Aplikacja

Oaza wśród drzew, czyli ogród leśny w praktyce

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 18.06.2024 8 minut czytania

Ogród leśny zyskuje na popularności w związku z rosnącym zainteresowaniem ekologicznymi trendami, które promują zrównoważone ogrodnictwo i życie w harmonii z naturą. Podobnie jak łąki kwietne, ogrody leśne stają się atrakcyjną opcją dla tych, którzy pragną wprowadzić do swojego otoczenia naturalne piękno i bioróżnorodność. Jak zaplanować i urządzić ogród leśny przy domu? Oto kilka wskazówek od Auchan, które pomogą Ci stworzyć naturalny raj w Twoim własnym ogrodzie!

Co to jest ogród leśny?

Leśny ogród to sposób aranżacji, który jest inspirowany naturalnie rosnącymi krzewami, drzewami i pnączami. Dzięki temu w otaczającej przestrzeni możesz zachować piękno dzikich roślin i stworzyć okazję do obcowania z naturą, jeśli dysponujesz własnym ogrodem czy tarasem.

Wyróżnia się ogród w stylu leśnym z wykorzystaniem istniejącej roślinności oraz ogród naśladujący naturalny las. W pierwszym przypadku chodzi o wkomponowanie fragmentu lasu lub pojedynczo rozproszonych drzew i krzewów do Twojej przestrzeni zewnętrznej. Druga opcja polega na sztucznym obsadzeniu terenu w taki sposób, aby imitowało ono występujące w przyrodzie roślinne formacje. W tym przypadku ważna jest autentyczna piętrowość roślin oraz zachowanie swobodnej i harmonijnej struktury.

Leśne ogrody to przykład permakultury, czyli rodzaju projektowania ekologicznego, które jest oparte na zrównoważonej konsumpcji oraz świadomym wykorzystaniu zasobów przyrody. W myśl tej koncepcji należy czerpać z naturalnych zależności i interakcji między roślinami a środowiskiem. Taki ogród to nie tylko estetyczna ozdoba, ale także przestrzeń o unikalnych warunkach dla zwierząt i owadów.

Inspiracje i projekty ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodu leśnego to kreatywne wyzwanie, które może zaowocować niepowtarzalnym i funkcjonalnym miejscem do wypoczynku. Pragniemy przedstawić Ci proste i skuteczne rozwiązania do stworzenia własnej zielonej przestrzeni. Sprawdź, jak wykorzystać różne elementy, które znacząco odmienią całe oblicze ogrodu.

Ścieżki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamienie czy żwir prowadzące przez różne części ogrodu, zapraszają do odkrywania jego uroków. Zamiast prostych linii, postaw na kręte trasy, które nadadzą miejscu tajemniczości lasu i zachęcą do spacerów.

Kolejną propozycją są altany z naturalnego drewna, otoczone roślinnością, które stanowią idealne miejsce do relaksu i spotkań towarzyskich. W zależności od stylu ogrodu mogą to być proste konstrukcje lub bardziej złożone projekty, ozdobione roślinami pnącymi, takimi jak bluszcz czy wisteria.

Dodanie elementów wodnych, takich jak małe wodospady czy strumyki, wprowadza naturalność i uspokajający dźwięk płynącej wody. Kamienie i roślinność wodna dodatkowo podkreślą dziki charakter przestrzeni. Małe polany otoczone drzewami, na których można ustawić ławki, leżaki czy hamaki to doskonały pomysł zapewniający miejsce do odpoczynku i relaksu. Tego typu miejsca będą idealne do czytania, medytacji czy rodzinnych pikników.

W nowoczesnych ogrodach leśnych często łączy się tradycyjne elementy z nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak ekologiczne technologie nawadniania, oświetlenie LED czy systemy zbierania deszczówki. Minimalistyczne konstrukcje z metalu i szkła harmonijnie współgrają z naturalnymi materiałami, tworząc ciekawy kontrast w miejscu, jakim jest ogród leśny. Aranżacje powinny uwzględniać rośliny, które przyciągają ptaki, owady zapylające i inne małe zwierzęta. Kwiaty, krzewy owocowe i drzewa stanowią źródło pożywienia i schronienia dla różnych gatunków, co sprawia, że ogród staje się żywym ekosystemem.

