Aplikacja

Czyszczenie basenu – 5 porad od Auchan

Opublikowano 04.04.2024 - 7 minut czytania

Regularne czyszczenie basenu jest niezwykle ważne – wpływa nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie i bezpieczeństwo osób z niego korzystających. By zapewnić sobie i swoim bliskim czystą wodę, warto poznać kilka kluczowych zasad dotyczących czyszczenia. Czym umyć basen, jak często to robić i dlaczego nie należy zaniedbywać tej czynności? Dowiedz się z naszego artykułu!

Dlaczego regularne czyszczenie basenu jest ważne?

Basen w ogródku to ogrom zalet, ale też odpowiedzialność. Pływanie, opalanie się na pontonie czy schładzanie ciała w upalne dni nie będą przyjemne, jeśli nie zadbasz o regularne oraz dokładne sprzątanie swojego basenu. Niezależnie od tego, czy posiadasz klasyczny basen stacjonarny w gruncie, czy też model rozporowy – od czasu do czasu warto dokładnie go wyczyścić, by cieszyć się krystalicznie czystą wodą.

Nagromadzenie zanieczyszczeń i mikroorganizmów w wodzie może mieć poważne konsekwencje. Bakterie i algi – niekontrolowanie rozwijające się w ciepłych, stojących wodach – mogą prowadzić do:

  • infekcji skóry; 
  • poważnych uszkodzeń układu oddechowego czy pokarmowego;
  • możliwości wystąpienia reakcji alergicznych, szczególnie u osób o zwiększonej wrażliwości.

 

Z pewnością kąpiel w brudnej, pełnej piasku lub liści wody nie będzie przyjemnym doświadczeniem. Warto jednak wybrać metody i środki czyszczące, które są skuteczne, a jednocześnie dla bezpieczne dla skóry, zwłaszcza gdy z basenu korzystają dzieci bądź alergicy.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze basenu w swoim ogrodzie, sprawdź ofertę Auchan – obejmuje ona różne typy basenów, które mogą znaleźć miejsce w Twoim ogródku – od modeli rozporowych po baseny stelażowe.

Składane warianty ze względu na swoją mobilność i łatwość montażu są szczególnie popularne wśród rodzin ceniących sobie elastyczność oraz możliwość szybkiego przygotowania miejsca do zabawy. Z kolei baseny stelażowe oferują nieco większą stabilność, co jest kluczowe dla osób, które planują długotrwałe użytkowanie. W Auchan znajdziesz również baseny dla dzieci, np. niewielkie, okrągłe modele na stelażu. 

Przeczytaj także: Plaża w ogrodzie – jak zrobić prywatną strefę zabaw i relaksu?

Jak czyścić basen? 5 porad od Auchan

Czyszczenie basenu powinno składać się z kilku etapów – żadnego z nich nie należy pomijać. Tylko działając kompleksowo, możesz mieć pewność, że woda będzie czysta, a dzięki temu – higieniczna oraz bezpieczna. Oto środki i narzędzia, które okażą się pomocne do czyszczenia zarówno basenu rozporowego, jak i wbudowanego w grunt.

Jak wyczyścić wodę w basenie? Kontrola jakości, czyli podstawa czystego basenu

Podstawą utrzymania czystego basenu jest regularne testowanie wody, które pozwala na monitorowanie kluczowych parametrów chemicznych, takich jak poziom pH czy zawartość chloru. To właśnie równowaga chemiczna wody decyduje o jej:

  • klarowności; 
  • bezpieczeństwie;
  • ochronie przed niepożądanym rozwojem mikroorganizmów. 

 

W Auchan znajdziesz zestawy testowe, dzięki którym zmierzysz poziom takich składników, jak chlor czy pH wody. Kontrola jakości wody w basenie z ich pomocą i pozwala na szybką interwencję i dostosowanie poziomu chemikaliów do wymaganych standardów.

Optymalny poziom pH wody w basenie powinien mieścić się w zakresie 7,2 do 7,6. Poziom pH poniżej tej wartości jest za niski, co oznacza, że woda jest zbyt kwaśna i należy zastosować preparat pH plus (zwiększający poziom pH). Jeśli pH jest wyższe niż 7,6, należy zastosować preparat pH minus (na zmniejszenie poziomu pH).

Jeśli chodzi o ilość chloru, optymalna wartość mieści się w zakresie 1,0 do 3,0 mg/l. Gdy woda w basenie zawiera zbyt mało chloru, możesz dodać do niej środki chemiczne zawierające ten składnik. W przypadku, gdy jego poziom jest zbyt wysoki, wystarczy rozcieńczyć wodę poprzez dodanie do niej czystej wody bez zawartości preparatów. Możesz również wyposażyć się w specjalne neutralizatory chloru do wody basenowej.

Przeczytaj także: Patio ogrodowe – co to jest? 4 pomysły na aranżację

Użycie środków chemicznych do wody

W Auchan znajdziesz całą gamę produktów, które pomogą Ci w codziennej pielęgnacji Twojego basenu. Środki chemiczne do basenu – zarówno rozporowego, jak i wbudowanego w glebę – odgrywają podstawową rolę w dezynfekcji wody, eliminując nie tylko bakterie i wirusy, ale również glony, które mogą stanowić źródło:

  • nieprzyjemnych zapachów; 
  • zmętnienia wody; 
  • stanów zapalnych skóry i oczu. 

