Aplikacja

Czyszczenie klimatyzacji – w jaki sposób i jak często to robić?

Jan
Przez Jan
Opublikowano 12.06.2024 7 minut czytania

Ekstremalne upały coraz częściej skłaniają nas do szukania ochłody w zaciszu czterech ścian. W takich momentach niezawodnym sprzymierzeńcem staje się klimatyzator. Zimne powietrze niesie ulgę i pozwala na komfortowy wypoczynek. Jednak czy wiesz, że o samo urządzenie też trzeba dbać? Regularne odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji domowej to klucz do jej prawidłowego funkcjonowania. Dowiedz się, w jaki sposób i jak często to robić!

Czyszczenie klimatyzacji domowej – dlaczego jest ważne?

Wyobraź sobie upalny letni dzień. Wracasz do domu zmęczony, marząc o ochłodzeniu się. Włączasz klimatyzację, a zamiast rześkiego chłodu czujesz nieprzyjemny zapach i duszność. To właśnie może być efekt zaniedbanego systemu HVAC, która zamiast poprawiać komfort życia, staje się siedliskiem szkodliwych mikroorganizmów. Dodatkowo zapchany filtr powietrza ogranicza jego przepływ, co obniża wydajność klimatyzacji. Urządzenie musi dłużej pracować, aby osiągnąć żądaną temperaturę, co przekłada się na wyższe zużycie energii i rachunki za prąd.

Dodatkowo brudna klimatyzacja może wydzielać nieprzyjemny zapach stęchlizny, który psuje komfort wypoczynku.

Do najczęstszych objawów zanieczyszczonego systemu należą:  

 • Widoczne naloty pleśni na elementach klimatyzacji;
 • Obniżona wydajność chłodzenia;
 • Częste infekcje górnych dróg oddechowych u domowników;
 • Nietypowe dźwięki dobiegające z urządzenia. 

Przeczytaj również: Gorąco? Oto najlepsze wentylatory i klimatyzatory od Auchan!

Jak często czyścić klimatyzację?

Regularne czyszczenie urządzenia to klucz do jego bezawaryjnej pracy i czystego powietrza w Twoim domu. Nie musisz jednak robić tego codziennie. Większość producentów zaleca czyszczenie klimatyzacji domowej co najmniej raz na pół roku, najlepiej przed sezonem, czyli wtedy, gdy nie jest ona jeszcze intensywnie użytkowana oraz jesienią lub wczesną zimą. Częstotliwość zabiegów konserwacyjnych może jednak ulec zmianie w zależności od kilku czynników, takich jak:

 • Poziom zanieczyszczenia powietrza – osoby mieszkające w miejscach gdzie pojawia się więcej pyłów zawieszonych, będą częściej konserwować system HVAC;
 • Intensywność użytkowania – jeśli użytkujesz klimatyzator przez większość dni w miesiącu, powinieneś częściej go czyścić;
 • Obecność w domostwie alergików lub osób z problemami układu oddechowego, u których nawet drobne ilości kurzu, pyłków czy pleśni mogą powodować nasilenie objawów. 

Korzyści regularnego serwisu klimatyzacji to:

 • Wyższa wydajność: czyste i sprawne elementy zapewniają optymalny przepływ powietrza i lepsze chłodzenie pomieszczenia;
 • Niższe zużycie energii: regularnie serwisowane urządzenie pracuje bardziej efektywnie, co przekłada się na niższe rachunki za prąd;
 • Dłuższa żywotność urządzenia: dbałość o sprzęt wydłuża jego żywotność i zmniejsza ryzyko awarii;
 • Czyste powietrze: Regularnie czyszczone filtry wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu. 

Więcej informacji na temat czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji w domu znajdziesz w dalszej części artykułu.

Sprawdź także:  Jak ochłodzić pokój? Wybierz z nami klimatyzator na poddasze

Jak wyczyścić klimatyzację w domu – krok po kroku

Aby przeczyścić klimatyzację, nie musisz od razu wzywać fachowców – z tym zadaniem możesz poradzić sobie sam! Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak wyczyścić klimatyzację w domu.

Odgrzybianie klimatyzacji w domu – klucz do zdrowego powietrza

Klimatyzacja może stać się siedliskiem grzybów i pleśni. Te szkodliwe mikroorganizmy nie tylko pogarszają jakość powietrza, ale mogą również powodować alergie, infekcje i problemy z oddychaniem. Dlatego tak ważne jest regularne odgrzybianie klimatyzacji domowej

Choć w sklepach dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia klimatyzacji, wiele zabrudzeń można usunąć za pomocą domowych specyfików. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też krok w stronę bardziej ekologicznego podejścia.

Do czyszczenia większości elementów klimatyzatora wystarczy łagodny detergent rozcieńczony z wodą, np. płyn do mycia naczyń Auchan. 

Do miski z miski wlej litr wody oraz parę kropel detergentu. Za pomocą roztworu oraz miękkiej szmatki dokładnie wyczyść wszystkie elementy zewnętrzne klimatyzatora, zwracając szczególną uwagę na żebra chłodzące i wentylator

Pamiętaj, aby dokładnie wytrzeć wszystkie powierzchnie do sucha, zanim uruchomisz urządzenie.

