Aplikacja
Prace Ogrodowe W Sierpniu

Prace ogrodowe w sierpniu. Lista rzeczy do zrobienia

Opublikowano 08/01/2023

Okres wakacyjny to dla ogrodników pora na zbieranie plonów ciężkiej wiosennej pracy. Ogród i sad rodzą owoce, a rabaty mienią się licznymi kolorami płatków kwiatowych. Nie oznacza to, że w sierpniu ogrodnicy mają łatwiej. To może być jeden z najbardziej pracowitych okresów w całym sezonie. Jakie zatem należy wykonać prace ogrodowe w sierpniu i w jakich okresach je zaplanować? Wykaz najważniejszych zadań do zrealizowania znajdziesz w poradniku Auchan!

Prace ogrodowe w sierpniu – co należy zrobić?

Przydomowy ogród i ogródek działkowy to miejsca, z których każdy ogrodnik czerpie sporo radości. Efekty własnej pracy w postaci kolorowych kwiatów, soczystych i słodkich owoców oraz pożywnych warzyw dają sporo satysfakcji.

Sierpień, a szczególnie jego koniec, jest okresem przejściowym pomiędzy sezonem letnim a początkiem jesieni. W związku z tym także prace ogrodnicze w sierpniu są dosyć różnorodne. Część płodów rolnych wymaga zbioru, a niektóre z nasion dopiero trafiają do gruntu. W tym miesiącu przygotowuje się niektóre drzewa i krzewy do zimowej wegetacji. Często okazuje się zatem, że ogród w sierpniu wymaga najwięcej uwagi.

Chcesz uprzyjemnić sobie czas spędzony na sierpniowej pracy? Spieszymy z pomocą. Najpierw musisz wszystko dobrze rozplanować, w czym potrzebny będzie kalendarz ogrodnika – sierpień 2023. Z działu ogród i relaks naszych sklepów możesz sięgnąć po sprawdzone funkcjonalne narzędzia i dodatki. Zróżnicowany asortyment sprawi, że szybko znajdziesz sprzęt potrzebny w Twoim ogrodzie.

Przeczytaj też: Mały ogród przed domem – inspiracje na jego aranżacje

Prace Ogrodowe Sierpien

Sierpień w ogrodzie – jakie prace są niezbędne?

W okresie letnim możesz wykonać wiele prac w ogrodzie. Sierpień jest miesiącem, w którym dużo czasu powinno się poświęcić sadom i drzewom owocowym. Jeśli w Twoim ogrodzie rosną jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i czereśnie, to właśnie na nich skup swoją uwagę. Nie zapominaj też o krzewach borówki bagiennej, agrestach i porzeczkach.

W sierpniu czekają Cię zbiory większości owoców. Niektóre odmiany czereśni i wczesnych jabłonek już dawno są zaprawione. Pozostają jednak śliwki, wiśnie i wiele cenionych jesiennych odmian jabłek. To najlepszy moment na podwiązywanie i podpieranie gałęzi krzewów, które uginają się od ciężaru owoców. Doglądaj procesu dojrzewania i zbieraj owoce, zanim spadną na ziemię.

Kolejnym etapem prac jest cięcie pielęgnacyjne i prześwietlające. W sierpniu będzie to dotyczyło drzew, które zakończyły już owocowanie, jak i tych nadal owocujących. Czereśnie i wiśnie przycinaj już po zbiorach.
Z kolei na owocujących jabłoniach warto przeprowadzić cięcia prześwietlające, które zapewnią lepszy dostęp do promieni słonecznych. Prześwietlenia wymagają również krzewy owocowe, takie jak porzeczki, agresty i borówki. Na tym etapie prac przydadzą Ci się solidne narzędzia tnące, takie jak sekator ogrodowy, a także nożyce do krzewów i gałęzi. Pamiętaj także, że podczas przycinania roślin posiadających kolce, będą potrzebne Ci rękawice.

