Aplikacja

Czym jest decluttering? Odgracanie mieszkania krok po kroku

Opublikowano 13.02.2024 - 7 minut czytania

Twoje mieszkanie wypełniło się taką liczbą przedmiotów, że trudno Ci je uporządkować? Postaw na decluttering! Pod tą nazwą kryje się nic innego jak tak zwane „odgracanie domu”. Jak wykonać skuteczne sprzątanie? Dowiedz się tego z Auchan!

Decluttering – co to jest?

Na pewno znasz osoby, które nie potrafią zacząć pracy czy nauki, dopóki ich biurko nie jest perfekcyjnie posprzątane. Nie ma się co dziwić – bałagan czy nadmiar przedmiotów zaburzają estetykę pomieszczenia i mogą obniżać koncentrację. Prawdziwy problem pojawia się jednak wtedy, gdy zagracone jest nie tylko biurko, ale cały dom. Jeśli zastanawiasz się, jak sobie z tym poradzić, rozwiązaniem może być decluttering. Co to takiego? Wyjaśniamy!

Decluttering, czyli w dosłownym tłumaczeniu „odgracanie”, to proces eliminowania niepotrzebnych rzeczy z otoczenia. Jego założeniem jest uporządkowanie przestrzeni wizualnej oraz wprowadzenie porządku w umyśle.

Założenie jest proste – każdy przedmiot w naszym domu powinien mieć swoje miejsce i cel. Decluttering należy rozpocząć od przejrzenia swoich rzeczy i zadaniu sobie przy każdej z nich prostych pytań, na które odpowiedź często już prosta nie jest:

  • „Czy to jest mi potrzebne?”
  • „Czy to sprawia mi radość?”
  • „Czy to mnie rozwija?”

Jeśli odpowiedź na przynajmniej dwa pytania jest negatywna, to znak, że może nadszedł czas, by się tego przedmiotu pozbyć.

Dla wielu osób takie gruntowne porządki w domu mogą być wyzwaniem, zwłaszcza gdy przywiązują sentymentalną wartość do rzeczy. Kluczem jest nauczenie się odróżniania tego, co naprawdę wartościowe, od tego, co być może miłe dla oka, ale tylko zajmuje przestrzeń.

Warto mieć świadomość, że uporządkowana przestrzeń to mniej stresu i chaosu w codziennym życiu. Gdy wszystko ma swoje miejsce, łatwiej jest utrzymać porządek, a to z kolei przekłada się na spokojniejszy umysł i zwiększoną produktywność. Co ciekawe, decluttering może mieć także pozytywny wpływ na samopoczucie oraz nastrój. Otaczając się tylko tym, co naprawdę kochasz i co jest Ci potrzebne, zwiększasz poczucie życiowej równowagi, harmonii oraz szczęścia.

Przeczytaj także: Styl art déco – jak urządzić wnętrze domu? Poradnik od Auchan

Jak posprzątać metodą decluttering?

W Twoim mieszkaniu nagromadziło się mnóstwo zbędnych przedmiotów, ale decluttering wydaje Ci się być zbyt trudny? Zebraliśmy kilka sprawdzonych porad, dzięki którym szybko i bez sentymentów uporządkujesz przestrzeń!

Ustal priorytety i zaplanuj proces

Zanim zaczniesz declutterinng, zastanów się, które pomieszczenia na początek potrzebują generalnych porządków. Może to być zagracony strych, piwnica, przepełniony regał czy salon. Możesz działać krok po kroku, zajmując się jednym pomieszczeniem po drugim lub wybrać metodę kategorii, np. zaczynając od ubrań i butów, a kończąc na książkach bądź przyborach kuchennych.

Najważniejsza zasada brzmi: nie próbuj robić wszystkiego na raz. Ten sposób to szybka droga do zniechęcenia oraz przytłoczenia.

Opracuj system segregacji

Aby ułatwić porządki, podziel porządkowane przedmioty na kilka sekcji. Przygotuj kartonowe pudła lub pojemniki, które opiszesz w ten sposób:

  • zachować, 
  • oddać, 
  • sprzedać,
  • wyrzucić. 

Ta metoda ułatwia podjęcie decyzji czego pozbyć się z domu, a co zachować. Wyraźne oznaczenie pojemników lub worków na każdą z kategorii pomoże też utrzymać porządek w trakcie pracy.

Zacznij decluttering od łatwych rzeczy

Aby mieć poczucie postępu i zmotywować się do dalszych działań, zacznij sprzątanie od rzeczy, z którymi łatwiej Ci się rozstać. Może to być przeterminowana żywność w kuchni, niepotrzebne dokumenty i rachunki czy ubrania, które już dawno wyszły z mody lub po prostu nie zakładasz ich od dłuższego czasu. Takie szybkie „zwycięstwa” w postaci postępów w odgracaniu, podniosą Twoje morale i zachęcą do kontynuowania pracy.

Konsekwencja to podstawa

Decluttering to proces, który wymaga czasu oraz cierpliwości. Ważne, aby być konsekwentnym i regularnie poświęcać przynajmniej kilkanaście minut na uporządkowanie swojej przestrzeni. Nawet jeśli postępy wydają się niewielkie czy powolne, pamiętaj, że każdy krok przybliża cię do celu – uporządkowanego i harmonijnego domu.

