Aplikacja

Dlaczego warto zadbać o czystość swojego kominka, aby w domu było ciepło i przytulnie?

Opublikowano 31.12.2023

Posiadacze kominków dobrze wiedzą, jak przyjemną atmosferę wprowadza do wnętrza blask ognia. Aby cieszyć się jego widokiem, ważne jest regularne czyszczenie szyby kominka i wnętrza pieca. Jak to zrobić? Sprawdź podpowiedzi Auchan!

Czyszczenie szyby kominka – przegląd metod

Kominek to bardzo popularne źródło ogrzewania mieszkań oraz domów. Dzięki niemu nie tylko dogrzejesz pomieszczenie, ale wprowadzisz do wnętrza niesamowitą atmosferę. Widok i zapach palącego się drewna – tego odczucia ciepła oraz relaksu nie zapewni nawet najbardziej dekoracyjny grzejnik elektryczny czy gazowy.

Płomienie mogą towarzyszyć podczas spędzania romantycznych wieczorów we dwoje, czytania ulubionej książki, delektowania się kubkiem herbaty owocowej, kakao lub gorącej czekolady, a także zacieśniania więzi z najbliższymi poprzez wspólne gry rodzinne.

Kominek to również dodatkowy element dekoracyjny, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zdobioną obudowę z cegły, drewna czy kamienia. Aby jednak ta dekoracja wnętrza wprawiała w zachwyt Ciebie i Twoich gości, należy o nią odpowiednio zadbać. Jak czyścić kominek? To częsty dylemat osób, którym zależy na tym, aby ich źródła ciepła, a właściwe szyby palenisk, prezentowały się nienagannie. Postaramy się Ci w tym pomóc!

Dlaczego więc czyszczenie szyby kominka jest niezbędne? Regularne mycie jest bardzo ważne zarówno dla efektywności samego kominka, jak i estetyki pomieszczenia. Prędzej czy później na skutek palenia drewnem, na powierzchni tafli pojawiają się nieestetyczne zabrudzenia. To całkowicie normalne, ale należy się ich pozbyć. Czysta i zadbana szyba pozwala monitorować, czy ogień jest prawidłowo rozpalony. Ponadto lepiej przewodzi ciepło – z tego względu czyszczenie kominków z sadzy podnosi efektywność cieplną, zmniejszając przy tym ilość spalanego drewna.

Dowiedz się również: Jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzone, domowe sposoby

Czym wyczyścić szybę w kominku? Odpowiednia chemia i środki czystości to klucz do utrzymania jej w pełnej krasie oraz bezpieczeństwo użytkowania przez długie lata. Preparaty w formie pianek, sprayów i płynów znajdziesz w asortymencie sklepu Auchan. Jednym ze sprawdzonych środków jest Nanomax – płyn do czyszczenia kuchenek, grilli, piekarników, kominka, a także garnków. Produkt rozpuszcza i usuwa trudne zabrudzenia, takie jak tłuszcz oraz sadza. Płyn dostępny jest w dużym opakowaniu o pojemności 500 ml.

Jak wyczyścić szybę od kominka domowym sposobem?

Płyny i środki dostępne w sklepach to tylko jeden ze sposobów na to, jak wyczyścić szybę w kominku. Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych preparatów, możesz wypróbować domowy sposób. W tym celu wykorzystaj zwykły ocet spirytusowy. Wystarczy, że wymieszasz wodę z octem w proporcji 1:1 i tak przygotowanym roztworem przetrzesz ścierką zabrudzoną powierzchnię.

Zobacz także: Jak wyczyścić żelazko? Skuteczne sposoby na czysty sprzęt

Czyszczenie szyby kominkowej przeprowadzisz również przy użyciu zwykłej sody oczyszczonej. Opakowanie produktu wymieszaj z niewielką ilością wody. Tak powstałą pastę umieść na szybie kominka i zaczekaj. Soda oczyszczona nie tylko pozbywa się zabrudzeń, ale również neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Czy wiesz, że czyszczenie szyby kominka możliwe jest także zwykłym popiołem? Nabierz odrobinę białego, drobnego popiołu z drewna na papierowy ręcznik. Wetrzyj proch w zabrudzenia, a następnie umyj szybę i przetrzyj do sucha.

Jak czyścić szybę kominka?

Już wiesz, czym czyścić kominek, a dokładnie jego szybę. Teraz krok po kroku przeprowadzimy Cię przez ten proces. Zanim zabierzesz się za czyszczenie kominków z sadzy, koniecznie przygotuj sobie miejsce pracy i niezbędne narzędzia, które ułatwią Ci wykonanie tego zadania.

Będziesz potrzebować dobrego preparatu do mycia szyby kominkowej, ręcznik papierowy, miękką ścierkę (najlepiej z mikrofibry) i średniej wielkości wiaderko. Zaopatrz się również w pojemnik na popiół, szufelkę i rękawice ochronne. Wszystkie te produkty znajdziesz również w sklepach stacjonarnych i online Auchan.

Przeczytaj: Jak myć okna, żeby nie było smug i zacieków? Zobacz nasz poradnik!

Jak wyczyścić szybę od kominka krok po kroku

Na samym początku usuń z wnętrza kominka resztki popiołu. Zrób to przy pomocy łopatki. Zbierz popiół do pojemnika, wiadra lub do torby. Gdy wnętrze kominka jest już zamiecione, przystąp do usuwania zabrudzeń z szyby.

