Aplikacja

Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym i podręcznym? Lista

Maciej
Przez Maciej
Opublikowano 11.06.2024 8 minut czytania

Wybierasz się w podróż samolotem, ale nie wiesz, czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym oraz podręcznym? Przychodzimy z wyjaśnieniami! Z naszego poradnika dowiesz się, jakie produkty są dozwolone np. ubrania, biżuteria, czy małe pojemności kosmetyków, a których pod żadnym pozorem nie powinieneś pakować do walizki.

Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?

Jeśli chodzi o podróż samolotem, linie lotnicze oraz lotniska są niezwykle restrykcyjne. Zakazy oraz nakazy nie są jednak bezpodstawne – ich celem jest zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa pasażerów oraz załogi. Dlatego przed wylotem należy zapoznać się z listą, czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym. Twoja walizka może zostać przeszukana przez pracowników ochrony, a gdy zostaną w niej wykryte niedozwolone produkty, mogą czekać Cię niemiłe konsekwencje, takie jak konfiskata rzeczy, ale nawet niedopuszczenie do lotu czy grzywna.

Materiały wybuchowe i łatwopalne

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa w samolocie są bardzo rygorystyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o materiały wybuchowe, łatwopalne czy różnego rodzaju substancje chemiczne.

Przedmioty, które mogą wywołać eksplozję, samozapłon lub są trudne do kontrolowania podczas zdarzeń nieprzewidzianych, stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Na przykład fajerwerki, które dla wielu są symbolem świętowania i radości, w samolocie są źródłem potencjalnego niebezpieczeństwa. Zawierają materiały pirotechniczne, które mogą zostać przypadkowo zainicjowane przez tarcie, uderzenie czy zmiany temperatury i ciśnienia, typowe dla warunków lotniczych.

Przeczytaj również: Jak spakować się do samolotu? Dobre praktyki dla podróżnika

Podobnie rzecz ma się z benzyną, która przez wysoką zdolność do zapłonu jest nieakceptowalna na pokładzie samolotu. Rozpuszczalniki również są zakazane, ponieważ mogą wydzielać opary reagujące z innymi materiałami lub powodować zatrucia, wybuchy czy pożary. Takie przypadki, choć rzadkie, kiedy już się zdarzają, prowadzą do tragicznych konsekwencji.

Kolejną grupą zakazanych przedmiotów są gazy pod ciśnieniem. Niezależnie od tego, czy są to butle z tlenem, butany czy inne rodzaje, ryzyko ich przewożenia w bagażu rejestrowanym jest zbyt duże. Butle z gazami mogą eksplodować pod wpływem zmian ciśnienia atmosferycznego lub w wyniku uszkodzenia mechanicznego.

 
Skopiuj kod
Zobacz kod
Skopiuj kod rabatowy i zrób zakupy na:
zakupy.auchan.pl
 

Broń i amunicja

Przewożenie broni i amunicji w bagażu rejestrowanym nie jest całkowicie zakazane, ale wymaga spełnienia określonych kryteriów bezpieczeństwa oraz zgłoszenia tego faktu linii lotniczej, najlepiej już w momencie rezerwacji biletu. Ponadto, osoby przewożące broń muszą spełnić wymogi prawne zarówno kraju, z którego wylatują, jak i kraju, do którego przylatują.

Broń i amunicja muszą być przewożone w specjalnie przystosowanych, zabezpieczonych kontenerach, które zapobiegają przypadkowemu wystrzeleniu lub wydostaniu się amunicji na zewnątrz. Kontenery są zwykle wykonane z twardych, nieprzezroczystych materiałów i mają solidne zamknięcia, które uniemożliwiają łatwy dostęp osobom nieupoważnionym.

Broń musi być całkowicie rozładowana przed umieszczeniem jej w kontenerze, a amunicja dobrze zabezpieczona. Co ważne, istnieją limity dotyczące ilości amunicji, którą można przewozić, a jej przewóz musi być zgodny z przepisami dotyczącymi materiałów niebezpiecznych.

Baterie litowo-jonowe

Jeśli chodzi o to, czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym, baterie litowo-jonowe są zakazane ze względu na ryzyko:

  • zapalenia w wyniku uszkodzenia, 
  • zwarcia, 
  • nadmiernego nagrzania. 

