Aplikacja
Najbardziej Miododajne Rośliny

Najbardziej miododajne rośliny, które przyciągną pszczoły do Twojego ogrodu. Przykłady

Opublikowano 08/22/2023

Dołóż swoją cegiełkę dla środowiska. Posadź w ogrodzie kwiaty, które lubią pszczoły – to w końcu dzięki nim w ogrodzie pojawiają się warzywa i owoce. Poznaj bliżej najbardziej miododajne rośliny i dowiedz się, jak stworzyć im optymalne warunki wzrostu!

Rośliny dla pszczół – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?

Pierwsza, oczywista odpowiedź nasuwa się sama – by mogły dawać pyszny miód. Inne korzyści są znacznie ważniejsze. Kwiaty, które lubią pszczoły, zawierają nektar, spadź i pyłek. Owady zbierają i przerabiają je na miód, który zjadasz na śniadanie. Pałaszują go również młode pszczoły. Miód jest również zapasem żywności dla tych owadów na zimę, kiedy kwiaty nie kwitną.

Zobacz też: Jaki miód wybrać? Rodzaje miodów i ich właściwości

Korzyści z roślin przyciągających pszczoły jest zdecydowanie więcej. Są one długofalowe i kluczowe dla całej populacji. Według danych Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego co roku ginie w Polsce od 10% do 20% pszczelich rodzin. Dzieje się to m.in. na skutek nadużywania nawozów sztucznych i pestycydów oraz zmian klimatycznych (w tym letniej suszy i zbyt łagodnych zim).

Pomoc pszczołom jest ważna ze względu na żywność, jaką pomagają nam produkować. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin podaje, że aż 264 gatunki roślin uprawnych są całkowicie lub częściowo uzależnione od owadów-zapylaczy.

Jakie Rośliny Miododajne

Pszczoły, podobnie jak motyle, chrząszcze, osy czy trzmiele, zaliczają się do owadów zapylających. Do owadów z rodziny pszczołowatych żyjących w Polsce należy 30 gatunków trzmieli oraz 7 gatunków pszczół (w tym pszczoła miodna). Łącznie w naszym kraju żyje 470 gatunków pszczół. Według niektórych danych pszczoły dokonują ponad 70% zapyleń roślin, które zapewniają 90% pożywienia. To dzięki nim kwiaty przekształcają się w owoce lub warzywa. Można więc powiedzieć, że to pszczoły są pośrednio „producentami” nie tylko miodu, ale również owoców i warzyw. Dlatego tak ważne jest, by siać i sadzić rośliny przyciągające pszczoły.

W marcu 2023 zostały ogłoszone nowe zasady dopłat unijnych dla rolników, którzy wysieją na swoich gruntach mieszankę co najmniej 2 gatunków roślin miododajnych. Można na ten cel otrzymać wsparcie w wysokości 269,21 euro/hektar (około 1200 zł). Pełna lista najbardziej miododajnych roślin, które należy wysiać w ramach programu oraz szczegóły dotyczące projektu znajdują się na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jakie nasiona i rośliny zaliczają się do programu i znajdziesz je w Auchan? Są to:

 • nasiona czarnuszki,
 • ekologiczna kolendra BIO w doniczce marki Pewni Dobrego,
 • nasiona gorczycy białej (jasnej).

Rośliny dla pszczół możesz wysiewać również w mieście. Wystarczy kawałek własnego ogrodu lub trawnika. W miastach coraz popularniejsze są też łąki kwiatowe.

Stwórz łąkę kwietną z roślin przyciągających pszczoły – zasady pielęgnacji

Łąkę kwietną wysiewaj w odległości przynajmniej kilku metrów od okna czy balkonu. Dzięki temu pszczoły nie będą wlatywać do Twojego domu.

Przed wysiewem podlej i spulchnij lekko podłoże. Podczas suszy stanowisko również należy regularnie nawadniać. Przyda Ci się do tego zraszacz lub wąż ogrodowy. Rośliny siej na przełomie kwietnia i maja, zależnie od gatunku – sprawdź informację producenta na opakowaniu nasion. Pamiętaj, by wysiewać je w kępkach i wkładać na głębokość ok. 1-2 cm.

