Aplikacja

Czy kryształy można myć w zmywarce? Sprawdź jak wyczyścić cenne naczynia

Opublikowano 16.05.2024 - 6 minut czytania

Brudne kubki, filiżanki oraz szklanki – wystarczy włożyć je do zmywarki i mycie naczyń masz z głowy. Inaczej jest w przypadku delikatnego szkła. Nieprawidłowe czyszczenie może doprowadzić do porysowania i zniszczenia naczyń. Sprawdź porady i wskazówki od Auchan i dowiedz się, czy kryształy można myć w zmywarce. Zadbaj o swoje akcesoria kuchenne i ciesz się nimi jak najdłużej!

Dlaczego kryształy wymagają specjalnej opieki?

Kryształy są traktowane jako delikatne i cenne przedmioty ze względu na swoje unikalne właściwości fizyczne oraz estetyczny wygląd. Przede wszystkim są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia niż zwykłe szkło. Dzieje się tak dlatego, że wyróżniają się skomplikowaną strukturą krystaliczną, która sprawia, że są niezwykle kruche. Ponadto są często cienko szlifowane i bogato zdobione, a co za tym idzie, narażone na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Szkło kryształowe a kryształ – czy to te same materiały? Zdecydowanie nie. Szkło kryształowe potrafi doskonale imitować prawdziwy kryształ, jednak ma znacznie mniejszą domieszkę ołowiu lub nie ma go wcale. Jest też nieco bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż naczynia z kryształu.

Wykorzystywany do produkcji naczyń kuchennych kryształ posiada domieszkę szkła ołowiowego (minimum 18%), które sprawia, że można go formować w stosunkowo niższej temperaturze. Wzbogacenie ołowiem odpowiada również za niezwykłą przejrzystość i mocniejsze odbijanie promieni świetlnych, co jest widoczne w charakterystycznym połysku. Co więcej, kryształy rozszczepiają światło. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w artystycznych szlifach.

Podczas czyszczenia naczyń kryształowych konieczne jest zachowanie ostrożności i unikanie uderzeń, które mogą spowodować pęknięcia lub odpryski. Ponadto, ze względu na delikatność kryształu, nie stosuj zbyt agresywnych detergentów lub narzędzi czyszczących, które mogą zarysować powierzchnię naczynia lub uszkodzić jego delikatne zdobienia.

Dbanie o czystość kryształowych naczyń jest również podyktowane ich wartością estetyczną i historyczną. Kryształy często są dziedziczone z pokolenia na pokolenie lub stanowią cenione pamiątki rodzinne, dlatego właściciele starają się dbać o ich stan, aby zachować ich wartość zarówno sentymentalną, jak i materialną.

Jeśli zastanawiasz się, jak myć kryształy i prawidłowo je pielęgnować, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu od Auchan, gdzie dowiesz się czym myć kryształy, aby lśniły i pięknie się prezentowały.

Przeczytaj także: Jak usunąć rdzę? Domowe sposoby i profesjonalne środki

Jak myć kryształy ręcznie?

Prawdziwe piękno kryształów jest zamknięte w ich nieskazitelnym blasku. Czasem jednak zdarza się, że naczynia zaczynają być matowe i zabrudzone. Zmatowiały kryształ wygląda nieelegancko i nie zachęca do częstego używania, dlatego nie pozostawiaj brudnych kryształów przez dłuższy czas. Dodatkowo sprzyja to gromadzeniu się na nich uciążliwego osadu. Dlatego staraj się myć je regularnie, a najlepiej od razu po użyciu. Jak czyścić kryształy?

Czym myć kryształy? Wybór detergentów

Mycie kryształów może się wydawać skomplikowane, jednak nic bardziej mylnego! To prostsze niż myślisz. Po pierwsze, kryształy są wrażliwe na temperaturę, dlatego mycie powinno odbywać się w letniej lub zimnej wodzie. Wykorzystaj delikatne detergenty oraz miękkie ściereczki. Pamiętaj, że ostre gąbki i szorstkie szczotki mogą porysować delikatną powierzchnię naczynia. Możesz także użyć zwykłego mydła i przygotować z niego wodny roztwór. W tym celu wlej ciepłą wodę do naczynia i dodaj niewielką ilość mydła (około 1 łyżka na litr wody). Zamocz w niej kryształy i przetrzyj delikatną gąbką, a następnie opłucz pod bieżącą wodą.

Unikaj używania silnych środków chemicznych o mocno kwasowym i zasadowym pH, gdyż mogą uszkodzić delikatną strukturę kryształu. Zamiast tego, sięgnij po produkty mające w składzie alkohol, kwasek cytrynowy czy sodę. Łagodny charakter takich preparatów sprawia, że są one bezpieczne dla kryształu, a jednocześnie skuteczne w usuwaniu zabrudzeń i zachowaniu nieskazitelnej czystości naczyń.

