Aplikacja

Pomidory w szklarni – jak wybrać szklarnię i uprawiać warzywa?

Opublikowano 28.02.2024 - 6 minut czytania

Coraz więcej osób decyduje się na własną uprawę owoców i warzyw, wśród których pomidory w szklarni cieszą się wyjątkową popularnością. Dowiedz się, jak prawidłowo je uprawiać i ciesz się zdrowymi produktami z Auchan!

Czy warto uprawiać warzywa w szklarni?

Uprawa pomidorów w szklarni nie jest trudna, poradzi sobie z nią nawet osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z sadzeniem warzyw. Szklarnia do pomidorów nie musi być duża, więc nie zajmie wiele miejsca w przydomowym ogrodzie. W Auchan znajdziesz szklarnie różnej wielkości, które doskonale sprawdzą się do własnej uprawy warzyw, także na tarasach i niewielkich przestrzeniach.

Pomidory w szklarni już w niewielkich ilościach nasadzeń pozwalają na uzyskanie dużej ilości warzyw, a taka uprawa umożliwia wydłużenie okresu wegetacyjnego. Jest to możliwe dzięki kontrolowaniu panujących pod folią warunków rozwoju roślin i zapewnieniu im ochrony przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak duże różnice temperatur, opady atmosferyczne oraz szkodniki.

Wybór i przygotowanie miejsca pod szklarnię

Aby uprawa pomidorów w szklarni przebiegała zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, wybierz miejsce mocno nasłonecznione. Dobrze jest zaplanować ustawienie konstrukcji w taki sposób, aby jej dłuższy bok ustawiony był na osi wschód-zachód. Jednocześnie obiektu nie powinny zasłaniać drzewa, budynki czy inne elementy znajdujące się w ogrodzie. Dzięki temu pomidory w szklarni będą mieć dostęp do możliwie największej ilości światła słonecznego, niezbędnego do ich wzrostu.

Jednocześnie folia nie powinna znajdować się w zagłębieniach terenu i na nierównościach, gdzie może gromadzić się woda. Na pochyłym obszarze będzie dochodzić do wymywania składników odżywczych z gleby, co nie wpłynie korzystnie na uprawę i wielkość zbiorów. Ziemię pod szklarnię należy też dokładnie oczyścić z trawy, korzeni, kamieni i innych niepożądanych elementów, przeszkadzających zarówno we wzroście roślin, jak i w montażu całej konstrukcji. Uprawa pomidorów w szklarni nieogrzewanej lub w tunelu powinna odbywać się na terenach, na których nie występują intensywne podmuchy wiatru.

Wiele przydatnych rzeczy do uprawy pomidorów w szklarni znajdziesz w Auchan. Skorzystaj z oferty marki własnej – Gardenstar, w której do wyboru masz akcesoria ogrodowe takie jak grabie, motyki czy łopatki, dostępne stacjonarnie oraz online.

Przeczytaj także: Ogródek warzywny w skrzyniach – jak uprawiać? Dobre praktyki

Jaką szklarnię wybrać?

Uprawa pomidorów wiąże się z wyborem odpowiedniej szklarni i zorganizowaniem przestrzeni do wysiewu nasion. Świetnie sprawdzi się do tego szklarnia z poliwęglanu komorowego z powłoką UV – jest wytrzymała, odporna na pęknięcia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrym wyborem będzie również duża szklarnia tunelowa, w której zmieszczą się różne rodzaje roślin lub mniejszy wariant – szklarnia Gardenstar o długości 3 metrów.

Przy niewielkich uprawach wybierz mini szklarnie, których szerokość i wysokość nie przekracza jednego metra. To również dobry wybór na próbę i początek przygody z uprawą pomidorów w szklarni. Do uprawy na balkonie lub tarasie odpowiednia będzie pionowa szklarnia balkonowa z półkami.

Przeczytaj także: Ogród w stylu wiejskim – jak zagospodarować teren?

Kiedy i jak sadzić pomidory w szklarni?

Pomidory w szklarni wymagają żyznej gleby o lekko kwaśnym odczynie na poziomie od 5,5 do 6,5. Taką ziemię warto też wzbogacić, dodając kompost lub obornik, w proporcji: 3-4 kg x 1m2. Wybrany nawóz należy wymieszać z ziemią na głębokości do 30-40 cm.

