Aplikacja
pelargonia

Pelargonia – kiedy ją sadzić i jak pielęgnować? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Opublikowano 05/27/2023

Pelargonie to jedne z najchętniej kupowanych roślin sezonowych, które zdobią tarasy, balkony i przydomowe ogródki. Dowiedz się, jak sadzić oraz jak przechowywać pelargonie na zimę. Wszystko o uprawie tych kwiatów znajdziesz w naszym artykule.

Pelargonia, jak wyhodować piękny pęk kwiatów?

Są łatwe w uprawie, a przy tym szybko i bujnie rosną. Pelargonia, znana również jako geranium, to królowa polskich balkonów i tarasów, gdyż kwitnie nieprzerwanie od maja aż do pierwszych przymrozków. Decydując się na te niezwykłe rośliny, nie musisz poświęcać im szczególnej uwagi, ani mieć ręki do kwiatów. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek dotyczących sadzenia, podlewania oraz nawożenia pelargonii.

Pelargonia pochodzi z Afryki Południowej, a to sprawia, że roślina uwielbia ciepłe oraz słoneczne stanowiska. Jeśli postawisz ją w jasnym miejscu, na południowym balkonie, odwdzięczy Ci się mnóstwem kwiatów. Nie obawiaj się palącego słońca, bo pelargonia znosi nawet najgorsze upały. Jednak jak każda roślina wymaga systematycznego podlewania i nawożenia. Decydując się na jej uprawę, musisz zaopatrzyć się w nawozy i preparaty ogrodnicze, które kupisz w sklepie Auchan.

Pelargonia – popularne odmiany

Najbardziej popularne są odmiany rabatowe, które większość z nas pamięta z babcinych parapetów i przydomowych ogródków. Można posadzić je w rabatach lub wykorzystując donice i skrzynki ogrodowe. Rośliny te mają krzaczki o mocnej łodydze i bujnych pąkach, a niektóre odmiany jak Mrs Pollock, czy Frank Headley wyróżniają się kwiatami o spiczasto zakończonych płatkach.

Możesz też kupić pelargonie bluszczolistne, czyli zwisające. Ich długie, nawet półtorametrowe pędy tworzą bujne, obsypane kwiatami kaskady. Aby jeszcze lepiej uwidocznić ich piękno, zdecyduj się na kwietniki, w których umieścisz rośliny. Zawieś je na suficie zadaszonego tarasu bądź balkonu.

jaka ziemia do pelargoni

Jaka ziemia do pelargonii?

Pelargonia po rozrośnięciu jest duża i okazała, dlatego zawczasu musisz pomyśleć o odpowiedniej dla niej ilości ziemi. Odczyn pH gleby przeznaczonej do pelargonii nie powinien być ani zbyt kwaśny, ani zbyt zasadowy. Kwasowość powinna oscylować w granicach około 7,0 pH. Taka wartość sprawi, że pelargonia będzie miała łatwość w pobieraniu składników odżywczych z gleby, co wpływa na jej długie i obfite kwitnienie.

Gotowe podłoża do pelargonii to najlepszy wybór dla początkujących ogrodników. Dzięki nim roślina już na samym początku wzrostu dostanie odpowiednią dawkę mikroelementów. Kupując ziemię do pelargonii, zwróć uwagę na to, czy gotowe podłoże posiada torf lub materiał drenażowy, który zapewni odpowiedni przepływ wody i nie dopuści do gnicia korzeni. W Auchan z pewnością znajdziesz produkty, które ułatwią Ci sadzenie pelargonii na balkonie czy na tarasie.

Podczas gdy pelargonie rabatowe wymagają regularnego ręcznego odrywania zwiędniętych kwiatów, to odmiany zwisające są zdolne do samooczyszczania. Suche płatki po prostu odpadają.

Pelargonia – kiedy sadzić, jak hodować?

