Aplikacja

Patio ogrodowe – co to jest? 4 pomysły na aranżację

Opublikowano 23.03.2024 - 12 minut czytania

Marzysz o przestrzeni, która łączy w sobie piękno natury z komfortem domowego zacisza? Patio ogrodowe to doskonałe miejsce do relaksu i spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu! Przeczytaj poradnik od Auchan i dowiedz się, czym dokładnie jest oraz jak zaaranżować tę strefę wypoczynkową.

Patio – co to jest? Dowiedz się, czym różni się od tarasu

Co to jest patio ogrodowe? Otóż to nie tylko kolejny element krajobrazu – to często serce domowego ogrodu. Różnice pomiędzy patio a tarasem są nie tylko kwestią nazewnictwa, ale także funkcji i położenia.

Taras zazwyczaj znajduje się na a tej samej wysokości co główne piętro budynku, tworząc płynne przejście między wnętrzem a przestrzenią na zewnątrz. Patio zaś to płaska, wydzielona przestrzeń na poziomie gruntu – zazwyczaj znajduje się w bryle domu i jest otoczona murami. Innym wariantem jest patio ogrodowe, które najczęściej stanowi wydzieloną przestrzeń w głębi ogrodu. Często otoczona roślinnością, tworzy wręcz sielankową atmosferę. Może być wyłożona kamieniem, kostką brukową czy betonem.

Nie można zapominać także o elementach wodnych, takich jak fontanny czy małe oczka wodne, które są źródłem odprężającego szumu. To, co zatem wyróżnia patio ogrodowe, to jego zdolność do integracji z otoczeniem naturalnym – wkomponowuje się w krajobraz, stając się jego nieodłączną częścią, a nie tylko dodatkiem do domu.

Przeczytaj także: Przycinanie żywopłotu krok po kroku. Zadbaj o ogród z Auchan!

Patio ogrodowe pełni wiele funkcji – może być przestrzenią do uprawiania sportu, organizacji przyjęć lub miejscem na krótki wypoczynek, gdzie można oddać się długiej lekturze czy medytacji w samotności.

Dowiedz się: Jak urządzić taras? Twoja wymarzona przestrzeń do odpoczynku – praktyczne porady

Jak urządzić patio z Auchan? 4 pomysły na prywatną strefę wypoczynkową

Aranżacja patio umożliwia ogromne pole do popisu. Możesz puścić wodze fantazji i stworzyć nowoczesną, rustykalną, klasyczną czy orientalną przestrzeń z wykorzystaniem mebli oraz dodatków marki Gardenstar. Ważne jednak, aby całość harmonizowała z ogrodem oraz stylem Twojego domu.

Nowoczesne patio w ogrodzie – minimalizm i funkcjonalność

W nowoczesnym patio minimalizm objawia się nie tylko w ograniczonej palecie kolorystycznej, ale również w prostocie użytych materiałów. Beton architektoniczny, stal nierdzewna, szkło, a także kompozyty, są chętnie wykorzystywane ze względu na modernistyczny klimat oraz trwałość.

Podstawą nowoczesnego patio jest przemyślana organizacja przestrzeni. Zamiast przeładowania różnorodnymi elementami, skup się na kilku kluczowych funkcjach, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom. Może to być strefa wypoczynkowa z wygodnymi, minimalistycznymi meblami ogrodowymi, w tym również jadalnianymi, dzięki czemu zyskasz dodatkowe miejsce do spożywania posiłków. Innym przykładem będzie niewielka przestrzeń do relaksu, w której mogą znaleźć się leżaki, niewielki stolik na napój czy książkę oraz oświetlenie w postaci lamp solarnych i girland świetlnych, które zapewnią przyjemny nastrój wieczorami.

Zobacz również: Jak przygotować ogród na wiosnę? Poradnik ogrodnika

W ofercie Auchan znajdziesz wiele ciekawych propozycji, w tym szare, stalowe zestawy z oparciami od marki własnej – Gardenstar. Design ten idealnie sprawdzi się w nowoczesnym patio. Ponadto możesz również dopełnić tę przestrzeń niewielką, ale funkcjonalną kuchnią ogrodową. Wszystkie potrzebne artykuły do kuchni oraz jadalni znajdziesz także w sklepie online Auchan.

W modernistycznym wystroju patio możesz także postawić na urządzenie przydomowej strefy SPA. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się tradycyjny, ale ciekawie obudowany basen lub dmuchany model z funkcją hydromasażu.