Kiedy sadzić pomidory w szklarni? Takie prace ogrodowe z powodzeniem można zacząć wcześniej niż w przypadku sadzenia do gruntu. Uprawa pomidorów w szklarni nieogrzewanej może rozpocząć się już w kwietniu. Dzięki temu owoce pojawią się wcześniej, a ich zbiór możliwy będzie nawet do października, a więc miesiąc później niż zazwyczaj w przypadku uprawy bezpośrednio w gruncie.

Ważne jest również, co ile sadzić pomidory w szklarni, aby mogły czerpać z gleby odpowiednią ilość składników odżywczych i wydać później maksymalnie dużo owoców. Najlepiej jest wysiewać je po dwa rzędy, pozostawiając pomiędzy nimi odległość ok. 70-90 cm. Natomiast pomiędzy sadzonkami warto zostawić ok. 40-60 cm wolnej przestrzeni. Takie odległości znacznie ułatwią pielęgnację i zbiory. Jeśli szklarnia ustawiona jest w kierunku wschód-zachód, rzędy sadzonek powinny być rozmieszczone w kierunku północ-południe. Jak sadzić pomidory w szklarni? Pojedyncze sadzonki należy umieścić w dołkach wykopanych na głębokość doniczek, w których wcześniej znajdowały się rośliny.

Niektórzy wraz z pomidorami sadzą w szklarni też inne warzywa. Częstym pytaniem bywa w tym przypadku, czy można sadzić pomidory i ogórki razem w szklarni. Warzywa te posadzone obok siebie nie rosną zbyt dobrze, a ich plony są znacznie mniejsze. Dlatego warto posadzić je w nieco oddalonej części szklarni.

Przeczytaj także: Kiedy siać warzywa oraz jak to robić? Sprawdź

Uprawa pomidorów w szklarni – podlewanie, nawożenie i kontrola

Aby uprawa pomidorów w szklarni była efektywna, istotna jest właściwa pielęgnacja posadzonych roślin. Niezbędny element to podlewanie, które najlepiej wykonywać rano, tuż przy gruncie. Unikaj przy tym polewania wodą liści, co może podnosić poziom wilgotności w szklarni i ryzyko rozwoju chorób grzybiczych roślin.

W sytuacji, gdy pomidory w szklarni dają dość mało owoców, przyczyną może być niskie zapylenie. Warto wówczas potrząsnąć gałązkami roślin, symulując wiatr i uchylić wejście do szklarni – pozwoli to zwabić owady zapylające do szklarni. Należy też regularnie przycinać obumarłe liście i wietrzyć szklarnię. Aby odstraszyć szkodniki takie jak mszyce czy mączliki, możesz wykorzystać specjalne spraye owadobójcze lub zastosować lepkie pułapki na szkodniki. Jedną z opcji są też pestycydy. Wraz ze wzrostem roślin, pamiętaj też o podwiązywaniu gałązek, aby nie złamały się pod ciężarem dojrzewających owoców.

Przeczytaj także: Jaki nawóz pod warzywa na wiosnę wybrać? Podpowiadamy

Kiedy można zbierać plony warzyw?

Dojrzałe pomidory gotowe do zbioru można rozpoznać po lekko połyskującej skórce i intensywnej barwie owocu. Ponadto dojrzałe warzywo będzie miało szypułkę, którą łatwo można oderwać. Pomidory w szklarni należy zbierać co 3-5 dni. Twarde owoce z matową skórą, które nie wydzielają intensywnego zapachu, nie są jeszcze gotowe do zerwania.

Aby zebrane pomidory na długo zachowały świeżość, warto przechowywać je w temperaturze wyższej niż ta panująca w lodówce, ale niższej niż pokojowa. Sprawdzi się tu wartość na poziomie 7-10 stopni Celsjusza. Pomidory powinny być też ułożone w jednej warstwie i mieć dostęp do świeżego powietrza.

Twoja własna szklarnia pełna smakowitych warzyw

Uprawa pomidorów w szklarni to nie tylko korzyści w postaci ekologicznych warzyw o niepowtarzalnym smaku, ale również powód do satysfakcji. To dobry sposób na rozpoczęcie własnej produkcji na potrzeby gospodarstwa domowego i dostarczanie najbliższym tego, co najlepsze. Podejmij nowe, wiosenne wyzwanie z Auchan i wyhoduj własne pomidory w szklarni.