Kiedy bateria ulega przegrzaniu, może dojść do tzw. cieplnego „rozbiegu” – reakcji łańcuchowej, która prowadzi do coraz szybszego wzrostu temperatury wewnętrznej baterii, aż do jej zapalenia lub eksplozji.

W przypadku wysokopoziomowych baterii, jak tych używanych w dronach czy profesjonalnych kamerach, ich pojemność znacząco przekracza typowe wartości tych znajdujących się w telefonach czy laptopach. Tego rodzaju baterie mogą generować znacznie więcej ciepła i są bardziej podatne na uszkodzenia, zwłaszcza podczas trudnych warunków transportu lotniczego. 

Przeczytaj także: Gdzie na weekend w Polsce? Poznaj kilka niezapomnianych destynacji

Czego nie można zabrać do samolotu w bagażu podręcznym?

Linie lotnicze skrupulatnie podają, czego nie można mieć w bagażu podręcznym, a przed podróżą Twoja walizka czy plecak zostaną dokładnie sprawdzone w trakcie kontroli osobistej. Oczywiście celem jest zachowanie bezpieczeństwa, dlatego do nakazów oraz zakazów trzeba się bezwzględnie dostosować.

Płyny i żele powyżej 100 ml

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy płyn, żel, pasta, krem czy nawet dżem, musi być umieszczony w pojemniku o pojemności nie większej niż 100 ml. Co więcej, wszystkie te opakowania muszą zmieścić się w jednej przezroczystej, zamykanej torebce o pojemności maksimum 1 litra. Takie torebki są łatwo dostępne w większości hipermarketów, drogerii oraz na lotniskach, nawet przy kontroli granicznej. Ich przezroczystość pozwala pracownikom ochrony szybko sprawdzić zawartość, co znacząco przyspiesza proces kontroli bezpieczeństwa.

Ograniczenie to dotyczy nie tylko kosmetyków, takich jak szampony, balsamy, kremy nawilżające czy pasty do zębów, ale również innych płynów i żeli, które mogą wydawać się mniej oczywiste, jak sosy, dip, czy nawet niektóre rodzaje serów. Dlatego przygotowując się do podróży samolotem, warto dokładnie sprawdzić, które z produktów, które zamierzasz zabrać, spełniają kryteria dopuszczalnej wielkości.

Czego nie brać do samolotu? Ostro zakończone przedmioty zostaw w domu

Ostre przedmioty, np. noże, a nawet niektóre narzędzia, są przykładem, czego nie brać do bagażu podręcznego, ponieważ mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na pokładzie samolotu. Nożyczki są dozwolone w bagażu podręcznym tylko wtedy, gdy ich długość nie przekracza 6 cm. Natomiast większość noży, niezależnie od wielkości, jest całkowicie zabroniona zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym.

Jeśli chodzi o śrubokręty, młotki czy klucze, przepisy mogą być nieco bardziej złożone. Narzędzia te są dopuszczalne do przewozu w bagażu rejestrowanym, ale nie można ich zabierać w bagażu podręcznym.

Dla wielu podróżujących zrozumienie tych zasad może wydawać się skomplikowane, ale są one wprowadzone z przyczyn bezpieczeństwa. Każdy ostry przedmiot, nawet jeśli na co dzień służy do prostych czynności, jak obieranie jabłka czy naprawa drobnych usterek, może w nieodpowiednich rękach stać się narzędziem niebezpiecznym.

Czy wiesz wszystko o przewożeniu psów? Sprawdź: Jak przygotować pupila na długi lot?

Duża elektronika

Zarówno laptopy, jak i tablety są na ogół akceptowane jako bagaż podręczny, jednak podczas kontroli bezpieczeństwa na lotniskach muszą być wyjmowane z torby i oddzielnie skanowane. Ten wymóg ma na celu ułatwienie pracownikom ochrony dokładne sprawdzenie, czy urządzenia nie zostały zmodyfikowane w sposób mogący stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu.

