Aplikacja

Nawadnianie ogrodu – jak często to robić? Sprawdź!

Opublikowano 06/15/2023

Nawadnianie ogrodu to kluczowy element utrzymania zdrowego i pięknego krajobrazu. Jednak często pojawia się pytanie, jak często należy podlewać rośliny? Czy częściej znaczy lepiej, czy może mniej jest właściwe? W tym artykule dowiesz się o najważniejszych czynnikach wpływających na częstotliwość nawadniania oraz o tym, jak dostosować harmonogram podlewania do potrzeb Twojego ogrodu. Odkryj skuteczne wskazówki, które pomogą Ci utrzymać zdrowe rośliny i bujną roślinność przez cały sezon.

Dlaczego nawadnianie trawnika jest tak ważne?

Każdy zapalony ogrodnik wie, że woda jest źródłem życia: pomaga w rozpuszczaniu składników odżywczych i minerałów, dzięki czemu mogą być one łatwo wchłaniane przez glebę. Woda napędza również proces fotosyntezy i pomaga wzmocnić strukturę trawy. Właściwe nawodnienie zapobiega m.in. słabemu wzrostowi roślin i inwazji chwastów. Należy przy tym pamiętać, że zbyt dużo lub zbyt mało wody może prowadzić do osłabienia systemu korzeniowego i ułatwić inwazję niepożądanych szkodników.

Aby pomóc Ci uniknąć najczęstszych błędów podczas nawadniania trawnika, przygotowaliśmy porady, dzięki którym Twoja przydomowa murawa będzie gęsta i intensywnie zielona!

Podlewanie trawy w słońcu – zalecane czy nie?

Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja szybkiemu wzrostowi traw, co zwiększa zapotrzebowanie trawnika na składniki odżywcze. Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas każdej fali upałów jest to, czy podlewanie trawy w słońcu jest wskazane. I nie bez powodu. Wiele osób popełnia ten sam błąd i zrasza trawnik w momencie, gdy jest on narażony na działanie intensywnych promieni słonecznych. Najlepszą porą dnia na nawadnianie trawnika i wszelkich roślin ogrodowych jest wczesny ranek, tuż przed wschodem słońca. Trawnik nie jest wówczas narażony na odparowywanie wody, która może łatwiej przenikać do głębszych warstw gleby.

Warto pamiętać, że kiełkujące nasiona trawy są bardziej narażone na suszę, dlatego podlewanie trawy po wysiewie należy przeprowadzać częściej, najlepiej codziennie. Tutaj także powinieneś przestrzegać powyższej zasady i nawadniać świeżo zasiany trawnik jeszcze przed wschodem słońca. Nigdy nie powinieneś kosić trawy podczas suszy – w przeciwnym razie może ona stracić resztki zmagazynowanej wilgoci i zbrązowieć.

Wskazówki jak nawadniać trawnik

Teraz gdy znasz już odpowiedź na pytanie, czy można podlewać trawę w słońcu, powinieneś dowiedzieć się, jak robić to właściwie. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy garść praktycznych porad i wskazówek!

Jakość nawadniania to podstawa

Tak naprawdę podczas nawadniania, ważniejszy od ilości wody jest sposób, w jaki to robisz. Dobrej jakości podlewanie raz na tydzień jest bardziej skuteczne niż codzienne zraszanie, podczas którego woda nie przenika głęboko pod powierzchnię i sprzyja jedynie płytkiemu wzrostowi korzeni. Niezależnie od tego, czy podczas nawadniania trawnika korzystasz z konewki, pistoletu zraszającego, czy węża ogrodniczego pamiętaj, aby robić to jak najbliżej ziemi, a w przypadku roślin owocowych i ozdobnych – unikać intensywnego polewania liści. Promienie słoneczne mogą padać na mokrą trawę oraz liście i łatwo je przypalić. Niskie i powolne podlewanie pozwoli wodzie lepiej wsiąknąć w glebę i szybciej przeniknąć do systemu korzeniowego.

Kontroluj stan trawnika

Istnieje wiele sposobów na to, aby kontrolować stan trawy w ogrodzie. Przelany trawnik może czasami wykazywać te same objawy, co niedostatecznie nawodniony. Jedną z metod na rozpoznanie tego jest tak zwany test śrubokręta: wbij narzędzie w ziemię, jeżeli udało Ci się wykonać to bez problemu i śrubokręt wszedł w murawę na głębokość 10-15 cm oznacza to, że trawa jest dostatecznie nawodniona. W przypadku problemów z wykonaniem tej czynności powinieneś jak najszybciej nawodnić murawę.

Oto kilka innych objawów wskazujących na to, że trawnik potrzebuje podlewania:

  • po przejściu przez trawnik możesz zaobserwować odbite ślady stóp na trawie,
  • murawa zmieniła kolor z żywo-zielonej na bardziej matowy, niebieskawo-szary,
  • niektóre blaszki liściowe zaczynają więdnąć, łamać się i usychać.

Zainwestuj w system automatycznego nawadniania

Ręczne podlewanie trawy to czasochłonne zajęcie, które może prowadzić do dużych strat wody i jej złej dystrybucji, pozostawiając niektóre obszary przemoczone, a inne zbyt suche. Inwestując w system zraszaczy, ograniczysz zużycie wody i zaoszczędzisz cenny czas, korzystnie wpływając na kondycję wszystkich roślin w ogrodzie. Automatyczne nawadnianie trawnika to sposób na rozprowadzenie wilgoci równomiernie oraz w odpowiedniej ilości.