Jeśli szukasz bardziej naturalnego rozwiązania, możesz przygotować domowy roztwór czyszczący z wykorzystaniem octu i sody oczyszczonej. Wymieszaj jedną szklankę octu i pół szklanki sody oczyszczonej w 4 litrach wody. Ten uniwersalny środek sprawdzi się idealnie do czyszczenia:

 • Filtrów powietrza: wyjmij je z klimatyzatora i zanurz je w roztworze na 30 minut. Następnie dokładnie wypłucz je pod czystą, bieżącą wodą i osusz;
 • Wężownic: spryskaj rurkę roztworem z octu i sody oczyszczonej. Odczekaj kilka minut, a następnie wytrzyj ją wilgotną szmatką;
 • Miski skroplin: odlej wodę z miski i wyczyść ją samodzielnie przygotowanym środkiem z octu i sody oczyszczonej. Dokładnie wytrzyj element do sucha, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Może Cię również zainteresować: Najlepszy wentylator? Oto zestawienie polecanych produktów!

Specjalistyczne metody odgrzybiania klimatyzacji w domu

Jeśli zabrudzenia są uporczywe, warto skorzystać z bardziej profesjonalnych metod. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie chemicznego preparatu w aerozolu. Wystarczy spryskać nim wnętrze klimatyzatora, a następnie dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do pracy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i stosować środki ochrony osobistej m.in.: maseczkę ochronną. 

Dobre rezultaty przynosi również ozonowanie klimatyzacji. To skuteczna metoda dezynfekcji, która usuwa nie tylko grzyby i pleśnie, ale również bakterie i wirusy. Polega ona na wprowadzeniu do wnętrza urządzenia ozonu, który neutralizuje szkodliwe mikroorganizmy. Metoda ta wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i zachowania środków ostrożności.

Kolejnym sposób na odgrzybienie klimatyzacji polega na wykorzystaniu ultradźwięków. To fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej progu słyszalności dla człowieka (powyżej 20 kHz). 

W przypadku odgrzybiania urządzeń w domach wykorzystywane są ultradźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. Są one generowane przez specjalny sprzęt i wprowadzane do wnętrza klimatyzatora. 

Drgania ultradźwiękowe rozbijają cząsteczki wody i zawieszonego w niej brudu, tworząc mikroskopijne kropelki. Te z kolei, w połączeniu z antyalergicznym preparatem czyszczącym, skutecznie przenikają do trudno dostępnych zakamarków urządzenia, usuwając grzyby, pleśnie, bakterie i inne zanieczyszczenia.

Zalety odgrzybiania ultradźwiękami:

 • Bezpieczeństwo: metoda ta jest bezpieczna dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego;
 • Brak uszkodzeń: ultradźwięki nie powodują uszkodzeń elementów klimatyzatora.

Zobacz też: Jak ochłodzić się w gorące dni? Poznaj sprawdzone sposoby

Czyszczenie klimatyzacji w domu – najczęstsze błędy

Przeprowadzając czyszczenie klimatyzacji domowej warto zrobić to dobrze.Dzięki temu unikniesz zmniejszonej wydajności urządzenia, zwiększenia ryzyka awarii i skrócenia żywotności urządzenia. Oto co zrobić, aby uniknąć popularnych błędów podczas konserwacji: 

 • Filtry powietrza to pierwsza linia obrony przed brudem i kurzem. Regularne czyszczenie (zgodnie z instrukcją obsługi) i wymiana filtrów (zwykle co 2-3 miesiące) to podstawa higienicznej pracy klimatyzatora;
 • Do czyszczenia nie używaj mocnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić delikatne elementy systemu HVAC. Pamiętaj, że klimatyzator to urządzenie elektryczne. Nadmierna ilość wody może doprowadzić do zwarcia i poważnej awarii. Podczas czyszczenia używaj wilgotnej, a nie mokrej szmatki;
 • Przed przystąpieniem do czyszczenia klimatyzatora zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat demontażu elementów, czyszczenia i ponownego montażu.
 • Nie zaniedbuj czyszczenia silnika dmuchawy i łopatek wentylatora. Zabrudzenia na tych elementach ograniczają przepływ powietrza, co oznacza, że urządzenie musi ciężej pracować, aby osiągnąć pożądaną temperaturę.

Wiesz już, jak wyczyścić klimatyzację w domu. Samodzielne odgrzybianie może być proste i skuteczne, ale pod warunkiem, że robi się to z głową. Unikaj wyżej wymienionych błędów, a Twoje urządzenie będzie chłodzić i nawilżać powietrze bez nieprzyjemnego zapachu.

Jeśli jednak nie masz czasu lub ochoty na samodzielne czyszczenie, zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Doświadczony fachowiec nie tylko dokładnie zadba o urządzenie, ale również sprawdzi jego stan i wykryje ewentualne problemy na wczesnym etapie, zapobiegając tym samym poważnym awariom.

A jeśli dopiero myślisz o zamontowaniu klimatyzacji w domu, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Auchan, gdzie znajdziesz wentylatory i klimatyzatory marki Qilive.

Jan
Napisane przez
Jan
Ekspert ds. marketingu i fan elektroniki. Interesuję się nowinkami technologicznymi. Dużo czasu spędzam, przeglądając fora i czytając najnowsze artykuły. Lubię odpoczywać w domu przed telewizorem, komputerem lub telefonem. Nigdzie nie ruszam się bez swojego powerbanka. Aktywnie śledzę media społecznościowe. Dzięki czemu często znam trendy, zanim pojawią się w tzw. mainstreamie. Poza tym śmiało mogę powiedzieć, że jestem domatorem i gadżeciarzem. Dobrze czuję się w kuchni, eksperymentując z różnymi przepisami. Szczególną frajdę sprawia mi gotowanie i jednoczesne testowanie najnowszych sprzętów.