Zamiast bujnych rabat, posadź pojedyncze, dobrze wyeksponowane okazy lub proste kompozycje z kilku gatunków roślin. Sukulenty, trawy ozdobne, a także egzotyczne drzewa i krzewy takie jak bambus, doskonale wpiszą się w nowoczesną estetykę.

Sprawdź również: Najbardziej miododajne rośliny, które przyciągną pszczoły do Twojego ogrodu. Przykłady

Patio – aranżacje klasyczne z kamienia i drewna

Kamień, z jego niezrównaną trwałością i naturalnym pięknem, jest fundamentem klasycznego patio. Może przybierać formę eleganckich płytek, nieregularnych kamiennych płyt czy urokliwego bruku, tworząc podstawę strefy wypoczynkowej i ścieżek ogrodowych. Drewno z kolei wprowadza do aranżacji ciepło i przytulność, tworząc idealne tło dla roślin oraz dodatków. Może być wykorzystane w formie mebli ogrodowych, pergoli czy elementów małej architektury, takich jak balustrady czy trejaże. Warto wybierać spośród poniższych gatunków drewna:

  1. Dąb – jest niezwykle trwały i odporny na różne warunki. Idealnie nada się na solidne meble, takie jak stół, krzesła czy ławki ogrodowe Jego kolor może wahać się od jasnego, prawie złotego, po głębokie odcienie brązu – dzięki czemu stworzysz z nim wiele aranżacji.
  2. Modrzew – ceniony za naturalną odporność na gnicie, dzięki czemu nada się zewnętrzne balustrady czy trejaże. Zazwyczaj ma ciepły odcień czerwieni lub brązu, które z czasem mogą przejść w srebrzysto-szarą patynę, co idealnie sprawdzi się w przestrzeniach rustykalnych.
  3. Drewno tekowe – warto wykorzystać je do wykonania podłogi w patio, ponieważ jest odporne na ścieranie. Jego kolor waha się od złocistego do brązowego – idealnie kontrastuje z kamieniem luz zielonymi roślinami w patio.
  4. Sosna – po impregnacji będzie dobrze prezentować się w postaci trejaży, balustrad i ram do kwiatów. Ma delikatnie żółtawy kolor, który pozwala na stworzenie ciepłej i jasnej przestrzeni.

Harmonia pomiędzy kamieniem a drewnem jest kluczem do stworzenia klasycznego patio, które celebruje naturalne piękno. Aby uzyskać spójny efekt, warto zwrócić uwagę na tonację i fakturę obu materiałów, dobierając je tak, aby wzajemnie się uzupełniały. Niekiedy wystarczy subtelne nawiązanie kolorystyczne, aby całość prezentowała się elegancko. Możesz na przykład zaprojektować patio, gdzie centralną część stanowią szare kamienne płyty. Z kolei meble, balustrady i trejaże mogą być wykonane z szarego dębu, który będzie kolorystycznie nawiązywał do kamienia.

Wybierając rośliny, warto postawić na gatunki klasyczne i ponadczasowe, takie jak różaneczniki, lawenda czy bukszpan, które nie tylko doskonale komponują się z kamieniem czy drewnem, ale również zapewniają zieloną oprawę przez cały sezon. Wysokie trawy ozdobne czy pnącza, które swobodnie mogą oplatać drewniane elementy, dodadzą przestrzeni lekkości i naturalnego uroku.

Zobacz: Rośliny pnące – jakie będą najlepsze na balkon i do ogrodu?

Patio w stylu boho – atmosfera sielanki

Centralnym punktem patio w stylu boho jest strefa wypoczynkowa, która zachęca do relaksu i spędzania czasu w gronie bliskich. Wygodne i miękkie poduszki, koce z frędzlami, leżaki w barwach ziemi, rozłożyste hamaki od Gardenstar, w tym również fotele wiszące, a także plecione zestawy wypoczynkowe to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie to miejsce.

Nieodłącznym elementem aranżacji w stylu boho są rośliny – zarówno te doniczkowe, jak i pnącza, które swobodnie mogą oplatać pergole czy balustrady, dodając przestrzeni zielonej, bujnej oprawy. Warto postawić na różnorodność gatunków, łącząc w jednym miejscu sukulenty, paprocie czy nawet małe drzewka cytrusowe.

Przeczytaj też: Styl boho – wnętrza pełne naturalnych kolorów. Jak urządzić mieszkanie?

