Aplikacja
rosliny pnace

Rośliny pnące – jakie będą najlepsze na balkon i do ogrodu?

Opublikowano 21.05.2023

Rośliny pnące są piękną ozdobą zarówno ogrodu, jak i balkonu. Jedne kwitną i cieszą oczy, a inne swoją intensywną zielenią wprawiają w dobry nastrój. Wybór kwiatów jest ogromny, dlatego warto kupić takie, które najlepiej sprawdzą się w warunkach, jakie posiadasz. Sprawdź, jak stworzyć swój zielony zakątek!

Rośliny pnące – popularny wybór na taras i balkon

Pnącza są roślinami, które zdobią niejeden ogród, a nawet niewielkie balkony. Pozwalają one w krótkim czasie uzyskać piękny efekt, dlatego też są tak chętnie wykorzystywane w aranżacji przestrzeni.

Dzięki dużej różnorodności rośliny pnące możesz z łatwością wybrać tak, aby dopasowały się do warunków, jakie posiadasz w swoim ogrodzie lub na balkonie. Wybierz spośród pnączy kwitnących, zimozielonych, o różnych kształtach liści i kolorach kwiatów, dzięki czemu stworzysz unikalny i spersonalizowany wygląd przestrzeni. Jakie są ich największe zalety? Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na rośliny pnące w swoim otoczeniu!

Dekoracyjność

Rośliny pnące są niezwykle estetyczne, dlatego dodają uroku i sprawiają, że ogród lub balkon prezentuje się znacznie ciekawiej. Ich bujne pnącza, wielobarwne kwiaty i soczystozielone liście będą stanowić piękne tło i ozdobę dla innych roślin oraz architektury przestrzeni.

Idealne wykorzystanie każdej przestrzeni

Rośliny pnące pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń – jest to zatem duży atut dla posiadaczy małych balkonów lub ogródków. Mogą porastać pionowe powierzchnie, takie jak ogrodzenia, ściany czy pergole. Dzięki nim stworzysz zielone ściany, naturalne zasłony lub ozdobisz elementy konstrukcyjne.

Sprawdź również: Jak przygotować ogród na wiosnę? Poradnik ogrodnika

Ochrona przed słońcem i wiatrem

Gęste liście lub pędy roślin pnących mogą pełnić funkcję naturalnego, zielonego parasola, który będzie chronił przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Latem dadzą przyjemny cień, dzięki czemu wypoczynek na tarasie lub w ogrodzie będzie bardziej komfortowy, a jesienią stworzą barierę przed zimnym, przeszywającym wiatrem.

Zachowanie prywatności

Gęste pnącza osłaniają przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, tworząc przyjemną i intymną atmosferę. Rośliny pnące mogą stanowić naturalną zasłonę, zapewniając prywatność na balkonie lub w ogrodzie.

Przyjazność dla środowiska

Posiadanie roślin pnących to nie tylko estetyczne, ale i ekologiczne rozwiązanie. Przyczyniają się do zachowania różnorodności biologicznej i równowagi ekosystemu, a ponadto produkują tlen. Co więcej, mogą służyć jako dom i pożywienie dla wielu gatunków zwierząt – ptaków czy owadów.

Łatwa pielęgnacja

Istnieje wiele odmian roślin pnących, które są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Większość z nich nie wymaga intensywnego nawadniania ani częstego przycinania. Są odporne na warunki atmosferyczne, szybko rosną, a ponadto wiele odmian to rośliny wieloletnie.

Rośliny pnące do ogrodu – uprawa i pielęgnacja

Jeśli mnogość zalet posiadania roślin pnących w swoim ogrodzie przekonała Cię do ich zakupu, to czas na wybór konkretnych gatunków! Jakie sprawdzą się w zacienionej części ogrodu, a które będą najlepsze na nasłonecznione miejsca? Sprawdź nasze propozycje!

Winobluszcz

Zalety: Winobluszcz jest piękną odmianą o niezwykle efektownych liściach, które jesienią zmieniają kolor na intensywną czerwień. Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące, takie jak winobluszcz sprawdzają się do pokrywania ścian, pergoli czy ogrodzeń.

Warunki: Winobluszcz najlepiej czuje się w wilgotnych, przepuszczalnych i żyznych glebach. Może rosnąć zarówno w nasłonecznionym stanowisku, jak i w półcieniu. Źle znosi przesuszenie.

Pielęgnacja: Winobluszcz nie wymaga intensywnej pielęgnacji. W razie potrzeby możesz go przycinać na wiosnę. Czas jego kwitnienia przypada na wczesne lato, ale jego największą ozdobą są zabarwione liście w porze jesieni.

Bluszcz pospolity

Zalety: Bluszcz pospolity jest jedną z najpopularniejszych roślin pnących o zimozielonych liściach. Zazwyczaj hodowany jest jako pnącze, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by stał się rośliną okrywową na podłożu.

Warunki: Bluszcz pospolity potrzebuje żyznej i wilgotnej gleby o dużej przepuszczalności. Będzie dobrze rósł posadzony w pełnym słońcu, jednak najlepiej czuje się w półcieniu. Może przemarzać podczas bardzo srogich zim, dlatego też warto umieścić go w miejscach osłoniętych.

Pielęgnacja: Bluszcz pospolity jest rośliną o względnie małych wymaganiach pielęgnacyjnych – nie trzeba go często przycinać, jednak warto usunąć suche pędy. Potrzebuje jedynie regularnego podlewania, gdyż źle znosi przesuszenie.

Przeczytaj też: Nawadnianie ogrodu – jak często to robić? Sprawdź!

