Aplikacja
Ogrod W Stylu Wiejskim

Ogród w stylu wiejskim – jak zagospodarować teren?

Opublikowano 07/27/2023

W wiejskich ogrodach z łatwością można znaleźć różnokolorowe kwiaty, aromatyczne zioła, ozdobne krzewy i drzewa dające smaczne owoce. Nic więc dziwnego, że na wybór takiego rozwiązania często decydują się osoby, lubiące kontakt z naturą i te, które marzą o stworzeniu klimatycznej przestrzeni do odpoczynku i relaksu. By ogród w stylu wiejskim był jednak nie tylko piękny, lecz również funkcjonalny, warto poświęcić nieco czasu na przemyślaną aranżację. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak go założyć!

Ogród w wiejskim stylu – jak wygląda?

Ogród wiejski to przestrzeń zachwycająca feerią barw i zapachów. Nietrudno w nim znaleźć kwitnące rabaty, sąsiadujące z grządkami, gdzie rosną aromatyczne zioła i warzywa. W rustykalnych ogródkach nie brakuje również ozdobnych krzewów i roślin sadowniczych, które latem i jesienią rodzą smaczne, soczyste owoce. Całość dopełniają trawniki, przypominające nieco leśną polanę czy łąkę. Uroku tak zaaranżowanej przestrzeni dodają długie, wijące się ścieżki, wyłożone drewnem lub kamykami.

Ogród w wiejskim stylu to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących malownicze zakątki. Na zaaranżowanie przestrzeni w ten sposób często decydują się również ci, którzy cenią sobie naturalność i dużą swobodę. Założenie rustykalnego ogrodu to wreszcie dobry sposób na zagospodarowanie podmiejskiej działki, szczególnie zaś tej, sąsiadującej z lasem czy rozległą łąką. Kompozycje roślinne, nawiązujące w dużym stopniu do krajobrazu najbliższej okolicy, pozwalają bowiem wtopić tę przestrzeń w otoczenie.

Rosliny Do Ogrodu Wiejskiego

Ogród w stylu wiejskim – podstawowe założenia stylu

Cechą charakterystyczną ogrodów wiejskich jest podział przestrzeni na trzy podstawowe części. Pierwszą stanowi tzw. przedogródek, czyli fragment działki usytuowany pomiędzy bramą i frontem domu. Dominują w nim przede wszystkim kwitnące rabaty i krzewy ozdobne. Niektóre osoby w tej części podwórka decydują się posadzić również drzewa. Zgodnie z założeniami stylu powinny one jednak stanowić tło dla pozostałych aranżacji roślinnych.

Drugą część stanowi tzw. ogród właściwy. Można w nim znaleźć rabaty pełne wysokich i obficie kwitnących kwiatów oraz grządki z warzywami i ziołami. Całość dopełniają nieregularne trawniki z koniczyną, przypominające naturalną łączkę oraz wierzby i lipy tworzące niewielki gaik. Częstym elementem architektury ogrodowejpłotki, pergole czy studnie z drewnianą obudową. Niewielki przydomowy sad jest ostatnią częścią rustykalnego ogrodu. Jak łatwo się domyślić, w tej przestrzeni dominują różne gatunki drzew owocowych.

Czym jeszcze wyróżnia się ogród w stylu wiejskim? Projekty tworzone przez profesjonalnych architektów obfitują w kompozycje roślinne, które nawiązują do form występujących w najbliższym otoczeniu. Rabaty i trawniki mają często nieregularny charakter. Nierzadko spotykanym rozwiązaniem są również piętrowe nasadzenia. Grupy roślin o różnej wysokości tworzą bowiem wielobarwne plamy, nadając całej przestrzeni unikalny charakter. Uroku rustykalnym ogrodom dodają również rozmaite dekoracje. Wśród przykładów można wymienić figurki ogrodowe, drewniane płotki czy duże kwietniki wykonane z naturalnych materiałów. Wymienione wyżej akcesoria znajdziesz także w ofercie sklepów Auchan.

Ogrod Wiejski Rosliny

Jak urządzić ogród w stylu wiejskim – projekty, zdjęcia, inspiracje

Choć na pierwszy rzut oka ogród w wiejskim stylu może wydawać się nieco chaotyczny, to jednak musisz pamiętać, że taka przestrzeń wymaga starannej aranżacji. Przemyślane rozmieszczenie różnych formacji roślinnych (w szczególności zaś rabat i grządek), z pewnością ułatwi późniejsze prace pielęgnacyjne i porządkowe. Warto mieć także na uwadze, że ze względu na dużą liczbę roślin kwitnących, ogród wiejski wymaga regularnego odżywiania i podlewania. Właśnie dlatego, zanim rozpoczniesz pierwsze nasadzenia, postaraj się zaplanować przestrzeń tak, by jej utrzymanie nie wymagało w przyszłości dużego nakładu pracy.

Pamiętaj, że nie musisz korzystać z usług profesjonalnego projektanta, by urządzić ogród w stylu wiejskim. Zdjęcia, które znajdziesz w internecie, mogą stanowić doskonałe źródło inspiracji. W czasopismach i na blogach poświęconych tematyce ogrodnictwa nie brakuje natomiast gotowych pomysłów na kwitnące rabaty. Oprócz projektu technicznego i listy roślin często zawierają one także dokładną instrukcję wykonywania nasadzeń oraz inne przydatne wskazówki pielęgnacyjne.