Ucz się na błędach

Podczas odgracania możesz natknąć się na przedmioty, które zostały zakupione impulsywnie lub okazały się nietrafionymi inwestycjami. Użyj tych doświadczeń jako okazji do nauki i w przyszłości staraj się podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe.

Pamiętaj też, że wiele rzeczy, które są w dobrym stanie, możesz oddać rodzinie czy znajomym, wrzucić do kontenera dla potrzebujących lub sprzedać.

Przeczytaj także: Łączenie kolorów ścian – Twój przewodnik po harmonii kolorystycznej we wnętrzach

Jak odgracić mieszkanie w zależności od pomieszczenia?

Planując decluttering, koniecznie weź pod uwagę specyfikę sprzątanego pomieszczenia. Każde z nich wymaga indywidualnego podejścia i rozwiązań.

Kuchnia – serce domu

W kuchni bardzo łatwo o nagromadzenie różnych akcesoriów kulinarnych, naczyń czy przeterminowanych produktów spożywczych. Dlatego porządki zacznij od przeglądu szafek i lodówki, wyrzucając wszystko, co jest nieświeże lub po terminie ważności.

Następnie przejrzyj wszystkie narzędzia i gadżety kuchenne i pozostaw tylko te, które faktycznie wykorzystujesz. Czy naprawdę potrzebujesz tej zarysowanej deski do krojenia lub przypalonego garnka, z którego nie możesz od lat pozbyć się plamy?

Używaj półek i organizerów na przyprawy, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a przedmioty trzymaj w miejscach, które są dla nich najbardziej ergonomiczne, a dla Ciebie łatwe w dostępie.

Łazienka – funkcjonalna przestrzeń

Sprzątanie łazienki rozpocznij od wyrzucenia wszystkich przeterminowanych lub niechcianych kosmetyków oraz przyborów. Następnie poukładaj pozostałe według kategorii, wykorzystując do tego pojemniki od Auchan. Postaw na minimalizm – ogranicz liczbę artykułów do tych, których faktycznie używasz na co dzień. Pamiętaj również o regularnym przeglądzie ręczników i tekstyliów łazienkowych – wymieniaj je na nowe, gdy tylko zaczną wykazywać oznaki zużycia.

Salon – centrum życia rodzinno-towarzyskiego

Salon to przestrzeń, która ma służyć relaksowi i spotkaniom, dlatego ważne jest, aby nie była przepełniona. Skup się na minimalizowaniu liczby dekoracji i mebli, co pomoże uniknąć wrażenia zatłoczenia.

Przejrzyj też półki z książkami i czasopismami, zostawiając tylko te, do których faktycznie wracasz, resztę możesz schować w zamykanym regale. Jeśli w salonie znajduje się sprzęt elektroniczny, uporządkuj przewody i akcesoria, korzystając z organizerów lub pudełek.

Przeczytaj także: Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?

Sypialnia – oaza spokoju

Zacznij porządki od szafy – zastosuj zasadę, że jeśli przez ostatni rok nie nosiłeś danego ubrania, to najprawdopodobniej już go nie założysz.

Przestrzeń pod łóżkiem czy na szafie wykorzystaj do przechowywania rzadko używanych przedmiotów w estetycznych pojemnikach. Pościel i koce możesz umieścić w specjalnych organizerach do szafy.

Środki czystości oraz sprzęt do sprzątania – jakie wybrać?

Aby szybko i efektywnie posprzątać mieszkanie potrzebujesz nie tylko wolnego czasu oraz zapału do pracy, ale też odpowiednich środków czystości czy sprzętu. Wszystkie te rzeczy kupisz w Auchan!

Znajdziesz u nas m.in. uniwersalne płyny do mycia różnych powierzchni – podłóg, zlewu, prysznica, czy umywalki. Szybko pozbędziesz się kurzu, tłustych plam, czy brudu. Wiele produktów nie wymaga spłukiwania i pozostawia świeży zapach czystości!

Do salonu czy sypialni na pewno przydadzą Ci się produkty do czyszczenia mebli, zarówno w formie aerozolu, jak i wygodnych nawilżanych chusteczek. Z kolei do sprzątania łazienki w Auchan kupisz środki czyszczące do WC, również w wersji ekologicznej. Z nimi pozbycie się kamienia, osadu z wody i produktów myjących czy wybielanie powierzchni będzie proste i szybkie. Nie zapomnij też o akcesoriach do sprzątania, takich jak ręczniki papierowe, miękkie ściereczki, worki na śmieci, czy rękawice, które zadbają o Twoje dłonie w trakcie odgracania mieszkania.

Jak szybko posprzątać dom? Decluttering z Auchan

Parafrazując przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch” – w czystym mieszkaniu łatwiejsza koncentracja oraz bardziej efektywny odpoczynek. Dlatego regularne odgracanie mieszkania to wręcz must-have, dzięki któremu zadbasz o przestrzeń oraz swój nastrój.

Pamiętaj, aby zajrzeć do Auchan, gdzie znajdziesz przedmioty do przechowywania, a także profesjonalne środki czystości oraz akcesoria do sprzątania. Gwarantujemy ogromny wybór, dobre ceny, a przede wszystkim – świetne efekty!