Aplikacja
maly ogrod przed domem aranzacja

Mały ogród przed domem – inspiracje na jego aranżacje

Opublikowano 05/22/2023

Chcesz stworzyć mały ogród przed domem? Inspiracje znajdziesz w Auchan! Wspólnie z nami możesz urządzić własną przestrzeń na różne sposoby, według wybranego stylu i upodobania. Podpowiemy Ci, jakie rośliny wybrać do słońca oraz do cienia, a także jak dopasować dodatki do niewielkiego skrawka terenu zielonego tuż obok wejściowych drzwi.

Jak urządzić mały ogródek przed domem?

Mały ogródek przed domem może być cieszącym oko, wspaniałym zakątkiem, w którym będziesz mógł spędzać każdą wolną chwilę. Takie niewielkie ogrody najczęściej spotykane są w mieście oraz na przedmieściach. Celem ich projektowania jest uzyskanie skrawka własnej zielonej przestrzeni, przeznaczonej do wypoczynku.

Projektowanie ogrodu rozpocznij od analizy miejsca, w którym go założysz. Zastanów się, czy miejsce jest całkowicie puste i aranżujesz je od zera, czy może znajdują się w nim już drzewa i krzewy? Często mocną stroną projektów w małych ogródkach jest bazowanie na naturalnych zasobach danej lokalizacji. Unikaj zatem wycinania drzew i intensywnego karczowania. Pomyśl, które z elementów znajdujących się aktualnie w terenie warto pozostawić. Jak krok po kroku zagospodarować mały ogród przed domem? Inspiracje, które znajdziesz poniżej, z pewnością Ci w tym pomogą!

Aranżacja małego ogrodu przed domem – zaplanuj rośliny

Urządzając ogród, zastanów się przede wszystkim nad tym czy rośliny mają stanowić jego bazę, czy też tylko dodatek do innych elementów. W pierwszym przypadku należy liczyć się z bardzo bogatym pod tym względem wystrojem, ale też obowiązkami, które niesie za sobą nasadzenie dużej ilości roślin – koniecznością ich podlewania, przycinania i dbania o nie. Na szczęście w małych ogródkach nie jest to dużym problemem, ponieważ wystarczą najprostsze systemy nawadniania.

Żeby dobrze zatroszczyć się o swój ogród, na początek wystarczy zaopatrzyć się w  szufelki, grabie i rękawice oraz worki. Wraz z upływem czasu zapewne dostrzeżesz potrzebę posiadania również innych akcesoriów, które będziesz mógł regularnie dokupywać.

maly ogrodek przed domem

Drugi wspomniany przypadek odnosi się do osób, które preferują nieco bardziej ubogie pod względem roślinnym ogrody, w których jednak znajdzie się miejsce na to, by poopalać się w słoneczne dni, zrobić grilla, zjeść śniadanie na zewnątrz czy poleżeć na hamaku. Oczywiście teoretycznie możliwe jest połączenie ze sobą tych dwóch opcji, jednak w małych ogródkach zazwyczaj jest ono niezalecane – spowodowałoby to wrażenie ścisku oraz pomniejszyło optycznie przestrzeń. 

Jeżeli zatem decydujesz się na miejsce nagrilla ogrodowego,palenisko czy elementy architektury małej, ogranicz ilość sadzonych roślin do kilku drzew i krzewów oraz trawnika. Jeżeli szukasz drobiazgów do ogrodu, koniecznie sprawdź ofertęAuchan.

Planując rozmieszczenie roślin, weź pod uwagę nasłonecznienie na danym terenie. To właśnie ono będzie warunkowało to, w jaki sposób zasadzisz rośliny. Do wyboru są odmiany:

  • światłolubne – z pomniejszych roślin nadać się może jeżówka purpurowa, rojnik, krwawnik, bławatek, lawenda, szałwia, astry. Nieco większe gabarytowo gatunki, które przepadają za słońcem to np. trzmielina, milin amerykański, budleja Dawida, judaszowiec pospolity czy magnolia.
  • cieniolubne – czyli przede wszystkim te, przypominające runo leśne. Może to być barwinek pospolity, gajowiec żółty, bluszcz, brunnera, niezapominajka, przebiśnieg, dąbrówka, dzwonek czy fiołek. Większe rośliny, które polubią takie otoczenie to cis pospolity, ostrokrzew czy bukszpan wieczniezielony.

W naprawdę małych ogródkach często trawa okazuje się niezbyt komfortowym wyjściem – w końcu trzeba ją jakoś kosić. Jeżeli chcesz wygodnie dopełnić tego obowiązku, wybierz odpowiednią do wielkości miejsca kosiarkę. Jeśli jednak nie chcesz spędzać nad tym czasu – dla trawy również istnieją alternatywy, takie jak np. rośliny okrywowe. Wśród nich może się znaleźć:

aranzacja malego ogrodu przed domem
  • Karmnik ościsty – to wybór dość odporny na deptanie, lubi słońce i półcień, nie ma szczególnych wymagań glebowych. Nie poradzi sobie jednak na bardzo suchym podłożu. Wygląda pięknie w ogrodach – przypomina zbity mech, a w ciągu roku wypuszcza drobne kwiaty.
  • Pragnia syberyjska – to gatunek, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. Wyglądem przypomina leśne rośliny okrywowe. Ma niewielkie, zielone listki oraz żółte kwiatki. Nie ma wygórowanych wymagań – rośnie w miejscach zacienionych, w półcieniu i w słońcu. Kluczowe jest jedynie zapewnienie jej odpowiedniego poziomu wilgotności.
  • Runianka japońska – to roślina o drobnych listkach w estetycznym, przydymionym odcieniu. Chętniej rośnie w miejscach zacienionych. W okresie wiosennym wypuszcza białe kwiaty.

