Aplikacja

Białe ubrania zafarbowane na różowo – co zrobić?

Opublikowano 05.03.2024 - 6 minut czytania

Twoja ulubiona koszulka, bluzka czy sukienka po wyjęciu z pralki przybrały różowy odcień? To powszechny problem, który może wystąpić, gdy nie zwrócisz uwagi na sortowanie odzieży według kolorów. Jednak białe ubrania zafarbowane na różowo da się uratować! Dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji oraz jak uniknąć jej w przyszłości.

Dlaczego białe ubrania łatwo ulegają zafarbowaniu?

Nie bez powodu producenci ubrań i tekstyliów na metkach umieszczają instrukcje dotyczące temperatury prania, prędkości obrotów czy polecanych detergentów. Niektóre tkaniny, jak wełna, jedwab czy satyna, wymagają szczególnej troski, a niestosowanie się do instrukcji może trwale je zniszczyć. Ważną kwestią podczas planowania prania jest też segregacja na kolory – ubrania białe, czarne oraz wielobarwne powinno prać się osobno. Inaczej po wyciągnięciu odzieży z pralki może czekać Cię niemiła niespodzianka.

Białe ubrania zafarbowane na różowo – jak nietrudno się domyślić, winowajcą jest tu zwykle barwnik z innej odzieży. Wystarczy, że jasną koszulę wypierzesz w towarzystwie czerwonej sukienki czy różowego T-shirtu, a niestety przestanie zachwycać śnieżnobiałym odcieniem.

Dlatego też białe ubrania należy prać osobno. Nie wszystkie kolorowe elementy odzieży farbują – wiele zależy od jakości barwnika, użytego do nadania tkaninie koloru. Właściwa segregacja prania i stosowanie zimnej wody podczas płukania mogą pomóc w minimalizacji ryzyka zafarbowania.

Przeczytaj także: Suszarka na pranie – ranking najlepszych produktów

Jak uratować zafarbowane ubrania – pierwsze kroki

Zafarbowane ubrania potrafią popsuć dobry humor. Jednak nie zawsze musi to skończyć się katastrofą, wystarczy tylko właściwie zareagować. Pozostawienie zafarbowanej tkaniny bez działania tylko pogłębi problem, umożliwiając barwnikom głębsze wniknięcie w strukturę materiału.

Natychmiast po odkryciu zmiany koloru, oddziel zabarwione ubrania od reszty prania. To zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się barwników na inne tkaniny. Do plastikowego wiadra, wanny lub umywalki nalej nieco zimnej wody i zanurz w środku zafarbowane ubranie (jeśli masz kilka sztuk odzieży do odplamiania, rób to pojedynczo). Następnie delikatnym, zimnym strumieniem polej materiał – unikaj intensywnego pocierania, które może zniszczyć włókna. Zafarbowane pranie nie powinno być płukane pod ciepłą wodą – takie działanie stabilizuje barwnik w tkaninie, czyniąc plamę jeszcze trwalszą.

Gdy plama delikatnie zejdzie, wymień wodę na czystą i ponownie namocz ubranie. Następnie możesz uprać je w pralce z dodatkiem delikatnego detergentu do białych tkanin. Wybierz jednak cykl przeznaczony do wrażliwych materiałów z niską temperaturą.

Białe ubrania zafarbowane na różowo – domowe sposoby na usunięcie plam

Co zrobić, gdy zafarbowane kolorowe ubrania nie odzyskały swojego pierwotnego wyglądu po płukaniu w zimnej wodzie? Istnieje kilka metod, w tym tradycyjne, domowe sposoby, które skutecznie radzą sobie z usuwaniem plam.

Użycie wybielacza do białych tkanin

Producenci detergentów do prania są gotowi na każdą sytuację – w tym przypadkowe zafarbowanie odzieży. Dlatego w sklepach Auchan znajdziesz całą gamę niezawodnych odplamiaczy oraz wybielaczy. Dzięki zawartości aktywnego tlenu czy sody skutecznie rozjaśniają plamy. Warto pamiętać, że niektóre tkaniny, np. jedwab, mogą zniszczyć się w trakcie takiej intensywnej „kuracji”.

Jeśli chcesz uratować zafarbowane na różowo ubranie wybielaczem, na początek rozcieńcz preparat z wodą w proporcji zalecanej przez producenta. Następnie zanurz ubranie w przygotowanym roztworze i pozostaw na około 8-10 minut. Przekroczenie tego czasu może spowodować uszkodzenie tkaniny.

Na koniec przepłucz ubranie w zimnej wodzie, aby usunąć resztki wybielacza, a potem wypierz je w pralce, wybierając delikatny program.

