Aplikacja

Grill gazowy – ranking 2023

Opublikowano 03/25/2023

Zapach pieczonej kiełbaski, żeberek w miodzie, lemoniada na stole i zachodzące słońce w oddali – to wszystko składa się na idealny letni wieczór ze znajomymi. Jednak wszystko może popsuć nieprzyjemny zapach z paleniska, zwłaszcza jeśli wiatr zawieje w złą stronę. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto kupić grill gazowy, ranking, który przygotowaliśmy, powinien dać Ci odpowiedź i pomóc w wyborze najlepszego sprzętu!

Ranking najlepszych grilli gazowych – dlaczego warto?

Zanim przejdziemy do właściwego rankingu, warto poświęcić chwilę, aby zrozumieć, czym wyróżnia się grill gazowy na tle innych rodzajów urządzeń do grillowania.
Pierwszą cechą, która może zwrócić na siebie Twoją uwagę, jest proces rozpalania. Być może spędziłeś kiedyś długie minuty, przesypując węgiel, okładając odpowiednią górkę wokół rozpałki. Potem dmuchanie albo suszarka, żeby przyspieszyć dogrzewanie całego węgla, tak by na koniec można było go równomiernie rozsunąć, poczekać aż ustabilizuje się temperatura, aby w końcu przejść do właściwego grillowania.

Proces ten w grillach na gaz przebiega w delikatnie odmienny sposób – jedynie przekręcasz włącznik. Tak, to wszystko. Po kilkunastu sekundach od włączenia możesz już wykładać mięso, warzywa czy ziemniaki na ruszt.

Skoro masz już mięso na ruszcie, warto zwrócić uwagę na dalszy proces grillowania. Gdy z mięsa zaczyna kapać tłuszcz na rozgrzany węgiel, pojawiają się płomienie. Wtedy trzeba kombinować z podnoszeniem rusztu, aby go nie przypalić. Potem jednak musisz ponownie przenieść kratkę niżej, żeby mięso było odpowiednio przyrządzone. Jeżeli na ruszcie masz różne potrawy to znalezienie złotego środka może być bardzo trudne.

Sytuacją ponownie jest odmienna w wypadku grilla gazowego. Tłuszcz nie wznieca pożaru, spływa po prostu na dedykowaną tackę, którą potem możesz z łatwością umyć, często nawet w zmywarce.

Czystość to kolejna cecha, na którą warto zwrócić uwagę. Po pierwsze – grill węglowy jest czarny od węgla. Po drugie – przypalany tłuszcz i płomienie sprawiają, że doczyszczenie kratek i samego grilla po jakimś czasie staje się uporczywe, a nawet niemożliwe.

Po raz kolejny zauważysz tutaj spory atut grilla gazowego, gdyż tłuszcz nie jest przypalany, płomienie nigdy nie dotykają jedzenia, kratki nie są osmalone, a ich czyszczenie jest banalnie łatwe – możesz to zrobić choćby za pomocą zmywarki.

Wspomnieliśmy o przypalaniu tłuszczu, więc pociągnijmy ten temat dalej. Uzyskanie idealnej temperatury za pomocą grilla na węgiel jest bardzo ciężkie, a utrzymanie jednolitej temperatury na całej szerokości rusztu – praktycznie niemożliwe.

Palniki gazowe natomiast są rozmieszczone równomiernie i ukryte w taki sposób, żeby kapiący tłuszcz nie mógł im zaszkodzić. Dzięki temu masz gwarancję równomiernej temperatury, a przyrządzenie idealnie wypieczonych dań jest dużo łatwiejsze. Dodatkowo w dobrych grillach gazowych masz możliwość płynnej regulacji temperatury jak również termometr, dzięki czemu temperaturę dobierzesz dokładnie do rodzaju produktów na ruszcie. Sprawi to, że temperatura jest równa, więc możesz korzystać z całej kratki i przygotowywać więcej jedzenia na raz – nikt już nie będzie musiał czekać na swoją kolej.

