Aplikacja

Kiedy siać warzywa oraz jak to robić? Sprawdź

Opublikowano 16.02.2024 - 8 minut czytania

Wiosna nieśmiało puka do okien, a Ty w tym roku chciałbyś mieć swoją prywatną grządkę? Dowiedz się, kiedy siać warzywa. Z naszymi poradami szybko będziesz mógł cieszyć się samodzielnie uprawianymi ziołami, soczystymi pomidorami bezpośrednio z krzaka czy chrupiącą rzodkiewką prosto z grządki.

Kiedy siać warzywa – poradnik początkującego ogrodnika

Jeśli należysz do grona początkujących ogrodników, z pewnością zastanawiasz się, kiedy siać warzywa do gruntu, a kiedy na rozsadę. To bardzo ważne, gdyż zbyt wczesne wysianie nasion bezpośrednio do ziemi, może skutkować ich uszkodzeniem na skutek wiosennych przymrozków. Z kolei późniejszy siew spowalnia wschód roślin, które nie są w stanie osiągnąć optymalnej fazy rozwojowej i zawiązać owoców.

Z pomocą przychodzi kalendarz wysiewu warzyw. Dzięki temu nie tylko poznasz optymalny czas na wysiew nasion, ale również sprawdzisz termin zbiorów. Zgodnie z nim najwcześniej można wysiewać nasiona w rozsady, a gdy sadzonki osiągną optymalną wysokość – przesadza się je do gruntu.

Artykuły potrzebne do prowadzenia ogrodu lub rozsady warzyw, znajdziesz w ofercie marki własnej Auchan – Gardenstar. Masz do wyboru na przykład funkcjonalne szklarnie ogrodowe, tacki do wysiewu nasion czy inne akcesoria, takie jak dekoracje czy oświetlenie. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z pielęgnacją własnego ogrodu, Gardenstar pomoże sprawić, żeby Twoja praca była do efektywna i satysfakcjonująca.

Przeczytaj także: Zielnik na balkonie – co i kiedy sadzić? Ziołowe aranżacje balkonu

Kiedy siać warzywa na rozsady?

Kalendarz siewu warzyw wskazuje konkretny czas wysiewu nasion na rozsady. To dość pracochłonna metoda uprawy, ale przynosząca korzyści w postaci obfitych plonów. W niektórych przypadkach jest ona wręcz konieczna. Mowa tutaj o roślinach, które wymagają wyższych temperatur do wzrostu. Zalicza się do nich m.in. pomidory, paprykę czy bakłażan.

Dzięki tej metodzie zabezpieczasz siewki przed przymrozkami, które mogłyby je osłabić, a nawet całkowicie uszkodzić. Kiedy siać warzywa w rozsadach?

Warzywa Rozsada Przesadzanie do gruntu Zbiory

Kapusta

Luty

Kwiecień

Czerwiec/lipiec

Brokuł

Luty

Kwiecień

Lipiec

Kalarepa

Luty

Kwiecień

Czerwiec

Kalafior

Luty

Kwiecień

Lipiec/sierpień

Por

Luty

Marzec/kwiecień

Lipiec

Papryka

Marzec

Maj

Sierpień

Pomidor

Marzec

Maj/czerwiec

Lipiec/wrzesień

Bakłażan

Marzec

Maj/czerwiec

Lipiec/wrzesień

Ogórek

Kwiecień

Maj/czerwiec

Lipiec/wrzesień

Dynia zwyczajna

Kwiecień

Maj

Sierpień/październik

Szpinak

Kwiecień

Maj/czerwiec

Czerwiec/lipiec

Do prawidłowego kiełkowania roślin niezbędne jest zapewnienie optymalnej ilości światła i temperatury (18–25°C). Raz dziennie należy zraszać podłoże, by stworzyć sadzonkom korzystny mikroklimat. Młode roślinki nie wymagają stałego nawożenia, choć w trakcie intensywnego rozwoju można je odżywić, stosując nawozy i preparaty ogrodowe. Jeśli siewki rosną zbyt gęsto, niektóre z nich można rozdzielić. Pikowanie umożliwia wyselekcjonowanie najmocniejszych siewek, które mają największą szansę na przetrwanie w gruncie.

