Aplikacja
Kiedy Podlewac Rosliny

Kiedy podlewać kwiaty, aby pięknie rosły? Zielony kalendarz Auchan

Opublikowano 07/15/2023

Piękny ogród pełen bujnie kwitnących kwiatów może być powodem do dumy. Jednak, aby rośliny rosły i rozkwitały, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Czy wiesz jednak kiedy podlewać kwiaty? Jeśli masz co do tego wątpliwości, sprawdź porady ogrodnicze Auchan!

Kiedy podlewać rośliny? Przydatne wskazówki ogrodnicze

Nawadnianie roślin jest jednym z najważniejszych aspektów ich pielęgnacji, który ma istotny wpływ na ich wygląd i wzrost. Bez względu na to, czy masz duży ogród pełen różnorodnych kwiatów, czy niewielki balkon z kilkoma doniczkowymi roślinami, możesz cieszyć się ich wspaniałym wyglądem. Pomimo tego, że podlewanie może wydawać się nieskomplikowaną czynnością, możesz nieświadomie popełniać błędy, które będą skutkować uschnięciem Twoich zielonych kwiatów, krzewów czy drzewek. Pamiętaj więc o tych ważnych zasadach:

  1. Nie lej wody bezpośrednio na liście, zwłaszcza jeśli podlewasz rośliny rosnące na zewnątrz. Kropelki wody, które się na nich osadzają, mogą działać jak soczewki skupiające promienie podczas słonecznej pogody. Nadmierna ekspozycja może powodować poparzenie liści, a w rezultacie nawet całkowite uschnięcie rośliny. 

  2. Unikaj podlewania wodą o dużym stężeniu soli (np. wodą zmiękczoną). Jej nadmiar w glebie, może prowadzić bowiem do problemów z absorbowaniem przez korzenie. 

  3. Nie zostawiaj nadmiaru wody w podstawce doniczki. Może to doprowadzić do powstawania grzybów i gnicia korzeni.

  4. Nie podlewaj kwiatów zbyt silnym strumieniem wody, gdyż możesz je uszkodzić. Najlepiej nawadniać rośliny polewając glebę konewką, nie tylko wokół łodygi, ale też szeroko wokół. Wiele roślin ma bowiem bardzo rozbudowane systemy korzeniowe. Dla optymalnych efektów nawodnienia możesz korzystać z automatycznego systemu nawadniania.
Kiedy Podlewac Kwiaty Na Balkonie

Kiedy podlewać kwiaty – rano czy wieczorem? Porównanie korzyści

Pora podlewania ma ogromne znaczenie! Sprawdź, jakie korzyści ma podlewanie poranne, a jakie wieczorne.

Podlewanie rano

Wczesny ranek to dobra pora na podlewanie roślin zarówno zewnętrznych, jak i tych rosnących w domu. Warto jednak pamiętać, by latem, gdy temperatury są wysokie, nawodnić rośliny przed nadejściem największego upału, czyli bardzo wcześnie. Podlewanie roślin rano pozwala im łatwiej przetrwać skwar, dzięki czemu wieczorem nie będą całkowicie wysuszone i zwiędnięte. Należy jednak pamiętać, że woda z porannego podlewania szybko paruje, dlatego też rośliny mogą nie dostać jej wystarczającej ilości. Wtedy też konieczne będzie dodatkowe podlewanie wieczorem.

Kiedy Podlewac Kwiaty Po Przesadzeniu

Podlewanie wieczorem

Wieczór to optymalny czas podlewania większości roślin, zwłaszcza ogrodowych i balkonowych. Temperatura nie jest już wysoka, a dodatkowo nie grozi im poparzenie słońcem. Co więcej, rośliny mogą spokojnie pobierać potrzebną im wodę przez całą noc, bez ryzyka jej zbyt szybkiego wyschnięcia. Po upalnym dniu kwiaty są spragnione wody, dlatego warto podlewać je obficie, a po kilkunastu minutach wylać nadmiar z podstawek.

Kiedy najlepiej podlewać kwiaty w domu, w ogrodzie i na balkonie?

Każda roślina ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na wodę. Jednak warunki, w jakich rosną, często dość mocno wpływają na preferencje dotyczące czasu podlewania. Kiedy podlewać kwiaty w domu, ogrodzie i na balkonie?

Kiedy podlewać kwiaty w domu?

Rośliny domowe nie są tak bardzo narażone na działanie czynników pogodowych, jak te zewnętrzne. Dlatego też okres ich intensywnego wzrostu i kwitnienia może być dłuższy. Jako że kwiatom doniczkowym w domu zazwyczaj nie grozi poparzenie słońcem, można podlewać je rano. Najintensywniejsze parowanie wody odbywa się bowiem w godzinach okołopołudniowych. Właśnie wtedy rośliny powinny być dobrze nawodnione. Pamiętaj też, że kwiaty wymagają hojnego podlewania w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Później możesz nieco zmniejszyć częstotliwość nawadniania.

Kiedy Najlepiej Podlewac Kwiaty

Kiedy podlewać kwiaty na balkonie?

Większość kwiatów balkonowych źle znosi przesuszenie. Warto więc podlewać je obficie i regularnie. Najwięcej wody potrzebują rośliny umieszczone na ekspozycji od strony południowej, gdyż tam słońce świeci najdłużej i najbardziej intensywnie. Kiedy podlewać kwiaty na balkonie? W upalne dni, kiedy mury są mocno rozgrzane, a kwiaty długo stoją w pełnym słońcu, należy podlewać je 2 razy dziennie – rano i późnym popołudniem. Jeśli temperatury są umiarkowane, wystarczy 1-krotne podlewanie – o poranku lub wieczorem.

Sprawdź również: Rośliny pnące – jakie będą najlepsze na balkon i do ogrodu?

