Aplikacja
sansewieria pielegnacja

Sansewieria – pielęgnacja i jej rodzaje

Opublikowano 05/11/2023

Wśród bylin, które w Polsce cieszą się szczególnie dużą popularnością, na uwagę zasługuje sansewieria. Pielęgnacja tej rośliny jest dość prosta i nie wymaga dużego wysiłku. Nic więc dziwnego, że na jej uprawę decydują się nawet najbardziej zapracowane (i zapominalskie) osoby. Jakie prozdrowotne właściwości ma sansewieria? Jak dbać o roślinę, by przez długi czas była w dobrej kondycji? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedź na te i inne pytania!

Co to jest sansewieria i jakie są jej rodzaje?

Sansewieria, nazywana ze względu na swoje charakterystyczne liście także wężownicą, to roślina, którą można dziś spotkać w wielu domach. I nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę jej stosunkowo niewielkie wymagania. Bylina z rodziny sukulentów, pochodząca z tropikalnych regionów Afryki, świetnie radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Woda zgromadzona w liściach sprawia, że niestraszna jej susza czy wysoka temperatura.

Gatunek, do którego należy sansewieria, zaliczany jest do rodziny szparagowatych. To z kolei tłumaczy jej bliskie pokrewieństwo z równie popularną w Polsce draceną. Do Europy bylina została sprowadzona pod koniec XVIII wieku, szybko zaskarbiając sobie zainteresowanie mieszkańców słonecznej Italii. To właśnie od włoskiego miasteczka San Severino pochodzi jej charakterystyczna nazwa.

Duża popularność rośliny to jednak zasługa nie tylko jej atrakcyjnego wyglądu, lecz również prozdrowotnych właściwości. Warto bowiem wiedzieć, że sansewieria doskonale wyłapuje z powietrza toksyczne związki chemiczne, w szczególności zaś formaldehyd oraz benzen. Właśnie dlatego warto ustawić ją w sypialni, gdzie może pełnić funkcję ekologicznego filtra.

Sansewieria – odmiany

Wężownica to roślina, która doczekała się wielu odmian. Jedną z najczęściej spotykanych w sklepach jest sansewieria cylindryczna, zwana również mieczem świętej Barbary. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza długim, mięsistym, ale przy tym dość wąskim liściom, w których gromadzi wodę. Ich nietypowy kształt nadaje bylinie bardzo egzotyczny wygląd. Liście ze względu na dużą elastyczność można zapleść w warkocze. Dzięki temu sansewieria cylindryczna stanowi bardzo oryginalną ozdobę domowych parapetów.

Dużą popularnością w Polsce cieszy się również sansewieria gwinejska. Łatwo ją rozpoznać dzięki dużym, sztywnym i dość grubym, mieczowatym liściom, z charakterystyczną jasnozieloną lub złocistą obwódką. Odmiana gwinejska w dogodnych warunkach dorasta nawet do 150 cm wysokości. Wytwarza niewielkie, biało-kremowe kwiatostany, które zdobią roślinę na początku lata. Wiele osób ceni je za przyjemny, nieco słodkawy zapach.

sanseweria

Miłośnicy egzotyki często decydują się z kolei na uprawę sansewierii hiacyntowej. Ta odmiana wyróżnia się długimi liśćmi, ozdobionymi jasnymi, poprzecznymi paskami. W przeciwieństwie do sansewierii gwinejskiej są one jednak osadzone na krótkim, dość grubym pniu. To z kolei nadaje roślinie charakterystyczny, wzniesiony pokrój.

Ostatnim z gatunków, który zasługuje na nieco uwagi, jest pochodząca ze Sri Lanki sansewieria zeylanica. Tworzy ona kępy srebrzysto-zielonych, mieczowatych liści, o długości ok. 70 cm. Na ich powierzchni można dostrzec nieregularne, ciemniejsze cętki, które nadają roślinie oryginalny wygląd.

Choć odmiana zeylanica znana jest przede wszystkim ze swoich dekoracyjnych liści, to jednak warto pamiętać, że ozdobą wężownicy są również kwiaty. Porastają one długą, cienką łodygę. Po przekwitnięciu należy koniecznie je usunąć, by nie dopuścić do wytworzenia owoców.

jaka ziemia do sansewierii

Sansewieria – pielęgnacja i wymagania

Trudno znaleźć inną roślinę, która byłaby tak niewymagająca w uprawie, jak sansewieria. Pielęgnacja byliny sprowadza się w zasadzie do podlewania i okresowego nawożenia. Pierwszą z czynności należy wykonywać niezbyt często – jak każdy sukulent sansewieria lepiej radzi sobie z niedostatkiem wody niż z jej nadmiarem.

Ze względu na tę cechę wężownica to idealna roślina dla zapominalskich lub zapracowanych. Bez podlewania jest bowiem w stanie przetrwać nawet kilka tygodni. Regularne przelewanie może skończyć się natomiast tym, że korzenie zaczną gnić. Wodę należy zatem dolewać, gdy ziemia w doniczce zdąży już przeschnąć.

Nawożenie sansewierii

Choć roślina poradzi sobie bez dodatkowego wspomagania nawozami, to jednak nie warto rezygnować z ich podawania. Zasilając sansewierię preparatami z dodatkiem azotu, można pobudzić ją do szybszego wzrostu.

Wybierając nawozy, warto sięgnąć po te przeznaczone do sukulentów oraz kaktusów. W sklepach sieci Auchan z łatwością znajdziesz preparaty pełnoskładnikowe, które zawierają substancje wspomagające proces kwitnienia oraz zapewniają zdrowy wygląd rośliny.

