Aplikacja

Przelany kwiat – co robić? Uratuj roślinę z nami

Opublikowano 08.04.2024 - 7 minut czytania

Prawidłowa pielęgnacja kwiatów to zadanie nie tylko dla ogrodników, ale także miłośników roślin. Dbając o rośliny świadomie, możesz cieszyć się pięknymi, kwitnącymi pąkami w domu, ogrodzie czy biurze. Każdy gatunek ma swoje preferencje, dlatego zdarzają się błędy związane z utrzymaniem rośliny. Jednym z nich jest jej przelanie. W artykule przedstawiamy skuteczne metody postępowania z przelaną rośliną, które przywrócą jej życie i blask!

Przelana roślina – poradnik pierwszej pomocy

W trosce o zdrowie rośliny, ważne jest zrozumienie, dlaczego nadmiar wody stanowi poważny problem dla jej kondycji. Przede wszystkim przelana roślina ma problem z pobieraniem wody ze względu na uszkodzone korzenie i zaburzone procesy metaboliczne. Gdy zorientujesz się, że kwiat został przelany, powinieneś podjąć kroki reanimacyjne, które sprawią, że roślina na nowo odżyje. Z naszych porad i wskazówek dowiesz się, jakie są pierwsze oznaki nadmiernej ilości wody w doniczce, jak zapobiegać takiemu problemowi i jakich produktów używać.

Przelanie rośliny – objawy

Objawy przelania rośliny mogą być zróżnicowane, natomiast istnieje kilka cech, które są charakterystyczne w tej sytuacji. Należą do nich:

  • zmiany w wyglądzie liści mogą obejmować zwiędnięcie, zmianę koloru na żółty lub brązowy, a także opadanie;
  • osłabienie, zwiotczenie lub pękanie łodyg;
  • brunatnienie i gnicie korzeni takie cechy mogą być widoczne dopiero podczas przesadzania rośliny; 
  • nadmierna wilgoć w ziemi;
  • obecność pleśni lub dużych grudek ziemi – co może świadczyć o problemach z drenażem lub nadmiernym podlewaniem. 

  Przeczytaj także: Ukorzenianie w wodzie, ziemi i keramzycie – sprawdź, jak rozmnożyć rośliny

  Ważne jest, aby zwracać uwagę na wyżej wymienione oznaki w wyglądzie rośliny, ponieważ szybka reakcja to większa szansa na jej odratowanie i uchronienie przed poważniejszymi uszkodzeniami.

Jak uratować przelaną roślinę?

Po pierwsze, natychmiast usuń nadmiar wody z doniczki oraz sprawdź stan korzeni – jeśli są uszkodzone lub zgniecione, odetnij je. W przypadku przelania rośliny warto także przenieść ją do dobrze wentylowanego i przewiewnego miejsca, gdzie będzie mogła się osuszyć. Pamiętaj, aby po zaobserwowaniu pierwszych oznak przelania reagować szybko i sprawnie. Dzięki temu istnieją duże szanse na odratowanie rośliny.

Jak osuszyć ziemię w doniczce?

Istnieje kilka metod, które można zastosować, aby osuszyć ziemię w doniczce. Do najpopularniejszych technik należą:

 • wykorzystanie papierowych ręczników włożenie kilku warstw papierowych ręczników na powierzchnię ziemi w doniczce pomoże w absorpcji nadmiaru wilgoci;
 • ustawienie rośliny w miejscu o dobrym przepływie powietrza np. w pobliżu otwartego okna, co przyspieszy proces odparowywania wody z podłoża;
 • zastosowanie wentylatora ustawienie doniczki w pobliżu wentylatora usprawni proces suszenia ziemi poprzez zapewnienie lepszego przepływu powietrza wokół rośliny. W Auchan znajdziesz wiele nowoczesnych wentylatorów, które idealnie sprawdzą się do zapewnienia płynnego ruchu powietrza w domu;
 • przesadzenie rośliny do świeżego podłoża w przypadku, gdy ziemia jest zbyt nasączona wodą i trudno ją jest osuszyć, rozważ przesadzenie rośliny do nowej doniczki ze świeżym podłożem. Dzięki temu usuniesz nadmiar wilgoci i zapewnisz lepsze warunki do wzrostu.

 

Należy pamiętać, że nadmierne suszenie ziemi również jest szkodliwe dla kwiatów, dlatego ważne jest zachowanie umiaru i regularne monitorowanie stanu podłoża.

Kiedy warto przesadzić roślinę po przelaniu?

Przesadzenie rośliny do nowej doniczki powinieneś rozważyć w przypadku uszkodzenia korzeni. Jeśli zauważysz czarne, gnijące korzenie, przesadzenie jest konieczne, aby usunąć zgniłą warstwę i zapobiec dalszym problemom.

Dowiedz się: Jak stworzyć ogródek balkonowy?

Podobne kroki podejmij w sytuacji, w której ziemia w doniczce ciągle pozostaje mokra, pomimo podjętych działań mających na celu jej osuszenie. W przypadku, gdy ziemia w aktualnej doniczce jest zbyt gęsta lub nieodpowiednia dla danego gatunku, przesadzenie do nowej doniczki z lepszym podłożem z pewnością poprawi jej wzrost i rozwój. W Auchan znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju ziemi i nawozów do kwiatów, które zagwarantują efektywny wzrost konkretnemu gatunkowi rośliny.

Jeśli roślina była przelana przez dłuższy czas i skutki tej sytuacji są już widoczne, a korzenie rośliny są wyschnięte lub uszkodzone, przesadzenie przyspieszy procesy regeneracyjne. Pamiętaj jednak, że przesadzanie to dla rośliny proces stresujący, dlatego należy dokładnie ocenić jej stan i podjąć decyzję o przesadzeniu tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla jej dalszego rozwoju.