 

Jak wyczyścić wodę w basenie za pomocą środków chemicznych? Ich prawidłowe dawkowanie jest kluczowe, aby uniknąć nadmiernego chloryzowania wody, co nie tylko jest szkodliwe dla skóry i oczu, ale także może prowadzić do uszkodzenia elementów basenu. Produkty służące do walki z glonami, czy różnorodne formy chloru, mają swoje specyficzne zastosowania i wymagają nie tylko precyzji stosowania, ale także świadomości ich wpływu na środowisko wodne basenu. Dlatego korzystając z rozwiązań dostępnych na rynku, niezwykle ważne jest ścisłe przestrzeganie instrukcji producenta oraz regularne testowanie wody, aby zapewnić jej idealny skład.

Przeczytaj także: Jak zrobić stół z palet – instrukcja krok po kroku

Czym umyć basen? Filtry i odkurzacze basenowe w akcji

Jak efektywnie korzystać z filtrów i odkurzaczy basenowych, aby utrzymać basen w perfekcyjnej czystości? Na początek zwróć uwagę na to, jakiego typu jest Twój basen – czyszczenie rozporowych czy stelażowych przenośnych modeli będzie różnić się od czyszczenia basenów gruntowych.
Do modeli przenośnych wykorzystaj akcesoria, takie jak filtry czy pompy, które ułatwiają utrzymanie higieny i zapewniają krystalicznie czystą wodę. Mechaniczne czyszczenie basenu to nie tylko walka z widocznymi zabrudzeniami, ale również z mikroskopijnymi cząsteczkami, które mogą przyczyniać się do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów. Filtry i pompy piaskowe są w tym kontekście niezastąpione. Dzięki nim woda jest ciągle przepompowywana i oczyszczana z najdrobniejszych zanieczyszczeń, co gwarantuje jej krystaliczną czystość.

Z kolei odkurzacze basenowe, zarówno manualne, jak i automatyczne to sprzymierzeńcy w codziennej pielęgnacji. Pozwalają na szybkie i skuteczne usunięcie zarówno liści, jak i innych większych elementów, które mogą znaleźć się w wodzie. Ich zastosowanie jest szczególnie cenne po burzy lub wietrznym dniu, kiedy to basen może szybko zamienić się w mały zbiornik zanieczyszczeń.

Czyszcząc basen wbudowany w grunt, zwróć uwagę na osad, który zbiera się na jego ściankach oraz dnie. Jak wyczyścić dno basenu? W tym celu możesz wykorzystać ręczne szczotki na kijach teleskopowych. Aby osad oraz kamień szybciej się rozpuściły, warto najpierw wlać do wody środki chemiczne, nieco odczekać, a następnie delikatnie, ale dokładnie wyszorować ścianki, unikając kontaktu wody ze skórą. Następnie wskazane jest także wymienienie wody na świeżą.

Przeczytaj także: Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Zabezpieczenie basenu przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi

Liście drzew tańczące w powietrzu, owady szukające orzeźwienia, a nawet kurz i pyłki mogą stać się niechcianymi gośćmi w Twoim basenie. Aby temu zapobiec, kluczowe jest właściwe zabezpieczenie basenu. Rozwiązaniem są pokrywy basenowe dostępne w Auchan, które oferują nie tylko ochronę przed zanieczyszczeniami, ale również zapewniają dodatkowe korzyści, takie jak utrzymanie temperatury wody czy ograniczenie parowania.

Co więcej, pokrywy basenowe zapewniają dodatkową warstwę bezpieczeństwa, ograniczając dostęp do wody dla małych dzieci czy zwierząt, kiedy basen nie jest używany. Są one zaprojektowane tak, aby dopasować się do różnych rozmiarów i kształtów basenów rozporowych i stelażowych.

Jak przygotować basen do sezonu?

Przygotowanie basenu do nowego sezonu to proces, który wymaga nie tylko czasu, ale i wiedzy. W przypadku modeli przenośnych sprawa jest prosta – wystarczy je rozłożyć, wypełnić wodą i zadbać o montaż akcesoriów. Natomiast przygotowanie basenów wbudowanych w grunt wymaga nieco więcej pracy. Od czego należy zacząć?

Dokładne czyszczenie basenu jest fundamentem dla bezpiecznego i przyjemnego korzystania. Po pierwsze, niezbędne jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które mogły gromadzić się podczas zimy. Większe elementy, jak np. liście, możesz wyłowić za pomocą podbieraka basenowego lub odkurzacza.

Jeżeli zdecydowałeś się pozostawić wodę w basenie na zimę, ważnym krokiem jest jej dezynfekcja. Po zimowym okresie może ona stać się siedliskiem bakterii i mikroorganizmów, które nie są widoczne gołym okiem. Dlatego zadbaj o prawidłowy poziom pH oraz chloru. Nie możesz również zapominać o sprawdzeniu i ewentualnej konserwacji systemu filtracji. Po zimie filtry mogą wymagać dokładnego oczyszczenia lub nawet wymiany, aby zapewnić efektywną pracę przez cały nadchodzący sezon.

Przeczytaj także: Jak urządzić taras? Twoja wymarzona przestrzeń do odpoczynku – praktyczne porady

Jak czyścić basen ogrodowy? Podsumowanie

Wiesz już, jak wyczyścić basen z zielonego osadu, liści czy owadów! To nie takie trudne, ale z pewnością konieczne. Niezależnie od rodzaju basenu warto regularnie wykonywać porządki. Dzięki temu będziesz cieszyć się czystą oraz bezpieczną dla skóry i oczu wodą.

Jeśli planujesz posprzątać osad na dnie basenu, chcesz mieć pewność, że woda ma odpowiednie pH, postaw na chemię basenową oraz akcesoria z Auchan. Zamawiając w naszym sklepie, masz możliwość dostawy prosto do domu!