Grochodrzew pnący

Zalety: Grochodrzew jest pięknym drzewem pnącym, którego wiszące, żółte kwiaty tworzą efektowne kaskady. Pomimo swojej delikatnego wyglądu, jest bardzo odporny i dobrze znosi suszę. Warto mieć w swoim ogrodzie grochodrzew, gdyż jest to roślina niezwykle atrakcyjna dla owadów zapylających.

Warunki: Najoptymalniejsza dla wzrostu grochodrzewu jest gleba o umiarkowanej wilgotności. Najlepiej zasadzić go w nasłonecznionym stanowisku, ale dobrze znosi też półcień. Warto jednak wybrać miejsca osłonięte przed wiatrem i dobrze go zabezpieczyć, gdyż może się łamać.

Pielęgnacja: Grochodrzew pnący należy regularnie i dość obficie podlewać, zwłaszcza w dłuższych okresach bez opadów deszczu. Jeśli jego gabaryty staną się zbyt duże, możesz przyciąć go po okresie kwitnienia. Grochodrzew zaczyna wypuszczać pierwsze kwiaty zwykle na przełomie maja i czerwca, w zależności od warunków pogodowych.

Glicynia

Zalety: Glicynia, często spotykana także pod nazwą wisteria jest rośliną pnącą, której długie, zwisające kwiatostany w kształcie gron wprost zachwycają swoją barwą i słodkim zapachem. Kwiaty mogą mieć różne kolory, jednak najczęściej spotykane są fioletowe, różowe lub białe odmiany.

Warunki: Glicynia najlepiej rośnie w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Potrzebuje dużego nasłonecznienia, aby móc obficie kwitnąć. Konieczne jest zapewnienie jej mocnego podparcia, ponieważ osiąga duże rozmiary. Glicynia może również rosnąć w doniczce na balkonie lub tarasie, jednak wtedy nie osiągnie tak spektakularnych rozmiarów.

Pielęgnacja: Glicynię trzeba regularnie przycinać od wczesnego lata do jesieni. Wymaga częstego podlewania i nawożenia. Kwitnie zazwyczaj późną wiosną lub wczesnym latem.

Jakie rośliny pnące na balkon wybrać?

Nawet jeśli nie masz dużego ogrodu, to możesz zafundować sobie piękne pnącza na balkon. Dowiedz się zatem, jakie gatunki dobrze zadomowią się na niewielkiej przestrzeni.

Powojnik

Zalety: Powojniki to piękne i intensywnie kwitnące kwiaty pnące do ogrodu i na balkon. Są one dostępne w szerokiej gamie kształtów i kolorów. Niektóre odmiany są jednoroczne, a inne wieloletnie – miej to zatem na uwadze podczas zakupu rośliny.

Warunki: Powojniki najlepiej rosną posadzone w dobrze przepuszczalnej, żyznej glebie o odczynie obojętnym. W zależności od odmiany mogą rosnąć na pełnym słońcu lub w półcieniu. W miejscach narażonych na działanie silnego wiatru warto zapewnić im oparcie, gdyż osiągają spore rozmiary i łatwo się łamią. Powojniki o nieco słabszej sile wzrostu z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako kwiaty pnące na balkon.

Pielęgnacja: Ze względu na swoje rozmiary, powojniki wymagają przycinania, zwykle gdy zaczynają przekwitać. Ważne jest regularne podlewanie, szczególnie w czasie dni bez deszczu. By pięknie kwitły, warto je również regularnie nawozić. W zależności od odmiany wypuszczają pąki w różnym okresie – od wiosny do jesieni.

Róża pnąca

Zalety: Róże pnące są roślinami wieloletnimi o pięknych kwiatach. W zależności od odmiany mogą mieć różne wielkości i kolory. Świetnie sprawdzają się na pergolach czy płotach, ale doskonale radzą sobie także posadzone w donicach.

Warunki: Róże pnące wymagają żyznej i przepuszczalnej gleby. Najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych. Są one często narażone na ataki szkodników, dlatego też warto wprowadzić opryski.

Pielęgnacja: Róże pnące wymagają umiarkowanego podlewania i nawożenia. Istotne jest przycięcie pędów tuż po ich przekwitnięciu i zabezpieczenie rośliny na zimę.

Wiciokrzew

Zalety: Wiciokrzewy to rośliny pnące o niezwykłych kwiatach i zniewalającym zapachu. Charakteryzują się szybkim wzrostem, dlatego w niedługim czasie mogą zająć dużą powierzchnię.

Warunki: Najlepszymi warunkami do uprawy wiciokrzewu są gleby gliniaste, żyzne i wilgotne. Świetnie czują się w pełnym słońcu, dlatego dobrze rosną na balkonach od strony południowej.

Pielęgnacja: Wiciokrzewy wymagają częstego podlewania i nawożenia. Powinno się je delikatnie przycinać, zwłaszcza słabe i uschnięte pędy.

Pnącza do ogrodu – już wiesz, jakie warto wybrać

Piękny ogród czy balkon to duma właścicieli, dlatego też wiele osób dba o nie z największą starannością. Wybór odpowiednich roślin i ich pielęgnacja mogą sprawić, że przestrzeń zyska przytulny charakter.

Lato sprzyja aktywnościom na zewnątrz, zadbaj więc o to, by czuć się tam komfortowo. Jeśli już Twoje rośliny zaczną kwitnąć i cieszyć oczy, zapewnij sobie miejsce do ich podziwiania! W Auchan możesz zaopatrzyć się w wygodnemeble ogrodowe i akcesoria do stworzenia przytulnej aranżacji. Sprawdź ofertę stacjonarnie i online – z dostawą do domu!