Aplikacja

Ogród rustykalny – jak stworzyć sielską atmosferę wokół domu?

Opublikowano 19.10.2023

Ogród przed domem stanowi miejsce do wypoczynku i jest prawdziwą dekoracją obiektu. Alternatywą dla minimalistycznych, nowoczesnych kompozycji jest ogród rustykalny. Z poradnika Auchan dowiesz się, czym się wyróżnia i jak go urządzić!

Czym charakteryzuje się ogród rustykalny?

Współcześnie bardzo popularne są ogrody minimalistyczne z krótko przyciętymi trawnikami i precyzyjnie rozplanowaną roślinnością. Część właścicieli domów aranżuje swój teren inaczej. Rustykalny ogród to alternatywa dla osób lubiących naturalność, różnorodność i odrobinę nieładu. Nawiązuje on do sielskiej, wiejskiej atmosfery, w której można poczuć się jak niegdyś na wakacjach u babci.

Trend na zieloną przestrzeń w tym stylu wraca także wraz z modą na domy wiejskie inspirowane dawnym budownictwem, jednak każdy może zorganizować tak swój ogród.

Kluczowe elementy ogrodu w stylu rustykalnym

Jak można rozpoznać styl rustykalny w ogrodzie? Istnieje kilka charakterystycznych cech, którymi taka przestrzeń się charakteryzuje. Dotyczą zarówno wyposażenia, jak i uprawianych roślin. Pamiętaj o nich, jeśli chcesz tak zaaranżować swój ogród.

Ogród rustykalny – rośliny

W klasycznych ogrodach wiejskich uprawiano różnorodne rośliny, które przeplatały się między sobą, tworząc bujne kompozycje. Z reguły ich rozmieszczenie było przypadkowe, jednak z uwzględnieniem ich ulubionych warunków bytowych. W zaplanowanym ogrodzie możesz postawić na swobodne rozrastanie się roślin, głównie kwiatów ozdobnych. Dobierając roślinność do przestrzeni, możesz podzielić ją na trzy strefy: dekoracyjną, rekreacyjną i uprawną. Jeśli jednak masz ograniczone miejsce w ogrodzie – stwórz jedną rabatę, która będzie wyglądała niczym samosiewny ogród wiejski.

Strefa dekoracyjna

To część, w której znajdą się głównie rabaty kwiatowe, ale także krzewy ozdobne. Kwiaty stanowią podstawę ogrodu rustykalnego. Dominują tu rodzime gatunki bylin, takie jak:

 • krwawnik pospolity;
 • kocimiętka;
 • goździki;
 • słonecznik szorstki;
 • margerytki;
 • piwonie,
 • róże,
 • astry,
 • ostróżki.

Świetnie prezentują się także kwiaty jednoroczne, takie jak ślazówki, lwie paszcze, nagietki czy nasturcje. Możesz sięgnąć też po rośliny dwuletnie, takie jak dziewanny czy malwy. Z reguły te rośliny samodzielnie rozmnażają się z nasion opadających z przekwitających kwiatów, tworząc kolejne pokolenia.

Przeczytaj także:  Jak zrobić palenisko we własnym ogrodzie? 3 pomysły DIY od Auchan

Dekoracyjny charakter ogrodów wiejskich oddają też krzewy i drzewa ozdobne. Tu warto postawić na rośliny naturalnie pochodzące z naszego rejonu świata. Są to przede wszystkim:

 • sosna;
 • brzoza;
 • wierzba;
 • jałowiec;
 • kalina;
 • bez lilak.

Tworząc nasadzenia i planując rabaty, zacznij od rozlokowania drzew. To one będą stanowiły bazę do dalszych dekoracji, tworząc strefy cieniste i stanowiąc naturalną osłonę w upalne dni.

Strefa rekreacyjna

Trawnik stanowi tło dla każdego ogrodu, jest też miejscem wykorzystywanym do odpoczynku i rekreacji. W stylu rustykalnym z reguły rezygnuje się z równej, wypielęgnowanej murawy. W wielu przypadkach właściciele domów stawiają na naturalną darń przeplataną innymi roślinami i polnymi kwiatami. Nie przejmuj się nierównomierną kolorystyką, plamami i kępkami trawy.

Jeden fragment murawy możesz przeznaczyć na łąkę kwietną, pozwalając jej swobodnie się rozrastać lub dodatkowo posiać kwiaty łąkowe. To świetny sposób na przyciągnięcie zapylaczy i motyli. Jeśli chcesz stworzyć przestrzeń, która przyciąga motyle, sprawdź nasz artykuł:Rośliny przyciągające motyle – TOP 5. Poradnik miłośnika kwiatów

Strefa uprawna

Część uprawna powinna znaleźć się w każdym ogrodzie rustykalnym. Rośliny uprawiane dla owoców stanowiły ważną część każdej zagrody. Owoce, warzywa i zioła to w końcu częsty dodatek wielu dań i napojów. Same sady z kolei stanowi dodatkową dekorację i miejsce, w którym chętnie przebywają najmłodsi domownicy. Wokół domu możesz postawić na trzy rodzaje roślin:

 • drzewa i krzewy owocowe – wybierz klasyczne drzewa, takie jak jabłoń, śliwa, wiśnia i czereśnia, najlepiej w odmianach wysokopiennych. Z odmian krzewów na uwagę zasługują porzeczka, agrest czy malina
 • warzywa – tu także postaw na klasykę, taką jak marchew, burak, sałata, a także wszystkie inne, które chętnie wykorzystujesz w swojej kuchni. Warzywa mogą być w jednym miejscu, ale świetnie prezentują się też rozproszone wśród rabat;
 • zioła –  z reguły lubią cieniste stanowiska, dlatego możesz posadzić je wśród drzew, a nawet między kwiatami w rabatach. Postaw na miętę, koper, rumianek, a także pietruszkę czy inne ulubione zioła.