Zanim sadzonki zostaną umieszczone w ogrodzie, należy przeprowadzić ich hartowanie. Jest to stopniowe przyzwyczajanie roślin do warunków panujących na zewnątrz – niższej temperatury i dużej ilości promieni słonecznych. Proces ten najlepiej przeprowadzać, gdy temperatura na dworze zaczyna oscylować wokół 10 stopni Celsjusza. Przez około 7–14 dni przed wsadzeniem do gruntu wystawiaj sadzonki na zewnętrzny parapet, na początku przez maks. 2–3 godziny w ciągu dnia. Stopniowo wydłużaj ten czas do nawet kilkunastu godzin i obserwuj, jak proces wpływa na wygląd sadzonki.

W maju siewki należy rozsadzić na docelowe miejsca wzrostu. Rośliny należy delikatnie wyciągnąć z doniczek, umieścić w uprzednio przygotowanych dołkach, a następnie obficie podlać.

Przeczytaj także: Kiedy sadzić tuje i jak to robić prawidłowo? 6 porad

Kiedy siać warzywa do gruntu?

W przypadku wysiewania nasion bezpośrednio do gruntu należy sprawdzić, jakie w najbliższych dniach i tygodniach będą panować warunki pogodowe. Większość warzyw jest wrażliwa na przymrozki, a nagłe minusowe temperatury mogą zniszczyć całą uprawę. Całkowitą odporność na mróz wykazuje czosnek o zimowej odmianie, z tego względu sadzi się go jesienią, a zbiera na przełomie lipca/sierpnia.

Warzywa Sadzenie do gruntu Zbiory

Szczypiorek

Marzec

Kwiecień/wrzesień

Rzodkiew

Kwiecień/maj

Maj/czerwiec

Pietruszka

Kwiecień/maj

Sierpień/wrzesień

Marchew

Maj

Lipiec/sierpień

Koper

Kwiecień/maj

Czerwiec/lipiec

Burak liściowy

Kwiecień/maj

Czerwiec

Cukinia

Maj

Lipiec/wrzesień

Bób

Kwiecień

Lipiec

Jeśli chcesz przyspieszyć wzrost roślin (nawet o kilka tygodni) w stosunku do warzyw uprawianych na otwartej przestrzeni, możesz postawić w swoim ogrodzie szklarnię. Chroni ona uprawy przed zmienną aurą, zapewniając doskonałe warunki rozwoju warzyw ciepłolubnych jak pomidory czy papryka. Podobne zadanie spełniają tunele ogrodowe.

Wysiew nasion – techniki i porady dla najlepszych wyników

Wiesz już co kiedy siać. Kalendarz siewu warzyw z pewnością powinien zagościć w Twoim domu, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z własnym przydomowym ogródkiem. Teraz przyszedł czas na najlepsze techniki sadzenia. Stosując się do naszych rad, możesz liczyć na obfite plony!

Wysiew nasion na rozsady – o czym należy pamiętać?

Drobne nasiona np. pomidora należy wysiewać na głębokość 0,5 cm. Z kolei dużo większe ziarenka – na 2 cm bądź głębiej. W przypadku sadzenia cebulek najlepiej umieszczać je w ziemi na głębokość 2–3 razy większą niż wysokość bulwy. Tworząc rozsadę, nie zapomnij o umieszczeniu jej w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Młode siewki możesz trzymać na parapecie lub nieopodal kaloryfera.

Wysiew nasion do gruntu – jak to prawidłowo zrobić?

Zacznij od wysiewu nasion warzyw bezpośrednio do gruntu. To jeden z najprostszych sposobów ich uprawy. Zanim umieścisz ziarna w ziemi, musisz odpowiednio przygotować glebę. Zbita i twarda jest niekorzystna dla sadzonek warzywnych. Konieczne jest jej spulchnienie. W tym celu zaopatrz się w łopatki. Przekop ziemię korzystając z rydla, a następnie „rozluźnij ją”, wykorzystując grabie.

Jeśli gleba w Twojej okolicy jest jałowa, koniecznie jest jej wzbogacenie w nawozy organiczne. Możesz wykorzystać przydomowy kompost bądź gotowe preparaty, które znajdziesz w Auchan.

Istnieje kilka sposobów na wysiewanie warzyw do gruntu. Możesz zastosować siew rzutowy, który polega na równomiernym rozrzuceniu nasion po całej powierzchni. Ta metoda sprawdza się przy drobnych nasionach kopru, rzeżuchy czy mieszanek sałat. Drugi sposób to siew rzędowy i jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku ziarna sadzi się w rzędach. Zaletą tego sposobu jest równomierne wschodzenia warzyw takich jak marchew, pietruszka, buraki czy szpinak.

