Ogród w stylu włoskim – jak go zaprojektować, by przed Twoim domem zapanował włoski klimat?
Opublikowano 07/30/2023Prostota, harmonia, elegancja… to tylko niektóre z cech ogrodów włoskich. Szukasz sposobu, aby Twój ogród był przytulnym miejscem odpoczynku? Ogród w stylu włoskim to harmonijne połączenie natury, architektury i sztuki. W naszym artykule podpowiemy Ci, jak stworzyć włoski klimat, wykorzystując produkty dostępne w Auchan.
Ogród w stylu włoskim – charakterystyka
Na naszym blogu pisaliśmy już o ogrodzie angielskim oraz ogrodzie chińskim. Ogród w stylu włoskim to kolejny sposób na stworzenie unikalnego klimatu przed domem. Jaka jest jego historia? Powstał na początku włoskiego renesansu (stąd czasem jest nazywany ogrodem renesansowym) i był inspirowany ogrodami rzymskim i neapolitańskim. Połączeniem tych dwóch stylów jest właśnie ogród włoski. Cechy takiego ogrodu to przede wszystkim: symetria, harmonia i porządek.
Charakterystyczny dla włoskiego stylu jest geometryczny układ, który nadaje ogrodowi elegancji i uporządkowania. Teren ogrodu zazwyczaj dzieli się na mniejsze kwatery – zwykle w kształcie prostokątów, czasem z pojedynczymi okręgami w centrum ogrodu – oddzielone niskim żywopłotem, a wypełnione rozmaitymi roślinami: drzewami, kwiatami i ziołami. Pięknie prezentują się też dekoracyjnie przycięte krzewy, które w powtarzających się motywach łuków, kół i innych plecionek tworzą właśnie ogród w stylu włoskim. Zdjęcia ze spacerów wśród roślin często nie oddają uroku tych miejsc, a dopiero spojrzenie na nie z góry, wywołuje zachwyt. Właśnie z lotu ptaka najlepiej widać symetrię i geometryczny układ ogrodu.
Klasyczny ogród włoski nie może obyć się bez wody. Dlatego niezaprzeczalnie istotną dekorację stanowią tam fontanny, zwykle umieszczane w centralnej części ogrodu. Innym ciekawym sposobem na wykorzystanie wody w ogrodzie włoskim są strumyki oraz małe zbiorniki: oczka wodne i baseny z roślinami.
Czasem możesz spotkać się z nazwą ogród w stylu toskańskim. Jedni używają jej zamiennie z ogrodem włoskim, a dla innych jest to jego inna, uboższa wersja. Dlatego jeśli mówisz o toskańskim ogrodzie, musisz zaznaczyć rozmówcy czy chodzi Ci o ogród włoski, czy może o jego wiejską odmianę z warzywniakiem w centralnej części.
Ogród włoski – jakie rośliny będą odpowiednie w Twoim ogrodzie?
Kluczową rolę w ogrodzie odgrywają rośliny. Właściwie dobrane kwiaty, krzewy i zioła nawiążą do klimatu śródziemnomorskiego i nadadzą Twojemu podwórku niepowtarzalnego charakteru. Jakie rośliny powinny przyozdobić ogród w stylu toskańskim? Oto lista niektórych z nich:
- Cyprysy – jedne z najpopularniejszych drzew we włoskich ogrodach. Możesz je zasadzić pojedynczo w losowych miejscach w towarzystwie innych roślin lub wzdłuż alejek.
- Oliwki – drzewa oliwne są charakterystyczne dla śródziemnomorskiego krajobrazu. Ich wyjątkowy, srebrzystozielony odcień liści, nada ogrodowi dodatkowych kolorów oraz sprawi, że będzie wyglądać subtelniej i bardziej elegancko. Co więcej, oliwki są też owocami, które możesz wykorzystać na co dzień w kuchni (szczególnie, jeśli lubisz kuchnię śródziemnomorską).
- Winorośl – pędy tej rośliny będą się pięknie prezentować na pergolach, altanach czy po prostu ścianach budynków. Owocami winogron możesz się po prostu cieszyć w czasie spacerów po ogrodzie.
- Bukszpan – świetnie sprawdzi się w roli odgraniczenia poszczególnych kwater od siebie.
- Kwiaty – są charakterystyczne dla ogrodów włoskich. Ważne, aby utrzymać harmonię kolorystyczną i zadbać o estetyczne zestawienia różnych kwiatów. Świetnie sprawdzą się róże, lawenda, bratki, jaśmin czy goździki.
- Zioła – możemy pokusić się o stwierdzenie, że ogród włoski bez ziół po prostu nie istnieje. Rozmaryn, bazylia, mięta, oregano czy tymianek przydadzą się w niemal każdej kuchni. A dodatkowo będą stanowić ciekawą dekorację Twojego ogrodu. Warto wybrać te rośliny, które rzeczywiście wykorzystasz. Dzięki temu regularnie będziesz zbierał liście czy owoce i pozwalał na rozwój kolejnych.
Jak pielęgnować ogród włoski?
Wybrałeś już rośliny? Już wiesz, co ozdobi Twój ogród w styl włoskim? Charakterystyka takiego ogrodu to porządek, harmonia i prostota, dlatego powinieneś dobrze zadbać o rośliny i ich wygląd. Do utrzymania żywopłotu mogą być przydatne sekatory i elektryczne nożyce. Polecamy te firmy Gardenstar – marki własnej Auchan. Mają wytrzymałe ostrza, są precyzyjne i dobrze się je trzyma w ręce. Dzięki nim regularne strzyżenie roślin nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Do prac w ogrodzie warto mieć również rękawice, które ochronią Twoje dłonie przed zadrapaniami.
Przeczytaj także: Rośliny na żywopłot – 8 propozycji od Auchan
Jakie dodatki do ogrodu w stylu włoskim?