Tekstylia odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu sielankowej atmosfery na patio w stylu boho. Dywany o etnicznych wzorach, ręcznie wykonane chodniki, a także zasłony i girlandy z tkanin, mogą także zaaranżować przestrzeń, jednocześnie delikatnie oddzielając poszczególne strefy.

Patio wyposażone w takie eklektyczne detale stworzy przytulną atmosferę, w której każdy może poczuć się swobodnie. Bogactwo wzorów i barw jest tu więc nie tylko mile widziane, ale wręcz pożądane! Ponadto dodatki, takie jak wazony, ceramiczne naczynia, a także ręcznie wykonane ozdoby, wprowadzają do aranżacji pełnię stylu boho.

Małe patio – pomysły na niewielką przestrzeń

Nawet jeśli ogranicza Cię przestrzeń, nie musisz rezygnować z patio! Inspiracje na niewielkie aranżacje pokazują, że czasem mniej znaczy więcej. Warto na początek zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać Twoje patio ogrodowe – czy będzie to miejsce do wypoczynku, jadalnia na świeżym powietrzu, a może przestrzeń do uprawy roślin?

Zobacz także: Mały ogród przed domem – inspiracje na jego aranżacje

Wybierając meble, postaw na wielofunkcyjne oraz składane modele, które po zakończonym użytkowaniu można łatwo schować, zwalniając przestrzeń. Niewielkie stoły, składane krzesła czy ławki z miejscem do przechowywania pod siedziskiem to idealne rozwiązania do małych ogrodów.

Decydując się na rośliny, wybierz te, które rosną w górę, nie zajmując przy tym cennego miejsca na podłodze. Pionowe lub wiszące doniczki, montowane na ścianach, to świetny sposób na wprowadzenie zieleni bez rezygnacji z przestrzeni użytkowej.

Oświetlenie ma kluczowe znaczenie w kreowaniu atmosfery małego patio. Delikatne, punktowe światła, lampiony solarne, w tym pochodnie czy girlandy, sprawiają, że wieczory będą jeszcze bardziej klimatyczne.

Zastanawiasz się, jak urządzić patio, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a do tego stworzyć miejsce idealne do odpoczynku na łonie natury? Jest kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, aby aranżacja zakończyła się sukcesem.

Patio w ogrodzie – wybór lokalizacji i kształtu patio

Podczas wyboru miejsca na klasyczne patio znajdujące się wewnątrz budynku należy zwrócić uwagę na jego estetyczną spójność z resztą wnętrza, by stworzyć elegancką i estetyczną przestrzeń. Warto pamiętać, że patio w bryle budowli może być przez dużą część dnia zacienione, a tym samym utrudniać uprawę roślin, lubiących słońce. Z kolei projektując patio ogrodowe, ważne jest, by znalazło się ono w miejscu, które oferuje równowagę pomiędzy nasłonecznionym a zacienionym miejscem, umożliwiając korzystanie z niego przez cały dzień. Orientacja względem stron świata ma tu niebagatelne znaczenie. Patio skierowane na południe zapewni więcej promieni, co jest atutem w chłodniejszym klimacie. Natomiast umiejscowienie go na wschodzie czy zachodzie to możliwość podziwiania malowniczych widoków wschodzącego lub zachodzącego słońca.

Z kolei kształt patio powinien harmonizować z architekturą domu i naturalnym krajobrazem ogrodu. Nie musisz ograniczać się do tradycyjnego kwadratu czy prostokąta – łagodne linie, nieregularne kształty oraz połączenie różnych poziomów mogą dodać przestrzeni unikalnego charakteru. Patio w kształcie owalu może wydawać się optycznie większe, sprawiając wrażenie bardziej otwartej przestrzeni. Z kolei patio zaaranżowane na kształt trapezu z szerszym bokiem przylegającym do domu i zwężającym się ku ogrodowi będzie stanowić płynne przejście między wnętrzem a zewnętrzną częścią posesji.

Wybierając lokalizację i kształt ogrodowego patio, warto też rozważyć dostępność oraz układ ścieżek. Zapewnisz tym samym łatwy dostęp oraz płynne połączenie z innymi częściami działki. To, jak szybko możesz dostać się do Twojego patio, wpłynie na częstotliwość jego użytkowania oraz satysfakcję z wypoczynku na świeżym powietrzu.

Zobacz też: Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie meble ogrodowe wybrać? Wypocznij z Auchan!