Do sadzenia przydadzą Ci się narzędzia i akcesoria ogrodnicze, np. siewnik i spulchniacz. Znajdziesz je w sklepie online Auchan i naszych hipermarketach. Ziemię po wysiewie podlej i „wtłocz” w podłoże za pomocą walca ogrodowego. Dzięki temu unikniesz rozwiania nasion przez wiatr albo wyjedzeniu ich przez ptaki. Rośliny dobieraj tak, aby miały różny okres kwitnienia – od wiosny do jesieni. Dzięki temu zapewnisz pszczołom surowiec do produkcji miodu przez większą część roku.

Jakie kwiaty lubią pszczoły? Kiedy i jak długo kwitną? Oto przekrojowa ściąga.

 • Na przełomie kwietnia i maja kwiaty wypuszcza mniszek lekarski oraz miodunka plamista.
 • Od połowy maja do sierpnia kwitnie chaber bławatek, zaś facelia błękitna (królowa roślin miododajnych) – od początku czerwca do końca lipca.
 • Warto wysiać również biało-różową koniczynę szwedzką. Wydaje ona kwiaty od końca maja aż do końca września.
 • Od połowy sierpnia do końca lata kwitnie wrzos zwyczajny.
 • Wysiej też rośliny miododajne, które kwitną aż do października, w tym: aksamitkę, galilardę ościstą, astry, miętę długolistną, nagietka lekarskiego, kocimiętkę.
Rośliny Dla Pszczół

Koszenie łąki kwietnej to kontrowersyjny w mediach temat, ale oburzać powinno się głównie w 1 przypadku: gdy kosi się jednoroczne łąki w okresie kwitnienia. Wówczas, ze względu na owady-zapylacze i ich pracę, bezwzględnie nie należy tego robić.

Kiedy więc kosić taką łąkę? To zależy od jej typu. Łąka kwietna, na której wysiane są wyłącznie mieszanki kwiatów jednorocznych, wymaga skoszenia raz w roku, po przekwitnięciu większości kwiatów (we wrześniu lub w październiku). Dzięki koszeniu łąka w przyszłym roku będzie znacznie gęstsza. Na wiosnę na takiej łące należy dosiać więcej kwiatów. Wieloletnią łąkę kwietną koś 2 razy do roku: w czerwcu lub w lipcu, a następnie w sierpniu lub wrześniu, zostawiając przy tym dość wysoką darń (do 8–10 cm nad podłożem). Z darni odrasta ruń łąkowa (młody, zielony zasiew nowych roślin na początku sezonu wegetacyjnego). Jeśli na wieloletniej łące masz też rośliny jednoroczne, skoś ją dopiero po ich przekwicie.

Do koszenia polecamy kosiarki elektryczne marki własnej Auchan – Gardenstar. W ofercie marki znajdziesz też inne maszyny ogrodnicze i akcesoria do pielęgnacji terenu.

Jak zorganizować ogród przyjazny pszczołom?

Co warto wysiewać i w jakich połączeniach, aby pszczoły miały u Ciebie prawdziwy raj i nie musiały lecieć dalej, a rośliny miały na siebie wzajemnie pozytywny wpływ? Jakie są rośliny miododajne, które będą przyciągać owady przez cały rok?

Ogród przyjazny pszczołom nie musi wymagać wiele pracy. Może on składać się wyłącznie z mało wymagających, wieloletnich bylin, które zapadają w „zimowy sen”. Wystarczy, że obetniesz zeschnięte pędy na wiosnę. Pobudzi je to do dalszego wzrostu. Sadź je w grupach wg gatunków i wielkości: od najniższych (najbliżej) do najwyższych (najdalej). Wiosną, po zakwitnięciu stworzą kępy kwiatów.

Jeśli zupełnie nie masz czasu na pielęgnację roślin w ogrodzie, sadź inne mało wymagające rośliny przyciągające pszczoły (krzewy ozdobne i użytkowe), np.:

 • berberys,
 • malinę,
 • głóg jedno- i dwuszyjkowy,
 • różę.

