Aplikacja
sukulenty co to

Sukulenty – co to i jak o nie dbać?

Opublikowano 04/11/2023

Sukulenty to rośliny, które w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność wśród miłośników ogrodnictwa oraz aranżacji wnętrz. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, sukulenty będą doskonałym wyborem dla Ciebie! W tym artykule poznasz podstawowe informacje na temat tych roślin, takie jak ich pochodzenie, różnorodność gatunkowa oraz najlepsze sposoby na pielęgnację. Dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł cieszyć się pięknymi i zdrowymi sukulentami w swoim domu lub ogrodzie.

Sukulenty – co to?

Sukulenty to rośliny charakteryzujące się grubymi, mięsistymi liśćmi lub łodygami, które przechowują wodę. Dzięki temu są w stanie przetrwać w trudnych warunkach, takich jak susza czy brak wilgoci. Sukulenty występują na całym świecie, w różnych klimatach, od pustyń i stepów po lasy deszczowe.

Co to są sukulenty? W skrócie są to rośliny, które przystosowały się do przetrwania w trudnych warunkach. Charakteryzują się wyjątkowymi formami i kolorami, co sprawia, że są chętnie uprawiane jako ozdoba domów i ogrodów.

Nazwa “sukulent” pochodzi od łacińskiego słowa “sucus”, co oznacza sok lub wilgoć. Ta nazwa odzwierciedla fakt, że sukulenty są roślinami, które magazynują wodę w swoich tkankach, co pozwala im przetrwać w warunkach suszy. Są one w stanie przetrwać długi czas bez podlewania. Jeśli nie masz zielonego palca lub zbyt wiele czasu na dbanie o rośliny, sukulenty będą idealnym wyborem dla Ciebie!

Sukulenty mogą mieć różne kolory, w tym zielone, czerwone, niebieskie, fioletowe, pomarańczowe i żółte. Niektóre sukulenty mają też kwiaty, które są często bardzo piękne i intensywnie kolorowe.

Istnieje wiele gatunków sukulentów, w tym popularne rośliny takie jak: 

 • aloes, 
 • kaktusy, 
 • echeverie, 
 • hawortie,
 • kalanchoe. 

 

W zależności od gatunku sukulent może być łatwy w uprawie lub wymagać trochę więcej uwagi i specjalistycznej pielęgnacji. Niemniej jednak roślina może być doskonałą ozdobą Twojego domu czy ogrodu.

Warto byś zwrócił uwagę na fakt, że sukulentami możesz cieszyć się przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim. Są one w stanie przetrwać w niskich temperaturach, bez potrzeby przenoszenia do cieplejszego pomieszczenia. Jednak w przypadku skrajnie niskich temperatur, powinieneś zapewnić sukulentom dodatkowe zabezpieczenie, takie jak okrycie ich materiałem izolacyjnym (np. agrowłókniną).

co to sa sukulenty

Jak dbać o sukulenty?

Jak już wiesz, sukulenty nie wymagają specjalnie skomplikowanej pielęgnacji, ale musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.

Odpowiednie podłoże

Podłoże to jedna z najważniejszych kwestii, na którą powinieneś zwrócić uwagę, chcąc uprawiać sukulenty. Jak dbać o ich korzenie? Musisz wybrać podłoże, które dobrze odprowadza wodę i jest przepuszczalne dla powietrza. Zwykle najlepszym wyborem jest specjalny substrat dla sukulentów, który możesz kupić w sklepach Auchan lub zrobić samodzielnie, mieszając ziemię ogrodową z piaskiem i żwirem.