Przelany kwiat – długoterminowa pielęgnacja rośliny

W długoterminowej pielęgnacji rośliny, która w przeszłości została przelana, konieczne jest dostosowanie sposobów pielęgnacyjnych, aby zapewnić zdrowy wzrost i regenerację. Po pierwsze, ogranicz częstotliwość nawadniania, aby uniknąć ponownego przelania. Rośliny mogą być podlewane dopiero po wyschnięciu górnej warstwy ziemi, co pozwoli uniknąć nadmiernego nasycenia podłoża wodą. Dodatkowo rozważ zastosowanie materiałów drenujących, takich jak keramzyt, które poprawią wentylację korzeni poprzez zwiększenie przepływu powietrza w doniczce. Keramzyt dostępny w Auchan sprawdzi się doskonale jako ozdoba w kwiatach doniczkowych, ale również jako warstwa drenażowa. Zapobiega nadmiernej utracie wilgoci oraz dotlenia system korzeniowy.

Wybieraj odpowiednie nawozy ogrodowe, które wspomogą regenerację oraz dostarczą niezbędnych składników odżywczych. Stale obserwuj roślinę i dostosuj pielęgnację do aktualnych potrzeb, dzięki czemu zapewnisz jej zdrowy wzrost i długotrwałe piękno.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania o przelanym kwiecie

Jak osuszyć ziemię w doniczce oraz jak uratować przelanego kwiatka? Dowiesz się poniżej!

Po czym poznać, że roślina jest przelana?

Przelana roślina charakteryzuje się nie tylko nadmierną wilgotnością ziemi i mokrą doniczką. Taki stan jesteś w stanie rozpoznać również wtedy, kiedy wyczuwasz mokry i nieprzyjemny zapach ziemi.

Zainspiruj się: Jak zrobić stół z palet – instrukcja krok po kroku

Dodatkowo zmiany w wyglądzie liści, takie jak żółknięcie, zwiędnięcie czy opadanie, a nawet pojawienie się charakterystycznych plam, świadczą o przelaniu kwiatu. Jeśli chodzi o korzenie, stają się miękkie, brunatne lub czarne, co świadczy o nadmiernym nasyceniu wodą. Jeśli ziemia w doniczce jest zbita, trudno się przesuwa lub tworzy na jej powierzchni błotnistą warstwę, może to oznaczać, że dopuszczalna ilość wody została przekroczona. Przelany kwiat charakteryzuje się także zahamowanym wzrostem i niezdrowym wyglądem. Dokładna obserwacja tych objawów pozwoli zidentyfikować przelanie rośliny i podjąć odpowiednie działania w celu jej uratowania.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z doniczki?

Jeśli zastanawiasz się, jak osuszyć ziemię w doniczce, przedstawiamy konkretne i sprawdzone rozwiązania. Na początku delikatnie wyjmij roślinę z doniczki i połóż ją na płaskiej powierzchni, aby zapewnić łatwy dostęp do korzeni. Spróbuj oczyścić je z nadmiaru ziemi, którą możesz otrzepać lub spłukać delikatnym strumieniem wody. Umieść kilka warstw bibuły lub ręcznika papierowego na dnie doniczki i pod korzeniami rośliny. Papier absorbuje nadmiar wody, co pomoże w osuszeniu podłoża. Pozostaw doniczkę na otwartym powietrzu przez pewien czas, aby nadmiar wody mógł wyparować. Jeśli ziemia w doniczce jest nadal zbyt mokra, możesz rozważyć jej wymianę na suchą i świeżą.

Jak nie przelewać kwiatów?

Aby uniknąć przelania kwiatów, przestrzegaj kilku prostych zasad:

 • regularnie kontroluj poziom wilgotności ziemi przed podlewaniem zawsze sprawdzaj, czy ziemia w doniczce jest sucha. Jeśli jest nadal wilgotna, nie podlewaj rośliny;
 • ustal harmonogram podlewania określ regularny harmonogram podlewania dla każdej rośliny, biorąc pod uwagę jej indywidualne potrzeby;
 • wybieraj właściwą technikę podlewania stosuj odpowiednią technikę podlewania, np. podlewanie od spodu lub na podstawce doniczki, aby zapobiec nadmiernemu nasyceniu ziemi wodą;
 • nie przelewaj rośliny po podlaniu upewnij się, że nadmiar wody nie wylewa się z doniczki;
 • odpowiednio dobierz doniczkę wybierz doniczkę z otworem odpływowym na dnie, aby umożliwić swobodne usuwanie nadmiaru cieczy. W ten sposób zapobiegniesz gromadzeniu się wody w podłożu;
 • monitoruj warunki wzrostu świadomie dopasuj warunki, w jakich roślina się znajduje, takich jak oświetlenie, temperatura i wilgotność powietrza. To pomoże roślinie w prawidłowym pobieraniu wody.

 

Sprawdź także: Pleśń w doniczce – co oznacza? Jak ją zlikwidować?

Przelany kwiat – jak uratować? Z poradami Auchan to proste!

Pamiętaj, że każda roślina może mieć różne potrzeby dotyczące podlewania. Dlatego ważne jest dostosowanie warunków do jej indywidualnych wymagań. Regularna obserwacja rośliny pomoże Ci w zrozumieniu jej potrzeb i uniknięciu przelania. Wszystkie produkty potrzebne do uratowania przelanej rośliny, znajdziesz w sklepach Auchan – zarówno stacjonarnie, jak i online.