Co na bóle miesiączkowe? Domowe sposoby, które Ci pomogą
Bóle miesiączkowe – poznaj swoje ciało
Bóle miesiączkowe są częstym problemem, z którym boryka się wiele kobiet. Odpowiednie dbanie o swój organizm podczas tego okresu i znalezienie skutecznych metod łagodzenia objawów może przynieść wiele korzyści dla samopoczucia i codziennego funkcjonowania.
Czym są bóle miesiączkowe?
Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet niezależnie od wieku. Rozpoczyna się od bólu brzucha, który zwiastuje nadchodzące krwawienie. W ciągu pierwszej doby zazwyczaj ból osiąga apogeum – promieniuje do pleców, pachwin, ud, często przenosząc się do krzyża. Może być ciągły i tępy bądź powracać w regularnych odstępach.
Miesiączkowe dolegliwości to nie tylko ból brzucha. Na liście znajdują się wymioty, biegunka, częste oddawanie moczu, senność czy rozdrażnienie – włącznie z wybuchami złości i płaczu. Podczas menstruacyjnego krwawienia pogarsza się ogólna kondycja organizmu – paznokcie i włosy są bardziej łamliwe, zmniejsza się także odporność. Wszystko to określane jest jako zespół bolesnego miesiączkowania. Te dzieli się na pierwotne i wtórne.
Pierwszy typ jest charakterystyczny dla młodych dziewcząt w wieku 15–20 lat. Ból wywołany jest skutkami burzy hormonalnej, jaka zachodzi w organizmie po rozpoczęciu miesiączkowania. Bolesne miesiączkowanie wtórne, jest często objawem endometriozy, mięśniaków macicy oraz anomalii rozwojowych macicy. Może być też sygnałem niedoczynności tarczycy.
Dlaczego warto, abyś zadbała o swoje ciało?
Bolesne bóle miesiączkowe potrafią uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Kobiety przez te kilka dni w tygodniu są tak słabe i obolałe, że ciężko im przychodzi normalne funkcjonowanie. W polskim prawie pracy nie ma obecnie możliwości, aby lekarz wystawił zwolnienie lekarskie z powodu bolesnej miesiączki. O czasową niezdolność do pracy można się jednak starać wtedy, gdy na przykład występują silne wymioty bądź biegunka.
Warto jednak, abyś poznała swoje ciało i dowiedziała się, jakie są domowe sposoby na bóle miesiączkowe, które pomogą zapomnieć o dyskomforcie. Korzystając z nich, łatwiej przebrniesz przez ten trudny okres. Będziesz mogła wstać z łóżka, iść do pracy, normalnie sprzątać, gotować czy zaprowadzać dzieci do szkoły.
Sprawdź również: Medytacja – poznaj zalety i sprawdź od czego zacząć
Skuteczne metody łagodzenia bólu miesiączkowego
Skuteczne radzenie sobie z bólem miesiączkowym wymaga nie tylko wiedzy, ale również odpowiednich metod i produktów. W tym poradniku przedstawimy sprawdzone sposoby radzenia sobie z tym problemem. To, co jest dobre na bóle miesiączkowe, masz na wyciągnięcie ręki – wiele produktów kupisz w sklepach Auchan.
Bóle miesiączkowe – domowe sposoby na ich złagodzenie
Wiesz już, po czym poznać bóle miesiączkowe. Domowe sposoby na tę przypadłość są niezwykle proste. Pierwszym z nich jest masaż na dolegliwości menstruacyjne. Nie potrzebujesz wiele – wystarczą dłonie oraz olejek do masażu. Kilka kropel produktu podgrzej w kąpieli wodnej, aby był ciepły, jednak niegorący. Wylej go na dłonie i delikatnie wmasuj w skórę brzucha, wykonując koliste ruchy. Następnie kieruj się w stronę podbrzusza. Taki masaż powinien trwać kilkanaście minut. Po tym czasie weź ciepły prysznic, a po nim wetrzyj ulubiony balsam do ciała.
Co na bóle miesiączkowe? Ciepło to kolejny sposób na radzenie sobie w pierwszych dnia dniach menstruacji. Połóż się w łóżku z kubkiem gorącej herbaty – może to być herbata zielona, gdyż ma działanie relaksujące. Na podbrzuszu umieść ciepły termofor, który działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Po kilku minutach poczujesz ulgę. Pamiętaj jednak, aby nie korzystać z termofora przez zbyt długi czas. Emitowane przez niego ciepło może doprowadzić do zwiększenia obfitości krwawienia. Z tego samego powodu podczas okresu należy unikać długich gorących kąpieli w wannie.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że odpowiednia dieta jest także tym, co pomaga na bóle miesiączkowe. W czasie obfitej menstruacji kobiety tracą dużo krwi, dlatego powinny w szczególności spożywać produkty bogate w żelazo. Zalicza się do nich np. czerwone mięso jak wołowina czy wątróbka. Z roślin warto sięgnąć po szpinak, jarmuż oraz rośliny strączkowe.
Na podniesienie energii w czasie menstruacji pomocne są także banany, orzechy oraz produkty pełnoziarniste. Właściwym wyborem będą również tłuste ryby jak łosoś, tuńczyk, śledź czy makrela. Są bogate w kwasy omega-3 i witaminę D, które cechują się działaniem przeciwzapalnym i wykazują działanie przeciwzakrzepowe. W trakcie okresu oraz poza nim staraj się wypijać przynajmniej 2–3 litry wody dziennie. Przy odpowiednim nawodnieniu krew menstruacyjna staje się rzadsza, a to ułatwia jej wydalanie z organizmu, skurcze są mniej bolesne oraz występują rzadziej.