Ogród możesz odseparować od otoczenia ogrodzeniem lub żywopłotem. Kwestia doboru tego pierwszego jest zależna od stylu dominującego domu i jego okolicy. Przykładowo – w ogrodach japońskich zapewne będą to ażurowe, drewniane panele, w klasycznych – płotki lub ogrodzenia żeliwne, natomiast w nowoczesnych – kompozytowe lub gabiony wypełnione kamyczkami. Jeżeli jednak zdecydujesz się na żywopłot, rozważ wybór bukszpanu wieczniezielonego, grabu pospolitego czy laurowiśni. Na początek zaopatrz się w  nawóz, żeby rośliny odpowiednio rosły oraz pamiętaj o regularnym podlewaniu.

Mały ogród przed domem

Mały ogródek przed domem – inspiracje czerp z różnych stylów

Wyjście na ogród może zostać otoczone pergolą – te najpopularniejsze są w stylach rustykalnych, romantycznych czy klasycznych, ale z powodzeniem możesz wpleść je do każdego ogrodu. Wszystko zależy od materiału wykonania i kształtu konstrukcji. Jeżeli w planach masz pergolę, obok drzwi do domu dobrze jest też zagospodarować sobie miejsce np. na doniczki na zioła, konewkę czy grabie. Doskonale sprawdzają się w tym celu indywidualnie projektowane podstawki lub dostępne na rynku skrzynki – zmieszczą się w nich wszystkie potrzebne rzeczy, w tym akcesoria do grilla.

Zazwyczaj tuż przy wyjściu z domu do ogrodu znajduje się betonowa posadzka czy malutki taras, gdzie można zjeść śniadanie na zewnątrz. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, możesz zdecydować się na wydzielenie jego części tuż przy wyjściu i wyłożenie jej kostką brukową lub płytkami betonowymi. Gdy architektura budynku nawiązuje do nurtów klasycznych, kolorowa kostka jest dobrym wyborem. Jeśli jednak Twój dom utrzymany jest w stylistyce nowoczesnej, pole manewru jest właściwie nieograniczone.

maly ogrodek przed domem szeregowym

Alternatywą jest wykonanie tarasu z desek kompozytowych – wszystko zależy od stylu budynku. Ważne jest to, żeby całość projektu była spójna. Na utwardzonej powierzchni przy domu, miłośnicy ogrodnictwa z pewnością z przyjemnością umieszczą małą szklarnię ogrodową.

Jeśli masz zwierzątko domowe, koniecznie rozważ wydzielenie dla niego niewielkiej strefy. Oczywiście, pies czy kot mogą wychodzić do ogrodu właściwie bez żadnych ograniczeń, jednak jeżeli posiadasz świnkę morską, królika lub żółwia, miejsce dla zwierzaka powinno być dodatkowo ogrodzone i przystosowane do jego potrzeb. Pupile nie powinny przebywać w takich miejscach bez kontroli opiekuna.

Mały ogródek przed domem szeregowym – dodatki

Jak zagospodarować mały ogródek przed domem pod względem dodatków? Oczywiście, te powinny znaleźć się w każdym ogrodzie, ponieważ rośliny to nie wszystko. Na mniejszych przestrzeniach pamiętaj jedynie o tym, by decydować się tylko na te rzeczy, które uznajesz za najbardziej przydatne i jesteś przekonany, że będziesz z nich korzystać.

Jeśli przy wejściu do ogrodu powierzchnia będzie utwardzona, możliwe będzie swobodne ustawienie leżaka czy krzesła ogrodowego na zewnątrz. W zależności od ilości dostępnego miejsca trafnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na niewielki komplet mebli ogrodowych wraz z zadaszeniem. Rozkładany parasol to dobry wybór, jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca na pergolę.

Rozważ też zawieszenie hamaka, jeżeli w ogrodzie znajdują się dwa drzewa rosnące w odpowiedniej odległości od siebie. Będzie to doskonałe miejsce do wypoczynku. Możesz pomyśleć również o huśtawce. Pamiętaj, że jeżeli decydujesz się na takie rozwiązania, najlepiej jest zabezpieczyć dojście do nich płytkami lub ścieżką wykonaną z otoczaków. W innym przypadku trawa się wygniecie i będzie prezentować się nieestetycznie. Nie zapomnij także o oświetleniu ważnych punktów w ogrodzie!

Jak zagospodarować mały ogródek przed domem? Pomyśl nie tylko o kwiatach

Jak widać, aranżacja małego ogrodu przed domem wcale nie musi być szczególnie problematyczna, a pole do popisu w tym zakresie jest ogromne! Kluczowe jest maksymalne zagospodarowanie przestrzeni oraz odpowiedni dobór roślin.

Mamy nadzieję, że z naszymi poradami znacznie łatwiej będzie Ci urządzić przydomową przestrzeń, w której poczujesz się komfortowo. Wszystkie rzeczy potrzebne do zaprojektowania i wykonania własnego, małego ogrodu znajdziesz w sklepach Auchan – stacjonarnie lub online z dostawą do Twojego domu!

maly ogrodek przed domem inspiracja