Nawet najlepiej dobrane rośliny i najstaranniej wyznaczony układ ogrodu może nie wystarczyć do stworzenia prawdziwego włoskiego klimatu przed Twoim domem. Dlatego warto sprawdzić dostępne dekoracje. Co powinno znaleźć się w ogrodzie włoskim?
- Wspomniane już wcześniej fontanny – większe mogą stanowić centralny punkt ogrodu, a mniejsze świetnie będą wyglądać jako dekoracja wśród roślin w pojedynczych kwaterach. Woda może przyciągnąć stworzenia: ptaki i mniejsze zwierzątka, co tylko przybliży Cię do piękna przyrody. A sam dźwięk pluskającej wody w połączeniu z szumem drzew będzie działał uspokajająco. Dzięki fontannom Twój odpoczynek w ogrodzie będzie przyjemniejszy.
- Posągi – figury w ogrodzie mogą nadać mu zupełnie nowego charakteru. Krasnale i zwierzęta mogą sprawić, że będzie wyglądać bardziej bajkowo, a z kolei rzeźby ludzi dodadzą mu elegancji.
- Mozaiki – mozaiki w ogrodzie włoskim zdobią alejki i ścieżki, dodając im dodatkowego uroku.
- Donice – nie muszą być wykorzystywane tylko w zamkniętych przestrzeniach. Donice przy wejściach do ogrodu czy wzdłuż alejek nadadzą Twojemu ogrodowi unikalnego stylu i urozmaicą go kolorystycznie. Doniczki pomogą Ci również zadbać o rośliny mniej odporne na mróz. Dla przykładu, cyprysy możesz ustawić w ogrodzie w doniczkach, aby móc je w zimie ukryć w domu. W Auchan znajdziesz donice o najróżniejszych wzorach z różnych materiałów: plastikowe oraz ceramiczne.
- Oświetlenie – odpowiednio ustawione lampy sprawią, że swoim ogrodem będziesz mógł się cieszyć nie tylko w dzień, ale również w nocy. Wybierz oświetlenie, które podkreśli najważniejsze elementy Twojego ogrodu po zachodzie słońca.
- Pergole – jak wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu, w ogrodzie włoskim nie powinno zabraknąć winorośli. A gdzie miałaby rosnąć, jak nie właśnie przy pergoli? Taka dekoracja będzie świetnie wyglądać na wejściu do ogrodu lub w przejściach pomiędzy poszczególnymi kwaterami.
Zanim zdecydujesz się na konkretne dekoracje, zastanów się, jak chcesz, aby wyglądał Twój ogród w stylu włoskim. Zdjęcia w Internecie na pewno Cię zainspirują. A wybrane ozdoby znajdziesz w Auchan.
Zobacz także: Czym i kiedy nawozić trawnik? Zadbaj o swój fragment zieleni z Auchan
Jakie meble do ogrodu w stylu włoskim?
Zaplanowałeś już układ ogrodu? Wybrałeś rośliny, jakie zasadzisz? W takim razie najwyższa pora na znalezienie idealnych mebli ogrodowych! W końcu ogród to świetne miejsce do spotkań z najbliższymi, jedzenia posiłków czy po prostu odpoczynku po długim dniu.
Jeśli przestrzeń na to pozwala, zastanów się nad wybraniem dwóch zestawów: wypoczynkowego oraz jadalnianego. Szczególnie polecamy przyjrzeć się zestawowi marki Gardenstar z parasolem, który umożliwi jedzenie posiłków w słoneczne dni.
Jednak jeśli przestrzeń Ci na to nie pozwala, możesz samodzielnie skompletować zestaw składający się ze stolika, krzeseł i pojedynczych foteli. Dlaczego warto zdecydować się na zakup leżaków ogrodowych lub ławeczek? Ponieważ ogród ma być przede wszystkim miejscem relaksu, a wygodne meble umożliwią Ci odpoczynek.
Jakie meble wybrać? Do ogrodu w stylu włoskim pasować będą zarówno ciężkie, żeliwne krzesła i stoły, jak i drewniane ławki i altanki. Te pierwsze są wytrzymałe, a ich materiał pozwala na ciekawe dekoracje i zdobienia, które dodają ogrodowi unikalności. Z kolei drewniane meble przy fontannie lub wśród drzew stworzą idealne miejsce do wypoczynku w bliskości z naturą.
W przypadku większych ogrodów warto rozważyć zbudowanie altanki. Taka konstrukcja z drewna lub metalu stanowi elegancką przestrzeń do wypoczynku w cieniu, z jednoczesnym obcowaniem z naturą.
Obawiasz się, że masz za mało miejsca na taki ogród? Sprawdź nasze propozycje aranżacji mniejszych ogrodów. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na stworzenie ogrodu w stylu włoskim, pamiętaj, że meble warto umieścić na jego końcu. Przestrzeń między domem a zestawem wypoczynkowym, podziel na kwatery, stwórz ścieżki i zasadź rośliny.
Już wiesz, jak urządzić ogród w stylu włoskim!
Marzy Ci się ogród włoski? Cechy, jakimi się charakteryzuje, już znasz. Wiesz, że należy zwrócić uwagę na geometryczny układ ogrodu i zadbać o rośliny – regularnie je przycinać i nadawać odpowiedni kształt. Unikalny włoski klimat stworzą dodatki: donice i posągi ogrodowe oraz meble w tradycyjnym stylu.
Jesteś gotowy na namiastkę Toskanii przed swoim domem? Koniecznie udaj się do Auchan i sprawdź, jakie produkty mogą Ci pomóc w stworzeniu włoskiego klimatu.
Przeczytaj także: Jak przygotować ogród na wiosnę? Poradnik ogrodnika