Aplikacja
ogrodek w bloku

Ogródek w bloku – 5 praktycznych porad

Opublikowano 04/26/2023

Mieszkasz w bloku, a Twoim marzeniem jest posiadanie przydomowego ogródka? Zatroszcz się o wspólną zieloną przestrzeń pod oknami i balkonami. Dowiedz się w biurze spółdzielni, czy możesz założyć ogródek w bloku dostępny dla wszystkich mieszkańców, znajdź pomysł na aranżację i do dzieła! Nasze porady pomogą Ci urządzić i odpowiednio zadbać o uprawiany przy bloku skrawek zieleni.

Aranżacja ogródka w bloku – jakie narzędzia będą potrzebne?

Przekopywanie ogródka, spulchnianie gleby i wszelkie czynności porządkowe trzeba wykonać z pomocą standardowych ręcznych sprzętów ogrodniczych. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy kochają pracę w ogrodzie – dla prawdziwych pasjonatów to jeden z najlepszych sposobów na relaks. Jeśli lokalizacja ogródka na to pozwala, możesz skorzystać także z elektronarzędzi, które przyspieszą i ułatwią pracę.

Jeśli Ty też uwielbiasz uprawiać ogródek i dbać o rośliny, skompletuj niezbędne akcesoria i do dzieła! Podpowiadamy, jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania podstawowych prac ogrodowych. Oto nasza lista:

Spulchniacz lub motyka

Zarówno motyka, jak i spulchniacz idealnie nadają się do spulchniania gleby. To bardzo ważna czynność – dzięki temu zasadzone rośliny będą miały lepszy dostęp do składników odżywczych oraz wody, co umożliwi ich szybszy rozrost i korzystnie wpłynie na rozwój.

Motyką można nie tylko spulchniać glebę, ale również przekopywać niewielkie fragmenty ogrodu, np. tuż obok innych roślin. Nie jest tak ostra i ma mniejszą powierzchnię niż łopata czy szpadel, dlatego nie naruszy delikatnych korzeni.

jak urzadzic ogrodek w bloku

Łopata i szpadel

Te akcesoria są niezbędne, by przekopać rabaty i zrobić w glebie odpowiedniej głębokości dołki, w które następnie włożysz sadzonki. Warto zaopatrzyć się w narzędzia dobrej jakości – powinny mieć ostrą krawędź, by dobrze wbijać się nawet w twardą ziemię. Ważne jest też, żeby się nie wyginały w czasie kopania, dlatego najlepiej kupować narzędzia wysokiej jakości – znajdziesz je w ofercie Auchan.

ogrodek w bloku

Grabie

Z pomocą grabi wykonasz szereg czynności, jakich wymaga aranżacja ogródka w bloku: wiosną wyrównasz rabaty przed włożeniem sadzonek roślin, a jesienią z łatwością pozbędziesz się opadniętych liści. Najlepiej mieć miotłograbie z cienkimi, dość miękkimi końcówkami, które ułatwią prace porządkowe oraz grabie – nieco krótsze i grubsze do wyrównywania powierzchni gleby.

Taczka

Nawet niewielka taczka przyda Ci się, gdy zaczniesz uprawiać ogródek w bloku. Dzięki niej sprawnie przemieścisz sadzonki oraz narzędzia, bez konieczności dźwigania. Na taczce możesz również wywozić z ogrodu bioodpady, zanim wrzucisz je do odpowiedniego kontenera na osiedlu.

Sekator

Sekator pozwoli każdemu ogrodnikowi wygodnie i łatwo przycinać zasadzone krzewy. Jeśli gałązki zbytnio się rozrosną, wystarczy je odciąć, by rośliny zachowały nienaganny kształt i dobrze się rozwijały.

Dodatkowe akcesoria

O czym jeszcze należy pamiętać, uprawiając ogródek w bloku? Aranżacje, nawet te najprostsze, zwykle wymagają wiele pracy, ale efekt będzie najlepszą nagrodą! Szczególnie po czasie, gdy rośliny się przyjmą i rozrosną. Wszelkie czynności, nawet te z użyciem narzędzi ogrodniczych, należy wykonywać w rękawicach. Plamy z odzieży roboczej uda się usunąć dzięki praniu lub z pomocą odplamiacza, jednak może być ciężko domyć dłonie i okolice paznokci. Noszenie rękawic to również kwestia bezpieczeństwa – znacznie zmniejsza ryzyko zranienia.

Możesz mieć przy sobie też butelkę z wodą do picia (praca w ogrodzie bywa wyczerpująca) i nawilżane chusteczki, którymi szybko usuniesz zanieczyszczenia ze skóry, a nawet narzędzi ogrodniczych. Wszystkie niezbędne produkty znajdziesz w sieci sklepów Auchan.

ogrodek w bloku inspiracje

Jak urządzić ogródek w bloku? 5 porad dla miłośników zieleni w mieście

Już wiesz, czego potrzebujesz, by uporządkować i stworzyć wyjątkowy, choć mały ogródek przy mieszkaniu lub bloku. Czas na garść praktycznych porad, które pomogą Ci zaplanować pracę i o niczym nie zapomnieć. Poznaj nasze wskazówki, jak zadbać o osiedlową zieleń i cieszyć się nią wspólnie z innymi mieszkańcami!

