Aplikacja

Kiedy sadzić tuje i jak to robić prawidłowo? 6 porad

Opublikowano 03/05/2023

Tuje możesz posadzić w celach estetycznych lub stworzyć z nich piękny żywopłot, który nie będzie nadmiernie wymagający w pielęgnacji. Dowiedz się, kiedy sadzić tuje i jakie są podstawowe zalecenia dotyczące ich pielęgnacji.

Kiedy najlepiej sadzić tuje, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o żywotnikach

Tuje są bardzo wdzięczną grupą drzew i krzewów, nazywanych również żywotnikami. Są chętnie sadzone w celach ozdobnych oraz jako żywopłot, po to, by ochronić się przed hałasem, kurzem z ulicy czy spojrzeniami przechodniów. Do wyboru masz sporą ilość odmian ozdobnych o wysokich walorach estetycznych. Największą zaletą tui w ogrodzie jest to, że są zielone zarówno w lecie, jak i w zimie, co oznacza, że świetnie prezentują się przez cały rok. Wśród innych niewątpliwych plusów ich sadzenia można wymienić to, że:

 • dobrze znoszą przycinanie, a wręcz potrzebują go do tego, by dobrze rosnąć i nienagannie się prezentować — można formować z nich różne kształty przy pomocy nożyc do żywopłotu Garden Star,
 • dość szybko i gęsto rosną – jedne odmiany bardziej w górę, inne na boki, chociaż jest to skorelowane również z tym, w jaki sposób je posadzisz,
 • nie mają dużych wymagań dotyczących uprawy i są proste w pielęgnacji, rosną praktycznie na każdym rodzaju gleby – istotne jest jedynie to, by regularnie je podlewać,
 • są stosunkowo niedrogie, ogólnodostępne i można łatwo stworzyć z nich piękny żywopłot.

Co zrobić, żeby rośliny się przyjęły? Jak przygotować grunt i co ile sadzić tuje? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej. Z naszym poradnikiem bez problemów poradzisz sobie z sadzeniem i pielęgnacją tui!

Jaką odmianę tui wybrać?

Zanim przejdziemy do tego, jak powinieneś pielęgnować Twoje rośliny ogrodowe, przybliżymy, spośród jakich rodzajów możesz wybierać. Tuje dzielimy na trzy główne odmiany:

 • stożkowe – czyli przykładowo Europe Gold, Kórnik czy Milky,
 • kuliste – Hoseri, Mirijam, Whipcord czy Teddy,
 • kolumnowe – Columna, Szmaragd, Brabant.

Jednak tuje można dzielić nie tylko z uwagi na kształt. W innych podziałach żywotniki klasyfikujemy jako wschodnie, zachodnie oraz olbrzymie.

Najczęściej wybierane do polskich ogrodów są tuje Szmaragd i Brabant. Pierwszy rodzaj tui rośnie około 20 cm na rok, zatem nie trzeba jej aż tak często przycinać. Ma ciemnozieloną barwę, którą zachowuje w okresie zimowym. Tuję Szmaragd częściej zobaczymy w nowoczesnych i eleganckich ogrodach.

Druga z nich, czyli tuja Brabant jest ciągle jasno-zielona, a jej przyrost plasuje się na poziomie 30-40 cm rocznie. Dobrze radzi sobie nawet na średniej jakości glebach, przeżywa upały i mróz. W Polsce dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Przeważnie wybiera się ją do ogrodów urządzonych w stylach nawiązujących do naturalnych.

Kiedy sadzić tuje? Kalendarz ogrodnika

Żebyś mógł posadzić tuje, powinieneś zdecydować, w jakiej formie je kupisz. Do wyboru są sadzonki w doniczkach oraz te wykopane z gruntu – z gołym systemem korzeniowym lub balotowane, czyli owinięte workiem jutowym.

Te pierwsze powinny być od początku hodowane w doniczkach, dzięki czemu będą rozwijać zdrowy system korzeniowy, dostosowany do ilości posiadanej w pojemniku przestrzeni. Ważne dla powodzenia całej procedury jest kupowanie tui w sprawdzonych miejscach. Kiedy najlepiej sadzić tuje tego rodzaju? Możesz robić to właściwie przez cały okres wegetacyjny, ale unikaj okresu największych upałów i przymrozków.

Kiedy sadzić tuje kopane z gruntu? Najlepiej w okresie od sierpnia do listopada, jednak nie przed intensywnym ochłodzeniem, ponieważ roślina może mieć problem z przystosowaniem się i przemarznie. Jeżeli chcesz mieć tuje nie w ogrodzie, a na tarasie, zaopatrz się w donice takie jak doniczka FURU ROUND SLIM oraz nawóz do iglaków Bopon. Możesz ustawić je na tarasie właściwie w dowolnym momencie w ciągu roku. Jeżeli jednak zakupisz je na wiosnę lub jesień, sprawny wzrost rośliny będzie gwarantowany. Jest to szybki i wygodny sposób na zaaranżowanie przydomowej przestrzeni. Co więcej, tui w przeciwieństwie do wielu innych roślin sadzonych na balkonach i tarasach nie trzeba wnosić na okres zimowy do domu.

Jak przygotować grunt pod sadzenie tui?

Przygotowanie gruntu pod sadzenie tui nie różni się znacząco od tego, które wykonujemy w odniesieniu do innych iglastych drzew i krzewów. Konieczne jest wykopanie dołków nawet dwukrotnie większych od systemu korzeniowego, który aktualnie posiada roślina. Przydatne mogą być tutaj akcesoria do podłoża, np. czarna agrowłóknina Bradas, jak również taczki lub wózek, jeżeli tylko będziemy sadzić większą ilość roślin.