Dobór materiałów i roślinności do aranżacji

Wybór odpowiednich materiałów to jedna z najważniejszych kwestii – na nich opiera się cała konstrukcja i styl patio. Kamień naturalny, z jego niepowtarzalnymi wzorami i teksturami, wprowadza do ogrodu elementy elegancji, ale również wpłynie na trwałość przydomowej strefy. Marmur ma gładką powierzchnię, która może przybrać różnorodne odcienie – od bieli po czarny, a nawet róż. Możesz wykorzystać ten materiał na przykład na blat stolika ogrodowego. Trawertyn najczęściej ma naturalne kremowe lub beżowe odcienie. Jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz nieco ocieplić przestrzeń i nadać jej rustykalnego klimatu. Z kolei łupek o matowym wykończeniu, nadaje przestrzeni elegancki charakter.

Drewno ze swoją naturalnością stworzy z kolei przytulną atmosferę, idealną do relaksu. Możesz wybrać spośród opisanych wcześniej gatunków, takich jak modrzew, sosna, tek czy dąb. Warto jednak pamiętać, że wymaga ono regularnej konserwacji. Alternatywą mogą być nowoczesne materiały kompozytowe, które łączą w sobie wygląd drewna z większą odpornością na warunki atmosferyczne.
W kontekście roślinności, ważne jest, aby dobierać gatunki, które nie tylko cieszą oko, ale będą również dobrze rosnąć w panujących warunkach. Zwróć uwagę na ekspozycję patio na słońce i wybierz kwiaty dostosowane do potrzeb świetlnych. W mocno nasłonecznionym patio dobrze będą się czuły rośliny, takie jak lawenda, szałwia lekarska czy jeżówka purpurowa. Więcej cienia mogą potrzebować na przykład hortensje, paprocie czy żurawka. Ogród wertykalny lub wysokie trawy mogą stanowić naturalny parawan, zapewniający intymność, podczas gdy aromatyczne zioła i kwitnące krzewy wzbogacą patio o zapachy oraz kolory.

Sprawdź też: Ogród w stylu prowansalskim – zainspiruj się i odkryj Prowansję w swoim ogrodzie

Kluczem do stworzenia harmonijnej przestrzeni jest także umiejętne łączenie różnych tekstur i odcieni zieleni. Puszyste paprocie, lśniące liście magnolii czy delikatne kwiaty lawendy mogą kreować zróżnicowany, ale spójny krajobraz. Będzie on przyciągał wzrok i zachęcał do spędzania czasu na powietrzu. Dodatkowo wykorzystanie donic pozwoli na łatwe wprowadzanie zmian w aranżacji. Te niezależnie od zdobienia, mogą być również świetną dekoracją.

Jak dbać o patio? Utrzymanie i pielęgnacja przestrzeni

Jeśli chcesz, aby Twoja przestrzeń jak najdłużej zachowała piękny wygląd, przede wszystkim pamiętaj o jej sprzątaniu. Kamienne i betonowe płyty możesz czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej, co pozwoli usunąć nagromadzony brud, mech czy porosty. Drewniane elementy, np. podłogi, wymagają natomiast regularnego mycia specjalnymi środkami czystości, które także zabezpieczają drewno przed wilgocią i szkodnikami.

Dowiedz się także: Domowy nawóz do kwiatów – jak i z czego go zrobić?

Kolejnym aspektem pielęgnacji patio jest dbałość o meble ogrodowe. Niezależnie od tego, czy są one wykonane z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego, regularne czyszczenie i konserwacja są kluczowe dla zachowania ich nienagannego wyglądu oraz trwałości. Meble drewniane warto co jakiś czas olejować lub malować, aby zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych. Natomiast te z metalu czy tworzywa wymagają sprawdzania stanu powłoki ochronnej i ewentualnego jej odnowienia, aby zapobiec korozji czy blaknięciu.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę? 3 wskazówki

Do estetycznego wyglądu patio przyczynia się także utrzymanie w czystości dodatków dekoracyjnych, takich jak poduszki, dywany czy dekoracje. Przechowuj je zatem w suchym miejscu, gdy nie są używane, a także regularnie pierz, aby zachowały świeżość.

Przydomowe patio – ogród, w którym wypoczniesz! Stwórz go razem z Auchan

Patio ogrodowe to inwestycja, którą docenisz! Odpoczynek na świeżym powietrzu odpręża i koi zmysły po całym dniu. Aby Twoje patio było jednak trwałe oraz komfortowe, wyposaż je w solidne meble i dodatki ogrodowe. Kupisz je wszystkie w sklepie online Auchan. Możesz wybrać te od marki własnej Gardenstar, jak i innych producentów. Stwórz już dziś przydomową przestrzeń do relaksu!