Sadzenie pelargonii do donic i skrzynek można rozpocząć już pod koniec kwietnia, jednak optymalnym terminem jest druga połowa maja. Na dno donicy należy wsypać warstwę keramzytu. Taki drenaż powoduje dotlenienie korzeni i zapobiega ich gniciu. Na keramzyt należy ułożyć warstwę geowłókniny, a następnie wypełnić donicę do połowy podłożem i umieścić w niej sadzonki roślin. Odstęp pomiędzy pelargoniami powinien wynosić około 25 cm.

Pelargonia – hodowla z nasion czy gotowe sadzonki?

Chcąc cieszyć się pięknymi pelargoniami na balkonie lub tarasie, najczęściej kupujemy już kwitnące okazy. Mało osób wie, że pelargonie można rozmnażać samodzielnie z nasion. Trwa to niestety dłużej, gdyż rośliny zakwitają dopiero po około 6 miesiącach od wysiewu. Nasiona pelargonii można kupić w sklepach ogrodniczych oraz hipermarketach.

jak przechowywac pelargonie na zime

Jeśli chcesz cieszyć się pąkami kwiatów w maju, musisz wysiać nasiona na przełomie grudnia i stycznia, a przed siewem wymoczyć je w wodzie przynajmniej przez 24 godziny. Nasiona pelargonii trzeba umieścić w małych doniczkach wcześniej wypełnionych torfem lub mieszanką ziemi inspektowej, perlitu i torfu. Przy temperaturze pokojowej pierwsze siewki ukażą się po około 7-10 dniach. Młode roślinki należy systematycznie zraszać, utrzymując podłoże stale wilgotne, ale nie mokre.

Pelargonie zaraz po posadzeniu wymagają regularnego nawożenia. Możesz wykorzystać preparaty w postaci granulek, koreczków albo pałeczek bądź zdecydować się na naturalny biohumus w płynie.

Pelargonia – czym powinny charakteryzować się dobre sadzonki?

Tylko dobrej jakości sadzonki pelargonii przyniosą plony w postaci dużych kwiatów. Pamiętaj, aby kupować wyłącznie dobrze ukorzenione i rozkrzewione rośliny. Muszą być zdrowe i wolne od chorób oraz szkodników. Zwróć uwagę, czy sadzonki pelargonii nie mają przebarwień na liściach. Ciemnobrunatne plamy na dolnej części pędu i łodygach mogą być objawem zgorzeli zgnilakowej.

Na liściach pelargonii pojawiają się czasem objawy tak zwanej rdzy. Rozpoznasz je po żółtych plamach. Młode rośliny może też zaatakować edema. Wówczas po dolnej stronie liści pelargonii można dostrzec lekko wzniesione beżowe lub jasno-brązowe brodawki.

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek to kolejny sposób na pozyskanie nowych roślin. Do tego celu doskonale nadają się pelargonie, które przez cały sezon gościły na balkonie lub tarasie. Na roślinę mateczną wybierz zdrowy i silny okaz, który obficie zakwitnął latem. Sadzonki należy pobrać od połowy lutego do połowy marca. Ukorzenią się one po około 3 tygodniach, a zakwitną po dwóch miesiącach.

Sadzonki musisz pobrać ze sztywnych, zielonych i lekko zdrewniałych pędów. Zetnij je ostrym nożem lub sięgnij po sekator, który kupisz w Auchan w sekcji narzędzia i akcesoria ogrodnicze. Kłącze umieść w preparacie do ukorzeniania się, a kiedy pęd wypuści korzenie, wsadź go do małej doniczki. Podłoże w pojemniku powinno być przepuszczalne i przewiewne – torf z piaskiem to najlepsze rozwiązanie. Doniczki umieść w ciepłym i widnym miejscu w temperaturze pokojowej.

