Aplikacja

Dowiedz się, jak nitkować zęby. Poradnik od Auchan

Opublikowano 07.03.2024 - 7 minut czytania

Nitkowanie zębów to istotny element higieny jamy ustnej, który pomaga w utrzymaniu zdrowia dziąseł i zapobieganiu próchnicy. Wraz z codziennym szczotkowaniem zębów, używanie nici usuwa resztki jedzenia z miejsc niedostępnych dla szczoteczki.

Nitkowanie zębów – sposób na zdrowy i piękny uśmiech

Właściwa pielęgnacja jamy ustnej jest kluczowa nie tylko dla zapobiegania chorobom zębów i dziąseł, ale także odgrywa istotną rolę w procesie leczenia stomatologicznego. Wybór odpowiedniej szczoteczki, pasty oraz stosowanie prawidłowych technik szczotkowania mają ogromne znaczenie. Skuteczna higiena zębów to jednak nie tylko regularne ich mycie, ale także dokładne oczyszczanie przestrzeni między nimi.

Nić dentystyczna pozwala usunąć miękkie osady nagromadzone w przestrzeniach międzyzębowych i zmniejsza działanie czynników chorobotwórczych. W pozostałościach po posiłkach gromadzą się bakterie i inne mikroorganizmy, które, nieregularnie usuwane, gromadzą się w szczelinach między zębami, tworząc podłoże dla chorób takich jak próchnica czy paradontoza. Dlatego ważne jest nitkowanie, które doskonale radzi sobie z usuwaniem tych złogów, zmniejszając ryzyko powstania schorzeń.

Dla wielu osób nitkowanie zębów może wydawać się trudne, dlatego nie zawsze jest wykonywane regularnie. Jednak warto zaznaczyć, że nawet dzieci mogą szybko nauczyć się tej czynności i wykonywać ją poprawnie. Kiedy nitkować zęby i jak zacząć? Według specjalistów już 10-latki powinny wiedzieć, jak prawidłowo nitkować zęby.

Zobacz również: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak pomóc bobasowi podczas ząbkowania? Odpowiadamy!

Kiedy i jak często nitkować zęby?

Resztki jedzenia i płytkę nazębną w przestrzeniach międzyzębowych posiada każdy. To oznacza, że i nitkowanie zębów powinni wykonywać wszyscy. Zbyt rzadkie wykonywanie tej czynności nie zapewni pełnej ochrony przed próchnicą, podczas gdy nadmierne używanie nici dentystycznej może prowadzić do problemów z dziąsłami. Kiedy nitkować zęby? Wskazane jest więc sięganie po nić dwa razy dziennie – zarówno rano, jak i wieczorem. Ta regularność pomoże utrzymać jamę ustną w dobrym stanie i zapobiec rozwojowi schorzeń.

Jeżeli podczas porannej lub wieczornej pielęgnacji brakuje Ci na to czasu, minimalna częstotliwość, z jaką powinno się wykonywać tę czynność to raz dziennie.

Jak używać nici dentystycznej, by nie uszkodzić aparatu lub protezy?

Jak nitkować zęby, jeśli posiadasz aparat ortodontyczny lub protezę? Podczas leczenia ortodontycznego z użyciem stałego aparatu lub protezy międzyzębowej, utrzymanie właściwej czystości jamy ustnej jest kluczowe dla osiągnięcia pożądanych efektów. Na początkowym etapie tego procesu nitkowanie zębów wymaga większej uwagi i zaangażowania. Elementy aparatu, takie jak zamki przyklejone do powierzchni zębów oraz osadzone w nich łuki, mogą utrudniać higienę.

Pamiętaj, by wykonywać wszystkie czynności w jamie ustnej delikatnie, bez nadmiernego nacisku. Możesz sobie pomóc, wykonując nitkowanie przed lustrem, co ułatwia precyzyjne manewrowanie. Jak często nitkować zęby, mając aparat ortodontyczny? Czy należy robić to częściej niż bez niego? Niekoniecznie – wykonuj tą czynność dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Kiedy nitkowanie zębów – przed czy po szczotkowaniu?

Warto sobie od razu odpowiedzieć na pytanie, czy wykonywać nitkowanie zębów przed czy po myciu szczoteczką. Jak już wcześniej wspominaliśmy, odpowiedź jest prosta – aby zadbać o higienę jamy ustnej, zaleca się nitkowanie zębów tuż przed szczotkowaniem. Wybór tej kolejności pozwala usunąć resztki pokarmowe z kieszonek dziąsłowych, umożliwiając podczas mycia dotarcie do wszystkich trudnodostępnych obszarów między zębami.

Jak używać nici dentystycznej? Auchan podpowiada

Nitkowanie zębów, choć na pierwszy rzut oka wydaje się prostą czynnością, może spowodować szereg trudności, które wpłyną na jego skuteczność. Dlatego istotne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad, z jakimi powinna być używana nić dentystyczna. Jak używać tego akcesorium, by nie popełniać błędów?