W przypadku dużych cebulek oraz ziaren (fasoli, grochu, bobu czy słonecznika) najczęściej stosuje się siew punktowy (pojedynczy). Niezmiernie ważne jest zachowanie tej samej odległości między roślinami oraz oznaczenie, gdzie dokładnie wysiane zostało dane warzywo. Można to zrobić przy pomocy drewnianych patyczków. Dzięki równomiernemu rozmieszczeniu nasion wszystkie sadzonki będą miały jednakowe warunki do rozwoju, dzięki czemu zapobiegniesz ich rywalizacji o światło oraz miejsce. Pozwala to na prawidłowy wzrost każdej z roślin.

Przeczytaj także: Wiosenne porządki w ogrodzie. Jak przygotować ogród na wiosnę?

W czym sadzić warzywa?

Do wysiewania warzyw na rozsady potrzebne są pojemniki. Możesz wykorzystać plastikowe kubeczki po lodach czy śmietanie albo zakupić małe szklarnie ogrodowe. W Auchan znajdziesz na przykład tackę do wysiewu nasion od Gardenstar, dzięki której stworzysz sadzonkom przyjazne warunki w domu, nawet na balkonie. Osłona będzie chroniła je od wiatru oraz szkodników. Co więcej, dzięki tacce na spodzie zapewnisz swoim sadzonkom odpowiednie nawodnione, a ich uprawa np. na parapecie nie będzie powodować bałaganu. Możesz także sięgnąć po modele, które umożliwiają przesadzanie do gruntu wraz z biodegradowalną doniczką.

Uprawa sadzonek w tacce ułatwia ich podlewanie, odchwaszczanie oraz chroni przed szkodnikami występującymi w glebie. Dzięki temu możesz uzyskać dobrej jakości siewki, które są na tyle duże i mocne, aby przetrwać bezpośrednio w gruncie. Możesz też zakupić pojemniki z tektury, sprasowanego kompostu lub fiberowe doniczki o różnej pojemności na przykład Gardenstar, marki własnej Auchan. Dzięki nim posadzisz swoje warzywa w domu lub na balkonie pod przykryciem, a następnie umieścisz je w gruncie bez konieczności przesadzania. To świetne rozwiązanie dla delikatnych roślin.

Wielkość oraz kształt pojemników należy dopasować do konkretnych gatunków roślin. Dla przykładu truskawki najlepiej rosną w podwieszanych donicach, sałata w okrągłych, a czosnek, cebula i pomidory w prostokątnych formach. Jeśli chodzi o podłoże, to najlepszym wyborem jest gotowa mieszanka ziemi. Przed wysiewem należy ją umieścić w pojemnikach i zwilżyć ciepłą wodą.

Teraz należy przejść do pytania nurtującego początkujących ogrodników, którzy uprawiają miniogródek w mieście. Brzmi ono: w czym sadzić pomidory na balkonie? Pojemniki na te warzywa powinny być odpowiednio głębokie. Najlepiej sprawdzą się donice o głębokości minimum 40 cm z otworami drenażowymi na wodę.

Jakie warzywa siać obok siebie?

Wiesz już, w czym sadzić pomidory, paprykę oraz jak przygotować rozsadę. Jednak, czy zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest właściwe sąsiedztwo sadzonek? Uprawa współrzędna jest jednym z najskuteczniejszych metod ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Jakie warzywa siać obok siebie? Najbardziej znanym przykładem jest sadzenie marchwi z cebulą, a kapusty obok pomidorów. W bliskim sąsiedztwie fasoli i grochu powinna być kukurydza, natomiast przy sałacie warto posadzić jarmuż. Z kolei por świetnie rośnie obok pietruszki, a ogórki przy koprze włoskim.

Przeczytaj także: Najbardziej miododajne rośliny, które przyciągną pszczoły do Twojego ogrodu. Przykłady

Przygotuj swój warzywny ogródek z Auchan

Już pod koniec lutego możesz rozpocząć przygotowania do wysiewu nasion w rozsadach. Od marca możesz zacząć tworzyć swój warzywniak w ogrodzie. Pamiętaj o spulchnieniu gleby, jej nawożeniu, a także regularnym podlewaniu roślin. Skorzystaj również z naszych porad dotyczących optymalnych technik siewu.

Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą produktów Gardenstar od Auchan. W naszym asortymencie znajdziesz doniczki, konewki, narzędzia ogrodowe, preparaty i nawozy, a także nasiona. Zakupy możesz zrobić tak jak Ci wygodnie – stacjonarnie lub online!