewy, zarówno te liściaste, jak i iglaste. Do popularnych krzewów liściastych należą tawuły, pięciorniki i dzikie róże. Przewagą iglastych krzewów jest ich zimozieloność i zachowanie igieł przez cały rok. Dzięki jodle, świerkowi czy kosodrzewinie Twój ogród skalny może być zielony nawet zimą. 

Kwiaty i trawy ozdobne

Kwiaty będą świetnym kolorowym dodatkiem. Jakie kwiaty do skalniaka będą odpowiednie? Postaw na te kwitnące wiosną – dzięki nim Twój ogród szybko nabierze koloru po zimie. Do takich roślin należą przebiśniegi, tulipany czy irysy. Tak jak w przypadku krzewów, postaraj się wybrać również kwiaty całoroczne, np. bergenie, zawciągi i płomyki szydlaste. Dobrym wyborem będą też trawy ozdobne, takie jak kostrzewa sina. 

Zioła

Wiele ziół sprawdzi się doskonale nie tylko jako przyprawa czy w celach leczniczych, ale również jako dekoracje. Tymianek, rozmaryn, szałwia czy oregano zaliczamy również do roślin ozdobnych. 

Do skalniaka szczególnie dobrze nadają się gatunki, które naturalnie rosną w klimacie śródziemnomorskim – wśród skał, na suchej ziemi, w pełnym słońcu. Zioła zwykle są mało wymagające pod kątem gleby oraz mogą przetrwać przynajmniej łagodne zimy. I oczywistą zaletą ziół jest możliwość ich wykorzystania w kuchni! 

Jak widzisz, urządzając skalniak, możesz sobie pozwolić na niemal pełną dowolność. A podsumowując, jakie rośliny do skalniaka są najlepsze? 

 • Mrozoodporne, całoroczne i zimozielone – to rośliny, które będą zdobić Twój ogród przez cały rok.
 • Odporne na trudne warunki gleby – rośliny w Twoim skalniaku będą rosły wśród kamieni i w otoczeniu wielu innych gatunków. 
 • Wolnorosnące – takie rośliny nie zasłonią szybko innych kwiatów czy krzewów w skalniaku, a Ty nie będziesz mieć potrzeby, aby je często podcinać.

  Jakie rośliny na skalniak w pełnym słońcu?

  Twój ogród skalny znajdzie się w nasłonecznionym miejscu? Nie wiesz, jakie kwiaty na skalniak w słońcu wybrać? Przy ziemi i skałach temperatura dodatkowo wzrasta, dlatego w takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się rośliny odporne na suszę, wysokie temperatury i niewymagające urodzajnej gleby. Należą do nich między innymi:

 • gęsiówka kaukaska, 
 • tymianek właściwy,
 • smagliczka górska, 
 • sasanka,
 • szarotka alpejska, 
 • przetacznik kłosowy.
 • Są to rośliny, które lubią promienie słoneczne, jednak nie wymagają dobrej jakości gleby. Świetnie sprawdzą się na skalniakach o położeniu południowym.  

  Jeśli zdecydujesz się na rośliny bardziej wymagające, możesz wspomóc się działaniem nawozów i preparatów do roślin, które stymulują ich wzrost i rozwój.

  Rośliny na skalniaki ogrodowe. 7 propozycji, które sprawdzą się w każdym ogrodzie!

  Jak już wiesz, ogród skalny to nie tylko kamienie, ale również rośliny. Poniżej przedstawiamy propozycje, które będą odpowiednie w każdym ogrodzie.
  1. Żagwin ogrodowy – jest to roślina o obfitym kwitnięciu, zostaje pokryta drobnymi fioletowymi kwiatkami. We właściwych warunkach kwitnie już na początku kwietnia, zdobiąc ogród zaraz po zimie. Żagwin jest całoroczny – zachowuje zielone liście nawet w zimie.
  2. Kostrzewa sina – rodzaj trawy ozdobnej. Jest srebrno-zielona i ładnie wkomponuje się wśród innych roślin. Kwitnie od maja do czerwca.
  3. Goździki – w zależności od gatunku mogą kwitnąć nawet od czerwca. Lubią słońce, kwitną w różnych kolorach, np.: alpejski na różowo, a kropkowany na różowo, biało, czerwono lub czerwono-biało.
  4. Rojniki – różne odmiany mogą mieć liście w kolorach: purpurowym, brązowym, a nawet być dwubarwne. Kwitną dopiero rośliny wieloletnie, zachwycając intensywnymi kolorami: żółtym, czerwonym i różowym. Zakwitają od lipca.
  5. Cyprysik groszkowy – jest to drzewo o gęstych pędach porośniętych niewielkimi szyszkami wielkości ziarnka grochu. Cyprysik jest rośliną wieloletnią, może przetrwać nawet kilkaset lat, a dodatkowo rośnie bardzo wolno.
  6. Słonecznica – jest rośliną niską, która rozrasta się wszerz. Ma barwne, drobne kwiatki przypominające gwiazdki. W zależności od odmiany może kwitnąć na różowo, żółto czy pomarańczowo, a czasem wielokolorowo. Słonecznicę możemy podziwiać w ogródkach od czerwca do sierpnia, a jej kwiaty otwierają się tylko w czasie słonecznych dni.
  7. Rozchodnik ościsty – roślina długowieczna, mrozoodporna, dzięki czemu może zdobić ogród przez cały rok.

  Jakich roślin unikać na skalniaku?

  To, jakie rośliny na skalniak wybierzesz, może być Twoją indywidualną decyzją. Natomiast warto wybrać kwiaty i krzewy, które zapewnią Ci komfort dbania o ogród skalny. Jakie rośliny na skalniaki są nieodpowiednie?

 • Gęste i szybkorosnące krzewy. Oczywiście, możesz je regularnie przycinać, jednak będzie to uciążliwe. Takie rośliny mogą szybko przysłonić skalniak, zacienić go, przez co cały ogród nabierze niechlujnego charakteru.
  • Wysokie drzewa. Podobnie jak gęste krzewy mogą zasłonić rośliny w skalniaku. Szczególnie szkodliwe będą ogrodów o niewielkiej powierzchni. 
  • Jednosezonowe kwiaty. W nadmiarze sprawią, że co roku będziesz sadzić nowe. W takim razie jakie kwiaty na skalniak? Postaw na rośliny wieloletnie. Przede wszystkim zwiększy to Twój komfort prowadzenia ogrodu – spędzisz więcej czasu na podziwianiu go, a nie ciągłej pracy przy nim. 
  • Rośliny kwitnące w jednej porze roku. Posadź wiele gatunków o różnych porach wegetacji, aby Twój skalniak zachwycał każdego dnia.

  Teraz już wiesz, jak stworzyć w Twoim ogrodzie piękny skalniak!

  Skalniak może stać się wyjątkowym miejscem w Twoim ogrodzie, w którym pojawią się różnorodne rośliny. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, skalniak zawsze będzie akcentem, który przyciągnie uwagę. Niezbędne narzędzia ułatwiające Ci pracę przy projekcie znajdziesz w Auchan!