Aplikacja

Ogródek warzywny w skrzyniach – jak uprawiać? Dobre praktyki

Opublikowano 20.02.2024 - 6 minut czytania

Ogródek warzywny w skrzyniach ma mnóstwo zalet, a jego uprawa wcale nie należy do trudnych. Jak odpowiednio przygotować podłoże do sadzenia roślin? W jaki sposób pielęgnować uprawy? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w artykule, który przeprowadzi Cię przez cały proces, od wyboru ziemi po codzienną opiekę nad roślinami.

Uprawa warzyw w skrzyniach – poznaj zalety!

Moda na bycie eko i zdrowe odżywianie zyskuje na popularności, a coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę warzyw – często w skrzyniach. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet.

Dzięki korzystaniu ze skrzyń masz dużą kontrolę nad typem ziemi oraz jakością gleby. Jest to szczególnie ważne, gdy planujesz uprawiać wymagające gatunki warzyw. W skrzynkach o wiele łatwiej będzie Ci również ograniczyć rozprzestrzenianie się chwastów. Tym samym zmniejszysz konieczność częstego pielenia oraz utrzymasz porządek w uprawach.

Podwyższone skrzynie zapewniają też lepszy drenaż oraz cyrkulację powietrza. Dzięki temu rośliny są mniej narażone na choroby wynikające z nadmiernej wilgoci czy przegnicie korzeni. Wyższe grządki ograniczają też dostęp dla szkodników – ślimaków czy nornic – które mogłyby zniszczyć Twoje plony.

Przeczytaj także: Kiedy przycinać róże i je sadzić? Kalendarz ogrodnika

Skrzynki są też praktyczne – możesz postawić je na balkonie, tarasie, w szklarni czy po prostu na trawie, a nawet na betonowym podwórku. Jeśli dostosujesz ich ułożenie do warunków, takich jak na przykład Twój wzrost, sadzenie czy opieka nad roślinami nie skończą się bólem pleców lub obciążeniem stawów.

Nie zapominaj też o estetyce oraz budżecie – skrzynki możesz wykonać samodzielnie, np. ze zwykłych desek, najlepiej dębowych lub świerkowych. Po odświeżeniu i zabezpieczeniu możesz nadać im ciekawy wygląd i dopasować styl czy kolorystykę do aranżacji balkonu lub stylu Twojego ogrodu.

Do organizacji warzywniaka w skrzyniach potrzebujesz narzędzi i akcesoriów, które pozwolą Ci prawidłowo zadbać o własne plony. Znajdziesz je w ofercie marki własnej Auchan – Gardenstar. To nie tylko wysokiej jakości sprzęty, ale również stylowe meble ogrodowe czy grille, idealne na wiosenne i letnie popołudnia z rodziną lub znajomymi. Produkty te znajdziesz w Auchan!

Warzywniak w skrzyniach krok po kroku

Uprawa warzyw w skrzyniach nie jest trudna ani zbyt czasochłonna, jednak aby plony były udane, warto trzymać się kilku zasad. Przy odrobinie troski i uwagi, może ona przynieść satysfakcjonujące efekty, umożliwiając jednocześnie odczuwanie przyjemności z bezpośredniego kontaktu z naturą i satysfakcji z samodzielnego wyhodowania żywności. O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy? Sprawdź nasze wskazówki!

Jaka ziemia do warzyw w skrzyniach?

Uprawa w skrzyniach wymaga użycia przepuszczalnej, choć bogatej w składniki odżywcze ziemi. Podstawą mieszanki glebowej jest wysokiej jakości kompost. Dzięki niemu dostarczysz warzywom dodatkowe składniki odżywcze. Do roślin, które wymagają bardziej wartościowej mieszanki, można rozważyć dodatek obornika.

Ziemia do uprawy warzyw w skrzyniach powinna posiadać neutralne pH, chyba że uprawiasz rośliny lubiące bardziej kwaśne (np. pomidor, pietruszka). Dlatego też przed przystąpieniem do sadzenia przeprowadź test gleby. W razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki – preparat do zakwaszania lub siarczan potasu do obniżenia pH.

Zastanawiasz się, jak sadzić warzywa w skrzyniach? Musisz pamiętać o tym, że różne gatunki mają odmienne wymagania. Na przykład pomidory i papryki preferują żyzną glebę bogatą w kompost. Z kolei marchewki i nowalijki, np. rzodkiewki wolą luźniejszą, piaszczystą mieszankę.

Kolejnym aspektem jest regularne dostarczanie składników odżywczych. Nawet najlepsza ziemia z czasem będzie wymagała dodatkowego wsparcia, dlatego zaplanuj regularne nawożenie produktami przeznaczonymi do konkretnych warzyw lub nawozami uniwersalnymi. Warto też sięgać po biohumus, który sprawdzi się do wielu roślin.

Przeczytaj także: Jak stworzyć ogródek balkonowy?

Warzywniak w skrzyniach – co sadzić?

