Domowy antyperspirant – to nie takie trudne! Ekologiczne rozwiązania higieniczne
Obecnie coraz mocniej koncentrujemy się na środowisku naturalnym. Coraz bardziej dbamy też o własne zdrowie. W związku z tym zwracamy uwagę na to, jakie składniki zawarte są w produktach codziennego użytku, np. w kosmetykach. Dużą popularnością cieszy się domowy antyperspirant, który jest alternatywnym rozwiązaniem dla ogólnodostępnych wariantów. Sprawdź, jak zrobić naturalny antyperspirant!
Domowy antyperspirant – od czego zacząć?
Antyperspiranty i dezodoranty to nieodłączni towarzysze codziennej pielęgnacji. Dzięki tym kosmetykom czujemy się świeżo przez cały dzień. Zanim przejdziemy do omawiania tego, jak zrobić naturalny dezodorant, warto przybliżyć różnice między antyperspirantem a dezodorantem. Antyperspiranty przede wszystkim redukują ilość wydzielanego potu, zatykając gruczoły potowe. Z kolei dezodoranty neutralizują nieprzyjemny zapach, ale nie blokują gruczołów potowych.
Dodajmy, że pocenie się to ważny i potrzebny organizmowi proces, dzięki któremu możemy utrzymać stan zdrowej równowagi. Wybierając domowy dezodorant o naturalnym składzie, nie zaburzymy i nie zakłócimy tego zjawiska. Nie będziemy ingerować w naturalny mechanizm fizjologiczny, który zachodzi w ciele. Zadaniem naturalnego produktu jest zupełnie coś innego, mianowicie zniwelowanie nieprzyjemnej woni i wchłanianie nadmiaru wydzielającego się potu. Domowy antyperspirant lub dezodorant ma zapewnić komfort, ale jednocześnie zadziałać na ciało w możliwie naturalny sposób.
Coraz więcej osób zastanawia się nad składem produktów do higieny ciała oraz higieny intymnej. Szukamy alternatyw, dzięki którym zapewnimy sobie skuteczną ochronę przed brzydkim zapachem, ale jednocześnie takich rozwiązań, które będą łagodne dla skóry i przyjazne środowisku. W sklepach nie zawsze trafić można na ekologiczne kosmetyki, które opierają się wyłącznie na składzie przyjaznym dla skóry. Dlatego ludzie coraz chętniej zaczynają produkować własne kosmetyki – takie jak antyperspiranty w różnych formach. Do produkcji domowych kosmetyków świetnie służą m.in. łagodzący aloes, odświeżające cytrusy czy antybakteryjne olejki eteryczne. Ich stosowanie nie tylko korzystnie wpływa na skórę, ale i środowisko. Dzięki nim nie generujemy np. kolejnych plastikowych opakowań po kosmetykach.
Domowy antyperspirant stosować może każdy – nie tylko zwolennicy ekologicznych rozwiązań. Może to być kosmetyk dla osób m.in. o wrażliwej skórze lub borykających się z uczuleniem po goleniu. Odpowiednio dobrany naturalny produkt może pomóc złagodzić dyskomfort skóry wrażliwej pod pachami. Do zrobienia domowego antyperspirantu możesz użyć ziół, roślin i innych substancji – część z nich, jak woda utleniona lub mąka ziemniaczana, znajdziesz w swojej kuchni. Wygodnym i pięknie pachnącym rozwiązaniem jest użycie olejków eterycznych o ulubionym zapachu. Aby uzyskać działanie bakteriobójcze antyperspirantu, konieczne będzie też użycie wspomnianej już sody oczyszczonej, ałunu lub wody utlenionej. Jako substancja regenerująca i nawilżająca świetnie sprawdza się z kolei olej kokosowy.
Jak zrobić naturalny antyperspirant z sody oczyszczonej i mąki ziemniaczanej? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się następujące składniki, dostępne w domowej kuchni i sklepie Auchan:
- 3 czubate łyżki sody oczyszczonej,
- 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej,
- 1 płaska łyżeczka dowolnego olejku eterycznego (np. lawendowy lub różany).
Najpierw wymieszaj w miseczce składniki o sypkiej konsystencji. Następnie dodaj kilka kropli olejku eterycznego. Przesyp tak przygotowany kosmetyk do zamykanego słoiczka. Mieszanka swoją konsystencją powinna przypominać puder. Naturalny antyperspirant możesz zaaplikować za pomocą palców lub specjalnej szpatułki kosmetycznej. Wystarczy nabrać niewielką ilość kosmetyku ze słoiczka. Delikatnie wklep go w skórę pod pachami. Dzięki pudrowej konsystencji nie musisz czekać, aż antyperspirant wyschnie.
Jak zrobić naturalny antyperspirant z sody i wody utlenionej?
Domowy antyperspirant jest bardzo prosty do przygotowania. Aby go zrobić, wykorzystaj właściwości antybakteryjne i neutralizujące zapachy sody oczyszczonej oraz dezynfekujące działanie wody utlenionej. Przygotuj:
- 3 łyżki sody oczyszczonej,
- 2 łyżki wody utlenionej,
- 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego.
W małej miseczce połącz wodę utlenioną z sodą oczyszczoną. Mieszaj, aż uda ci się uzyskać gładką pastę. Dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, aby uzyskać pożądany zapach. Pasta gotowa! Możesz przełożyć ją do małego słoiczka lub pojemnika, który łatwo się zamyka i otwiera.