Przeczytaj także: Mały ogród przed domem – inspiracje na jego aranżacje

Jak wybrać rośliny do ogrodu wiejskiego?

Rośliny do ogrodu wiejskiego należy dobierać bardzo starannie. Od czego zacząć planowanie nasadzeń? W pierwszej kolejności uwzględnij warunki panujące w ogrodzie. Do tych najważniejszych należą:

  • rodzaj i odczyn gleby,
  • nasłonecznienie, 
  • ukształtowanie terenu.

Mając tę wiedzę, łatwiej Ci będzie dobrać takie grupy roślin, które będą się dobrze czuły w środowisku panującym w ogrodzie.

Duże znaczenie mają również kwestie związane z pielęgnacją, w szczególności zaś te dotyczące nawożenia, podlewania, ściółkowania czy zimowania. Jeśli nie możesz poświęcić wiele czasu na prowadzenie ogrodu, zachowaj umiar w sadzeniu roślin. Wybierz gatunki, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i świetnie poradzą sobie same, nawet jeśli zdarzy Ci się zapomnieć o podaniu nawozu. Postaraj się również, by na poszczególnych rabatach pojawiły się rośliny o takich samych wymaganiach stanowiskowych i podobnych potrzebach. Dzięki temu wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych będzie zajmowało mniej czasu.

Wybierając krzewy i kwiaty do ogrodu wiejskiego, kieruj się również okresem ich kwitnienia. Dzięki temu z łatwością zorganizujesz przestrzeń w taki sposób, by zachwycała feerią barw i zapachów o każdej porze roku. Pamiętaj, że projektowanie ogrodu to zajęcie, które wymaga sporej wyobraźni. Jeśli dopiero zakładasz rabatę, zastanów się, jak posadzone na niej kwiaty i krzewy będą wyglądały za kilka lat. Dzięki temu łatwiej Ci będzie rozmieścić rośliny tak, by uniknąć potrzeby ich przesadzania.

Zobacz również: Rośliny pnące – jakie będą najlepsze na balkon i do ogrodu?

Kwiaty Do Ogrodu Wiejskiego

Na co zwrócić uwagę tworząc wiejski styl w ogrodzie?

Chcesz założyć ogród w stylu wiejskim? Poniżej znajdziesz jeszcze kilka innych, praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci realizację tego ciekawego projektu.

Postaw na różnorodność

Styl rustykalny odznacza się przede wszystkim różnorodnością. Wybierając kwiaty do ogrodu wiejskiego, postaraj się zatem wykorzystać rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz byliny. Wśród tych pierwszych na uwagę zasługują w szczególności astry, cynie, lwie paszcze, maciejki, malwy, słoneczniki czy nagietki. Do bylin, które świetnie sprawdzą się w wiejskim ogrodzie, należą z kolei jeżówki, kocimiętka, floksy czy piwonie.

Zaplanuj strefę relaksu

Postaraj się również, by cała ogrodowa przestrzeń wyglądała spójnie. Planując strefę wypoczynkową, postaw na meble ogrodowe wykonane z naturalnych materiałów lub takie, które swoją stylistyka nawiązują do stylu rustykalnego. W wiejskich ogrodach świetnie prezentują się również huśtawki ze sznurka czy plecione hamaki.

Sięgnij po elementy architektury ogrodowej

Zakładasz ogród wiejski? Rośliny to nie wszystko, co powinno się w nim znaleźć! By nadać rabacie unikalny charakter, sięgnij po różnego rodzaju elementy architektury ogrodowej. W Auchan znajdziesz m.in. pergole, dzięki którym kwiatowa rabata zyska niepowtarzalny wygląd.

Posadź rośliny użytkowe

Planując nasadzenia, nie zapomnij o roślinach przyprawowych. Nawet jeśli w Twoim ogrodzie nie będzie warzywnych grządek, wygospodaruj część rabaty, by posadzić na niej krzaczek mięty, melisy czy lubczyku. Nie zapomnij również o ozdobnych czosnkach, szałwii czy rumianku.

Ogrod W Stylu Wiejskim

Wykorzystaj rozwiązania, które ułatwią Ci pracę

Pamiętaj, że wiejski ogród to przestrzeń, która wymaga sporego nakładu pracy. Doprowadzenie do porządku zaniedbanej rabaty czy grządki może sprawić spore problemy. By maksymalnie ułatwić sobie prace związane z utrzymaniem ogrodu, już na etapie jego projektowania pomyśl o rozmieszczeniu nawodnienia. W ofercie sklepów Auchan znajdziesz automatyczne zraszacze, które zapewnią roślinom odpowiednią dawkę wody podczas największych upałów. Sięgnij również po obrzeża przeciwdziałające przerastaniu trawnika.

Ogrod W Stylu Wiejskim Projekty

Rustykalny ogród – teraz już wiesz, jak go urządzić z Auchan!

Wiejski ogród to przestrzeń, której trudno odmówić uroku. Ponieważ panuje w niej swobodny i nieformalny klimat, dla wielu osób ten sposób aranżacji domowego podwórka stanowi idealne rozwiązanie, by wygospodarować klimatyczny zakątek do odpoczynku i relaksu. Mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom zawartym w naszym poradniku uda Ci się zaaranżować swój ogród tak, by spełniał Twoje oczekiwania. Jeśli natomiast nadal szukasz inspiracji, zapoznaj się z innymi wpisami w dziale Ogród naszego blogu. Sprawdź również ofertę marki Gardenstar, której produkty przydadzą się każdemu ogrodnikowi.