Podlewanie pelargonii

Zastanawiasz się jak często podlewać pelargonie? Rób to kiedy tylko powierzchnia ziemi przeschnie. Podczas upalnych dni kwiaty podlewaj dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Staraj się wlewać wodę bezpośrednio w podłoże, a nie na liście i kwiaty. Systematyczne nawadnianie pelargonii to gwarancja ich długiego kwitnienia.

jak czesto podlewac pelargonie

Kolory pelargonii – który jest Twoim ulubionym?

Kwiaty pelargonii mogą wyróżniać się wieloma barwami. Oto lista najbardziej popularnych odcieni:

  • czerwony – bardzo popularna opcja, dodająca intensywnego koloru do ogrodów i balkonów. Pelargonie mogą mieć odcienie od jasnoczerwonego po głęboki, bordowy kolor;
  • różowy – pelargonie w kolorze różowym są delikatne i romantyczne. Odcienie różu mogą być bardzo blade, pastelowe, a nawet jaskrawe;
  • biały – białe pelargonie prezentują się bardzo elegancko i nadają się do różnych aranżacji. Ich kwiaty mają czystą, śnieżnobiałą barwę, która dodaje świeżości i lekkości;
  • fioletowy – kwiaty w odcieniach fioletu są bardzo wyraziste i przyciągają wzrok. Mogą mieć kolor od jasnego do głębokiego fioletu;
  • pomarańczowy – roślina o pomarańczowych kwiatach to prawdziwie ognisty akcent w ogrodzie. Jej ciepły kolor dodaje energii i radości;
  • żółty – to kwiaty o słonecznym wyglądzie. Ich jasna barwa doskonale nada ogrodowi wesołego i radosnego charakteru.

To tylko kilka przykładów kolorów pelargonii – istnieje wiele odmian i hybryd kolorystycznych, które oferują jeszcze większą różnorodność. Możesz eksperymentować z różnymi odcieniami kwiatów, aby stworzyć piękne kompozycje i cieszyć się nimi przez cały sezon.

jak przechowywac pelargonie

Czas posadzić pelargonie w swoim domu

Już wiesz, jak sadzić pelargonie, jakie muszą mieć podłoże oraz co jaki czas należy je podlewać. Gdy Twoje kwiaty przekwitną, a ten moment nadejdzie jesienią, nie wyrzucaj roślin. Jeśli dysponujesz odrobiną miejsca, przechowaj kwiaty na następny rok.

Jak przechować pelargonie na zimę? To bardzo proste! Pelargonie rosnące w ziemi musisz wykopać późną jesienią, kiedy temperatura w nocy spada do -3°C. Wyciągnij rośliny z ziemi przy pomocy łopaty, a następnie umieść w donicach wypełnionych keramzytem. Pelargonie rosnące przez całe lato w skrzynkach wystarczy przenieść do możliwie jasnego, ale chłodnego pomieszczania, w którym temperatura nie spadnie poniżej 0°C. Pelargonie nie przezimują w ciemnym garażu lub piwnicy. Istotne jest zapewnienie im słońca. Najlepiej umieścić je na widnym strychu.

Ważnym zabiegiem jest przycinanie pelargonii, które zamierzasz przezimować. Obetnij je do maksymalnej długości około 20 cm, zerwij pożółkłe, zeschnięte liście i kwiaty.

Wyznacznikiem końca okresu spoczynku pelargonii jest przełom stycznia i lutego. W tym czasie przenieś rośliny w ciepłe miejsce i zacznij je powoli podlewać. W okolicach marca możesz uszczknąć wyrośnięte pędy, co spowoduje rozkrzewienie pelargonii.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak przechować pelargonie. Zachęcamy Cię do zapoznania się z asortymentem sklepu Auchan. W sklepie internetowym oraz w stacjonarnych marketach kupisz narzędzia ogrodnicze do pielęgnacji tych roślin. Nawozy, ziemia do kwiatów, sekatory czy doniczki i osłonki – wszystko to i wiele więcej znajdziesz w ofercie Auchan.