Aplikacja
Biala Plesn Na Ziemi W Doniczce

Pleśń w doniczce – co oznacza? Jak ją zlikwidować?

Opublikowano 19.10.2023

Biały kożuszek, jaki niekiedy tworzy się na ziemi, w której rosną domowe kwiaty, stanowi powód do zmartwień dla wielu ogrodników-amatorów. Na szczęście pleśń w doniczce można łatwo zwalczyć – nawet bez potrzeby sięgania po profesjonalne środki grzybobójcze. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jakie produkty dostępne w asortymencie sklepów Auchan pozwolą Ci szybko i skutecznie poradzić sobie z tym problemem!

Pleśń w doniczce – przyczyny i skutki

Charakterystyczne białe wykwity, jakie tworzą się na podłożu kwiatów domowych w okresie jesienno-zimowym, to problem, z jakim zmagają się nie tylko ogrodnicy-amatorzy, lecz również osoby, które mają spore doświadczenie w uprawie roślin.

Choć zjawisko ma charakter powszechny, nie oznacza, że można je bagatelizować. Wskazuje ono bowiem na rozwój infekcji grzybiczej. Brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do rozwoju grzybni, która prędzej czy później zaatakuje korzenie rośliny, doprowadzając do ich gnicia. By jednak skutecznie poradzić sobie z tym problemem, warto wiedzieć, jakie są jego podstawowe przyczyny.

Czytaj także: Jak zbierać deszczówkę? Pomysły, porady, inspiracje

Jak rozpoznać pleśń w doniczce?

O obecności grzybów pleśniowych w podłożu świadczą białe, miękkie wykwity, przypominające swoim wyglądem aksamit. Po usunięciu wierzchniej warstwy zainfekowanej ziemi można dostrzec niewielkie, cienkie korzonki, będące elementem tzw. grzybni.

Pleśń na ziemi w doniczce należy odróżnić od osadów wapiennych, powstających wówczas, gdy roślina jest podlewana twardą wodą. Łatwo je rozpoznać, po charakterystycznej żółto-kremowej barwie oraz strukturze przypominającej drobny granulat. Złogi wapienne świadczą o zwiększonej zasadowości podłoża. Są one szczególnie niebezpieczne w przypadku roślin kwasolubnych, takich jak azalia, gardenia, czy popularna w okresie bożonarodzeniowym poinsecja.

Plesn W Doniczce

Skąd się bierze pleśń w doniczce?

Biała pleśń na ziemi w doniczce pojawia się często, gdy roślina jest regularnie przelewana, a podłoże nie ma czasu, by lekko przeschnąć. Ten problem najczęściej dotyczy kwiatów domowych, które rosną w osłonkach bez otworów odpływowych. Wówczas nadmiar wody zalega w doniczce przez dłuższy czas. Duże znaczenie ma również dostęp do światła.

Biały kożuszek z reguły pojawia się w doniczkach tych roślin, które usytuowane są w miejscu zacienionym, a zatem tam, gdzie nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne. Ograniczony dostęp do światła, w połączeniu z wysoką wilgotnością podłoża to idealne warunki dla rozwoju grzybów pleśniowych. Kolejne dwa czynniki będące przyczyną problemu, to temperatura oraz wilgotność powietrza. Grzyby pleśniowe szczególnie dobrze czują się w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach. Właśnie dlatego biały nalot najczęściej pojawia się na ziemi tych kwiatów, które zdobią kuchnię czy łazienkę.

Sprawdź również: Ogród preriowy inspirowany naturą Ameryki Północnej. Jak go urządzić?

Czy pleśń na ziemi w doniczce jest niebezpieczna dla roślin?

Pleśń w doniczce – domowe sposoby. Jak sobie poradzić?

Grzyby pleśniowe stanowią spore zagrożenie dla roślin, szczególnie tych młodych i wrażliwych na warunki środowiskowe. Są one bowiem jedną z częstych przyczyn gnicia korzeni. Warto również pamiętać, że pochłaniają one sole mineralne zawarte w glebie.

W efekcie podłoże staje się jałowe, a roślina jest gorzej odżywiona. To z kolei może odbić się na jej wyglądzie oraz okresie kwitnienia. Wreszcie, warto pamiętać, że biała pleśń na ziemi w doniczce jest też szkodliwa dla ludzi, szczególnie tych cierpiących na alergię. Może ona bowiem prowadzić do nasilenia się objawów uczuleniowych, czy też stanowić przyczynę nawracających infekcji.

Czytaj także: Najbardziej miododajne rośliny, które przyciągną pszczoły do Twojego ogrodu. Przykłady

Pleśń w doniczce – domowe sposoby. Jak sobie poradzić?

Na Twoich ukochanych domowych kwiatach pojawił się charakterystyczny, biały nalot? Nie musisz od razu sięgać po środki grzybobójcze, by szybko zwalczyć pleśń w doniczce. Domowe sposoby są równie skuteczne. Jeśli chcesz je poznać, zapoznaj się z dalszą częścią naszego poradnika!

Cynamon na pleśń w doniczce

Jednym z najpopularniejszych środków, pozwalających zwalczyć pleśń w doniczce jest cynamon. Warto wiedzieć, że ta przyprawa o pięknym aromacie zawiera duże ilości aldehydu cynamonowego – bioaktywnego związku chemicznego, wykazującego działanie antyseptyczne (odkażające).