Kiedy podlewać kwiaty w ogrodzie?

Rośliny ogrodowe należy podlewać rzadko, ale za to bardzo obficie, tak aby gleba została nawodniona na głębokość ok. 20 cm. Warto robić to wczesnym rankiem, kiedy ziemia jest chłodna po nocy, więc woda nie wyparuje tak szybko. W bardzo upalne dni, kiedy już od rana mocno świeci słońce, można zdecydować się na dwukrotne podlewanie lub nawodnić rośliny tylko wieczorem.

Kiedy Podlewac Kwiaty Rano Czy Wieczorem

Kiedy podlewać kwiaty po przesadzeniu? Zadbaj o nowo posadzone rośliny

Świeżo posadzone rośliny są szczególnie wrażliwe na niedobór lub nadmiar wody. Dlatego też warto wiedzieć, jak postępować z nowym nabytkiem, by rósł wyjątkowo pięknie.

Podlewanie przed przesadzeniem

Wiele osób zastanawia się, czy podlewać kwiaty przed przesadzeniem, czy po. Obfite skropienie wodą rośliny przed wyjęciem z doniczki może ułatwić ten proces i sprawić, że korzenie będą wyciągnięte w całości, bez uszkodzeń. Dlatego też, jeśli zamierzasz przesadzić roślinę, najpierw sprawdź, czy korzenie nie znajdują się pod spodem doniczki. Jeśli tak, najlepiej delikatnie je rozplącz, a później namocz ziemię dla ułatwienia transferu.

Podlewanie po przesadzeniu

Najpopularniejsza ziemia ogrodowa, kupowana w workach jest dość sucha. Dlatego też, w zależności wymagań rośliny, można podlać ją dodatkowo po przesadzeniu.

Przeczytaj także: Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Dobre praktyki

Kiedy Podlewac Kwiaty W Domu

Jak często podlewać kwiaty? Dobre praktyki nawadniania roślin

Lepiej mało a często, czy obficie i rzadziej? Wielu początkujących ogrodników zadaje sobie to pytanie w kontekście podlewania swoich roślin. Czy wiesz, jaka metoda jest skuteczniejsza i lepsza dla kwiatów?

Częste podlewanie małymi ilościami wody sprawia, że nie dostaje się ona do głębszych warstw ziemi, przez co rośliny nie mogą się dobrze ukorzenić. Płytkie ukorzenienie się rośliny sprawia, że jest ona słabsza, bardziej podatna na uszkodzenia i wrażliwa na nawet bardzo krótkie okresy przesuszenia. Takim kwiatom, nawet jeśli są wieloletnie, rzadko kiedy udaje się przezimować, gdyż płytko osadzone korzenie są bardziej podatne na przemarzanie.

Podlewanie powinno się wykonywać dość rzadko, ale za to obficie. Wtedy to wilgoć jest w stanie przedostać się do głębokich warstw gleby, a w razie kilkudniowej suszy, roślina nie obumrze. Będzie ona bowiem sięgać po wodę do głębszych warstw podłoża. Pozwala to na lepsze ukorzenienie się, a w rezultacie większą odporność i optymalny wzrost.

Częstotliwość podlewania kwiatów powinna być dostosowana do gatunku i wymagań, gleby, pory roku oraz umiejscowienia. Ilość wody należy dostosować do indywidualnych potrzeb każdej rośliny i obserwować reakcję na każdą zmianę. Częstszego podlewania kwiaty wymagają jednak latem. Wysokie temperatury sprawiają, że woda szybciej paruje, dlatego też należy dostarczać większe jej ilości. Wtedy to warto zwiększyć częstotliwość nawadniania o 1-2 razy w stosunku do poprzedniej rutyny. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, czy roślina potrzebuje wody, jest włożenie palca do ziemi. Jeśli na 1–2 cm głębokości podłoże nadal jest suche, jest to znak dla Ciebie, że nadszedł czas na podlanie.

Kiedy Podlewac Kwiaty W Ogrodzie

Czym podlewać rośliny? Rodzaj wody ma znaczenie!

Wiele roślin źle znosi podlewanie wodą twardą, czyli taką, jaka najczęściej płynie z kranu. Jest ona również chlorowana, a pierwiastek ten szkodzi roślinom. Dla kwiatów, zwłaszcza doniczkowych dobrze jest uprzednio przygotować wodę do podlewania. Jak to zrobić?

  • Przegotuj i ostudź wodę. W ten sposób ją zmiękczysz i zredukujesz obecność węglanu wapnia, który często jest przyczyną żółknięcia liści. 
  • Pozostaw wodę w otwartym pojemniku na kilka godzin (a najlepiej na całą noc). Chlor zdąży wyparować, a jej temperatura zrówna się z temperaturą otoczenia. 
  • Do podlewania roślin ogrodowych i balkonowych świetnie sprawdza się deszczówka.
Jak Podlewac Kwiaty

Kiedy podlewać kwiaty? Już wiesz!

Woda jest roślinom niezbędna do życia. Dlatego też, jeśli chcesz mieć piękne kwiaty, nie możesz zaniedbywać ich regularnego podlewania. Pamiętaj, by wybrać jednak na to odpowiednią porę i dostosować częstotliwość do potrzeb gatunku.

Dzięki poradom Auchan wiesz już, kiedy podlewać kwiaty! Odpowiednia pielęgnacja roślin sprawi, że te odwdzięczą Ci się przepięknym wyglądem, który będzie cieszyć Twoje oczy przez długi czas. Pielęgnacja ogrodu wymaga jednak odpowiednich narzędzi. Sprawdź ofertę produktów marki własnej Gardenstar i kupuj wygodnie potrzebne akcesoria online oraz w sklepach stacjonarnych Auchan.