Aplikacja

Kiedy przycinać róże i je sadzić? Kalendarz ogrodnika

Opublikowano 21.01.2024 - 7 minut czytania

Pielęgnacja róż nie jest skomplikowana. Możesz posadzić je w swoim ogrodzie i latem cieszyć się bujnymi oraz cudownie pachnącymi kwiatami. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad. Jak i kiedy przycinać róże? Podpowiadamy, jak dbać o krzewy, aby stały się prawdziwą ozdobą Twojego przydomowego ogródka!

Uprawa róż – co warto wiedzieć?

Dzięki różom dom i ogród nabierają romantycznego uroku. Krzewy te przyciągają również pszczoły, motyle i inne owady. Gęste róże mogą stanowić naturalną barierę przed wiatrem, chroniąc inne rośliny w ogrodzie przed silnymi podmuchami. Większe odmiany dostarczą także cienia, chroniąc przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Zobacz również: Budleja Dawida – kwiat, który przyciąga motyle do ogrodu!

Kiedy przycinać róże? Najlepszy czas

Przycinanie róż to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Dzięki niemu krzew nie rozrośnie się nadmiernie i nie zdziczeje. Co więcej, regulowanie objętości krzewu to gwarancja obfitszego kwitnienia, a dzięki tym zabiegom roślina jest zdrowsza i silniejsza.

Róże możesz lekko przycinać przez cały sezon, aby zachować je w dobrej kondycji. Pamiętaj jednak, że wiosenne cięcie jest tym najważniejszym.

Przeczytaj też: Pielęgnacja hortensji – wszystko, co musisz wiedzieć!

Przycinanie róż wiosną

Jak obcinać róże na wiosnę? Pierwsze w roku przycinanie ma pobudzić krzew do wzrostu. To też szansa na jego formowanie oraz poprawę ogólnej kondycji rośliny. Wiosną warto też usunąć martwe, uszkodzone i przemarznięte pędy po zimie, dzięki czemu dodatkowo pomożesz pobudzić różę do wypuszczania nowych.

Letnie przycinanie – czy to potrzebne?

Tak, ponieważ w ten sposób usuwasz przekwitłe kwiaty i cały czas kontrolujesz kształt krzewu. Przycinanie letnie pomaga eliminować zbyt długie pędy i zapewnia równomierny rozwój roślinie. Usuwanie przekwitłych kwiatów (oczyszczanie) skłania krzew do produkcji nowych pąków. Dzięki takim zabiegom możesz liczyć nawet na kilka cykli kwitnienia!

Przygotowanie róż do zimy – przycinanie jesienne

Jesienne przycinanieróż to zabieg ochronny. Usuwanie zbędnych lub długich pędów i formowanie krzewu pomaga ograniczyć opór wiatru. To z kolei zmniejsza ryzyko złamania gałęzi podczas zimowych wichur i opadów śniegu. Jesienne przycinanie również ułatwia zbieranie i usuwanie opadłych liści, co istotne jest w kwestii estetyki oraz hamowania rozwoju pleśni czy grzybów w Twoim ogrodzie.

Jak podcinać róże?

Wiesz już, kiedy przycinać róże – teraz kilka słów na temat techniki wykonywania tych zabiegów. Potrzebne Ci będą: dobry sekator boczny (nie typu kowadełkowego) i rękawice ogrodowe. Pędy różane nie są grube, więc nie potrzebujesz zaawansowanych sprzętów. Jednak mimo to warto chronić swoje dłonie, gdyż krzewy na ogół są kolczaste.

To Cię zainteresuje: Ogród rustykalny – jak stworzyć sielską atmosferę wokół domu?

Główne cięcie należy wykonać wczesną wiosną. Zacznij od usunięcia martwych lub uszkodzonych pędów (tych, które wyglądają na brązowe). W przypadku okazów, wymagających mocnego przycinania, pozbądź się od jednej trzeciej do nawet połowy ubiegłorocznych pędów, aż znajdziesz wewnątrz zdrowe i białe środki.

Niektóre odmiany róż, będą wymagały przycięcia, by roślina ponownie zakwitła w następnym sezonie. Przytnij więc przekwitłe części do pierwszej pięciolistkowej łodygi, aby pobudzić porost.

Sadzenie róż – kiedy i jak to zrobić?

Kiedy sadzić róże? W polskim klimacie do wyboru są dwa terminy. Wiosną – od kwietnia do czerwca, kiedy ziemia jest już nagrzana i roślina ma korzystne warunki do tego, by się ukorzenić.

Możesz również posadzić krzewy różane jesienią, a więc we wrześniu lub w październiku. Gleba jest wtedy jeszcze ciepła i na tyle wilgotna, że krzewy nie wymagają silnego nawadniania. Warto wiedzieć, że sadzenie jesienne to sposób na to, aby roślina wykorzystała zimowe miesiące na rozwój silnego systemu korzeniowego.

To warto wiedzieć: Okrywanie roślin na zimę. Jak zrobić to poprawnie?

Co lubią róże?

Przed zakupem sadzonek warto porozmawiać ze specjalistą o tym, jakie odmiany będą odpowiednie do Twojego ogrodu. Informacje o konkretnych krzewach znajdziesz też niekiedy w internecie.

Róże preferują glebę od lekko kwasowej aż do lekko zasadowej. Warto zatem sprawdzić pH podłoża i dostosować go do rośliny, aby stworzyć jej optymalne warunki.
Róże nie lubią zbyt wilgotnych miejsc. Upewnij się, że gleba dobrze odprowadza wodę, aby uniknąć zalewania korzeni.