By pozbyć się grzybów pleśniowych, wystarczy rozsypać na powierzchni ziemi kilkumilimetrową warstwę cynamonu. Ważne, by przykryć nią nie tylko zainfekowane, lecz również zdrowe podłoże – dzięki temu możliwe będzie zwalczenie grzybni, która rozwija się pod powierzchnią ziemi. By zapobiegać nawracaniu problemu warto również wbić w podłoże laskę cynamonu. Kupisz ją m.in. w sklepach Auchan. Z czasem będzie ona uwalniać dobroczynne substancje, które ograniczą ryzyko rozwoju pleśni.

Wywar z czosnku

By szybko i skutecznie pozbyć się pleśni w doniczce warto sięgnąć także po czosnek. Zawiera on bowiem szereg substancji, które zwalczają bakterie oraz różnego rodzaju grzyby. Jak go stosować? Wystarczy rozgnieść 3-4 ząbki czosnku i tak powstałą miazgę umieścić na podłożu. By zapobiegać nawrotom pleśni, roślinę przez pewien czas możesz także podlewać wywarem z czosnku. Jeśli chcesz go przygotować, ugotuj 10 ząbków w 2 litrach wody. Wywar odstaw do ostygnięcia. Tak przygotowanym roztworem podlewaj roślinę przez 3 tygodnie.

Roztwór z drożdży

Dobre efekty może przynieść również podlewanie rośliny wywarem z drożdży. Nie tylko zawierają one substancje zwalczające grzyby pleśniowe, lecz również sprzyjają rozwojowi mikoryzy, która wzmacnia korzenie rośliny oraz pozwala jej przyswajać z podłoża więcej substancji odżywczych. Jak wykorzystać drożdże do walki z pleśnią w doniczce? Wystarczy za ich pomocą przygotować domowy nawóz. W tym celu rozpuść 2 dag drożdży w 2 litrach ciepłej wody. Odstaw roztwór na 5 minut. Gdy się spieni, podlej nim chore rośliny.

Sprawdź również: Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie meble ogrodowe wybrać? Wypocznij z Auchan!

Plesn Na Ziemi W Doniczce

Inne sposoby na pleśń w doniczce – porady od Auchan

Problem pleśni ciągle nawraca, a Ty nie masz pomysłu, jak sobie z nim poradzić? Jeśli domowe sposoby nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, możesz sięgnąć po profesjonalne środki ochrony roślin. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz w asortymencie sklepów Auchan.

Takie preparaty zawierają związki chemiczne, które nie tylko skutecznie zwalczają pleśń, lecz również uszkadzają grzybnię, zapobiegając nawrotom problemu. Pamiętaj jednak, że ich opary wdychane w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jeśli zatem chcesz zastosować tego typu środki, roślinę wynieś na balkon lub do ogrodu.

Zabezpieczanie doniczek przed pleśnią – instrukcja krok po kroku

Niekiedy konieczne może okazać się także przesadzenie rośliny do nowej ziemi. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, pamiętaj, by delikatnie wyjąć sadzonkę ze starego podłoża i dokładnie wypłukać jej korzenie w wodzie. Unikniesz w ten sposób przeniesienia grzybni do nowego podłoża. Przed posadzeniem rośliny oceń również stan jej korzeni. Te suche lub gnijące delikatnie odetnij nożyczkami.

Jak zapobiegać nawrotom pleśni w doniczce?

By zapobiec nawrotom pleśni, pamiętaj, by wybrać doniczkę z otworem odpływowym oraz podstawkę, w której gromadził się będzie nadmiar wody. Tego typu akcesoria znajdziesz w sklepach Auchan. Na dno doniczki wsyp keramzyt, który zapewni skuteczny drenaż i zapobiegnie gniciu korzeni. Wybierz także odpowiednie podłoże.

Uniwersalna ziemia kwiatowa może okazać się zbyt ciężka dla niektórych gatunków roślin, szczególnie tych wrażliwych na przelanie. Warto zatem ją wymieszać z perlitem. Dzięki temu podłoże stanie się rozluźnione i dobrze napowietrzone, a jego górna warstwa będzie szybciej wysychać po podlaniu.

Jak zapobiegać nawrotom białej pleśni na ziemi w doniczce? Kilka wskazówek na koniec

Plesn W Doniczce Domowe Sposoby

Pleśń w doniczce nie bez przyczyny pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy wiele domowych roślin przechodzi w stan spoczynku. W efekcie zmieniają się ich potrzeby – kwiaty, które latem wymagały intensywnego podlewania, podczas chłodniejszych miesięcy nie wymagają już tyle wody. Warto zatem ograniczyć podlewanie, a także zmniejszyć jego częstotliwość. Nową porcję wody należy podać roślinie dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża zdąży nieco przeschnąć.

Kwiaty, które zaatakowała pleśń, warto również przenieść na inne stanowisko. Jeśli do tej pory stały w kuchni czy w łazience, lepiej umieścić je w pomieszczeniu o niższej wilgotności powietrza. Można ustawić je także w pobliżu okna znajdującego się przy południowej lub zachodniej ścianie budynku. Bezpośredni dostęp do promieni słonecznych z pewnością pomoże w walce z infekcją.

Pleśń w doniczce – już wiesz, jak ją zwalczyć!

Pleśń w doniczce to częsty problem, z którym można jednak sobie łatwo i szybko poradzić. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jak to zrobić. Jeśli uwielbiasz rośliny domowe i chcesz, by jak najdłużej zdobiły wnętrza swoim pięknym wyglądem, przeczytaj inne wpisy na naszym blogu. Znajdziesz tam wiele pomysłów i wskazówek, dzięki którym Twój domowy ogród będzie wyglądał fantastycznie przez cały rok!