W sklepach specjalistycznych znajdziesz również szeroki wybór preparatów specjalistycznych, przeznaczonych do czyszczenia kryształów. Ich użycie zagwarantuje szybkie i bezproblemowe wyczyszczenie szkła domowym sposobem. To także pewność, że środki nie zaszkodzą wartościowym kryształom.

Przeczytaj także: Czym zmyć żywicę z ubrania, auta czy dłoni?

Jak czyścić kryształy domowym sposobem?

Bezpieczne metody czyszczenia kryształów obejmują użycie octu spirytusowego, który może zostać rozpuszczony w wodzie z dużą ilością soli. Ten składnik ma właściwości czyszczące i nabłyszczające. Jak czyścić kryształy domowym sposobem?

  1. Wypełnij dużą miskę ciepłą, ale nie gorącą wodą.
  2. Dodaj 1 szklankę octu spirytusowego do około 4 litrów wody.
  3. Dodaj 2-3 łyżki stołowe soli. Upewnij się, że jest ona dobrze rozpuszczona w wodzie, aby uniknąć zarysowania delikatnej powierzchni kryształu.
  4. Zanurz kryształowe przedmioty w roztworze na 5-10 minut, a następnie oczyść ich powierzchnię miękką ściereczką.

 

Niektóre kryształy mają trudno dostępne miejsca, dlatego dokładne umycie ich wnętrza już uciążliwe. Domowym sposobem wyczyszczenia dużych i kłopotliwych w czyszczeniu dzbanów czy karafek są też obierki po ziemniakach. Wystarczy, że wrzucisz je do środka, a całość zalejesz ciepłą wodą. Następnie roztwór należy wylać, a naczynie dokładnie wypłukać. 

Przeczytaj także: Jak naostrzyć nóż? 3 metody

Czy kryształy można myć w zmywarce?

Kieliszki, szklanki czy ozdobne karafki cieszą oko w jadalni, natomiast łatwo jest je uszkodzić. Generalnie nie zaleca się mycia kryształów w zmywarce. Mocny strumień wody i wysoka temperatura to główne czynniki, które mogą spowodować uszkodzenia i matowienie kryształów.

Jednak jeśli Twoje kryształy są opatrzone symbolem „mycie w zmywarce” (ikona naczyń i kropelek wody) lub producent umieścił informację o myciu na opakowaniu, możesz to praktykować. Pamiętaj jednak, aby ustawić jak najniższą temperaturę cyklu mycia. Zwróć również uwagę na stabilne ułożenie naczyń we wnętrzu zmywarki. Zadbaj o to, aby nie stykały się ze sobą ani z innymi naczyniami. Nawet niewielkie uderzenia podczas cyklu mycia mogą skutkować wyszczerbieniem lub pęknięciem.

Przeczytaj także: Jak odetkać zlew? Sprawdzone sposoby od Auchan

Jak czyścić zmatowiały kryształ? Praktyczne porady

Jak myć kryształy, aby lśniły? Do mycia zmatowiałych kryształów sprawdzi się płyn do naczyń. Można umieścić odrobinę detergentu na ściereczce lub szczoteczce do zębów i delikatnie pocierać powierzchnię naczynia. Na zakończenie, dobrze jest przepłukać je chłodną wodą. Po udanym procesie ręcznego mycia kryształów, pora na suszenie i polerowanie. Wykorzystaj suchą, miękką ściereczkę i nadaj naczyniu blask poprzez energiczne pocieranie. Do przywrócenia blasku świetnie nada się również alkohol oraz spirytus. Przetrzyj zmatowione szkło nasączoną ściereczką i umyj jak zwykle.

Wybierz swój sposób na mycie kryształów, aby Twoje naczynia lśniły

Kluczowym krokiem, aby zachować piękno naczyń na długie lata, jest staranne i delikatne czyszczenie kryształów. Ocet, mydło czy płyn do naczyń to uniwersalne i wysoce wszechstronne produkty, które świetnie sprawdzą się do usunięcia uciążliwych zabrudzeń z ulubionego szkła. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na delikatne mycie ręczne, czy korzystasz ze zmywarki, pamiętaj o uwzględnieniu specyfiki i wrażliwości kryształu. Stosuj łagodne detergenty, unikaj agresywnych środków chemicznych oraz bądź ostrożny podczas mycia. To podstawowe praktyki, które pomogą Ci cieszyć się blaskiem i elegancją Twoich kryształowych akcesoriów kuchennych przez wiele lat.

Dbałość o kryształy to nie tylko kwestia estetyki, ale także hołd dla ich wartości sentymentalnej i historycznej. Pozwól swoim kryształom lśnić w pełnym blasku, stosując domowe sposoby z wykorzystaniem produktów ze sklepu internetowego Auchan!