Aplikacja
rosliny przyciagajace motyle

Rośliny przyciągające motyle – TOP 5. Poradnik miłośnika kwiatów

Opublikowano 05/23/2023

Marzysz o wielokolorowym ogrodzie tonącym w kwiatach i obleganym przez barwne owady? Pszczoły oraz motyle pełnią istotną rolę w zapylaniu. Dzięki temu nie tylko Twoje rośliny, ale też owoce i warzywa będą mogły obrodzić w większe plony. Co więcej motyle, mogą przyczynić się do zminimalizowania występowania szkodników roślin. Stworzenie takiej przestrzeni nie jest trudne. Sekret tkwi w doborze odpowiednich gatunków. Sprawdź zatem rośliny przyciągające motyle, które mogą ozdobić Twoją przydomową przestrzeń.

Odkryj rośliny przyciągające motyle – 5 przykładów

Własny ogród to źródło radości o każdej porze roku, jednak to właśnie wiosną i w lecie bywa w nim naprawdę pięknie, pachnąco i kolorowo. Owady chętnie odwiedzają kwitnące drzewa, krzewy i kwiaty. Wśród nich najładniej wyglądają i przyciągają wzrok motyle. Owady te oprócz zapylania i kontroli populacji szkodników roślin mogą wpływać również na postawy proekologiczne każdej osoby, która na nie spogląda.

Ich obecność w otoczeniu przypomina o znaczeniu ochrony środowiska i różnorodności biologicznej. Może to skłaniać do podejmowania bardziej świadomych działań na rzecz ochrony przyrody, takich jak ograniczenie stosowania szkodliwych dla owadów pestycydów czy tworzenie miejsc schronienia dla nich. Chcesz zwabić motyle do swojego ogrodu lub na działkę?

To bardzo łatwe – wystarczy, że posadzisz rośliny przyciągające motyle. Wśród ogromnej liczby gatunków kwiatów są takie, które te owady upodobały sobie szczególnie ze względu na uwielbiany przez nie nektar. Zasadź je, a Twój ogród będzie tętnił życiem oraz zachwycał pięknem barw i zapachów.

Jakie kwiaty lubią motyle? Poniżej znajdziesz kilka propozycji roślin, które warto zasadzić w ogrodzie, aby cieszyć się ich urokiem, zapachem, a także przyciągniętymi motylami. W ofercie Auchan znajdziesz maszyny, narzędzia i akcesoria marki Gardenstar, które pomogą Ci zaaranżować idealny ogród.

Przeczytaj też: Ogródek w bloku – 5 praktycznych porad

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa (Echinacea) to popularna roślina znana doskonale miłośnikom ziołowych kuracji i naturalnego odżywiania. Herbatki do zaparzania z jeżówką purpurową wykazują właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się zwłaszcza w okresie obniżonej odporności i przy przeziębieniu. Na tym jednak nie kończy się zastosowanie tej rośliny. Echinacea to idealny wybór do ogrodu, jeśli chcesz przyciągnąć motyle oraz owady zapylające.

Ta roślina na motyle charakteryzuje się dużymi, różowymi kwiatami, które pozostają w rozkwicie przez niemal całe lato, gwarantując atrakcyjny widok z okna. Jest mrozoodporna, przez co dobrze sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Nie przepada za przesadzaniem, ale łatwo rozmnożysz ją wegetatywnie. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na próchnicznej, żyznej, dość wilgotnej, ale przepuszczalnej glebie.

Jeżówkę purpurową bardzo upodobały sobie motyle zawisakowate, które nieco przypominają w locie kolibry. Na jeżówce z chęcią siadają też przestrojniki jurtina o brązowo-pomarańczowym ubarwieniu. Poza motylami możesz liczyć również na obecność innych owadów, w tym pszczół i trzmieli.

