Aplikacja
mocowanie hamaku

Mocowanie hamaka – jak to zrobić? Stwórz z nami ogrodowy zakątek!

Opublikowano 07.06.2023 - 7 minut czytania

Chcesz kupić hamak, ale nie wiesz, jak go rozwiesić, aby móc bezpiecznie z niego korzystać? A może marzysz o przytulnym zakątku we własnym ogrodzie, ale nie masz pomysłu, w jaki sposób go zaaranżować? Mamy dobrą wiadomość – mocowanie hamaka wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko, że zgromadzisz kilka praktycznych akcesoriów. Jakich? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak szybko i skutecznie zamontować hamak w ogrodzie!

Hamak ogrodowy – ze stelażem czy bez? Jaki model wybrać?

Chcesz kupić hamak ogrodowy i zastanawiasz się, który wybrać, by uniknąć ewentualnych problemów z montażem? Zacznijmy od tego, że w sklepach znajdziesz dwie podstawowe kategorie rozwiązań.

Do pierwszej należą hamaki sprzedawane w zestawie z metalowym lub drewnianym stelażem. Choć są nieco droższe od tych klasycznych, to jednak nie wymagają stosowania dodatkowych podpór. Wystarczy skręcić stelaż zgodnie z instrukcją i umieścić go na stabilnym i równym podłożu. Do drugiej kategorii należą hamaki, które są sprzedawane bez dodatkowego stojaka. Możesz je rozwiesić między drzewami lub zamocować za pomocą kotew bezpośrednio do ściany.

Każde z wymienionych wyżej rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zaletą hamaków ze stelażem, oprócz stosunkowo prostego montażu, jest również duża mobilność. Możesz je bowiem bez przeszkód postawić na tarasie czy w salonie. Pamiętaj jednak, że stojak zajmuje sporo dodatkowej przestrzeni. Takie rozwiązanie nie będzie zatem praktyczne, jeśli dysponujesz niewielkim ogródkiem lub nie masz wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie konstrukcji, gdy nie będziesz z niej korzystać (np. zimą).

Mocowanie hamaka klasycznego może początkowo wydawać się bardzo pracochłonne. Wymaga bowiem znalezienia odpowiedniej lokalizacji oraz takiego zamontowania konstrukcji, by była ona stabilna. O tym, jak prawidłowo zamocować hamak do drzew, piszemy w dalszej części naszego poradnika. Takie rozwiązanie ma jednak swoje zalety. Przede wszystkim hamaki klasyczne nie zajmują wiele miejsca. Są również dostępne w wielu rozmiarach, dlatego z łatwością znajdziesz modele przeznaczone dla jednej lub kilku osób.

Sprawdź również: Jak urządzić taras? Twoja wymarzona przestrzeń do odpoczynku – praktyczne porady

Rodzaje hamaków ogrodowych

Warto pamiętać, że hamaki mogą się różnić także konstrukcją, co również wpływa na specyfikę ich montażu. Modele klasyczne, które znajdziesz w ofercie sklepów Auchan, wykonane są zazwyczaj w całości z plecionych sznurków lub tkaniny. Ponieważ nie mają szytych elementów, są bardzo elastyczne.

Alternatywnym rozwiązaniem są hamaki z drążkiem. Zostały one wyposażone w drewniane wzmocnienia, do których przymocowano linki przeznaczone do zaczepienia hamaka. Dzięki takiej konstrukcji są stabilniejsze i wygodniejsze. Równomiernie rozprowadzają bowiem ucisk, szczególnie wówczas, gdy z hamaka korzystają w tym samym czasie dwie osoby.

Jak zamocować hamak – 5 praktycznych wskazówek

Zastanawiasz się, jak zamontować hamak w ogrodzie? Przychodzimy z pomocą! W tej części poradnika Auchan znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym rozwiesisz hamak tak, by móc bezpiecznie z niego korzystać.

 
Skopiuj kod
Zobacz kod
Skopiuj kod rabatowy i zrób zakupy na:
zakupy.auchan.pl
 

Mocowanie hamaka – jak się do tego przygotować?

O montażu hamaka warto pomyśleć jeszcze przed jego zakupem. Dlaczego? Ponieważ wiedząc, w którym miejscu zostanie on umieszczony, łatwiej Ci będzie dobrać jego odpowiedni rozmiar. Pamiętaj, że w sklepach znajdziesz hamaki różniące się długością. Te najkrótsze nadają się do użytkowania przez dzieci. Ich całkowita długość nie przekracza z reguły 200 cm. Modele przeznaczone dla dorosłych są z kolei blisko dwukrotnie większe.

Zanim udasz się do sklepu, koniecznie zmierz odległość pomiędzy punktami zawieszenia. Optymalną długość hamaka obliczysz, dodając do uzyskanej wartości ok. 15%. Jeśli przykładowo odcinek pomiędzy drzewami wynosi 3,5 m, to całkowita długość hamaka (a zatem razem ze sznurkami) nie powinna być mniejsza niż 4 m.

Wybierając miejsce do montażu, zwróć też uwagę na to, by wokół niego znajdowało się wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. Wówczas korzystanie z hamaka będzie komfortowe. Jeśli z kolei chcesz zamocować hamak do drzew, sprawdź, czy pień jest zdrowy oraz na tyle gruby, by utrzymać ciężar dorosłej osoby.

Jakie akcesoria mogą się przydać, by zamontować hamak w ogrodzie?