Najważniejsze, by używać wystarczająco długiego kawałka nici dentystycznej. Istotne jest również, aby każda kolejna przestrzeń między zębowa była czyszczona świeżym kawałkiem. Jak używać nici dentystycznej? Przede wszystkim należy umiejętnie owijać ją wokół palców wskazujących i delikatnie wprowadzać między zęby, unikając przy tym nadmiernego nacisku. Po zakończeniu czyszczenia zużyty fragment nici należy niezwłocznie wyrzucić, aby uniknąć przenoszenia bakterii.

Jaką nić dentystyczną wybrać?

Dobór nici dentystycznych zależy zdecydowanie od Twoich preferencji. Warto jednak znać różne rodzaje dostępne na rynku, by spośród nich wybrać najodpowiedniejszą. Oto niektóre typy:

  • nici woskowane – są zazwyczaj okrągłe i pokryte warstwą wosku, co pozwala na dokładniejsze i precyzyjniejsze czyszczenie;
  • nici taśmowe – charakteryzują się one gładką powierzchnią i dobrze sprawdzają się przy zębach, które są stłoczone lub ustawione blisko siebie;
  • nici zakończone plastikowym końcem – mają cienki, plastikowy koniec, który ułatwia przewlekanie w trudno dostępnych miejscach, co czyni je idealnym rozwiązaniem zwłaszcza przy stosowaniu aparatu ortodontycznego;
  • nici smakowe – ich powierzchnia jest pokryta substancją smakową, zazwyczaj miętową, a niektóre zawierają dodatkową dawkę fluoru, co czyni proces nitkowania bardziej przyjemnym i korzystnym dla zdrowia jamy ustnej;
  • flossery – wykałaczki z nicią dentystyczną, które doskonale sprawdzają się przy aparatach ortodontycznych.

Przeczytaj również: Poznaj kolejność pielęgnacji twarzy

Jak nitkować zęby? Krok po kroku

Jak prawidłowo nitkować zęby? Warto wiedzieć, jak nitkować zęby krok po kroku. Oto nasz krótki poradnik:

  1. Oderwij kawałek nici o długości około 40-50 cm.
  2. Następnie napnij nić przy użyciu kciuka i palców wskazujących, tak by pomiędzy palcami znajdował się kawałek nici i długości ok. 3 cm. Używając palców wskazujących, delikatnym ruchem zygzakowym poprowadź nić między zębami. Zrób to delikatnie i nie wbijaj w dziąsła, ponieważ możesz je uszkodzić. 
  3. Gdy nić dotrze do linii dziąseł, przełóż ją z drugiej strony zęba tak, by utworzyła kształt litery „C”. 
  4. Delikatnie pocieraj bok zęba ruchem zygzakowatym w górę i w dół, wzdłuż jego kształtu. 
  5. Czyść każdą przestrzeń zębową nieużywanym kawałkiem nici, powtarzaj czynność aż do oczyszczenia wszystkich przestrzeni międzyzębowych. 

Pielęgnacja i higiena po nitkowaniu – o czym jeszcze warto pamiętać?

Chociaż korzystanie z nici dentystycznej powinno być ważną częścią naszej codziennej rutyny, nie można zapominać o innych kluczowych elementach higieny jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku to podstawa. Nie należy o tym zapominać, szczególnie wieczorem, ponieważ to właśnie w nocy zwiększa się ryzyko próchnicy. Warto również wybierać wysokiej jakości pasty do zębów z fluorem.

Płyn do płukania ust może być cennym uzupełnieniem codziennej rutyny higieny zębów, ponieważ dociera do miejsc, które mogą być pominięte podczas szczotkowania i nitkowania. Jego regularne stosowanie pomaga zmniejszyć ilość płytki nazębnej, co minimalizuje ryzyko próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.

Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty, podczas których stomatolog dokładnie oceni stan Twojego uzębienia i zidentyfikuje wszelkie potencjalne problemy, które mogą być trudne do zauważenia samodzielnie.

Sprawdź też: Najlepsza pasta do zębów – ranking Auchan

Zadbaj o zdrowy uśmiech z Auchan!

Regularne nitkowanie zębów przynosi wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej – pomaga usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc, zapobiegając rozwojowi próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Wiedza jak nitkować zęby redukuje również ryzyko powstawania kamienia nazębnego oraz pomaga w zachowaniu świeżego oddechu.

Aby wesprzeć zdrowie zębów i dziąseł, warto skorzystać z bogatego asortymentu produktów do higieny jamy ustnej dostępnych w Auchan. W ofercie możesz znaleźć różne rodzaje nici dentystycznych, szczoteczki do zębów o wszystkich rodzajach twardości, pasty do zębów, czy płyny do płukania, które pomogą Ci utrzymać jamę ustną w doskonałej kondycji. Jeśli więc szukasz wysokiej jakości produktów do higieny jamy ustnej, na pewno znajdziesz je w Auchan!