1. Zanim posadzisz rośliny, sprawdź jakość gleby

Ogródek w bloku, zwłaszcza zaniedbany, wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim posadzisz rośliny, sprawdź jakość gleby. Nie musisz czekać do wiosny, najlepiej zabrać się za to już jesienią – włóż kwasomierz w ziemię i po chwili odczytaj wynik. Poniżej 4,5 pH oznacza bardzo kwaśny odczyn, od 4,6 do 5,5 pH – kwaśny, 5,6-6,5 pH – lekko kwaśny, a 6,6-7,2 pH – obojętny. Wynik powyżej 7,2 pH oznacza glebę o odczynie zasadowym. Na podstawie tych danych dobierz rośliny do ogrodu lub zmień odczyn za pomocą nawozów. Możesz również dodać ziemię o odpowiedniej kwasowości.

2. Wybierz odpowiednie kwiaty i krzewy ozdobne

Rośliny, które będą zdobiły ogródek w bloku, powinny być dobrane do warunków tam panujących. Przy wyborze gatunków kwiatów i krzewów ozdobnych należy wziąć pod uwagę pH gleby, stopień nasłonecznienia oraz powierzchnię ogrodu. Warto również sprawdzić, które rośliny nie mogą się rozwijać w swoim sąsiedztwie – to pozwoli uniknąć dodatkowej pracy i rozczarowania.

Egzotyczne gatunki roślin także mogą nie przetrwać w przyblokowym ogródku – w Polsce nawet latem zdarzają się szare, deszczowe dni oraz bardzo chłodne noce. Postaw na gatunki, które nie będą zbyt wrażliwe na ewentualne ochłodzenie, np. forsycje lub azalie. Są piękne, w sezonie kwitnienia cieszą oko drobnymi, kolorowymi kwiatami, a dodatkowo mają wysoką odporność na mróz oraz mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.

aranzacja ogrodka w bloku

3. Nasiona czy sadzonki?

To zależy nie tylko od warunków, ale także od tego, czy ogródek w bloku przynależy do Twojego mieszkania. Jeśli tak, i jest ogrodzony, możesz wysiewać nasiona do gruntu i cierpliwie czekać aż wyrosną. Jeżeli jednak ogródek to część wspólna dla wszystkich mieszkańców, lepiej wybierać sadzonki. Dzięki temu przestrzeń ta szybko wypełni się kolorowymi kwiatami oraz ozdobnymi krzewami i wszyscy będą mogli podziwiać efekty Twojej pracy. Wiosenne kwiaty przy bloku na pewno urozmaicą osiedlową szarość!

4. Zaplanuj rozmieszczenie rabat

W dobrym planowaniu nie chodzi tylko o sam efekt wizualny. Pamiętaj, że niektóre rośliny osiągają znacznie większą wysokość niż pozostałe. To może ograniczyć innym kwiatom lub krzewom dostęp do światła słonecznego. Zanim wsadzisz w glebę wybrane sadzonki, obserwuj teren – jak zmienia się stopień nasłonecznienia w ciągu dnia. To pozwoli zasadzić rośliny zgodnie z ich zapotrzebowaniem na światło – niektóre bardzo lubią ciepło i promienie słońca, a nne lepiej rozwijają się w półcieniu.

5. Ogrodowe dekoracje

Jak ozdobić ogród przy bloku poza zasadzeniem roślin? Pomyśl o dekoracjach – świetnie prezentuje się zwłaszcza naturalny kamień: grys, łupek, żwir, otoczaki lub dzikówka. To znacznie lepsze rozwiązanie, niż figurki, które mogą zostać uszkodzone, zwłaszcza jeśli przy bloku nie ma monitoringu. Taka dekoracja jest niezwykle trwała, a dodatkowo kamień wpływa na pH gleby, poprawiając jej właściwości, zgodnie z potrzebami konkretnych gatunków, dlatego warto dobrać go do rodzaju zasadzonych roślin.

maly ogrodek w bloku

Czy każdy może mieć mały ogródek w bloku?

Na temat przyblokowych ogródków krąży wiele mitów, jak chociażby ten, że zawsze należą do właścicieli mieszkań położonych na parterze. Nic bardziej mylnego! O ile na nowoczesnych osiedlach deweloperzy oferują możliwość zakupu mieszkania z przynależnym ogródkiem, zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku starszych blokowisk. Tam często zielone tereny należą do zarządzającej spółdzielni mieszkaniowej, jeśli akt własności mieszkania nie wspomina o ogrodzie.

Skontaktuj się z administracją osiedla, by uzyskać wszelkie informacje o zasadach korzystania i tworzenia aranżacji w przyblokowych zieleniakach, a następnie zaplanuj prace ogrodnicze i zakup niezbędnych akcesoriów. Urzeczywistnij swoje marzenia o ogródku przy bloku – sąsiedzi na pewno będą wdzięczni za tę odrobinę zieleni.

Ogródek w bloku? Inspiracje czerp z internetu, a niezbędne akcesoria kupuj w Auchan!

Jeśli szukasz pomysłu na aranżację ogródka – zainspiruj się wpisami opublikowanymi na blogu Auchan! Wybrane aranżacje możesz zaprezentować na spotkaniu z przedstawicielem spółdzielni, żeby pokazać, jak planujesz zagospodarować ogródek w bloku.  Kiedy już zaczniesz układać harmonogram prac ogrodniczych, zrób także listę zakupów. W sklepach Auchan – stacjonarnych oraz online – znajdziesz wszystko, co niezbędne do przekopywania, spulchniania, sadzenia i pielęgnacji roślin. Skompletuj narzędzia ogrodnicze i zadbaj o osiedlowy ogród – zieleń w mieście jest zawsze na wagę złota!