Co na bóle miesiączkowe może Ci pomóc?
Zastanawiasz się, w jaki sposób jeszcze możesz zmierzyć się z tym trudnym okresem poza wyżej wymienionymi sposobami? Lekka aktywność fizyczna w tym czasie nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie – w trakcie menstruacji warto wdrożyć ćwiczenia rozciągające, ponieważ mają pozytywny wpływ na łagodzenie skurczy. Dobrym rozwiązaniem jest delikatnie podskakiwanie na piłce do ćwiczeń czy łagodny stretching na macie. Niektórym kobietom pomaga także spacerowanie.
Przy bolesnych miesiączkach pomóc może także picie herbaty ziołowej. Szczególnie polecamy napar z melisy, rumianku, liści malin czy krwawnika – w Auchan znajdziesz te zioła w postaci sypkiej bądź saszetek. Zacznij jednak picie naparów kilka dni przed rozpoczęciem okresu, aby uchronić się przed bólem i dyskomfortem w trakcie miesiączki.
Jak już wspomnieliśmy, domowe sposoby na bóle miesiączkowe to masaż podbrzusza. Podczas relaksacyjnych zabiegów wykorzystaj produkty marki własnej Auchan, czyli Cosmia i Cosmia Bio – żele pod prysznic dla kobiet, a także kosmetyki do pielęgnacji i oczyszczania twarzy. Wysokie stężenie progesteronu w trakcie miesiączki sprawia, że w tym czasie skóra produkuje więcej łoju. Oczyszczanie twarzy przy pomocy specyfików jak pianki, toniki czy żele zapobiega powstawaniu niedoskonałości.
Zobacz także: Domowe SPA – jak je przygotować, co się przyda? Inspiracje na odprężający wieczór
Ból miesiączkowy – czy można się na niego przygotować?
O poranku budzą Cię skurcze brzucha i już wiesz, że ten dzień zapowiada nadchodzący okres. Nie panikuj, tylko zacznij działać. Wstań z łóżka i wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających – nie musisz się forsować, wystarczy kilka głębokich wdechów czy joga. Jeśli masz więcej czasu, możesz wybrać się na kilkunastominutowy spacer.
Następnie zjedz lekki, lecz pełnowartościowy posiłek. Zestaw ze sobą produkty obfite w żelazo i witaminę C. Przygotuj danie na bazie jajek, warzyw, owoców, czerwonego mięsa bądź ryb. Unikaj soli i cukru – to substancje, które zatrzymują wodę w organizmie. Po nich będziesz czuła się ociężała i zmęczona.
Czas przeznaczony na odpoczynek ciała i ducha jest również bardzo istotny tak jak odpowiednio zbilansowana dieta. W wolnej chwili spraw sobie relaksacyjny masaż. Zapal świece zapachowe, włącz ulubioną muzykę i przy dźwiękach kojących nut daj odprężyć się ciału. Po takim zabiegu z pewnością poczujesz się lepiej. Staraj się nie myśleć o bólu, lepiej zajmij umysł czymś innym – przeczytaj książkę, obejrzyj film lub po prostu zaśnij. Wiele kobiet przed menstruacją i w jej trakcie czuje się bardzo osłabione. Krótka drzemka w trakcie dnia pomaga zregenerować organizm.
Sprawdź też: Pilates – co to za ćwiczenia i dla kogo będą doskonałym wyborem?
Ból w trakcie miesiączki – najskuteczniejsze sposoby
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie bólów miesiączkowych. Pierwszym z nich jest spożywanie produktów, które zawierają magnez i wspomniane żelazo. Magnez to składnik mineralny, który wspomaga pracę mięśni i układu nerwowego. Znajdziesz go w ciemnym pieczywie, nabiale (białych serach, jogurty), w płatkach owsianych marki Auchan i orzechach.
Co jest dobre na bóle miesiączkowe? Rezygnacja z używek, a przede wszystkim z palenia papierosów, picia napojów energetycznych i alkoholu. Palenie powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych, a to wywołuje ból podczas menstruacji. Natomiast nadużywanie alkoholu może spowodować bardzo obfite krwawienie, a niekiedy nawet krwotok. Złe nawyki zastąp dobrymi – pij soki i nektary, a w chwilach spadku energii sięgnij po przekąski bez cukru. Takie przysmaki dodadzą Ci energii i zapewnią dawkę witamin.
Przeczytaj również: Jak zrobić nocną owsiankę? Przepisy na 6 pysznych owsianek
Bóle miesiączkowe – co pomaga je złagodzić? Już wiesz!
Zebraliśmy dla Ciebie sprawdzone metody radzenia sobie z comiesięcznym krwawieniem, dlatego mamy nadzieję, że już wiesz, co pomaga na bóle miesiączkowe. Kierując się powyższymi radami i wskazówkami zachowasz komfort i będziesz mogła normalnie funkcjonować w tym trudnym czasie.
Zachęcamy Cię także do zapoznania się z pełną ofertą Auchan. W naszych sklepach stacjonarnych i online znajdziesz świeże warzywa, mięso, nabiał i owoce od lokalnych rolników takich marek jak Pewni Dobrego. Na bazie tych produktów stworzysz pełnowartościowe dania dla siebie i całej rodziny. W naszych sklepach nie mogło zabraknąć również kosmetyków pielęgnacyjnych Cosmia i Cosmia Bio. Z nimi codzienne dbanie o ciało będzie przyjemniejsze. Mamy również akcesoria do ćwiczeń – maty, piłki, sprzęt do treningu fitness czy cardio. Jak wiadomo, ruch to zdrowie, dlatego nie unikaj go w trakcie bolesnych miesiączek.