Dobierając rośliny do każdej ze stref, pamiętaj o tym, żeby zapewnić im odpowiednie warunki bytowe. Weź pod uwagę nasłonecznienie każdej z nich, sąsiedztwo innych roślin, a także potrzebne nawodnienie. Postaraj się, żeby ogród „żył” od wiosny do późnej jesieni. Mieszaj rośliny wczesne z jesiennymi, starając się, żeby ich rozkwit następował po sobie.

Styl rustykalny w ogrodzie – meble i dodatki

Dodatki i meble stanowią ciekawe dopełnienie ogrodu rustykalnego. Projekt aranżacji powinien zawierać przede wszystkim elementy nawiązujące do tradycyjnej architektury.

Zacznij od ogrodzenia. Tu najlepiej sprawdzi się płot z drewnianych sztachet w klasycznym kształcie. Innym rozwiązaniem będzie ogrodzenie z kamieni polnych ułożonych warstwowo. Mogą one tworzyć całe płoty, samą podmurówkę lub jedynie zewnętrzne wykończenie murowanego ogrodzenia. Alternatywnym rozwiązaniem jest ogrodzenie z siatki, którą będzie porastał bluszcz lub naturalny żywopłot z bukszpanu, laurowiśni czy berberysu.

Sprawdź: Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie meble ogrodowe wybrać? Wypocznij z Auchan!

W ogrodzie powinny znaleźć się też elementy małej architektury ogrodowej. W ustronnym miejscu możesz umieścić altanę drewnianą, w której będziesz organizować spotkania w letnie dni. Świetnie sprawdzają się też pergole, po których będą pięły się pnącza krzewów kwitnących lub winorośle. Lubisz spędzać czas przy oczku wodnym? Ustaw przy nim ławkę utrzymaną w dawnej stylistyce.

Przy dekoracji kwietników ogrodu rustykalnego zdecyduj się na stare skrzynki, donice i kosze wiklinowe. Możesz wykorzystać też elementy z recyklingu czy stare garnki. Drewniane koło od wozu lub stara prasa do owoców jako element skalniaka? W ogrodzie rustykalnym postaw właśnie na takie dekoracje. W podobnym stylu powinny być utrzymane meble przed domem i na tarasie. Możesz zdecydować się na drewno o nieregularnych formach, wiklinę i zdobione metalowe okucia.

Meble, akcesoria i narzędzia ogrodowe znajdziesz w dziale Ogród w Auchan. Zapoznaj się też z produktami marki Gardenstar.

Praktyczne porady na aranżację ogrodu rustykalnego

Przy tworzeniu ogrodu rustykalnego zadbaj o to, żeby cała kompozycja była przytulna. Niech ma naturalny charakter, a miejscami nawet nieco dziki. Pozwól na to, żeby rośliny rozrastały się swobodnie. Korzystaj z materiałów dostępnych wokół: kwiatów i roślin rosnących naturalnie na łąkach lub w lesie, a do tworzenia dekoracji drewna i kamieni znalezionych nieopodal.

Przy projektowaniu ogrodu rustykalnego pamiętaj też o następujących rzeczach:

 • do tworzenia rabat wybieraj rośliny łatwe do uprawy, rodzimego pochodzenia. Najlepiej sprawdzają się samodzielnie rozrastające rośliny dekoracyjne i krzewy owocowe;
 • stwórz dróżki i ścieżki z wysypanego żwiru lub polnych kamieni. Niech mają dziki charakter i wiją się pomiędzy skalniakami, rabatami i dekoracjami. Unikaj bruku i płyt betonowych;
 • unikaj roślin, które wymagają dekoracyjnego formowania. Nie staraj się na siłę utrzymać idealnie równego żywopłotu, a także gładko skoszonego trawnika. Daj roślinom swobodę, co będzie kwintesencją rustykalnej aranżacji.

Już czas, abyś to Ty urządził swój rustykalny ogród!

Wiejski ogród stanowi alternatywę dla idealnie zadbanych minimalistycznych nowoczesnych ogrodów. Tu dominuje naturalność, zarówno w dekoracji, jak i pielęgnacji czy rozmnażaniu roślin. Nie oznacza to, że możesz przypadkowo dobierać krzewy i kwiaty. Podziel ogród na strefy, a sadząc rośliny, pamiętaj o przygotowaniu dla nich odpowiedniego stanowiska.

Aranżując ogród, nie obawiaj się eksperymentów. Stawiaj na ciekawe dodatki i obserwuj, jak komponują się z całym otoczeniem. Stwórz miejsce, w którym poczujesz się dobrze. Możesz też skorzystać z wiedzy przedstawionej w innych poradnikach Auchan, gdzie znajdziesz między innymi inspiracje dotyczące urządzania małego ogrodu.