Wiele linii lotniczych prosi także, aby w trakcie startu oraz lądowania wyłączyć laptopy i tablety, bądź przełączyć je w tryb samolotowy.
Pamiętaj też, że przepisy dotyczące przewożenia dużych urządzeń elektronicznych mogą różnić się w zależności od linii lotniczych czy poszczególnych krajów. Dlatego zawsze zaleca się sprawdzenie aktualnych zasad obowiązujących u konkretnego przewoźnika oraz w punkcie docelowym, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku.

Substancje toksyczne i niebezpieczne

Substancje toksyczne, które mogą powodować poważne szkody dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, są jednymi z najbardziej niebezpiecznych materiałów, jakie można próbować przewieźć w samolocie. Przykładem są pestycydy, które zawierają silnie toksyczne chemikalia przeznaczone do zwalczania szkodników. Ze względu na ich potencjał do szybkiego rozprzestrzeniania się i trwałego uszkodzenia zdrowia, są zdecydowanie zakazane na pokładach samolotów.

Rtęć i jej związki także mogą być niezwykle szkodliwe, zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach, takich jak kabina samolotu, gdzie ewentualny wyciek mógłby mieć katastrofalne skutki. Transport rtęci jest możliwy tylko w ściśle kontrolowanych warunkach, które zwykle wykraczają poza możliwości przeciętnego pasażera.

Ze względu na ryzyko promieniowania, które może nie tylko zagrażać zdrowiu i życiu, ale również uszkodzić infrastrukturę samolotu, przewożenie materiałów radioaktywnych bez wymaganych zezwoleń i środków ostrożności jest surowo zabronione. Substancje takie jak izotopy używane w medycynie czy badaniach naukowych muszą być przewożone przez specjalistyczne firmy z licencjami.

Przeczytaj także: Jak się ubrać do samolotu? 5 propozycji

Artykuły spożywcze o intensywnym zapachu

Podróż samolotem wiąże się ze współdzieleniem przestrzeni przez kilka godzin z innymi pasażerami, dlatego ważne jest, aby być wrażliwym na ich potrzeby oraz komfort. Jednym z aspektów, na który często nie zwraca się wystarczającej uwagi, jest rodzaj przynoszonych na pokład samolotu artykułów spożywczych, zwłaszcza tych o intensywnym zapachu.

Przykładem takich produktów są potrawy zawierające dużą ilość czosnku czy cebuli, a także niektóre rodzaje serów, takie jak camembert, które charakteryzują się bardzo silnym zapachem.

Innymi produktami, które mogą być źródłem nieprzyjemności dla współpasażerów, są ryby i owoce morza, szczególnie w formie potraw gotowych, takich jak sushi czy sałatki rybne. Ich aromat w zamkniętej przestrzeni kabiny samolotu może stać się jeszcze bardziej intensywny i trudny do zniesienia dla osób postronnych.

Sprawdź też: Jedzenie do samolotu – co przygotować na podróż?

Zadbaj o bezpieczeństwo podróży i przygotuj się na kontrolę!

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży lotniczych jest priorytetem dla wszystkich linii, a przestrzeganie zasad dotyczących przewozu przedmiotów w bagażu rejestrowanym i podręcznym gwarantuje nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo pasażerów na pokładzie.

Dlatego przed każdą podróżą zapoznaj się z przepisami, czego nie można wnieść do samolotu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i cieszyć się spokojnym lotem. A po solidne walizki i torby podróżne zajrzyj oczywiście do sklepu internetowego Auchan – kupisz u nas pojemne oraz komfortowe bagaże, które spełniają wymagania linii lotniczych!

Maciej
Napisane przez
Maciej
Ekspert ds. marketingu, zapalony podróżnik zawsze gotowy na nowe wyzwania. Podczas wypraw docieram do nietypowych miejsc. Często wędruję po bezdrożach i szukam ekscytujących przygód, również tych podwodnych. Chętnie poznaję inne kultury, testuję nowe produkty oraz odkrywam mało znane fakty, które inspirują mnie do tworzenia interesujących artykułów. Cenię sobie kreatywność, otwartość i ciekawość świata. Fascynuję się psychologią, a najbardziej niekonwencjonalnymi teoriami amerykańskich naukowców. W wolnej chwili przyrządzam dania kuchni świata i te z segmentu fine dining.