Aplikacja
Wrzesien W Ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie – jak przygotować przestrzeń na jesień? Poradnik

Opublikowano 09/08/2023

Wrzesień w ogrodzie to okres, kiedy kończą się zbiory i trwają przygotowania do jesieni. Wykonane prace będą wpływały też na to, jak ogród będzie wyglądał na wiosnę. Poznaj najważniejsze zadania, jakie musisz wykonać w tym miesiącu.

Wrzesień w ogrodzie: jakie prace czekają na ogrodników?

Wrzesień jest ostatnim kalendarzowym miesiącem lata i jednocześnie początkiem jesieni. Znakomicie widać tę zmianę pór roku w ogrodzie. Kończą się ciepłe dni, kiedy mogłeś poświęcić więcej czasu na relaks i odpoczynek w ogrodzie. Wraz z chłodniejszymi nocami przychodzi pora na nowe prace związane z zakończeniem sezonu. We wrześniu zamkniesz okres letni i przywitasz jesienną aurę.

Wrzesień w ogrodzie jest czasem, kiedy dobiegają końca zbiory owoców i warzyw. Większość roślin kwietnych już przekwita i przestaje stanowić dekorację ogrodu. To wyraźnie zwiastuje zamknięcie okresu letniego. Pozostają zatem przygotowania do jesieni i zimowej wegetacji.

Musisz zdać sobie sprawę, że od ilości i jakości prac w ogrodzie we wrześniu zależy to, jak ogród będzie wyglądał na wiosnę. Dlatego nie warto unikać najważniejszych zadań. We wrześniu dni bywają jeszcze bardzo gorące. Mając odpowiednie narzędzia ogrodnicze i chęci, możesz ten czas spędzić bardzo produktywnie, a jednocześnie przyjemnie.

Prace ogrodowe we wrześniu – co należy zrobić?

Większość prac ogrodowych we wrześniu będzie skupiała się na przygotowaniu roślin do zimy. W tym okresie przycina się niektóre krzewy i drzewa, głównie róże i wcześniej owocujące śliwy. Niektóre rośliny, mniej odporne na niskie temperatury, trzeba zabezpieczyć przed chłodem. Chodzi tu przede wszystkim o wydobywanie z gruntu cebulek liliowców.

Poza tym wrzesień w ogrodzie wiąże się również z sadzeniem drzew i krzewów. Jesienią gleba ma dużą wilgotność, co sprzyja temu procesowi. Do pierwszych przymrozków pozostaje jeszcze przynajmniej kilka tygodni, dlatego rośliny zdążą się przyjąć w gruncie. We wrześniu można jeszcze sadzić iglaki i zaleca się sadzenie drzew i krzewów owocowych. Przesadzanie roślin ozdobnych pozwoli też rozpocząć ich formowanie już od wczesnej wiosny.

Jesienne Porzadki W Ogrodzie

Przykładowy plan prac w ogrodzie we wrześniu

Przygotowania i porządki w ogrodzie na jesień składają się z kilku typów bardzo różnorodnych prac. Żeby uniknąć zamieszania i wykonać każdą z nich w terminie, warto przygotować odpowiedni plan. Biorąc pod uwagę rodzaj uprawianych roślin i najważniejsze cele na kolejne sezony, przygotuj sobie plan prac ogrodowych na cały miesiąc.

Weź pod uwagę kapryśną pogodę w tym okresie. Może się zdarzyć, że nie wszystkie prace zdążysz zrealizować. Dlatego w planie zaznacz te najważniejsze i wymagające przygotowanie właśnie we wrześniu. Nie przejmuj się, że niektórych prac nie uda ci się wykonać. Część z nich możesz przeprowadzić w październiku, a nawet na wiosnę.