Planując ogródek w skrzyniach, koniecznie zastanów się nie tylko nad tym, jakie warzywa chcesz wyhodować, ale też, które z nich będą dobrze rosły na ograniczonej przestrzeni.

Wysiew w skrzyni możesz zacząć od sałaty – jest idealna do uprawy ze względu na swoje niewielkie wymagania i szybki wzrost. Pamiętaj jedynie, że potrzebuje regularnego nawadniania i nie lubi zbyt intensywnego słońca, dlatego w cieplejsze dni zapewnij jej nieco cienia.

Innym warzywem, które nadaje się do uprawy w skrzyniach, jest pomidor. Co prawda wymaga nieco więcej miejsca do wzrostu niż sałata, jednak dobrze pielęgnowane sadzonki mogą wynagrodzić to obfitymi plonami. Istotne dla wzrostu pomidorów jest także zapewnienie solidnego wsparcia za pomocą palików czy siatek. Dzięki nim rośliny utrzymają się w pionie. Pomidory uwielbiają słońce, dlatego umieść skrzynię w dobrze nasłonecznionym miejscu. Nie zapomnij również o regularnym podlewaniu i nawożeniu.

Inne propozycje warzyw łatwych w uprawie to:

  • szpinak, 
  • rukola, 
  • rzodkiewka, 
  • szczypiorek,
  • koper,
  • czosnek, 
  • por, 
  • małe buraki,
  • papryka. 

Do uprawy w skrzyni świetnie sprawdzą się również zioła. Bazylia, mięta, oregano, majeranek, szałwia, rozmaryn czy tymianek to tylko niektóre z nich. Są świetnym dodatkiem do potraw, ale też pięknie pachną, dlatego będą przyjemnymi towarzyszami relaksu w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Większość z nich jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych warunków.

Przeczytaj także: Ogród w stylu wiejskim – jak zagospodarować teren?

Nawadnianie i pielęgnacja warzyw w skrzyniach

Zastanawiasz się, jak podlewać rośliny, by zapewnić im optymalny rozwój i nie przesadzić z ilością dostarczanej wody? Skup się na potrzebach konkretnych gatunków. Sałata czy pomidory wymagają częstszego nawadniania, a marchew czy buraki radzą sobie lepiej w nieco bardziej suchych warunkach.

Kiedy podlewać rośliny? Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Dzięki temu unikniesz szybkiego parowania wody w ciągu dnia i poparzenia liści. Do nawadniania możesz użyć wody deszczowej – to ekologiczne rozwiązanie idealne dla Twoich sadzonek.

Skrzynki ograniczają naturalny dostęp roślin do składników odżywczych zawartych w glebie. Dlatego też ważne jest regularne nawożenie. Te powinno być dostosowane do etapu rozwoju rośliny, np. młode sadzonki mogą wymagać składników pobudzających wzrost. Pamiętaj również o regularnym odchwaszczaniu. Chociaż skrzynie ograniczają ten problem, nie eliminują go całkowicie.

Ochrona warzyw w skrzyniach przed szkodnikami i chorobami

Daj swoim roślinom warunki do zdrowego wzrostu. Silne warzywa są mniej podatne na ataki szkodników i choroby, a podstawą do tego jest żyzna i dobrze zdrenowana gleba.

Kolejną sprawą jest rotacja upraw. Sadzenie tych samych warzyw w jednej skrzynce rok po roku zwiększa ryzyko ataku szkodników na konkretne rośliny. Zmiana gatunków uprawianych w skrzynkach po każdym sezonie może pomóc w uniknięciu tego problemu.

Naturalne metody zwalczania szkodników, takie jak wykorzystanie roślin towarzyszących, mogą okazać się nieocenione. Na przykład aksamitki, czosnek czy bazylia odstraszają mszyce oraz nicienie. Dynia świetnie współgra z fasolką, pomidory polubią się z selerem, a kapusta z burakami. Gdy posadzisz je obok siebie, stworzysz naturalną barierę ochronną.

Przeczytaj także: Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Uprawa w skrzyniach! Stwórz własną oazę zieleni z Auchan!

Ogródek warzywny w skrzyniach to świetny pomysł, gdy masz nieco wolnego czasu oraz ochotę na własnoręcznie wyhodowane pomidory, sałatę, rzodkiewkę marchew czy inne pyszne oraz pełne witamin cuda natury. Pamiętaj jednak, aby planując, jak zrobić warzywniak w skrzyni, wziąć pod uwagę nie tylko swój gust, ale też warunki, w których będziesz dbać o rośliny.

Po narzędzia ogrodnicze, podłoża, nasiona czy nawozy zajrzyj do Auchan. Znajdziesz tam wiele produktów, dzięki którym Twój przydomowy czy balkonowy ogródek w skrzyniach będzie pełen kolorowych i pysznych warzyw. W Auchan oferujemy nie tylko duży wybór, ale przede wszystkim świetną jakość oraz korzystne ceny. Odwiedź nas w stacjonarnie lub zrób zakupy online!