Kluczowe będzie także dokupienie dodatkowej ziemi, najlepiej o odczynie kwasowym, ponieważ właśnie taki preferują żywotniki. Zerwij darń, usuń trawę, korzenie innych roślin i wymieszaj ziemię z torfem. Tuż przed wsadzeniem tui wyciągnij ją z ziemi lub z worka. W obu przypadkach powinieneś namoczyć jej system korzeniowy – w pierwszym przypadku pozwoli to na łatwiejsze wyjęcie rośliny z doniczki, a w drugim zadba o to, by drzewko się przyjęło.

Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie odrywać na siłę korzeni od doniczki. Jeżeli nie możesz ich wyjąć, delikatnie je odetnij. W innym przypadku możesz doprowadzić do obumarcia rośliny. Wszystkie akcesoria potrzebne podczas przygotowywania gruntu i sadzenia tui znajdziesz w Auchan stacjonarnie lub internetowo.

W jakiej odległości sadzić tuje? Wymiary to podstawa!

Najbardziej wymagającym, ale jednocześnie najczęściej wybieranym przez konsumentów gatunkiem z omawianej rodziny jest tuja szmaragd. Co ile sadzić tę roślinę? Zaleca się robić to co 80-100 cm. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt gęsto posadzone rośliny zaczynają rywalizować o zasoby i rosną bardziej w górę, niż na boki. Zachowując odpowiedni odstęp, zagwarantujemy im dobre warunki do wzrostu, proporcjonalny wygląd oraz dostęp do wody i składników mineralnych. Skoro już wiesz, w jakiej odległości sadzić tuje, czas przejść do praktycznych porad związanych z tym procesem.

Tuje – kiedy sadzić i o czym nie zapominać

Wiesz już co ile sadzić tuje. Podczas sadzenia tui, a także w czasie ich pielęgnacji powinieneś pamiętać także o następujących zasadach:

 • System korzeniowy rośliny musi być ułożony w ziemi w naturalny sposób. Nie może być np. podwinięty do góry, co często zdarza się, gdy tylko wkłada się drzewo w wykopany uprzednio dół i zaczyna zasypywać oraz ubijać ziemię. Takie postępowanie może prowadzić nawet do uschnięcia tui.
 • Nawożenie rośliny stosuj od marca do lipca. Jeśli przedłużysz nadmiernie ten okres, drzewo nie przejdzie w sposób naturalny w okres wegetacji i przemarznie w zimie. Do tui dobrze sprawdzają się nawozy do iglaków, z mączką bazaltową czy kompost.
 • Pamiętaj o regularnym przycinaniu gałązek – kup dobry sekator ogrodowy o ostrym zakończeniu i dbaj o to, by ucinał, a nie miażdżył roślinę – dobrze sprawdzą się nożyce ogrodowe do krzewów i gałęzi Gardenstar. Podczas przycinania obcina się od 1/3, do nawet połowy pędów. Wszystko po to, by tuja mogła swobodnie się rozrastać. Musisz pozbyć się także uschniętych i uszkodzonych gałązek.
 • Chcesz nieco gęściej rozmieścić tuje? Kiedy sadzić je bliżej, niż co 80 cm? Jeżeli zależy Ci na bardzo gęstym żywopłocie, możesz rozłożyć krzewy co około 60 cm. Nieprzekraczalną odległością jest 50 cm od siebie, jednak wówczas drzewa mogą zacząć rosnąć bardziej w górę, niż na boki, co zwykle nie jest pożądanym efektem.
 • Pamiętaj o tym, że tuje muszą być bardzo regularnie podlewane, szczególnie przez pierwszy rok. Zwłaszcza wtedy są one najbardziej narażone na przesychanie. Szczególnie w okresie letnim powinieneś codziennie podlewać tuje, które zostały posadzone w słońcu. Te, które znalazły się w cieniu lub półcieniu, możesz swobodnie nawadniać co około 2 dni.
 • Po przycinaniu tui dokładnie usuń gałązki i inne odpady. Jeżeli roślina zostanie zjedzona przez dziecko lub zwierzę domowe, prawdopodobnie dojdzie do zatrucia, choć nie każda odmiana tui jest trująca. Dlatego, jeżeli jesteś młodym rodzicem albo posiadaczem pupila, sprawdź dokładnie przy zakupie, czy żywotnik, który chcesz posadzić, jest trujący.

Pomysły na aranżację ogrodu z tujami

Tuje możesz posadzić zamiast ogrodzenia po to, by odgrodzić się od świata zewnętrznego. Jeżeli jednak posiadasz płot, ale chciałbyś zyskać więcej prywatności i otoczyć swój dom zielenią, tuje będą idealnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak aby w tej sytuacji drzewka posadzić około metr od muru tak, by mieć do nich dostęp z obu stron.

Tuje doskonale wyglądają sadzone po dwóch stronach ścieżki w ogrodzie, wyznaczając jej tor. Mogą służyć także tworzeniu stref w ogrodzie – np. oznaczając miejsce wypoczynku czy rekreacji. W takim przypadku nie zapomnij także o wstawieniu huśtawki lub hamaka nieopodal – stwórz własną strefę relaksu z ogrodowym fotelem wiszącym SIMPLY.

Z różnych odmian tui możesz stworzyć piękne, formowane kompozycje, wykorzystując np. spiralne kształty, kule, prostokąty czy inne finezyjne wzory. Najpopularniejsze i najłatwiejsze w utrzymaniu prócz klasycznych stożków są kształty kuliste. Oprócz tego warto stosować nawóz, by roślina mogła rosnąć szybko i ładnie się rozrastać.

Akcesoria potrzebne do urządzenia pięknego ogrodu znajdziesz w Auchan. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak poradzić sobie z sadzeniem tui w swoim ogrodzie, a dzięki naszemu poradnikowi zrobisz to szybko i sprawnie!