Zbiory owoców

We wrześniu niektóre rośliny dopiero zaczynają owocowanie. Zbiera się późne odmiany pomidorów, dynie i rośliny korzeniowe (marchew, buraki). W tym okresie owocują późne jabłonie, grusze, niektóre odmiany śliwek. We wrześniu zbiera się również winogrona, wczesne orzechy i maliny.

Zbiory dojrzałych owoców należą do zadań, których nie możesz przełożyć na inny okres. Powinny zatem stanowić najważniejszy etap w planie prac w ogrodzie. Na zbiory wybieraj dni suche. Owoce najlepiej smakują nieprzetworzone, dlatego staraj się wykorzystać je w takiej formie, albo podziel się nimi z bliskimi. Czego nie uda się zjeść, postaraj się przerobić na przetwory. Ogromny asortyment słoików do przetworów znajdziesz w sklepach Auchan.

Sadzenie

Wiele roślin wsadza się do gruntu jeszcze we wrześniu z myślą o ich wzroście na wiosnę. Przede wszystkim warto posadzić wszystkie drzewa i krzewy owocowe. Jeśli przezimują w gruncie, istnieje spora szansa na to, że na wiosnę będą miały pierwsze kwitnienie i owocowanie. Możesz kupić kilkuletnie jabłonie, czereśnie, wiśnie, grusze, a także krzewy malin, borówek czy porzeczek.

We wrześniu sadzi się jeszcze i przesadza iglaki bez bryły korzeniowej. To znakomita okazja na to, żeby zrobić żywopłot lub udekorować skalniak. Instrukcję sadzenia tui znajdziesz wśród naszych innych poradników. Z kolei, jeśli nie wiesz, jak wybrać rośliny na żywopłot, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Pamiętaj jednak o dokładnym zaplanowaniu miejsca, w którym znajdą się krzewy. Wybierz dla nich dogodne stanowiska, w których będą miały odpowiednią ilość dobrej gleby, dostęp do słońca i osłonę przed wiatrem.

Ziemia pod sadzenie drzew i krzewów powinna być spulchniona. Bryła gruntu, w której znajdują się korzenie, musi być bardzo mocno nasączona wodą. Pod wsadzonym krzewem umieścić odpowiednie nawozy ogrodnicze, które dostarczają roślinom potrzebnych składników odżywczych. Różnego rodzaju preparaty znajdziesz w sklepach Auchan, a o sposobach na przygotowanie nawozów w domu przeczytasz na naszym blogu.

We wrześniu możesz też zająć się kwiatami w rabacie. Sadzi się przede wszystkim rośliny cebulowe zimujące w gruncie. Są to narcyzy, hiacynty, krokusy i tulipany. Na kwaśnym podłożu sadzi się wrzosy. To ostatnia okazja na rozsadzanie kwitnących roślin dwuletnich, czyli bratków, niezapominajek, dzwonków ogrodowych czy goździków. Możesz poprzesadzać też byliny kwitnące, takie jak barwinki, bergenie czy malwy, a przekwitnięte kępy liliowców można rozdzielić i przesadzić.

Prace W Ogrodzie We Wrzesniu

Przycinanie

Jesienne porządki w ogrodzie mogą objąć również przycinanie roślin. Wybierz słoneczny i suchy dzień. Pamiętaj o tym, żeby wybrać ostre narzędzia tnące, które pozostawiają na ciętych odrostach równe krawędzie. Takie znajdziesz w całorocznej ofercie sklepów Auchan. Jeśli tniesz drzewa porażone chorobą, nie zapomnij o dezynfekcji narzędzi.

Na tym etapie przycina się przede wszystkim rośliny kwietne. We wrześniu możesz formować krzewy róż. Usuwaj każdego roku około 30% najstarszych pędów. To pobudzi roślinę do kwitnienia na wiosnę. Powinieneś też przycinać lawendę i robić miejsce dla młodych przyrostów. Jeśli nie zdążysz w drugiej połowie września, przełóż cięcie lawendy na wiosnę.