Sierpien W Ogrodzie

Poradnik ogrodnika – prace ogrodnicze na grządkach w sierpniu

W okresie letnim bardzo wiele dzieje się także na grządkach warzywnych. Sporo roślin dojrzewa bowiem właśnie w sierpniu. Prace w ogrodzie będą zatem obejmowały przede wszystkim zbiory warzyw wysiewanych do gruntu wiosną. Z grządek możesz zbierać ogórki, kabaczki i cukinie. To też pora na zbiory warzyw kapustowatych, takich jak kalafior i brokuł. Jeśli w ogrodzie uprawiasz też ziemniaki, właśnie w sierpniu możesz przygotować się na pierwsze plony.

Możesz także kontynuować gromadzenie pomidorów i dokonać pierwszych zbiorów papryki, która najlepsza jest pod koniec miesiąca. W sierpniu warto zaplanować ogłowienie tych roślin, czyli ścięcie najwyższych pędów. Dotyczy to jednak tylko odmian wysokopiennych.

Po zbiorach pora na wysiew roślin nazywanych poplonowymi. W sierpniu sadzi się warzywa, których plony pojawią się jesienią. Jeśli masz nasiona kopru, szpinaku, rzodkiewki, a nawet kapusty, możesz zasiać je początkiem sierpnia. Skorzystaj przy tym z grządek, z których wykopałeś wcześniejsze rośliny. Pamiętaj także, aby uprzednio przygotować ziemię, gdyż poprzednie rośliny pobierały z niej cenne składniki, których może zabraknąć dopiero posadzonym. W tym celu zastosuj specjalne nawozy.

Sierpień jest czasem zbioru niektórych ziół. Tymianek czy szałwia nie poczekają na to do jesieni, ponieważ pozostawione po cięciu pędy mogłyby nie wytrzymać przymrozków. W miesiącach letnich możesz zacząć suszyć zioła na słońcu, co naturalnie pozbawi ich wody. Czynność ta wykonywana w pobliżu tarasu lub werandy uprzyjemni czas spędzany na świeżym powietrzu, a być może nawet odstraszy komary.

Sierpien Prace W Ogrodzie

Prace w ogrodzie w sierpniu: co warto zrobić dla dekoracji?

Uprawa warzyw i owoców to nie jedyne obszary działalności w ogrodzie. Sporo osób decyduje się jedynie na utrzymaniu dekoracyjnego charakteru tego miejsca. Co zatem warto zrobić dla upiększenia działki przed domem?

Prace ogrodowe w sierpniu muszą objąć rabaty kwiatowe. Jeśli lubisz uprawiać rośliny dla ozdobnych pąków, nie możesz zapominać o ich pielęgnacji. W sierpniu część wczesnych roślin już przekwita. W związku z tym musisz przycinać pozostawione przez nie pędy. Ze względu na wysokie temperatury pamiętaj o regularnym podlewaniu rabat w najcieplejsze dni.

Zobacz także: Pelargonia – kiedy ją sadzić i jak pielęgnować? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Zastanawiasz się, jakie jeszcze możesz wykonać prace w ogrodzie? Sierpień to dobry moment na sadzenie roślin wieloletnich. Na rabatach dotyczy to głównie roślin cebulkowych. Z początkiem miesiąca posadź rośliny, które zakwitną jeszcze jesienią. Należą do nich krokusy czy zimowit. Pod koniec sierpnia wprowadź do gruntu rośliny jesienne, które zaczną kwitnąć na wiosnę. Tu ogrodnicy najchętniej wybierają tulipany, lilie i hiacynty.

U schyłku wakacji zwróć uwagę na swój żywopłot zwłaszcza jeśli jest zrobiony z roślin iglastych. To ostatni moment, żeby przyciąć tuje i inne iglaki. Późniejsze cięcie może być już niebezpieczne dla roślin i nieść zagrożenie przemarznięciem. W tym samym okresie dokonaj nasadzeń lub przesadzeń krzewów. Jeśli zależy Ci na tym, aby na wiosnę przy ogrodzeniu rozrastał się zdrowy żywopłot, posadź krzewy właśnie pod koniec lata.