Skup się na bioróżnorodności. W jednym niewielkim ogrodzie o powierzchni 100 m kw. możesz połączyć ze sobą drzewa (np. jabłonie polskich odmian), krzewy, dekoracyjne byliny, kwiaty, trawy i zioła. Mieszać możesz między sobą również gatunki jednoroczne i wieloletnie. Pamiętaj jednak, by po roku w miejscu roślin jednorocznych, zrobić dosiew.

Ważne, by w takim ogrodzie nie było roślin inwazyjnych, często obcych, które mogą zaburzać bioróżnorodność. Należy do nich m.in.:

 • robinia akacjowa,
 • nawłocie (w tym późna i kanadyjska),
 • rdestowce,
 • łubin trwały,
 • topinambur (słonecznik bulwiasty).
Rośliny Przyciągające Pszczoły

Najbardziej miododajne rośliny – top 7

Jakie są rośliny miododajne, które najbardziej przyciągają pszczoły? Dla owadów najbardziej atrakcyjny jest ich zapach i kolor. Oprócz tego bardzo ważne jest też, ile nektaru, pyłku i spadzi można z tych roślin zebrać. Wskaźnik ten określa się jako wydajność miodową.

Przeczytaj też: Miód wielokwiatowy – właściwości, jakie w sobie kryje

Nie wszystkie wymienione poniżej rośliny są kwiatami w potocznym rozumieniu – do wazonu. Niektóre z nich to kwitnące zioła, krzewy i drzewa. Zatem jakie kwiaty lubią pszczoły?

Facelia błękitna

Jest rośliną jednoroczną, która osiąga do 70 cm wysokości. Wysiewa się ją najczęściej w poplonach i na ścierniskach w sezonie wiosennym. Ma niebiesko-fioletowe kwiaty z charakterystycznymi, długimi pręcikami – jedna roślina potrafi wytworzyć nawet do 7000 kwiatów. Wydajność miodowa facelii jest bardzo wysoka, wynosi ok. 300-600 kg nektaru / ha (w zależności od jakości podłoża). Miód faceliowy przypomina z wyglądu rzepakowy: ma jasny, kremowy lub zielonkawy kolor. Szybko gęstnieje, a wraz z krystalizacją staje się prawie biały. Ma kwiatowy aromat i delikatny smak.

Lawenda wąskolistna

To wieloletni, zimozielony półkrzew dorastający do 90 cm. Ma kwiaty, które przyciągają pszczoły charakterystycznym, mocnym zapachem i kolorem: od fioletowo-niebieskiego przez jasny fiolet i róż do białego. Kwitnie od czerwca aż do października. Wydajność miodowa lawendy wąskolistnej wynosi ok. 250 kg / ha. Miód lawendowy kupisz także w Auchan. Jest on słodki, a jednocześnie korzenny w smaku. Ma też delikatną goryczkę i kwiatowy aromat.

Lipa szerokolistna

Lipa kwitnie w czerwcu i lipcu. Ma jasnożółte kwiaty o słodkim, odurzającym zapachu, który jest najmocniejszy wieczorem, gdy kwiaty przez cały dzień się nagrzeją. Drzewo ma wydajność powyżej 200 kg / ha i co ciekawe – może żyć nawet 1000 lat. Inne gatunki lipy mają podobną wydajność. Miód lipowy w postaci płynnej ma jasnożółty, słomkowy lub zielonkawy kolor, jednak w miarę krystalizacji jaśnieje. Ma on intensywny, słodki smak z nutą kwasowości. Wyczuwalny jest w nim aromat kwiatów lipy.

Dowiedz się więcej: Miód lipowy – właściwości, o których nie miałeś pojęcia!

Jakie Kwiaty Lubią Pszczoły

Chaber bławatek

Jest to roślina jednoroczna z charakterystycznymi, przypominającymi koszyczki kwiatostanami – najczęściej w intensywnym odcieniu niebieskiego, ale zdarzają się również różowe i białe kwiaty. Niegdyś chaber był traktowany jak chwast. Obecnie jego nasiona są częstym składnikiem wielu mieszanek do wysiewu łąk kwietnych. Roślina ma wydajność ponad 300 kg / ha. Miód chabrowy ma ciemny kolor i wyrazisty, pikantny smak. Z czasem, w miarę dojrzewania staje się słodszy i łagodnieje.