Róże uwielbiają pełne nasłonecznienie. Wybierz miejsce, gdzie rośliny będą miały dostęp do co najmniej 6-8 godzin światła słonecznego dziennie.

Sadzenie róż krok po kroku

Jak sadzić róże? Krzewy w pojemnikachnależy po prostu przesadzić do ziemi, natomiast sadzonki z tzw. gołym korzeniem, tuż przed sadzeniem włóż na noc do wody.

Sadzenie róż krok po kroku:

  1. Wybierz miejsce, w którym jest dobry drenaż, gdyż korzenie róż nie lubią stać w wodzie. 
  2. Wykop na tyle szeroki i głęboki dołek, aby zmieścił się w nim cały korzeń rośliny. 
  3. Wymieszaj dużą ilość kompostu ogrodowego, mchu torfowego lub innej materii organicznej z ziemią usuniętą z dołka do sadzenia
  4. Część mieszanki umieść na dnie dołka i ułóż na niej korzenie rośliny.
  5. Korona rośliny powinna znajdować się ok. 5 cm poniżej poziomu gruntu. 
  6. Częściowo wypełnij dołek mieszanką gleby i dodaj nawóz, który powoli się uwalnia. 
  7. Obficie podlej, a następnie obsyp roślinę pozostałą ziemią.
  8. Górna warstwa gruntu powinna być luźna, by z jednej strony chronić krzew w czasie klimatyzacji, a jednocześnie umożliwiać nowym pędom swobodne przebicie się. 
  9. Jeśli sadzisz więcej niż jeden krzew, pozostaw pomiędzy roślinami co najmniej pół metra wolnej przestrzeni. 

Pielęgnacja młodych krzewów

Jak dbać o róże, by pięknie kwitły? Bardzo ważne jest regularne nawożenie. Na krzewy dobrze działa comiesięczne stosowanie kompostu czy przekompostowanego obornika i innych naturalnych nawozów, takich jak organiczna emulsja rybna. Dodatki organiczne pomagają również pobudzić pożyteczne mikroorganizmy i zapewnić zrównoważone pH podłoża.

Zadbaj także o to, by gleba była wilgotna. Pamiętaj jednocześnie o jednej zasadzie – róże nie lubią przelewania. Jeśli Twój ogród jest na piaszczystym podłożu, podlewaj je częściej. Na gliniastym, które dobrze trzyma wilgoć, róż nie trzeba podlewać regularnie, chyba że panuje susza.

Młode krzewy padają ofiarą szkodników i chorób. Najczęściej jest to mączniak prawdziwy i czarna plamistość. Możesz wybierać odmiany, które są na nie odporne, np. róże hybrydowe Carefree Delight, pnące Zéphirine Drouhin, parkowe Knock Out lub angielskie Graham Thomas i Gertrude Jekyll.

Aby uniknąć mączniaka prawdziwego, podlewaj podłoże rano. Unikaj opryskiwania wodą liści, ponieważ mokre (szczególnie w nocy) zapewniają idealne środowisko do jego rozwoju.

Przeczytaj też: Jak zwalczyć mszyce? Domowe sposoby i porady dla ogrodników

Kalendarz ogrodnika – miesięczny przewodnik po uprawie róż

Plan prac ogrodowych zawsze uzależniony jest od pory roku. Aby pielęgnacja róż była skuteczna, powinna odbywać się zgodnie z następującym harmonogramem.

Wiosenne prace w ogrodzie różanym

Marzec i kwiecień to czas sadzenia, a także wiosennego przycinania. Pamiętaj o nawadnianiu podłoża, a w maju rozpocznij regularne nawożenie.

Zobacz również: Ogród wiosną – przygotowanie i pielęgnacja krok po kroku

Lato w ogrodzie różanym

Od czerwca do sierpnia kontynuuj comiesięczne nawożenie rośliny. W upalne dni zadbaj o nawodnienie podłoża. Regularnie usuwaj przekwitnięte kwiaty. Przy okazji oglądaj krzewy – jeśli pojawią się oznaki choroby czy obecność szkodników, zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin.

Jesienne przygotowania do zimy

We wrześniu i październiku możesz sadzić nowe krzewy. To też dobry czas na to, by zadbać o te posadzone wiosną. W tym okresie wykonaj również lekkie przycinanie, usuń zbyt długie pędy oraz martwe liście. W styczniu sporządź plan na nadchodzący sezon, uwzględniając ewentualne zmiany w aranżacji ogrodu oraz nowe odmiany róż.

Zadbaj o różany ogród z Auchan!

Wiesz już, kiedy sadzić oraz jak przycinać róże, aby pięknie rosły i kwitły przez cały sezon. Wybierając nowe krzewy, warto wybierać odmiany znane z odporności na choroby i szkodniki, co ułatwi utrzymanie zdrowych roślin.
Jak dbać o róże przez cały rok? Regularne nawożenie, utrzymywanie umiarkowanej wilgotności podłoża i kontrola roślin pod kątem chorób czy szkodników to niezbędne czynności podczas pielęgnacji.

Przeczytaj także: Ogródek w bloku – 5 praktycznych porad

To, czego potrzebujesz, by zadbać o krzewy różane, znajdziesz w dziale ogrodniczym Auchan. Sprawdź asortyment i wybierz potrzebne produkty.