Automatyczne nawadnianie trawnika, czyli zrób to sam

W przypadku nawadniania trawnika bardzo ważna jest systematyczność, dlatego wielu właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na zainstalowanie zraszaczy z programatorem. Automatyczne systemy to rozwiązanie, które pozwala uczynić nawadnianie wygodnym i efektywnym. Na rynku istnieje wiele typów zraszaczy, a oto niektóre z nich:

  • Zraszacze wkopane w ziemię  – systemy te mogą być drogie, ale są bardzo wydajne. Głowice zraszaczy podnoszą się automatycznie do podlewania i opadają z powrotem po jego zakończeniu, dostarczając precyzyjną ilość wody. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują niewidocznego systemu nawadniania.
  • Zraszacze pulsacyjne  – ten typ wyrzuca wodę w poziomie silnym strumieniem, z łatwością pokrywając duży obszar trawnika. Jednak taki system może być zbyt intensywny w przypadku świeżo posianej trawy.
  • Zraszacze oscylacyjne – stanowią dobrą alternatywę dla nowo zasianych trawników, ponieważ siła wody jest słabsza, a pokrycie bardzo efektywne.
  • Zraszacze z końcówką węża – te tradycyjne zraszacze są najbardziej powszechne i występują w wielu różnych typach. Nadają się do nawadniania nawodnienia ogrodów, warzywników, trawników czy przydomowych kwietników

 

Alternatywą dla gotowych zraszaczy są rozwiązania, typu zrób to samo. Przy odrobinie wolnego czasu możesz zbudować własny system nawadniania, który będzie efektywny i  niedrogi. Jak zrobić nawadnianie trawnika? Będziesz potrzebował następujących elementów. 

Węże ogrodowe

Podstawowym elementem systemu nawadniania są rury rozprowadzające wodę. W przypadku dużych ogrodów lub takich o nieregularnych kształtach możesz wykorzystać tradycyjne węże ogrodowe. Aby połączyć ze sobą kilka odcinków, będziesz potrzebował złączek i programatorów. Alternatywą jest zastosowanie rur PVC, które zakopiesz pod ziemią lub zamaskujesz korą. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku trawników o prostych bokach.

 

 W kwestii czerpania wody, która będzie nawadniać ogród, masz do wyboru dwie opcje: 

  • przyłącz bezpośrednio do sieci wodociągowej,
  • podłączenie do domowego systemu hydraulicznego.

 

W obu przypadkach niezbędne będą szybkozłączki na kran. Alternatywą jest wykonanie wywiertu studni (rozwiązanie droższe) lub wykorzystanie wody deszczowej (rozwiązanie tańsze).

Zraszacze

Do systemu nawadniania trawnika potrzebujesz oczywiście zraszaczy, które odpowiadają za optymalną dystrybucję wody na danym obszarze ogrodu. Możesz wybierać spośród wariantów wahadłowych z kilkunastoma mosiężnymi dyszami, a także trójramiennych. Oba rodzaje zraszaczy sprawdzą się w większych ogrodach – w zależności od modelu mogą objąć swoim zasięgiem powierzchnię do około 200 m2, gwarantując szeroki zakres konfiguracji parametrów zraszania.

Pompy

Jeśli ciśnienie w sieci wodociągowej okaże się zbyt niskie, aby efektywnie nawadniać trawnik, będziesz musiał zainwestować w pompę do wody. To urządzenie wyposażone w silnik o dużej mocy pozwala pompować nawet kilkanaście tysięcy litrów wody na godzinę. Doskonale sprawdzi się, jeśli chcesz nawadniać trawnik wodą ze studni lub zbiornika na deszczówkę. W ten sposób możesz obniżyć rachunki za eksploatację wody użytkowej.

Programatory

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić automatycznie nawadnianie trawnika, odpowiedź jest prosta. Potrzebujesz sterowników oraz programatorów zraszania. Te niewielkie urządzenia w formie przyłącza kranowego umożliwiają podlewanie trawnika zgodnie z określonym harmonogramem. Dzięki temu nie musisz marnować czasu na nawadnianie ogrodu oraz martwić się tym, że podczas Twojej nieobecności trawnik nie będzie odpowiednio podlewany.

Już wiesz, jak często należy nawadniać trawnik!

Już wiesz, jak często należy podlewać trawnik i w jaki sposób zautomatyzować cały proces, a my Ci w tym pomożemy! W ofercie sklepu internetowego Auchan znajdziesz zarówno gotowe zestawy do zraszania, jak i pojedyncze komponenty, z pomocą których zbudujesz swój własny system nawadniania ogrodu: od węży ogrodniczych przez pistolety zraszające po pompy i zbiorniki wodne. Oczywiście pielęgnacja trawnika powinna obejmować także regularne koszenie i nawożenie. W tym celu powinieneś konieczne zainwestować np. w kosiarkę elektryczną oraz nawozy i preparaty ogrodnicze.

Nie zwlekaj – już teraz złóż wygodne zamówienie z dostawą pod wskazany adres i ciesz się piękną, gęstą i intensywnie zieloną murawą! Jeśli masz pytania i potrzebujesz pomocy w zakupach, skorzystaj z formularza kontaktowego!