Jeśli chodzi o rośliny uprawiane dla owoców, szczególnej uwagi wymagają maliny. Przycinaj tylko pędy dwuletnie, które już owocowały wcześniej. We wrześniu zaplanuj cięcie śliw owocujących do sierpnia. Z cięciem późnych odmian poczekaj do wiosny. Końcem września możesz zabrać się za przycinanie porzeczek i agrestów. Jeśli nie zdążysz, cięcie tych roślin możesz wykonać wczesną wiosną.

Warto zaznaczyć, że cięcie powinno objąć tylko niektóre krzewy i drzewa. W tym okresie nie zaleca się prowadzenia formującego cięcia większości drzew i krzewów owocowych. Cięcia może pobudzić roślinę do owocowania, a na tym etapie roku jest już na to za późno. Niektóre pędy nie zdążą też zdrewnieć, co może doprowadzić do ich uszkodzenia w zimie.

Zabezpieczenie roślin

Niektóre rośliny nie są przystosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju w zimie. Mróz może zniszczyć delikatne pędy i korzenie. We wrześniu w ogrodzie musisz znaleźć również czas na ich zabezpieczenie przed mrozem. We wrześniowym planie prac powinno znaleźć się przede wszystkim wydobywanie roślin z gruntu i przygotowanie ich do zimowania w sprzyjających warunkach. Tworzenie osłon dla winorośli i innych roślin możesz zostawić na kolejne miesiące.

Prace Ogrodowe We Wrzesniu

Z ziemi wykopuje się rośliny cebulowe i bulwiaste, które są wrażliwe na niskie temperatury. Są to przede wszystkim mieczyki. Warto je wykopać, zanim liście uschną, a następnie przyciąć część naziemną.

Co kilka lat wykopuje się także cebulki lilii. Trzeba je wyczyścić, wysuszyć i przesypać trocinami, a następnie zanieść do piwnicy na zimę.

We wrześniu powinieneś wykopać galtonie, ismeny i tygrysówki. Cebule i bulwy tych roślin możesz umieścić w papierowych torebkach i przechowywać w altanie lub piwnicy.

Jeśli wrzesień będzie wyjątkowo chłodny i pojawią się pierwsze przymrozki, zabierz się też za dalie, begonie bulwiaste i pacioreczniki. Te rośliny musisz wykopać i przyciąć odrosty na długość około 10 cm. Zanim umieścisz je w zimnym i ciemnym miejscu, z pędów musi wylać się sok.

Jeśli uprawiasz rośliny jednoroczne, we wrześniu musisz zebrać ich nasiona i przygotować do wysiewów już późną zimą.

Co Robic Jesienia W Ogrodzie

Jesienne porządki w ogrodzie – jak zacząć i co powinieneś wiedzieć?

Prace w ogrodzie trwają prawie przez cały rok. Wrzesień jest miesiącem przejściowym między latem i jesienią, dlatego ilość prac jest duża. Co robić jesienią w ogrodzie w pierwszej kolejności? Z pewnością musisz pozbierać owoce i warzywa, a także zebrać nasiona z roślin jednorocznych. Pamiętaj też o wykopaniu lub zabezpieczeniu roślin wrażliwych na mróz. Jeśli nie zdążysz z sadzeniem, poczekaj do wiosny. Wprowadzanie roślin do gruntu po pierwszych przymrozkach jest już zbyt ryzykowne.

Wrzesień w ogrodzie może być bardzo przyjemny. Słonecznych dni nie brakuje, a sama praca może sprawić wiele radości. Szczególnie dobrze pracuje się z myślą, że Twój trud zaowocuje już na wiosnę. Jeśli chcesz ułatwić sobie prace w ogrodzie, sięgnij po odpowiednie narzędzia ze sklepów Auchan. Szukając pomysłów i inspiracji na to, jak przygotować ogród na wiosnę, zapoznaj się z naszymi poradnikami z tematyki ogrodowej.