Aplikacja
Piwowania w ogrodzie

Piwonie w ogrodzie – aranżacje, uprawa i dodatkowe informacje o tych kwiatach

Opublikowano 06/21/2023

Piwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które można spotkać w ogrodach. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością i są często wybierane do dekoracji przydomowych przestrzeni. Myślisz o zasadzeniu tych majestatycznych kwiatów w swoim ogrodzie? Przeczytaj nasz poradnik!

Piwonie – skąd pochodzą te piękne kwiaty?

Piwonie pochodzą przede wszystkim z Europy i Azji. Ich piękno, delikatność i symbolika sprawiają, że piwonie są obiektem inspiracji dla wielu artystów, poetów i ogrodników. W Chinach i Japonii są znane od bardzo dawna i uznawane za „kwiat królewski”. Symbolizują powodzenie, szczęście, dostatek oraz pomyślność. W czasach starożytnych były zarezerwowane wyłącznie dla cesarzy i arystokracji. W Chinach i Japonii doczekały się nawet swoich festiwali.

Piwonia – uprawa w ogrodzie. Podstawowe wskazówki

Piwonia jest pięknym kwiatem, ale również dosyć wymagającym. Warto o nią odpowiednio zadbać i stworzyć dobre warunki do wzrostu, a odwdzięczy się pięknymi kwiatami i oszałamiającym zapachem. Jest piękna nie tylko wtedy, gdy kwitnie. Ma charakterystyczne intensywnie zielone liście, które cieszą oczy nawet wtedy, gdy nie ma już wśród nich kwiatów.

Piwonia ogrodowa – jaka ziemia

Sadzenie piwonii – jakie miejsce wybrać?

Piwonia jest byliną, co oznacza, że może rosnąć przez długi czas w tym samym miejscu. Nie trzeba jej przesadzać – poza tym bardzo tego nie lubi. Dlatego, jeśli myślisz o posadzeniu piwonii w swoim ogrodzie, zadbaj o przygotowanie dla niej odpowiedniego miejsca.

Najlepszym stanowiskiem do uprawy piwonii będzie nasłoneczniony fragment ogrodu. Piwonie potrzebują dużo słońca, dzięki temu ich kwiaty będą pełne i będzie ich więcej. Jednak, by zobaczyć pierwsze kwiaty, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Piwonie kwitną zazwyczaj dopiero w trzecim roku po zasadzeniu. Są odporne na niskie temperatury, ale podczas 2–3 pierwszych zim po wsadzeniu warto je zabezpieczyć przed mrozem, by ten nie uszkodził kwiatów.

Piwonia ogrodowa – jaka ziemia?

Być może zastanawiasz się, jakie wymagania ma piwonia ogrodowa. Jaka ziemia będzie dla niej najlepsza? Już spieszymy z odpowiedzią! Piwonie doskonale czują się na żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Najlepszym odczynem gleby jest dla nich odczyn średniokwaśny (pH 5–6). Trudno będzie je uprawiać na glebach podmokłych, ponieważ ich długie korzenie będą gnić, a w rezultacie chorować. Nie służy im również przesuszenie. Jak w takim razie określić, jakie wymagania ma piwonia? Podlewanie lubi, ale w odpowiedniej ilości. Dlatego, jeśli decydujesz się na piwonie w swoim ogrodzie, pamiętaj o ich regularnym, ale niezbyt obfitym podlewaniu

Dobrym sposobem na zabezpieczenie wilgoci dla peonii jest obłożenie ich agrowłókniną lub korą ogrodową. To ograniczy parowanie wody, a przy okazji zahamuje rozwój chwastów wokół rośliny.