Hamaki ze stelażem sprzedawane są w zestawie z kompletem akcesoriów montażowych. W opakowaniu dostaniesz m.in. śruby, wkręty i klucze ręczne przeznaczone do skręcenia konstrukcji. Wszystkie te akcesoria znajdziesz także w ofercie sklepów Auchan. By zamocować hamak do drzew, przydadzą Ci się natomiast: taśma miernicza, karabińczyk i dodatkowa linka. Pamiętaj, że w przypadku żyjących drzew nie należy stosować śrub czy kotew. Hamak najlepiej zamontować poprzez kilkukrotne owinięcie liny wokół pnia.

Jak zamontować hamak bez drzew? W takim przypadku najlepiej rozważyć zakup konstrukcji z własnym stelażem. Alternatywą dla tego rozwiązania jest przymocowanie hamaka do ściany lub drewnianych belek konstrukcyjnych. Jeśli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, pamiętaj, by dobrze osadzić belkę w ziemi (np. wykorzystując w tym celu specjalne kotwy). Podczas montażu hamaka przydadzą Ci się jeszcze takie akcesoria jak wiertarka udarowa, śruby do betonu oraz kołki rozporowe.

Przeczytaj też: Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie meble ogrodowe wybrać? Wypocznij z Auchan!

Jak zamocować hamak ogrodowy – wymiary, które musisz znać!

Zastanawiasz się, jak zamontować hamak w ogrodzie, by korzystanie z niego było bezpieczne? Przede wszystkim zwróć uwagę na wysokość, na jakiej umieszczona zostanie konstrukcja. Modele wyposażone w drążki montuje się zazwyczaj ok. 150 cm ponad ziemią. Kąt nachylenia linki, za pomocą której hamak jest przytwierdzony do podpory, powinien wynosić natomiast ok. 20°. Dzięki temu konstrukcja znajdzie się ok. 30–40 cm ponad ziemią.

Nieco inne zasady obowiązują podczas mocowania hamaka pozbawionego drążków. W tym przypadku należy go zawiesić na wysokości o połowę krótszej niż odległość pomiędzy punktami mocowania. Przykładowo, jeśli odcinek pomiędzy drzewami, do których przymocowany ma być hamak, liczy 3,5 m, to konstrukcję należy zawiesić na wysokości 175 cm. Istotny jest tu również kąt zawieszenia. By bezpiecznie korzystać z hamaka, powinien on wynosić ok. 30°.

Jak zamocować hamak na balkonie?

Tradycyjny hamak możesz z powodzeniem zamontować także na balkonie. Pamiętaj jednak, by przypiąć go do solidnych elementów konstrukcyjnych. Jeśli zdecydujesz się na mocowanie hamaka bezpośrednio do ścian, wykorzystaj kołki rozporowe z tuleją oraz specjalne śruby do betonu.

Przydatnym akcesorium mogą okazać się także zestawy montażowe składające się z pary kotew i dopasowanych do nich wkrętów. Jeśli zastanawiasz się, jak zamocować hamak na balkonie, pamiętaj, że konstrukcję możesz przypiąć także do podpory podtrzymującej zadaszenie tarasu.

Co zamiast hamaka? Poznaj nasze propozycje!

By pozwolić sobie na chwilę relaksu na balkonie czy w ogrodzie, nie musisz inwestować w zakup hamaka. W ofercie sklepów Auchan znajdziesz wiele kategorii mebli ogrodowych, które pozwolą Ci na przyjemny wypoczynek na świeżym powietrzu. Ciekawą alternatywę dla klasycznych hamaków stanowią huśtawki – zarówno te z pojedynczym siedziskiem (typu wiszący fotel lub bocianie gniazdo), jak i takie przeznaczone dla kilkorga osób (typu ławeczka).

Poszczególne modele różnią się konstrukcją oraz materiałami, z których zostały wykonane. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu, które będzie nie tylko łatwe w konserwacji, ale również posłuży przez kilka sezonów, zdecyduj się na huśtawkę wykonaną z metalu lub technorattanu. Rozwiązania tego typu wyposażone są zazwyczaj w specjalną podstawę, która pozwala na szybkie i łatwe zamocowanie siedziska oraz postawienie złożonej konstrukcji w dowolnym miejscu.

Ciekawym rozwiązaniem są również tzw. krzesła brazylijskie. Huśtawki tego typu wykonuje się z tkaniny przymocowanej za pomocą linek do specjalnego drążka. Dzięki temu konstrukcja jest bardzo wygodna i wytrzymała. Zaleta tego typu huśtawek to również łatwość montażu. Krzesło możesz bowiem przymocować do gałęzi drzewa lub podwiesić do zadaszenia tarasu za pomocą specjalnej kotwy.

Zobacz również: Jak zrobić palenisko we własnym ogrodzie? 3 pomysły DIY od Auchan

Czy już wiesz, jak zamontować hamak w ogrodzie?

Marzysz o komfortowym wypoczynku w cieniu drzew? A może od czasu do czasu chcesz sobie pozwolić na chwilę błogiego lenistwa na tarasie? Hamak to rozwiązanie, które z pewnością spełni Twoje oczekiwania! Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dlatego niezależnie od tego, jak duży ogród posiadasz, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Pamiętaj również, że mocowanie hamaka, choć na początku może wydawać się nieco skomplikowane, wcale nie jest trudne. Korzystając ze wskazówek zawartych w naszym poradniku, z pewnością nie będziesz mieć z tym żadnego problemu. Jeśli z kolei nadal szukasz inspiracji, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam wiele pomysłów na relaks w ogrodzie.