Zanim użyjesz kosmetyku, umyj i osusz pachy. Następnie zaaplikuj niewielką ilość pasty za pomocą szpatułki kosmetycznej lub palców. Przed ubraniem się poczekaj, aż antyperspirant wyschnie. Aby uniknąć ewentualnych reakcji skórnych, przed regularnym stosowaniem przetestuj produkt na niewielkim obszarze skóry.
Domowy dezodorant – alternatywa dla antyperspirantu
Domowy dezodorant może stanowić świetną alternatywę dla antyperspirantu – zwłaszcza dla osób, które poszukują naturalnych rozwiązań w pielęgnacji osobistej. W przeciwieństwie do antyperspirantu, który blokuje gruczoły potowe i zmniejsza ilość wydzielanego potu, dezodorant pozwala skórze oddychać i nie blokuje potu.
Skuteczność domowych dezodorantów opiera się na wykorzystaniu naturalnych składników, m.in. sody oczyszczonej, skrobi kukurydzianej i olejków eterycznych. Wszystkie te składniki działają antybakteryjne i neutralizują zapachy, w dodatku nie szkodząc środowisku.
Warto podkreślić, że używanie domowych dezodorantów może przyczynić się do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów. Kosmetyki zrobione własnoręcznie schować można bowiem do opakowań wielokrotnego użytku, takich jak słoiki. W ten sposób można świadomie działać na rzecz ochrony środowiska.
Jak przygotować domowy puder dezodorujący? Najpierw należy zaopatrzyć się w kilka składników, takich jak:
- ½ kubka skrobi kukurydzianej,
- 3 krople olejku lawendowego,
- ⅓ kubka sody oczyszczonej,
- 2 krople olejku rozmarynowego.
W misce wymieszaj suche produkty. Następnie połącz olejki z suchymi składnikami i przechowuj powstałą miksturę w szklanym słoiku. Nakładaj kosmetyk bardzo delikatnie pod pachy, najlepiej za pomocą wilgotnej myjki.
Jak zrobić naturalny dezodorant z olejem kokosowym? Przepis Auchan
Olej kokosowy jest produktem, który wykorzystać można m.in. do produkcji kosmetyków naturalnych, takich jak domowy, naturalny antyperspirant. Olej kokosowy wykazuje cenne właściwości antybakteryjne i nawilżające. Poza tym neutralizuje zapach potu, a także zabija grzyby i bakterie. Jest delikatny dla skóry, nawilża ją i pielęgnuje. Może służyć jako preparat na złagodzenie stanów zapalnych wrażliwej skóry pod pachami – zwłaszcza po goleniu. Poza tym zapewnia długotrwałą świeżość.
Aby zrobić naturalny dezodorant z olejem kokosowym, należy zaopatrzyć się w następujące składniki:
- 6 płaskich łyżeczek sody oczyszczonej,
- 2 łyżki wody utlenionej,
- ulubiony olejek eteryczny,
- 3 łyżki oleju kokosowego.
Najpierw rozpuść olej kokosowy w rondelku. Dodaj do niego wodę utlenioną i sodę oczyszczoną. Wymieszaj całość, aż składniki się rozpuszczą. Dodaj olejek eteryczny w ilości, jaką uważasz za słuszną – jeśli chcesz mocniejszy zapach antyperspirantu, wlej więcej olejku. Przełóż całość do szczelnie zamykanego słoiczka. Aby nałożyć produkt pod pachy, wystarczy wziąć jego niewielką ilość na dłoń i delikatnie nanieść na skórę pach. Zanim włożysz ubranie, poczekaj, aż wyschnie. Dezodorant z olejem kokosowym szybko schnie i nie powinien brudzić ubrań.
Dlaczego warto wybrać ekologiczne rozwiązania higieniczne?
Wybór ekologicznych rozwiązań higienicznych, np. tworzenie domowych kosmetyków, nie jest wyłącznie kwestią troski o własne zdrowie. Dzięki temu można wpłynąć również na ochronę środowiska naturalnego. Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto przemyśleć przejście na ekologiczne produkty higieniczne. Dlaczego jeszcze warto je wybrać?
- Naturalne kosmetyki, również domowe antyperspiranty, zwykle zawierają składniki pochodzenia roślinnego. Są łagodniejsze dla skóry, więc mogą rzadziej wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne.
- Naturalne składniki (np. olejki eteryczne) działają zarówno łagodnie, jak i skutecznie na skórę.
- Ekologiczne rozwiązania higieniczne są przyjazne dla środowiska. Domowe kosmetyki przechowywane mogą być w opakowaniach wielokrotnego użytku (np. w szklanych pojemnikach).
- Dzięki ekologicznym rozwiązaniom higienicznym można aktywnie uczestniczyć w trosce o przyszłość planety. Jeśli będziesz wykorzystywać produkty tworzone w sposób zrównoważony, czyli np. bez testowania na zwierzętach, przyczynisz się do rozwoju i promowania ekologicznego stylu życia.
Pamiętaj, że aktywne zaangażowanie się w ochronę środowiska poprzez wybór ekologicznych produktów, takich jak domowe antyperspiranty, przyniesie korzyści nie tylko dla Ciebie, ale i dla całej planety. Jeśli szukasz pomysłów na to, jak jeszcze wspierać ideę ekologicznego stylu życia, koniecznie zajrzyj na nasz blog, a także do asortymentu Auchan. Znajdziesz tam porady dotyczące ekologii i produkty, które przydadzą się do tworzenia własnych, naturalnych kosmetyków.