Sadzenie piwonii – czy głębokość sadzenia ma znaczenie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! By piwonia zakwitła, bardzo ważne jest, na jakiej głębokości zostanie zasadzona. Nie może być posadzona głębiej niż 3–5 cm poniżej podłoża, bo nie będzie kwitła. Prawdopodobnie nie doczekasz się kwiatów również wtedy, gdy zasadzisz ją w miejscu zacienionym albo w niewielkiej odległości od krzewów i innych wymagających roślin, z którymi będzie zmuszona do konkurowania o składniki niezbędne do rozwoju.

Jak prawidłowo sadzić piwonie?

Przygotuj niezbędne narzędzia ogrodowe. Zacznij od wykopania dołka o odpowiedniej wielkości i głębokości. Możesz na dno dołożyć nieco obornika lub kompostu poprzez wymieszanie nawozu z podłożem. Nawożenie warto powtarzać co roku, ponieważ piwonie są roślinami, które tego wymagają.

Jak dbać o piwonie w ogrodzie?

By piwonia pięknie rosła, wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, dobrze jest zastosować odpowiedni nawóz ogrodowy lub nawóz dla piwonii, który zawiera duża ilość fosforu. Jeśli chcesz uniknąć łamania łodyg pod ciężarem kwiatów, zastosuj podpórki, które zabezpieczą piwonie. 

Kiedy przycinać kwiaty? Najlepiej po przekwitnięciu, żeby zapobiec tworzeniu się nasion, a zamiast tego pobudzić roślinę do wzrostu i rozwoju nowych pędów. Również przed rozpoczęciem wegetacji możesz przyciąć stare i słabe pędy.

Odmiany piwonii w ogrodzie

Piwonia w ogrodzie – aranżacje. Pomysły na efektowne kompozycje z piwoniami

Piwonie dzięki swojemu urokowi i elegancji doskonale pasują do wielu kwiatowych aranżacji. Poznaj sześć pomysłów na efektowne kompozycje z piwoniami w roli głównej, które ożywią Twój ogród. Mamy nadzieję, że zainspirujesz się naszymi poradami i stworzysz taką kompozycję również na swojej rabatce.

Kolorowe piwonie

Piwonie to nie tylko różne rodzaje, gatunki i odmiany, ale również bogactwo kolorów. Możesz to wykorzystać do stworzenia efektownych kompozycji. Połącz odmiany o różnych odcieniach jednego koloru, np. różowe lub czerwone. Dzięki temu uzyskasz harmonijną paletę barw. 

Możesz również stworzyć mocne, kontrastowe zestawienia, łącząc np. czerwień i żółć. Jeśli gustujesz w delikatnych, pastelowych kolorach, to również nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć kompozycję z odmian o właśnie tych barwach. Taka mieszanka kolorów piwonii w pełnym rozkwicie z pewnością doda uroku, klasy i stylu Twojemu ogrodow

Kaskada piwonii

By uzyskać efekt kaskady piwonii, możesz wykorzystać rośliny o różnej wysokości. Wyższe odmiany umieść w tle, niższe z przodu, a stworzysz w ten sposób naturalne „kaskady” z kwiatów. Taka kompozycja doda Twojemu ogrodowi dynamicznego charakteru i na pewno przyciągnie uwagę. Piwonie staną się centralnym punktem zieleńca i dadzą efekt kwiatowej fontanny kolorów.

Piwonie – kompozycje w ogrodzie w towarzystwie bylin

Piwonie świetnie komponują się z innymi bylinami. Pamiętaj jednak, by w sąsiedztwie piwonii nie sadzić innych bardzo wymagających gatunków, bo to spowoduje konkurowanie o składniki odżywcze. Do takiej kompozycji proponujemy np. funkie i paprocie, które dopełnią i podkreślą piękno piwonii.

Piwoniowe rabatki

Jeśli piwonie to Twoje ulubione kwiaty nic nie stoi na przeszkodzie, by zdominowały Twój ogród. Możesz zasadzić całe rabaty piwonii o różnej wysokości i różnym czasie kwitnienia. Dzięki temu przez cały sezon będziesz cieszyć oczy urokiem tych pięknych i majestatycznych roślin.