Malwa różowa

Malwa różowa to kolejny atrakcyjny kwiat wabiący motyle. Kiedyś występowała powszechnie w ogrodach, dziś coraz częściej rośnie dziko, np. na nieużytkach, łąkach, osiedlowych trawnikach, a nawet poboczach. Piękny kwiat nie jest nadmiernie wymagający, jeśli chodzi o warunki uprawy. Preferuje przeciętne gleby.

Możesz go zasadzić w skrzynkach, donicach lub bezpośrednio w glebie. Doskonale prezentuje się w grupach wzdłuż murów, ogrodzeń czy przy ścianach budynków. Szczególnie atrakcyjnie wygląda w ogrodach stylizowanych na romantyczne i wiejskie.

Malwy występują w wielu odmianach różniących się wysokością albo kształtem kwiatów. Niektóre z nich to typowe byliny, które rozwijają się w cyklu 2-letnim, a nawet wieloletnim. To rośliny przyciągające motyle i pszczoły. Jeśli chcesz zatem zapewnić sobie relaks w ogrodzie przy obserwacji powietrznego tańca kolorowych owadów, koniecznie zaopatrz się w nasiona malwy różowej dostępne także w Auchan.

Sprawdź również: Jakie rośliny na skalniak? 7 roślin, które ozdobią Twój ogród

Budleja Dawida

Budleja Dawida nie bez powodu jest nazywana potocznie „motylim krzewem”. Ta roślina na motyle jest szczególnie lubiana przez owady. Upodobały ją sobie zwłaszcza unikatowe fruczaki gołąbki, piękne rusałki pawik i admirały. Budleję Dawida bardzo chętnie obsiadają także pszczoły.

Te rozłożyste krzewy dla motyli o wąskich, urokliwych liściach oraz fioletowo-różowych kwiatach wyjątkowo zdobią każdy ogród. Nie mają wygórowanych wymagań glebowych, choć potrzebują słonecznego stanowiska. Są też dość odporne na choroby roślin i szkodniki. To spora zaleta, zwłaszcza gdy zależy Ci na roślinie, która nie wymaga dodatkowych zabiegów czy stosowania specjalnych nawozów i preparatów.

Rośliny przyciągające motyle

Firletki

Kolejny kwiat wabiący motyle, który warto zasadzić w ogrodzie, to firletka kwiecista i chalcedońska. Pierwsza odmiana ma kwiaty w kolorze głębokiego różu. Wyróżnia się charakterystycznymi srebrzystymi łodygami i liśćmi. Z kolei firletki chalcedońskie mają kwiaty czerwone oraz zielone liście. Rośliny te nie lubią zbyt dużych ilości wody. Preferują żyzne, przepuszczalne gleby, a także słoneczne bądź lekko ocienione miejsca.

Lawenda wąskolistna

Miododajna lawenda wąskolistna skutecznie przyciąga motyle, trzmiele oraz pszczoły. Jednocześnie jej charakterystyczny, ale przyjemny dla ludzkiego nosa zapach odstrasza mole, komary i muchy. Lawenda stanowi nie tylko ozdobę rabat. Można ją również wykorzystać jako przyprawę bądź roślinę leczniczą.

Lawenda dobrze zimuje w polskich warunkach, lubi słońce i znosi upały. Wymaga przepuszczalnej, niezbyt żyznej gleby wapiennej lub żwirowej oraz ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska. Zaleca się jej oszczędne nawożenie i umiarkowane podlewanie.

Jakie rośliny wabiące motyle będą dobrze wyglądać w Twoim ogrodzie?

Przedstawione rośliny wabiące motyle są szczególnie lubiane przez skrzydlatych gości. Sadząc je w swoim ogrodzie, masz pewność, że prędzej czy później zaczną do nich przylatywać motyle. To jednak niejedyne kwiaty i krzewy dla motyli, którymi możesz ozdobić swą zieloną strefę relaksu. Co jeszcze warto posadzić w ogrodzie?