Lebiodka pospolita

Jest to wieloletnia roślina, zwana również jako dziki majeranek lub po prostu oregano. Lebiodka ma drobne, jasnofioletowe lub purpurowe kwiaty i mocny, przyciągający owady zapach. Wyróżnia się wydajnością miodową powyżej 500 kg / ha. Miód z oregano ma jasnozłoty kolor oraz intensywny, ziołowy zapach i smak.

Listki rośliny możesz zbierać i suszyć na domową przyprawę. Bio oregano w wersji doniczkowej (z polskich upraw ekologicznych) znajdziesz również w naszej marce własnej Pewni Dobrego. Oprócz wyrazistego smaku wyróżnia się ono również biodegradowalnym opakowaniem – rozkładając się, nie będzie ono miało negatywnego wpływu na środowisko.

Mięta długolistna

Siejąc lub sadząc najbardziej miododajne rośliny, nie możesz pominąć wieloletniej, łatwo rozrastającej się mięty długolistnej. Do wzrostu potrzebuje ona wilgotnego podłoża i słonecznego stanowiska. Za takie warunki odwdzięczy się intensywnym zapachem i wysoką wydajnością miodową: nawet do 600 kg / ha. Inne gatunki mięty mają nieco niższy wskaźnik, ale również należą do najbardziej miododajnych roślin. Mięta długolistna przyciąga pszczoły mocnym zapachem i fioletowo-niebieskimi kwiatami, które kwitną od czerwca do października. Miód miętowy wbrew pozorom nie smakuje jak miętowa landrynka. Ma on bardziej wytrawny, ziołowy smak. Skrystalizowany przybiera ciepły, karmelowy odcień, a w wersji płynnej jest bursztynowy.

Pszczelnik mołdawski

Pszczelnik mołdawski, jak sama nazwa wskazuje – jest uwielbiany przez pszczoły. Głównie za sprawą zapachu liści i kwiatów. Nie ma on szczególnych wymagań dotyczących gleby, najbardziej lubi jednak wilgotną ziemię bogatą w wapń. Podczas suszy może usychać, dlatego trzeba go regularnie podlewać. Kwiaty tej rośliny kwitną przez ok. 5 tygodni – na przełomie lipca i sierpnia. Liśćmi tej rośliny pszczelarze nacierają często ule i własne ręce podczas pracy, co pozwala uspokoić pszczoły wewnątrz. Pszczelnik ma wysoką wydajność miodową: do 400 kg / ha.

Kwiaty, Które Lubią Pszczoły

Niektóre rośliny przyciągające pszczoły, w tym drzewa liściaste (m.in. klon, lipa i drzewa owocowe) oraz drzewa iglaste z pomocą mszyc wytwarzają spadź. Jest to wydalony przez owady nadmiar cukru z soku drzewnego, którym się żywią. Miody spadziowe są bardzo cenione, ale nawet zawodowym pszczelarzom trudno przewidzieć, kiedy i w jakiej ilości spadź będzie produkowana.

Miód ze spadzi liściastej marki Auchan kupisz w naszych hipermarketach oraz w sklepie online. Ma on mniej słodki smak niż inne miody. Jest łagodny, ale może być nieco cierpki – będzie idealny dla osób, dla których wielokwiatowe i nektarowe są zwykle za słodkie.

Nie tylko miód – czyli inne przysmaki od pszczół w Auchan

W Auchan czeka na Ciebie szeroka oferta produktów. Są to nie tylko różne rodzaje miodu naszych marek. Polecamy pyłek pszczeli i pierzgę w miodzie. Oba produkty są świetne na odporność – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych czy seniorów.

Zwróć również uwagę na propolis o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Ten pszczeli produkt zmniejsza stany zapalne w organizmie. Przyda się szczególnie jako wsparcie w okresie obniżonej odporności – wiosną i jesienią. Warto także sięgnąć po mleczko pszczele. Wspiera ono regenerację organizmu po infekcjach, przemianę materii oraz, działa oczyszczająco.

Miód to jednak nie tylko żywność ekologiczna, funkcjonalna czy słodycze. Znajdziesz go również w produktach do higieny i pielęgnacji. Składnik ten skutecznie regeneruje, odżywia i nawilża skórę. Sprawdź koniecznie kosmetyki z naturalnymi ekstraktami z miodu.