Romantyczna pergola

Pergole to doskonałe miejsce na umieszczenie pnących odmian piwonii. Do uzyskania tej wyjątkowej dekoracji ogrodu, wybierz odmiany, takie jak Coral Charm lub Bartzella. Posadź je w pobliżu pergoli i nie zapomnij o specjalnych podpórkach, które wspomogą ich wzrost. Kiedy piwonie oplotą pergolę i zakwitną, stworzą zapierającą dech w piersi kwiatową kompozycję.

Piwonie otoczone trawami ozdobnymi

Połączenie bujnych kwiatów z delikatnymi trawami ozdobnymi, to nieszablonowy i oryginalny sposób na podkreślenie piękna piwonii. Do stworzenia tej kompozycji wybierz odmiany roślin o różnej wysokości i kształcie kwiatów oraz otocz je trawami, np. miskantami, rozplenicami czy trzcinnikami. Kontrast między kwiatami piwonii a delikatnymi, falującymi źdźbłami traw stworzy harmonijne połączenie.

Piwonia w ogrodzie – aranżacje

Odmiany piwonii w ogrodzie – różnorodność kolorów i form wśród piwonii ogrodowych

Wyróżniamy ok. 35 rodzajów piwonii. Ich zdecydowana większość to byliny, a tylko kilka odmian to niewielkie krzewy. Najbardziej znane i popularne piwonie w ogrodzie to piwonia chińska, piwonia drzewiasta, piwonia lekarska i piwonia koperkowa.

Dzięki temu, że piwonie ogrodowe są bardzo popularnymi kwiatami, powstało wiele ich odmian, które zachwycają swoją urodą i charakterystycznymi cechami. Możemy podzielić je m.in. na:

  • Piwonie pełne – odmiany te mają gęsto wypełnione płatki, które tworzą pełne i bujne kwiaty. Znajdziesz je w różnych kolorach i kształtach – od kulistych po bardziej rozłożyste. Przykłady odmian tych piwonii to Sarah Bernhardt, Festiva Maxima i Karl Rosenfield.
  • Piwonie półpełne – również mają kwiaty wypełnione płatkami, ale już nie tak gęsto, jak ich pełna odmiana. Dają delikatniejszy efekt, choć nie oznacza to, że wyglądają mniej spektakularnie. Przykłady popularnych odmian piwonii półpełnych to Bowl of Beauty, Coral Charm i Shirley Temple.
  • Piwonie pojedyncze – te piwonie charakteryzują się pojedynczym rzędem płatków. Płatki te tworzą subtelne i bardziej dyskretne kwiaty. Ich kolorystyczny wybór jest bardzo duży. Przykłady popularnych odmian piwonii pojedynczych to Krinkled White, Red Charm i Duchesse de Nemours.
  • Piwonie pnące — posiadają długie, zwisające pędy. Wymagają specjalnych podpór, by mogły się prawidłowo rozwijać i rosnąć. Gdy kwitną, przypominają kwietne wodospady. Dodają ogrodowi romantycznego uroku. Przykłady popularnych odmian piwonii pnących to Claire de Lune, Leda i Prairie Charm.
Piwonia – uprawa w ogrodzie

Uprawa piwonii w ogrodzie – urok kwiatów na Twojej działce

Wiesz już, w jaki sposób pielęgnować piwonie, kiedy kwitną, kiedy je przycinać i jakiego podłoża potrzebują. Chcesz mieć te piękne kwiaty na swoim trawniku? Doskonały wybór! Aranżacje, jakie możesz stworzyć z jej pomocą, z pewnością odmienią wygląd zieleńca i będą cieszyć Twoje oczy przez długi czas. W Auchan w dziale Ogród znajdziesz asortyment, który pomoże Ci w utrzymaniu i pielęgnowaniu piwonii przez cały rok.