Nowoczesny ogród leśny

Ogród leśny nowoczesny to przestrzeń, która jest zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Kluczem jest zastosowanie materiałów takich jak stal nierdzewna, beton, szkło oraz drewno w ich naturalnej formie. Przykładowo, minimalistyczne ławki i stoły z betonu doskonale kontrastują z bujną zielenią drzew i krzewów, tworząc harmonijną całość.

Dekoracyjne elementy, takie jak rzeźby z cortenu, mogą wprowadzić ciekawy akcent do tradycyjnej leśnej aranżacji. Wykorzystanie oświetlenia LED, zwłaszcza w postaci ukrytych lamp wzdłuż ścieżek i w pobliżu wodnych elementów, podkreśli naturalne piękno ogrodu po zmroku, nadając mu tajemniczego charakteru. Minimalistyczne meble ogrodowe z metalu i drewna mogą idealnie współgrać z naturalnym otoczeniem. Proste, geometryczne formy stolików i krzeseł z jasnego drewna i stalowych ram wprowadzą elegancję bez zakłócania naturalnego uroku.

Doniczki z betonu lub ceramiki, w których posadzisz różnorodne rośliny, pozwolą na dodanie nowoczesnego, surowego akcentu, a zarazem dodatkowych kolorów za sprawą kwiatów. Pergole i altany z płaskimi dachami, wykonane z metalu i szkła posłużą jako centralne punkty, oferując jednocześnie schronienie i miejsce do wypoczynku.

Mały ogród leśny

Jeśli dysponujesz mniejszą przestrzenią, poznaj ciekawe inspiracje na mały ogród leśny. W tym przypadku duże znaczenie ma wcześniejsze planowanie, wybór roślin oraz elementów dekoracyjnych, które maksymalnie wykorzystają dostępne miejsce.

Postaw na rośliny o różnej wysokości, które tworzą warstwową strukturę przypominającą naturalny las. Niskie krzewy, takie jak borówki czy paprocie, mogą rosnąć u podstawy wyższych roślin, takich jak rododendrony czy małe drzewa ozdobne, np. klony japońskie. Tego rodzaju kompozycje wprowadzą do ogrodu głębię i różnorodność.

Dobrym rozwiązaniem są również pionowe ogrody i zielone ściany. Można na nich uprawiać pnącza, takie jak bluszcz czy wiciokrzew, które nadadzą leśnego charakteru. Wiszące donice i półki na rośliny pomogą zaoszczędzić miejsce na ziemi, jednocześnie zwiększając ilość zieleni.

W przypadku małej powierzchni świetnie sprawdzą się składane meble wykonane z naturalnych materiałów. Łatwo je przechowywać, a jednocześnie nie zabierają dużo miejsca. Drewniane ławki, małe stoliki, bocianie gniazda, huśtawki czy fotele podwieszane można łatwo przestawiać, dostosowując aranżację do aktualnych potrzeb.

Rośliny do ogrodu leśnego – jakie wybrać?

Wraz z Auchan sprawdź, rośliny do ogrodu leśnego iglastego oraz liściastego, które sprawdzą się najlepiej. W tej części przedstawimy również, jakie rośliny warto wybrać do małego ogrodu leśnego oraz jakie gatunki są szczególnie polecane, jeśli chodzi o ogród leśny z brzozami.

Ogród leśny – jakie rośliny?

Dobierz gatunki, które są odporne na lokalne warunki klimatyczne i glebowe. Rośliny rodzime będą najlepiej przystosowane i wymagają mniej pielęgnacji. Warto również uwzględnić dużą różnorodność, aby stworzyć zrównoważony ekosystem. 