Przeczytaj także: Jak prać pościel, by jej nie zniszczyć? Pomysły na czysty dom od Auchan

Moczenie w roztworze z octu i wody

Jak odbarwić ubrania domowym sposobem? Wykorzystaj ocet, który ma bardzo szerokie zastosowanie i jest bezpieczny dla większości tkanin.

Wymieszaj biały ocet w proporcji 1:4 z zimną wodą i w tak przygotowanym roztworze zanurz zafarbowane ubranie. Pozostaw na około 30-40 minut. Jeśli plama jest wyjątkowo uporczywa, możesz delikatnie potrzeć zafarbowany obszar miękką szczoteczką do zębów. Następnie przepłucz ubranie w zimnej wodzie i wypierz w pralce.

Zastosowanie wody z sodą oczyszczoną

Kolejny patent na to, jak uratować zafarbowane białe ubrania, to soda – niezastąpiona do pieczenia, ale i domowych porządków. Ten sposób idealnie sprawdzi się w przypadku pojedynczych plam. Połącz sodę oczyszczoną z wodą w proporcjach 3:1, aż powstanie gęsta maź. Nałóż ją szczoteczką lub palcami bezpośrednio na plamę i delikatnie pocieraj. Roztwór pozostaw na materiale na około 1-2 godziny. Po tym czasie spłucz pastę zimną wodą, a ubranie wypierz w pralce zgodnie z zaleceniami na metce.

Profesjonalne metody czyszczenia i ich skuteczność

Zdarza się czasem, że plamy po zafarbowaniu są tak uporczywe, że domowe sposoby czy dostępne w sklepach środki nie są w stanie usunąć barwnika z tkaniny. Jak odbarwić zafarbowane rzeczy w praniu, gdy nic nie pomaga? Profesjonalne sposoby mogą przywrócić ubraniom dawny kolor i świeżość!

Specjaliści dysponują szerokim zakresem metod, jak np. czyszczenie chemiczne, które opiera się na stosowaniu bezpiecznych dla tkanin rozpuszczalników.

Profesjonalne pralnie oferują również szereg specjalistycznych usług, takich jak odplamianie przy użyciu ultradźwięków czy zastosowanie ozonu do odświeżania i dezynfekcji tkanin. Każda z tych technik ma swoje zastosowanie, zależne od rodzaju plamy, materiału oraz oczekiwanego efektu.

Przeczytaj także: Jak urządzić pralnię w domu? Auchan podpowiada

Zapobieganie zafarbowaniu ubrań w przyszłości

Lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego, zamiast przejmować się nieestetycznymi plamami po zafarbowaniu, lepiej zadbać o odpowiednie środki ostrożności. Dzięki temu Twoje białe ubrania pozostaną bezpieczne od przyjmowania niepożądanych barw czy odcieni.

Segregacja prania według kolorów

Pierwszy krok to oczywiście segregacja ubrań z podziałem na białe, czarne oraz kolorowe. Możesz w tym celu wyposażyć się w trzy osobne kosze na pranie od Auchan, dzięki czemu unikniesz pomyłki.

Przed włożeniem ubrań do bębna zawsze upewnij się, czy do białego prania nie zaplątały się inne, kolorowe części garderoby. Sprawdź też kieszenie spodni, spódnic czy bluz – nawet paragony z kolorowym tuszem mogą zaszkodzić wrażliwym tkaninom.

Chusteczki wyłapujące kolor

Chusteczki wyłapujące kolor od Auchan to kawałek materiału nasączony specjalnymi preparatami, które pochłaniają barwniki podczas prania, aby te nie osadzały się na innych ubraniach. Już jedna chusteczka wystarczy na cały cykl prania, a po zakończeniu pracy wystarczy wyrzucić ją do kosza.

Wybór odpowiednich środków piorących oraz przydatnych akcesoriów

Planując pranie, nie zapominaj też, jak ważne są detergenty. W Auchan kupisz proszki, kapsułki, żele, płyny do prania oraz płukania, które nadają świeżość, a jednocześnie chronią tkaninę. Możesz wybrać też środki dedykowane do prania białego, które pozwolą zachować śnieżnobiały kolor Twoich ubrań.

Zafarbowane ubrania – już wiesz, co zrobić!

Czy zafarbowane ubranie należy wyrzucić? Oczywiście, że nie! Dzięki domowym sposobom, jak i detergentom dostępnym w Auchan możesz spróbować przywrócić im dawny kolor oraz świeżość.

Zajrzyj do nas po płyny, proszki, czy kapsułki do prania, dzięki którym ubrania będą pięknie pachnieć, tkaniny odżyją, a Ty będziesz nosić ulubione bluzki, sukienki czy spodnie przez wiele sezonów! Odwiedź nasze sklepy stacjonarne lub złóż zamówienie online – w Auchan dostarczamy zakupy prosto do domu!