Aplikacja

Ukorzenianie w wodzie, ziemi i keramzycie – sprawdź, jak rozmnożyć rośliny

Opublikowano 02.03.2024 - 7 minut czytania

Rozmnażanie roślin, a zwłaszcza rozmnażanie roślin doniczkowych to bardzo popularny sposób na zwiększenie ilości zieleni w swoim otoczeniu. Jednak, aby było to możliwe, niezbędne jest wybranie najlepszego sposobu rozmnażania rośliny. Jedną z najbardziej efektywnych metod jest ukorzenianie w wodzie. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i stwórz wymarzoną zieleń z Auchan.

Sposoby rozmnażania roślin – przegląd metod

Rozmnażanie roślin pozwala stworzyć wokół siebie nie tylko przyjazną przestrzeń, ale też dostarczyć wiele satysfakcji. Pobieranie szczepek, ukorzenianie w wodzie, sadzenie i obserwowanie wzrostu nowych roślin bywa niezwykle interesujące. Samodzielne rozmnażanie kwiatów doniczkowych może być również korzystniejsze pod względem ekonomicznym niż zakup nowych kwiatów.

Dowiedz się: Jak urządzić ogród zimowy? Sprawdź nasze pomysły na domową oranżerię!

Jednak, aby wiedzieć, jak szybko ukorzenić roślinę i wyhodować z niej piękny okaz, warto znać sposoby rozmnażania roślin. Wyróżniamy rozmnażanie wegetatywne roślin oraz rozmnażanie generatywne. Czym się od siebie różnią?

Rozmnażanie wegetatywne

Rozmnażanie roślin typu wegetatywnego przeprowadza się przez jej podział, a następnie zapewnienie odłączonemu fragmentowi właściwych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W tym przypadku bardzo popularne jest rozmnażanie przez odrosty korzeniowe czy rozmnażanie z liścia. Rozmnażanie wegetatywne roślin odbywa się więc poprzez tworzenie sadzonek.

Przez podział części podziemnej, np. kłączy, można rozmnożyć m.in. dalie czy paprocie. Rozmnażanie z liścia zalecane jest przy rozmnażaniu fiołków, begonii i sansewierii. Wegetatywne rozmnażanie roślin można przeprowadzać przez tworzenie odkładów rozrastających się pędów i ich ukorzenianie z dodatkiem specjalnej mieszanki ukorzeniającej, która zawiera hormony roślinne oraz składniki mineralne stymulujące rozwój korzeni. Ukorzenione pędy należy na koniec odciąć. To dobry sposób na rozrost dracen, monster, różaneczników czy magnolii. Z sadzonek pędowych warto skorzystać przy rozmnażaniu hortensji, wilczomlecza czy goździków.

Rozmnażanie generatywne

Generatywne rozmnażanie roślin polega na wyhodowaniu sadzonek z nasion. Chociaż jest to proces wymagający uwagi i pielęgnacji, a w przypadku wielu gatunków również sporej ilości czasu, dostarcza wiele przyjemności i satysfakcji.

Sprawdź także: Co siać w marcu? Kalendarz ogrodnika

W tej metodzie nasiona umieszcza się najczęściej bezpośrednio w gruncie lub w pojemnikach pod specjalnym przykryciem. To typ hodowli roślin najczęściej wybierany w przypadku roślin jednorocznych, takich jak cynia, chaber, lwia paszcza, bratki, malwy, nasturcja, lobelia, onętek czy maciejka.

Jak przygotować szczepki do rozmnażania?

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić szczepki, jest kluczowa dla całego procesu rozmnażania roślin. Dlatego, jeżeli dany gatunek planujesz rozmnożyć właśnie w ten sposób, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów.

Idealna szczepka z rozmnażanej rośliny powinna mieć długość od 10 do 15 cm. Najlepszym wyborem będą pędy ze środkowej części lub też wierzchołki danego gatunku. Koniecznie zwróć uwagę, czy przyszła szczepka pochodzić będzie ze zdrowego fragmentu rośliny, który nie jest przesuszony, osłabiony lub zaatakowany przez różnego rodzaju pasożyty. Jeżeli w ciągu ostatniego kwartału roślinie podawane były preparaty lecznicze, wstrzymaj się do jej pełnego wyzdrowienia.