W początkowej fazie wzrostu roślin konieczne jest regularne podlewanie, szczególnie podczas suchych okresów. Automatyczne systemy nawadniające mogą ułatwić ten proces i zapewnić równomierny obieg wody. Regularne przycinanie drzew i krzewów pomoże utrzymać ich zdrowy wzrost i estetyczny wygląd. Usuwanie martwych i chorych gałęzi zapobiega natomiast rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Rodzaj wybieranych roślin powinien być też dopasowany do pięter lasu, aby zapewnić mu odpowiednie warunki wzrostowe. 

Piętra lasu:

  • Ściółka – to najniższa warstwa lasu, składa się głównie z gałęzi, kory i opadłych liści.
  • Runo leśne – miejsce życia grzybów, mchów, porostów oraz małych roślin i zwierząt.
  • Podszyt – warstwa ochronna dla gleby, występują w niej głównie krzewy i niskie drzewa.
  • Korony drzew – największa i zarazem najwyższa warstwa lasu, tworzą ją korony dojrzałych drzew liściastych i iglastych.

Rośliny do ogrodu leśnego iglastego

Jeśli w Twoim ogrodzie przeważają drzewa typu iglastego, gleba na tym terenie z pewnością cechuje się dużą przepuszczalnością i kwaśnym pH. Do piętra koron najlepiej sprawdzą się modrzew, jodła, świerk i sosna, do podszytu różnorodne krzewy, takie jak jałowiec, cis, tuja, azalia, różanecznik czy jaśmin. Do stworzenia piętra runa możesz wykorzystać wrzosy, żurawki, paprocie, konwalię, sasankę, pierwiosnka czy borówkę.

Ogród leśny z brzozami i innymi drzewami liściastymi

Drzewa liściaste zrzucające liście na ziemię użyźniają glebę i tworzą cenną warstwę próchniczą. Dlatego też w tym przypadku, rośliny do ogrodu liściastego mogą być bardziej wymagające. W piętrze koron dobrym wyborem będzie brzoza, dąb, lipa, wiąz, grab, klon, jarzębina czy wierzba, do stworzenia podszytu wykorzystaj berberys, bez, jaśmin, jabłoń, wiśnię, czereśnię, gruszę, morwę, dziką różę czarny bez czy głóg. Świetnie sprawdzi się też kalina, czeremcha czy dereń. Jeśli chodzi o piętro runa możesz zdecydować się na zawilca, przebiśniegi, fiołki, marzannę, dąbrówkę czy orlik.

Stwórz ogród w stylu leśnym i ciesz się bliskością z naturą

Chcesz stworzyć ogród leśny? Inspiracje od Auchan pomogą Ci stworzyć wyjątkową przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury w codziennym życiu. Czerp inspirację z naturalnych lasów i rezerwatów przyrody. Wybierając się na spacer do pobliskiego lasu, zwróć uwagę na układ roślin, naturalne ścieżki i rozmieszczenie drzew. Próbuj naśladować te elementy w swoim ogrodzie, aby stworzyć autentyczny leśny klimat.

Odwiedź ogrody botaniczne i parki, które mają sekcje poświęcone leśnym roślinom i ekosystemom. Znajdziesz tam wiele inspiracji dotyczących wyboru roślin oraz kompozycji przestrzennych, które możesz zastosować w swoim ogrodzie. Książki i czasopisma ogrodnicze są także bogatym źródłem wiedzy i inspiracji. Wiele z nich oferuje szczegółowe opisy różnych gatunków roślin, a także porady dotyczące projektowania i pielęgnacji ogrodów leśnych.

W sklepie internetowym Auchan znajdziesz wiele produktów, które pomogą Ci stworzyć intymną przestrzeń w zgodzie z naturalnym środowiskiem takie jak nasiona, nawozy i preparaty ogrodowe, środki ochrony roślin czy maszyny, narzędzia i sprzęty ogrodnicze.

Jeżeli chcesz stworzyć wokół swojego domu ogród leśny – projekty w tym klimacie są doskonałą okazją na wkomponowanie naturalnej roślinności oraz zwiększenie bioróżnorodności. To dobry sposób na połączenie aspektów wizualnych z dbałością o środowisko.

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.