Odpowiednie warunki świetlne

Większość sukulentów lubi duże ilości światła, ale nie powinieneś ich wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w ciągu gorących letnich dni. W przypadku, gdy roślina jest narażona na silne światło słoneczne, jej liście mogą spalić się lub zrobić brązowe. Dlatego najlepszym miejscem dla sukulentów będzie jasne pomieszczenie lub parapet, który nie jest bezpośrednio nasłoneczniony.

sukulenty

Odpowiednie podlewanie

Podlewanie to kolejna kluczowa kwestia, jeśli chodzi o pielęgnację sukulentów. W przypadku większości gatunków sukulentów powinieneś podlewać roślinę jedynie wtedy, gdy podłoże jest suche w dotyku. Wskazówką, że sukulentowi brakuje wody, może być jego zwiędnięcie lub zmatowienie. W przypadku przelania, liście rośliny mogą stać się miękkie i obumarłe. Podczas podlewania należy zwrócić uwagę na to, aby ich nie zmoczyć, a jedynie nawodnić podłoże.

Odpowiednia temperatura

Sukulenty lubią ciepło, ale niektóre gatunki wymagają chłodniejszych warunków, zwłaszcza w nocy. W zimie temperatura w pomieszczeniu, w którym są uprawiane, powinna wynosić od 10 do 15 stopni Celsjusza, a latem od 20 do 30 stopni Celsjusza. Warto byś pamiętał, że sukulenty są w stanie przetrwać niskie temperatury, ale nie lubią zimna.

Odpowiednia wilgotność powietrza

Sukulenty nie wymagają zbyt wilgotnego powietrza, ale pamiętaj o tym, że w przypadku za suchej atmosfery, roślina może zacząć więdnąć i tracić na swoim pięknie. Możesz temu zapobiec poprzez umieszczanie sukulentów w pobliżu innych roślin, które będą naturalnym źródłem wilgoci lub używanie nawilżaczy powietrza. W sklepach Auchan znajdziesz nawilżacze powietrza, dzięki którym troska o odpowiedni poziom wilgotności powietrza będzie łatwiejsza.

Regularne nawożenie

Jak dbać o sukulenty, podobnie jak o inne rośliny, które potrzebują składników odżywczych, aby mogły rosnąć pięknie i zdrowo? Powinieneś pamiętać, aby nie przesadzać z ilością nawozu, ponieważ sukulenty są w stanie magazynować wodę i składniki odżywcze w swoich liściach, i zbyt duże stężenie nawozu może prowadzić do przesuszenia rośliny. Produkty służące do nawożenia sukulentów znajdziesz w sklepach Auchan na dziale ogrodniczym.

Regularne przesadzanie

Jak dbać? Sukulenty nie potrzebują częstego przesadzania, ale warto to robić co kilka lat, aby roślina mogła otrzymać nowe składniki odżywcze i rozwijać się w nowym podłożu. Przesadzanie najlepiej byś wykonywał wiosną lub na początku lata, przed okresem intensywnego wzrostu.

sukulenty-jak-dbac

Sukulenty – pomysł na roślinę w domu. Jak wybrać odpowiednie dla Ciebie?

Sukulenty to rośliny, które mogą cieszyć Twoje oko swoim pięknem i łatwością w uprawie. Są idealnym wyborem dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin, ale chcą mieć w swoim domu zieloną ozdobę. Jednak przed zakupem sukulentów powinieneś zastanowić się, który gatunek będzie dla Ciebie najlepszy.

Najpopularniejsze gatunki sukulentów to:

 • Aloe Vera – to roślina pochodząca z obszarów suchych i gorących, która jest znana ze swoich właściwości zdrowotnych i kosmetycznych. Aloes preferuje lekkie i dobrze drenujące podłoże, potrzebuje dużo światła, jednak idealnym miejscem będzie dla niego lekko zacieniony kąt na parapecie – bezpośrednie promienie słońca mogłyby przypalić jego delikatne liście. 
 • Echeveria – pochodzi z rodziny gruboszowatych i jest ceniona przez miłośników sukulentów ze względu na swoje piękne, kolorowe liście i łatwość uprawy. Najlepiej rośnie w temperaturze pomiędzy 18°C a 25°C. W okresie letnim wystarczy podlać roślinę raz w tygodniu, a w okresie zimowym raz na 2-3 tygodnie. 
 • Haworthia – ma mięsiste i sztywne liście układające się w kształt rozety, które pokryte są delikatnymi białymi brodawkami. Decydując się na zakup hawrothii, pamiętaj o jej oszczędnym podlewaniu – w ten sposób utrzymasz jej korzenie w odpowiednim stanie. 
 • Kalanchoe – znana również jako żyworódka, jest sukulentem wyróżniającym się pięknymi, barwnymi kwiatami. W okresie letnim śmiało możesz postawić ją na swoim balkonie, jednak nie eksponuj jej na bezpośrednie promienie słoneczne. W doniczce kalanchoe warto umieścić kamienie bądź keramzyt, który ułatwi odprowadzanie wody. 
 • Sedum – wymaga dobrze drenującej i lekkiej gleby. Można użyć specjalnej mieszanki dla sukulentów lub przygotować mieszankę piasku, torfu i ziemi ogrodowej. Sedum będzie rosnąć najlepiej na słonecznym parapecie lub w ogrodzie w miejscu z dobrym nasłonecznieniem. 
 • Crassula – inaczej grubosz, uwielbia kąpiele słoneczne. Najlepiej umieść go w miejscu, do którego słońce dociera przez około 5 godz. każdego dnia. Dzięki temu nie straci sprężystoci swoich liści. Crassula potrzebuje umiarkowanej ilości wody, dlatego podlewaj roślinę gdy ziemia wokół korzeni będzie sucha. Wybór konkretnego gatunku sukulentów powinien być uzależniony od Twoich preferencji estetycznych oraz możliwości pielęgnacyjnych. Warto, byś zwrócił uwagę na wymagania dotyczące wilgotności, temperatury oraz ekspozycji na światło, aby roślina mogła się rozwijać pięknie i zdrowo.

Sukulenty – pomysły na aranżacje

Sukulenty są roślinami bardzo uniwersalnymi, które możesz wykorzystać w wielu aranżacjach. Mogą służyć jako ozdoba w mieszkaniu, biurze czy ogrodzie. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na aranżacje z wykorzystaniem sukulentów.

jak dbac o sukulenty

Sukulenty w doniczkach

Najprostszy sposób na wykorzystanie sukulentów w aranżacji to umieszczenie ich w doniczkach i eksponowanie na parapecie okiennym lub na półce. Możesz zastosować różne rozmiary i kształty doniczek, które znajdziesz w sklepach Auchan. Dzięki temu zyskasz dodatkowy efekt wizualny.

Sukulenty w terrariach

Terraria to zamknięte szklane pojemniki, w których można umieścić rośliny. Sukulenty to idealny wybór do takiej aranżacji, ponieważ dobrze radzą sobie w zamkniętym środowisku. Możesz zastosować różne dodatki, takie jak kamienie, mech czy drewno, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny.

Sukulenty w aranżacjach ogrodowych

Sukulentów można użyć do ozdabiania ogrodu, np. umieszczając je w doniczkach, w skalniakach lub w rabatach. Możesz zastosować różne gatunki sukulentów, aby uzyskać ciekawy i zróżnicowany efekt wizualny.

Sukulenty w aranżacjach ślubnych

Sukulenty to coraz częstszy element dekoracyjny na weselach. Mogą być umieszczone w bukietach ślubnych, w ozdobach stołów czy w miejscach ceremonii. Sukulenty dodają elegancji i nowoczesności dekoracjom ślubnym.

sukulenty jak dbac

Sukulenty – jak dbać o zielony parapet?

Zapewne artykuł ten dostarczył ci wiele ciekawych informacji na temat sukulentów, w tym ich rodzajów, właściwości, wymagań oraz sposobów dbania o nie. Pamiętaj, że każdy sukulent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia w kwestii pielęgnacji.
Zwracaj uwagę na to, jak roślina się zachowuje i jakie ma potrzeby. Dzięki temu będziesz w stanie stworzyć idealne warunki dla swojego sukulenta. Ciesz się ich pięknem i korzyściami, jakie wnoszą do Twojego życia!