Idealne podłoże, czyli jaka ziemia do sansewierii okaże się najlepsza

By roślina przez długi czas była w dobrej formie, warto zapewnić jej odpowiednie podłoże. Jaka ziemia do sansewierii będzie najlepsza? Przede wszystkim ta przepuszczalna, oddychająca, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Nie warto za to stosować zbyt ciężkiego podłoża. Taka ziemia lubi bowiem gromadzić wilgoć, a to może prowadzić do szybkiego gnicia bryły korzeniowej.

Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, podczas przesadzania sansewierii skorzystaj z gotowych podłoży do sukulentów, które składają się ze zrębków kokosowych, perlitu, keramzytu o grubej frakcji oraz piasku i drobnego żwiru. Znajdziesz je w sklepach Auchan.

Stanowisko i wilgotność powietrza

Wymagania dotyczące stanowiska to kolejny powód decydujący o popularności rośliny, jaką jest sansewieria. Odmiany, choć różnią się wyglądem, to jednak świetnie radzą sobie na mocno nasłonecznionych parapetach. By jednak uniknąć porażenia liści przez promienie słoneczne, latem lepiej przenieść bylinę do półcienia.

Duże znaczenie podczas uprawy sansewierii mają takie czynniki jak temperatura czy wilgotność powietrza. Ta pierwsza zimą nie powinna spadać poniżej 15°C. Warto pamiętać również o tym, że roślina nie lubi zbyt dużej wilgotności powietrza. Nie należy jej zatem zraszać czy też trzymać w pomieszczeniach, w których gromadzi się wilgoć (takich jak zamknięta kuchnia czy łazienka).

sanseweria gwinejska

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o których warto pamiętać podczas uprawy sansewierii, jest przesadzanie. Roślina wytwarza bowiem bardzo rozbudowany system korzeniowy. Doniczka, w której rośnie kwiat, szybko może okazać się zbyt ciasna. Właśnie dlatego młode rośliny należy przesadzać co roku.

Najlepiej robić to wczesną wiosną, by zapewnić sansewierii czas na aklimatyzację przed okresem kwitnienia. Podczas przesadzania wybieraj nieco większe i cięższe donice. Są one bowiem bardziej stabilne niż te wykonane z lekkiego plastiku. Pamiętaj, że wszystkie akcesoria ogrodnicze, przydatne podczas przesadzania rośliny, znajdziesz w sklepach Auchan.

Rozmnażanie sansewierii w warunkach domowych jest bardzo proste. By uzyskać nową sadzonkę, należy odciąć ok. 6 cm fragment liścia, zanurzyć jego brzeg w ukorzeniaczu, a następnie zagłębić jego dolną część w podłożu z torfu i piasku. Po kilkunastu tygodniach z tak przygotowanego preparatu wyrośnie mała sansewieria. Pielęgnacja młodych sadzonek nie różni się znacząco od uprawy starszej rośliny. Należy jednak pamiętać, by w pierwszym okresie nie narażać byliny na przeciągi oraz zapewnić jej stałą temperaturę.

sanseweria odmiany

Czy sansewieria jest trudna w uprawie? Najczęstsze choroby

Choć sansewieria to roślina znana ze swojej dużej odporności, to jednak błędy w pielęgnacji mogą doprowadzić do pogorszenia jej kondycji. Przyczyną opadania i brązowienia liści najczęściej jest przelanie. Jeśli problem jest zaawansowany, by uratować bylinę, konieczne może okazać się przycięcie gnijących korzeni oraz przesadzenie rośliny do nowego podłoża. Blaknięcie i zanikanie charakterystycznych pasków to z kolei skutek zbyt małej ilości światła.

By sansewieria gwinejska zachwycała egzotycznym wyglądem, warto zapewnić jej jasne, ale nienarażone na przeciągi stanowisko. Latem lepiej jednak unikać umieszczania rośliny w pełnym nasłonecznieniu. Zbyt silne promieniowanie UV może prowadzić do tego, że na powierzchni liści pojawią się rdzawobrązowe plamy, świadczące o oparzeniu.

Częstym błędem w pielęgnacji sansewierii jest również przenawożenie rośliny. Ten problem łatwo rozpoznać po kondycji młodych liści. Zbyt duża ilość składników mineralnych w glebie sprawia, że stają się one wiotkie i miękkie. By poprawić ich kondycję, należy zaprzestać nawożenia, aż roślina odzyska dawną formę.

Jak wygląda kwiat sansewierii?

Warto wiedzieć, że wężownica należy do roślin kwitnących. Jak wyglądają kwiaty sansewierii? Zazwyczaj są one zebrane w kłącza, przypominające swoim wyglądem kwiatostany hiacyntów. Choć ich wygląd jest niepozorny, są bowiem dość drobne, to jednak mają inne walory. Ich najważniejszym wyróżnikiem jest przyjemny, jaśminowy zapach.

Sansewieria – roślina dla każdego

Trudno znaleźć roślinę, która miałaby tyle zalet, co sansewieria. Pielęgnacja, z którą poradzą sobie nawet amatorzy oraz właściwości zdrowotne, wynikające z oczyszczania powietrza, sprawiają, że tę bylinę spotkać można dziś w wielu domach. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika Ty także zdecydujesz się na uprawę wężownicy we własnym domu! Wszystkie niezbędne do tego produkty kupisz w sklepach Auchan – stacjonarnie lub online.