Aplikacja

Okrywanie roślin na zimę. Jak zrobić to poprawnie?

Opublikowano 14.12.2023 - 6 minut czytania

Późna jesień i zima to czas, kiedy rośliny potrzebują szczególnej ochrony. Część z nich może dotkliwie odczuwać skutki zmniejszenia temperatury na dworze. Okrywanie roślin na zimę pomoże Ci je przed nimi uchronić. Sprawdź, jak poprawnie zabezpieczyć kwiaty, krzewy i drzewa przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Dlaczego warto okrywać rośliny na zimę?

Część roślin potrafi naturalnie dostosować się zmiennych warunków atmosferycznych. Niestety nie wszystkie są odporne na niskie temperatury, więc jeśli chcesz, by zakwitły w przyszłym roku, musisz je zabezpieczyć. Okrywanie roślin na zimę może się okazać ratunkiem dla Twojego przydomowego ogródka. Dlaczego warto to robić?

 • Ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – niskie temperatury, wiatr czy śnieg mogą negatywnie wpłynąć na rośliny. Okrycie izoluje od zimna i minimalizuje uszkodzenia. 
 • Zachowanie wilgoci w glebie – zabieg okrywania roślin zatrzymuje wodę w ziemi. Zimą jest to szczególnie ważne, ponieważ podłoże wysycha, a podlewanie kwiatów jest utrudnione. 
 • Zapobieganie przedwczesnemu rozwojowi – rośliny wystawione na działania atmosferyczne, nawet w zimowych promieniach słońca, mogą odczuć podwyższoną chwilowo temperaturę i rozpocząć rozkwitanie. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kwiatów, które po krótkim słonecznym okresie mogą zostać przemarznięte.

Kiedy okrywać rośliny na zimę?

Termin zakładania osłon nie jest sztywno określony. Wiele zależy od pogody, regionu oraz wymagań konkretnych gatunków roślin. Jeśli okryjesz je za wcześnie, będzie im za ciepło, co opóźni proces wejścia w tzw. stan zimowego spoczynku. Optymalny moment to połowa listopada.

Jeśli po tym czasie nadejdzie ocieplenie, możesz poluzować okrycie lub je zdjąć, a następnie założyć, gdy zajdzie taka potrzeba. Na przełomie marca i kwietnia, gdy temperatura powyżej 0°C będzie się utrzymywać co najmniej przez kilka dni, możesz całkowicie ściągnąć osłonę.

Przeczytaj także: Jak urządzić ogród zimowy? Sprawdź nasze pomysły na domową oranżerię!

Jakie rośliny należy zabezpieczyć?

Uprawa roślin wymaga indywidualnego podejścia do każdego gatunku. Zanim przystąpisz do zabezpieczenia swojego ogrodu, sprawdź odmiany kwiatów, krzewów i drzew, które wymagają szczególnej uwagi. Są to na przykład: 

 • rośliny zimozielone: bukszpany, laurowiśnie, berberysy, różaneczniki, sosny, ostrokrzewy;
 • kwiaty: lilie i hiacynty;
 • rośliny iglaste: cyprysiki, żywotniki i cisy;
 • rośliny z płytkim systemem korzeniowym: kalmie, pierisy, mahonie, wrzosy i wrzośce.

Niektóre rośliny, zwłaszcza te doniczkowe, mogą wymagać schowania w domu, w temperaturze pokojowej.

Warto również zadbać o ich doświetlenie, którego zimą często im brakuje. Możesz zaopatrzyć się w specjalne żarówki lub postawić rośliny na parapecie przy oknie. Należy również regularnie oczyszczać liście za pomocą nawilżonej ściereczki, ponieważ kurz może blokować dostęp do promieni słonecznych.

Czym okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem i co będzie Ci potrzebne? W zależności od gatunków, jakie masz w swoim ogródku, możesz wykorzystać różne materiały:

 • Agrowłóknina – jest to materiał w formie „kapturów” lub rolek materiału. Okrywanie roślin na zimę agrowłókniną ograniczy utratę wody z gleby i poprawi ich warunki cieplne.
 • Opadłe liście i gałęzie drzew iglastychosłona roślin na zimę nie musi wcale wiązać się z wysokimi kosztami. Wystarczy, że w czasie porządków jesiennych zachowasz opadłe, lecz zdrowe liście czy gałęzie drzew po ich obcinaniu. Możesz nimi później obłożyć pędy roślin. 
 • Kora – jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć drzewka na zimę, ten materiał dobrze się sprawdzi – zabezpieczy korzenie roślin i pomoże im przetrwać niskie temperatury. 
 • Słoma – wykonane z niej maty przepuszczają powietrze, są odporne na różne warunki atmosferyczne i zapewniają optymalną temperaturę.
 • Klosz – jego funkcję może pełnić tekturowe pudełko lub plastikowe wiaderko. Jednak najlepiej, aby było wykonane z półprzeźroczystego materiału, który przepuści światło. 