Warto wymienić jeszcze jedno zadanie na ten okres, czyli układanie trawnika. W sierpniu nasiona traw są w stanie jeszcze się zakorzenić. A nie wyrosną na tyle, żebyś musiał je kosić, dlatego pozostaną w nienaruszonym stanie aż do zimy. Wraz z końcem lata ogród będzie użytkowany w znacznie mniejszym stopniu, dlatego wygrodzone miejsca z wysianą trawą nie będą przeszkadzały w codziennych aktywnościach na zewnątrz.

Prace Ogrodnicze W Sierpniu

Sierpień – prace w ogrodzie, które należy uwzględnić

Wszystkie prace ogrodowe sierpniowe, wymienione w naszym poradniku, trzeba wykonać jeszcze przed jesienią – jednak okres ten jest dość umowny. Część prac planowanych na początek miesiąca możesz przeprowadzić jeszcze w lipcu. Jeśli warunki pogodowe w tym okresie nie są sprzyjające, bądź też nie masz wystarczającej ilości czasu – przesuń niektóre zadania na wrzesień. Nie można przycinać drzew i krzewów w okresie intensywnych opadów. Zbyt długo utrzymująca się duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, co bywa zabójcze dla ciętych drzew.

Wpływ na realizację prac ma też poziom dojrzałości płodów rolnych. Jeśli warzywa siane wiosną nie są jeszcze odpowiednio dojrzałe, wstrzymaj się ze zbiorami do początku sierpnia. Wówczas przesunięciu ulegnie wysiew warzyw poplonowych. W szczególnych przypadkach, kiedy warzywa są mocno opóźnione, a pogoda nie sprzyja, lepiej będzie zupełnie zrezygnować z poplonów.

Sprawdź również: Pielęgnacja hortensji – wszystko, co musisz wiedzieć!

Prace W Ogrodzie Sierpien

Prace ogrodowe w sierpniu – kalendarz dla ogrodnika

Lato to idealny okres na prace ogrodowe. Sierpień to zatem świetny okres na zbiory, przycinanie, a nawet sadzenie. Zastanawiasz się jednak nad zakupem narzędzi ogrodniczych? W ofercie sklepów Auchan znajdziesz małe łopatki do kwiatów, sekatory i inne narzędzia niezbędne do prac pielęgnacyjnych. Spośród dostępnego asortymentu zwróć uwagę szczególnie na markę własną Gardenstar. Wyróżnia się ona świetną jakością – możesz zyskać znakomite narzędzia na wiele lat! Wybierając odpowiednie narzędzia ogrodnicze, zrealizujesz szybko i z większą przyjemnością wszystkie zaplanowane prace.

Poniżej przedstawiamy kalendarz sierpniowych zadań ogrodniczych w pigułce wraz z kolejnością ich wykonywania.

Prace Ogrodowe W Sierpniu
Prace Ogrodowe W Sierpniu

Początek miesiąca

  • zbiór wczesnych warzyw (kalarepa, brokuł),
  • przycinanie drzew po owocowaniu,
  • wysiew większości roślin poplonowych.

Połowa miesiąca

  • prześwietlanie drzew owocujących,
  • ogłowienie pomidorów i papryki,
  • wysiew roślin cebulowych kwitnących wiosną.

Koniec sierpnia

  • ciecie drzew i krzewów iglastych,
  • przesadzanie młodych drzew i krzewów,
  • zakładanie trawnika.

Poradnik Auchan potraktuj jako drogowskaz, a decyzje związane z niektórymi pracami podejmuj po analizie innych okoliczności. Z biegiem lat nabierzesz doświadczenia i sam zauważysz, które prace warto przeprowadzić, a których zaniechać.