Do odcięcia szczepki użyj bardzo ostrego noża, skalpela lub nożyczek. Nie należy stosować w tym przypadku sekatora i podobnych akcesoriów. Mogłyby one zmiażdżyć delikatne tkanki szczepki. Następnie wstaw szczepki do wody na głębokość 2–3 cm. Konieczne jest też usunięcie z tego poziomu liści rośliny.

Ukorzenianie w wodzie – jak przystąpić do procesu?

Ukorzenianie roślin w wodzie to jeden z najpopularniejszych sposobów na rozmnażanie roślin metodą wegetatywną. To metoda szczególnie polecana dla początkujących ogrodników, ponieważ wymaga minimalnych nakładów pracy i pozwala łatwo zauważyć, kiedy roślina jest gotowa do przesadzenia do gruntu czy doniczki.

Odpowiednio pobrane i umieszczone w wodzie szczepki powinny być ustawione w miejscu wilgotnym i ciepłym. Warto w tym celu wykorzystać szklarnie i unikać parapetów w okresie jesienno-zimowym. Jednocześnie pamiętaj, aby regularnie wymieniać wodę na świeżą. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii i gniciu szczepek. Możesz też dodać odrobinę preparatów ukorzeniających.

Przeczytaj również: Przydatne rzeczy na działkę i do ogrodu – poradnik narzędziowy Auchan

Przy ukorzenianiu w wodzie pierwsze korzonki pojawiają się zazwyczaj już po kilku dniach w zależności od gatunku. Gdy korzenie osiągną długość około 3 cm, możesz przesadzić je do doniczek z odpowiednio przygotowanym podłożem przeznaczonym do wysiewu.

Jak przyspieszyć ukorzenianie w wodzie?

Ukorzenianie roślin w wodzie możesz łatwo przyspieszyć. W tym celu warto wykorzystać specjalne tacki przeznaczone do ukorzeniania oraz dodawać do wody specjalny preparat wspomagający ukorzenianie. Produkt ten nie tylko przyspieszy wzrost korzeni, ale też wzmocni i zabezpieczy roślinę oraz ułatwi jej adaptację w nowych warunkach.

Wybór roślin i przygotowanie szczepek do ukorzeniania

Ukorzenianie w wodzie to metoda rozmnażania roślin polecana szczególnie w przypadku roślin doniczkowych o niezdrewniałych pędach, takich jak np. bluszcz, pelargonia czy zielistka. Sposób ten sprawdzi się też przy rozmnażaniu roślin zielnych.

Pamiętaj, aby podczas ukorzeniania obserwować szczepkę. Gdy zacznie gnić, trzeba natychmiast usunąć zgniły fragment, a do wody dodać preparat przeciwgrzybiczy. Ważne jest też regularne odkurzanie liści. Ryzyko zgnicia i pojawienia się zagrzybienia możesz też zminimalizować, dodając do wody węgiel apteczny.

 
Skopiuj kod
Zobacz kod
Skopiuj kod rabatowy i zrób zakupy na:
zakupy.auchan.pl
 

Rozmnażanie roślin w ziemi – sprawdzone metody

Jedną z największych zalet ukorzeniania w ziemi jest uzyskanie gotowej sadzonki do posadzenia, która posiada swoją bryłę korzeniową i największe szanse na przyjęcie się w nowym miejscu. W ten sposób możesz przeprowadzić rozmnażanie kwiatów doniczkowych przez podział korzeni, odcięcie pędów czy ukorzenienie się liści.

Jak ukorzenić roślinę w ziemi – krok po kroku

W przypadku rozmnażania przez podział rośliny wystarczy rozciąć delikatnie kępę lub rozdzielić korzenie ręcznie. Miejsce przecięcia warto zanurzyć w preparacie ukorzeniającym, a następnie umieścić w nowej doniczce z lekką, żyzną glebą. Aby roślina się przyjęła, pamiętaj o regularnym podlewaniu i nawożeniu po miesiącu od podziału. Możesz tak rozmnożyć m.in. zamiokulkasa, aloes, agawę, kaktusy, paprocie czy cyklameny.