Jeśli chcesz zaprosić do swego ogrodu motyle, oprócz wymienionych wcześniej gatunków, zasadź również wrzosiec krwisty, ostrogowiec czerwony, werbenę patagońską, barbulę klandońską, pierwiosnki, cynie, floksy szydlaste i wiechowate, astry oraz goździki brodate. To idealne rośliny dla motyli w ogrodzie, które nie tylko przyciągną skrzydlatych gości, ale też pomogą Ci stworzyć piękną, wielobarwną przestrzeń.

Zobacz także: Jakie kwiaty na balkon wybrać? Sprawdź nasz poradnik

Rośliny dla motyli w ogrodzie – poradnik pielęgnacyjny

Jeśli chcesz, aby rośliny wabiące motyle rosły zdrowo i pięknie kwitły, pamiętaj o właściwej pielęgnacji. Każdy gatunek wymaga konkretnych warunków glebowych, nasłonecznienia, częstotliwości nawożenia i umiejscowienia.

Astry wymagają wilgotnej ziemi i słońca. Aby zachować je w dobrej kondycji, zaleca się rozsadzanie ich co kilka lat na wiosnę. Z kolei rozchodnik okazały nie lubi cienia i nadmiaru wody, natomiast uwielbia słońce i przepuszczalną ziemię. Niewysoki krzew Barbula o intensywnie niebieskich kwiatach możesz zasadzić w osłoniętym i zacisznym miejscu, a na zimę osłonić go np. agrowłókniną dostępną w ofercie Auchan. Jeśli zbytnio się rozrośnie, przytnij go nożycami lub sekatorem.

Szczegółowe wytyczne dotyczące uprawy i pielęgnacji poszczególnych gatunków roślin znajdziesz między innymi w instrukcjach dostarczanych przez producentów nasion. Stosuj się do nich, a Twój ogród pięknie zakwitnie. Zwróć też uwagę na to, że poszczególne gatunki i odmiany kwiatów oraz krzewów mogą kwitnąć w różnych miesiącach. Odpowiednie zaplanowanie ogrodu pozwoli Ci cieszyć się bujną roślinnością przyciągającą motyle przez znaczną część roku – już od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Rośliny przyciągające motyle – jak zagospodarować przestrzeń?

Wiesz już, jakie kwiaty lubią motyle. Tak ogromny wybór gatunków sprawia, że z łatwością wybierzesz spośród nich rośliny idealne na Twoją działkę. Możesz zdecydować się na kilka rabatek – na każdej z nich posadź rośliny jednego gatunku, odmiany czy barwy. Innym wyborem jest wielokolorowy kobierzec przypominający polną łąkę.

Motyle możesz dokarmiać, zostawiając owoce przy rabatkach. Owady te szczególnie lubią śliwki, brzoskwinie, jabłka i gruszki. Dobrym pomysłem jest także nasączenie gąbki wodą z cukrem albo słodkim sokiem. Aby pomóc przetrwać zimę motylom, kup im lub zbuduj samodzielnie specjalny domek, w którym schronią się przed chłodem.

Jeśli pragniesz, żeby Twój ogród był nie tylko piękny, ale i funkcjonalny oraz komfortowy, zainwestuj w elementy architektury ogrodowej. Altana, wygodna huśtawka lub hamak, pergola, którą opleciesz bluszczem lub różami czy ławka postawiona w zacisznym zakamarku pozwolą Ci stworzyć prawdziwą zieloną oazę relaksu.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Lampiony, lampy solarne, girlandy lub małe latarnie nie tylko oświetlą przestrzeń, ale również dodadzą jej nastrojowego charakteru i klimatu. Nie zapominaj też o nawodnieniu. Konewka i wąż ogrodowy to podstawa, jednak możesz również zainwestować w profesjonalne systemy nawadniające, które odciążą Cię i ułatwią codzienne dbanie o ogród.

Wszystkie produkty potrzebne do własnego zielonego zakątka znajdziesz w sklepach Auchan – stacjonarnie, jak i online z dostawą do domu!