Spryskaj szkło od wewnętrznej i zewnętrznej strony środkiem do czyszczenia kominków. Następnie odczekaj, aż preparat wejdzie w reakcję z sadzą. W zależności od zastosowanego środka może to trwać kilka, a nawet kilkanaście minut. Użyj ręcznika papierowego, aby zebrać powstały osad. Na sam koniec umyj szybę kominkową ściereczką namoczoną w czystej wodzie. Wytrzyj taflę do sucha drugą ścierką.

Do polerowania szyby używaj miękkich ściereczek z mikrofibry lub specjalnych gąbek. W przeciwnym razie możesz porysować szklaną powierzchnię, a takich mikrorys nie da się już usunąć.

W razie silnych zabrudzeń powtórz czynność do całkowitego zniknięcia niechcianego nalotu.

Czyszczenie pozostałych elementów – sprawdź nasze sposoby

Szyba to niejedyny element w kominku, o który należy regularnie dbać. W wyniku spalania opału na ścianach pieca i w przewodzie kominowym zbiera się sadza oraz kreozot, czyli palny składnik smoły drzewnej, którego nadmierna ilość zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru czy uszkodzenia korytarza kominowego. Nagromadzone zabrudzenia zmniejszają także wydajność kominka, skracając przy tym żywotność umieszczonych w nich drobnych elementów, na przykład uszczelek.

Zobacz: Czym i jak wyczyścić krzesło tapicerowane? Sprawdzone sposoby

Pewnie zastanawiasz się, jak wyczyścić kominek ze smoły i sadzy? Najpierw upewnij się, że piec jest całkowicie chłodny. Nigdy nie zabieraj się czyszczenia gorącego kominka, w którym tli się drewno. To niebezpieczne!

Popularnym narzędziem do usuwania sadzy oraz popiołu są szczotki do kominka – do wkładów kominowych oraz palenisk żeliwnych możesz użyć szczotki drucianej. Nagromadzony osad usuniesz także przy użyciu specjalnych płynów do czyszczenia kominków. Jeśli nie masz takiego preparatu pod ręką, sprawdź dostępne w Twoim domu środki do kuchenek. Większość z nich również daje sobie radę z usuwaniem zabrudzeń.

Przegląd stanu technicznego kominka wykonuj raz do roku, najlepiej kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Rozpocznij kontrolę od sprawdzenia wewnętrznych elementów wkładu. Dokładnie wyczyść je z sadzy oraz popiołu. Gdy już będą czyste, sprawdź stan wkładu kominkowego, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury może on ulec uszkodzeniu. Nie zapomnij obejrzeć uszczelek wokół drzwiczek, korpusu wokół paleniska, szybra i regulatorów wlotu powietrza. Na samym końcu przeprowadź czyszczenie szyby kominka i fasady.

Wiele osób, zastanawia się również jak wyczyścić rurę od kominka. Szyb konwekcyjny oraz przyłącza należy konserwować kilka razy do roku – przed sezonem grzewczym, w jego trakcie oraz po zakończeniu palenia w kominku. Rurę od komina utrzymasz w czystości, korzystając z elastycznej szczotki do kominków bądź odkurzając element z osadów i sadzy.

Zapobieganie zabrudzeniom szyby kominka

Już wiesz, czym czyścić kominek, ale czy zastanawiałeś się, dlaczego kominek się brudzi? Zabrudzenia wnętrza kominka to skutek palenia drewnem. W wyniku spalania opału tworzy się popiół i powstają łatwopalne substancje smoliste, osiadające w przewodzie kominowym oraz na szybie kominka.

Co, jeśli zabrudzeń jest tak dużo, że ciężko sobie z nimi poradzić? Przyczyn takiego stanu może być kilka. Prawdopodobnie korzystasz ze słabej jakości drewna. Więcej sadzy tworzy się, gdy drewno jest mokre bądź wilgotne. Wytwarzająca się w ten sposób mgła osiada na szybie kominka, powierzchni wlotu powietrza, zamkach i blokadach drzwiczek. Dlatego do palenia w kominku używaj jedynie dobrze wysuszonego drewna z drzew liściastych – grab, buk, dąb i jesion to drzewa, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Przeczytaj także: Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?

Na powstawanie nadmiernych zabrudzeń w kominku wpływa również wysokość samego kominka oraz jego lokalizacja. Gdy komin znajduje się zbyt nisko, siła ciągu jest za słaba. Dym cofa się do pomieszczenia, trudno jest rozpalić ogień, a gdy już się to uda, drewno nie wypala się całkowicie.

Nawarstwianie się zabrudzeń to skutek niesystematycznego czyszczenia kominków z sadzy. Popiół, wpadający do popielnika, wybieraj z kominka codziennie, a sadzy i smoły z wkładu pozbywaj się przynajmniej raz w tygodniu. Natomiast sadzę z przewodu kominowego usuwaj minimum dwa razy w roku. Raz do roku wykonuj także przegląd przewodów kominowych. W tym celu wezwij fachowca.

Już wiesz, jak wyczyścić swój kominek

Regularne czyszczenie szyby kominka wpływa na ogólny klimat i komfort użytkowania domowego paleniska. Czysta szyba przepuszcza więcej ciepła do pomieszczenia. Dzięki tafli bez zabrudzeń możesz cieszyć się widokiem tańczących płomieni ognia bez przeszkód. Ten obrazek z pewnością wprowadzi przytulność i atmosferę relaksu do Twojego pomieszczenia.

Dowiedz się również: Jak odkamienić czajnik? Domowe i sprawdzone sposoby

Aby utrzymać czystą szybę w kominku, regularnie przemywaj ją za pomocą specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia szyb kominkowych, które kupisz w sklepie Auchan.