W przypadku ukorzeniania w ziemi pędów pobierz elementy zdrewniałe lub niezdrewniałe w zależności od gatunku i postępuj jak w poprzednim przypadku (miejsca przecięć zanurz w preparacie ukorzeniającym i umieść w ziemi – nie zapominaj o podlewaniu i nawożeniu). To metoda idealna dla takich gatunków jak fikusy, bluszcz, draceny, fuksja, cytrusy, gardenia czy kamelia.

Podczas rozmnażania przez odrosty korzeniowe nie możesz doprowadzić do przesuszenia sadzonki. Ważne jest też, aby odcięty lub oderwany fragment jak najszybciej trafił do nowego podłoża. Jeśli jest to niemożliwe, powinieneś umieścić ten fragment tymczasowo w doniczce z ziemią.

Jeśli chcesz ukorzenić w ziemi liście, odetnij je u nasady, umieść w przepuszczalnym podłożu i ponacinaj w kilku miejscach tuż przy ziemi. Następnie przykryj sadzonkę i utrzymuj temperaturę około 21℃. To dobry sposób na rozmnażanie fiołków afrykańskich, begonii czy skrętników.

Dowiedz się: Jak stworzyć ogródek balkonowy?

Ukorzenianie w keramzycie – inne podejście do rozmnażania

Zamiast gleby w celu rozmnażania roślin możesz zastosować ukorzenianie w keramzycie. Taka metoda dostarcza sadzonce odpowiednich składników mineralnych i zapewnia kontrolę stanu nawilżenia. Keramzyt ma zdolność do absorbowania i zatrzymywania wody w swoich porach. Kiedy jest mokry, zmienia swój kolor na ciemniejszy. Gdy staje się jasnoszary, to oznacza, że roślina potrzebuje ponownego nawilżenia.

Przygotowanie keramzytu i roślin do ukorzeniania

Aby ukorzenić w keramzycie roślinę, najpierw napełnij częściowo pojemnik produktem (do maksymalnie 30% wysokości), następnie wstaw do niego roślinę i ostrożnie rozłóż jej korzenie. Ostatni krok to przysypanie sadzonki i tym samym nadanie stabilności pozostałym keramzytem. Po tej czynności uzupełnij pojemnik tak jak w przypadku ukorzeniania w glebie.

Pielęgnacja i obserwacja roślin ukorzenionych w keramzycie

Po posadzeniu sadzonek w keramzycie postępuj podobnie jak w przypadku ukorzeniania w ziemi. Pędy i liście na początkowym etapie wzrostu będą potrzebowały owinięcia w celu utrzymania odpowiedniego mikroklimatu wokół sadzonek. Można to zrobić za pomocą specjalnych pokrowców do roślin, które przepuszczają światło, wykorzystać folię spożywczą lub przykryć je plastikową osłonką zrobioną na przykład z butelki. Nawożenie rozpocznij po miesiącu od rozsadu.

Sprawdź: Pleśń w doniczce – co oznacza? Jak ją zlikwidować?

Ukorzenianie w keramzycie to dobra opcja dla takich roślin jak fikusy, monstery czy aglaonemy. Keramzyt możesz też zastosować jako warstwa drenażowa na dnie doniczki i podłoże dla ziemi.

Poszerz swoją domową dżunglę z Auchan

W Auchan znajdziesz wiele przydatnych akcesoriów do przeprowadzenia wiosennych prac ogrodniczych zarówno w swoim domu, jak i w ogrodzie. Dzięki zakupom online wybierzesz artykuły ogrodnicze o świetnej jakości, w dowolnej porze dnia lub nocy! Zdecyduj się na rozmnożenie ulubionych roślin i stwórz zieloną, przyjazną przestrzeń dla siebie i Twoich bliskich!