Jaka osłona roślin na zimę sprawdzi się u Ciebie najlepiej? Wszystko zależy od gatunków, jakie masz w swoim ogrodzie. Dla niskich drzew, pnących róż i krzewów najlepsze będą agrowłóknina i słoma. Wystarczy, że luźno otoczysz nimi roślinę i przewiążesz sznurkiem. Mniejsze, pojedyncze gatunki mogą zostać osłonięte kloszem. 

Przeczytaj także: Garść pomysłów na dekoracje świąteczne przed domem!

Jak okryć rośliny na zimę? Poradnik krok po kroku

 1. Przed okryciem, obetnij uschnięte części rośliny. Pomocne mogą się okazać narzędzia ogrodnicze, takie jak sekatory do cięcia czy inne akcesoria. Zwróć uwagę na produkty Gardenstar – marki własnej Auchan.
 2. Wybierz materiały ochronne poza samą osłoną, mogą Ci się przydać sznurki czy nożyczki, na przykład do zamocowania słomy. 
 3. Możesz przejść do zabezpieczania – dokładnie okryj ziemię wokół rośliny oraz jej wystające części, które są najbardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli w Twoim ogrodzie rosną wyjątkowo delikatne gatunki, możesz użyć podwójnego zabezpieczenia, składającego się z dwóch warstw osłony.
 4. Pamiętaj o tym, by regularnie kontrolować zabezpieczenia. Wiatr czy śnieg mogą doprowadzić do ich osunięcia. 

Pielęgnacja roślin w okresie przymrozków

Ważnym elementem zimowej pielęgnacji jest podlewanie roślin. Szczególnie narażone na brak wody są gatunki zimozielone – tracą one wodę przez swoje liście, a jednocześnie nie mogą pobrać świeżej przy pomocy korzeni z zamarzniętej gleby.

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem i zapewnić im optymalne nawodnienie? Jeśli jesień była sucha i bezdeszczowa, to przed pojawieniem się mrozów, warto obficie podlać, z wyjątkiem roślin, które tracą liście na zimę. Nie potrzebują one dużej ilości wody, która mogłaby wydłużyć okres wegetacji i doprowadzić do uszkodzenia podczas niskich temperatur.

Do podlewania przydadzą Ci się akcesoria, takie jak konewka, wąż ogrodowy czy zraszacze. Warto również wykonać ściółkowanie gleby – gruba warstwa zapobiegnie wyparowywaniu wody.

Jakie rośliny są najbardziej narażone na brak wody zimą? Z gatunków zimozielonych są to bukszpan, kalina sztywnolistna i rododendrony, a z iglastych – cyprysik, jałowiec, sosna i jodła. Jeśli podczas regularnej kontroli okrycia zauważysz, że liście rośliny są pozwijane, przy najbliższym ociepleniu (gdy odmarznie ziemia), wykonaj podlewanie.

Przeczytaj także: Jak stworzyć ogródek balkonowy?

Czy warto zaopatrzyć się w szklarnię?

Szklarnia ogrodowa to specjalnie zaprojektowane konstrukcje, które zapewniają utrzymanie wyższej temperatury w środku niż na zewnątrz. Jest to koncepcja warta rozwagi dla osób, które chcą mieć w ogrodzie delikatniejsze rośliny. Dzięki szklarni nie będziesz zmuszony do częstego okrywania roślin na zimę, ponieważ jest tam cieplej.

Taki rodzaj ochrony ułatwia utrzymanie w dobrym stanie drzew, krzewów i kwiatów. Kiedy na zewnątrz pojawiają się pierwsze przymrozki, w szklarni rośliny dalej zielenią się.

Przeczytaj także: Wrzesień w ogrodzie – jak przygotować przestrzeń na jesień? Poradnik

Dbaj o swoje rośliny przez cały rok z Auchan

Przygotowanie ogrodu na zimę wymaga czasu, a także wiedzy na temat roślin, które posiadasz w swoim ogródku. Jest to jednak podstawowy element ich pielęgnacji. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości materiały, by na wiosnę, tuż po ustaniu przymrozków, cieszyć się swoimi ulubionymi gatunkami.

Auchan oferuje szeroki wybór produktów ogrodniczych, które mogą pomóc Ci ochronić ulubione kwiaty, krzewy i drzewa. Zainwestuj w jakościowe produkty i zadbaj o kondycję swojego ogrodu!