Jeżeli spotkanie w ogrodzie trwa długie godziny, często zdarza się, iż po drodze musisz uzupełniać węgiel, a jeżeli zbierze się go za dużo – wygasić grill, pozbyć się gorącego popiołu – co też bywa problematyczne, po czym rozpalać grill na nowo. W czasie większego spotkania zdarza się, że wykorzystasz takich worków nawet kilka.

Koszt wymiany butli gazowej o pojemności 11 kg gazu na pełną, to obecnie około 70 zł. Pełna butla wystarczy na około 17 godzin grillowania. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do węgla, gdy akurat nie korzystasz z rusztu – po prostu zakręcasz kurek. Wskazane godziny dotyczą wobec tego, aktywnego grillowania, a nie długości całego spotkania. Sprawia to, że przewaga ekonomiczna gazu jest niepodważalna.

Skoro znasz już zalety grillów gazowych, zastanów się nad tym, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego sprzętu.

Czym powinien charakteryzować się najlepszy grill gazowy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Definicja określenia „najlepszy grill gazowy” będzie inna w zależności od jego użytkownika. Spójrz w takim razie na cechy, którymi grille gazowe różnią się między sobą.

  • Ilość palników – podstawowa cecha, która mówi tak naprawdę o wielkości powierzchni grillowania. Grille z 3 palnikami pozwalają przygotować obiad maksymalnie dla 6 osób, grille z 4 palnikami pozwolą Ci szybko ukoić głód nawet 12 gości. Oczywiście obsługa mniejszej ilość osób jest równie prosta – po prostu nie włączasz wszystkich palników. Najwyższej klasy grille posiadają dodatkowe boczne palniki, dzięki którym możesz na przykład równocześnie zagotować wodę.
  • Moc palników – wpływa na prędkość rozgrzewania grilla.
  • Dodatkowe funkcje – tutaj inwencja producentów jest potężna. Mówimy o dodatkowych rusztach mających na celu utrzymanie temperatury jedzenia, przez płytki pozwalające Ci na przykład usmażyć jajko czy klasycznego steka, po specjalne systemy gromadzenia tłuszczu, które ułatwią Ci wyczyszczenie urządzenia. Boczne półki, kółka z hamulcami, zamykane szafki za butlę gazową – opcji jest naprawdę wiele, musisz się zastanowić, na których zależy właśnie Tobie.

Poznaj ranking grilli gazowych i wybierz ten najbardziej odpowiedni dla Ciebie!

Poniżej przedstawiamy 5 wyróżniających się zestawów, które możesz znaleźć w ofercie Auchan.

GardenStar – Grill plansza gazowa

Ta propozycja to minimalistyczny grill turystyczny. Nie posiada standardowego rusztu, zamiast tego wyposażony jest w płytkę do smażenia. 2 palniki pozwolą Ci na przygotowanie równocześnie kilku dań. Zdecydowaną zaletą tego produktu jest jego cena.

GardenStar – Grill Gazowy Alaska

To dobra propozycja na mniejsze imprezy – grill wyposażony jest w 3 palniki. Funkcjonalność tego sprzętu została dopracowana przez Auchan na podstawie opinii klientów – masz więc podstawę, by sądzić, że urządzenie może spełnić także Twoje oczekiwania. Grille GardenStar marki Auchan przechodzą rygorystyczne testy jakościowe, a proces ich produkcji jest pod ścisłym nadzorem sieci. Sprzęt wyposażony jest w dwie dodatkowe składane półki, zintegrowany zapalacz piezoelektryczny oraz kółka ułatwiające transport.

Activa – Mastercook Grill gazowy Detroit 500

Produkt posiada 4 palniki główne oraz dodatkowy boczny palnik umożliwiający np. zagotowanie wody. Ten grill sprawi, że nawet większe spotkania ogrodowe nie sprawią Ci problemu. Zamykana szafka z dedykowanym miejscem na butlę gazową powoduje, że urządzenie to jest estetycznym elementem ogrodu lub tarasu. Grill wyposażony jest w 4 kółka, dzięki którym możesz go łatwo przestawić. Dzięki wbudowanym w koła blokadom – pozostanie na wybranym miejscu. Grill wyposażony jest też w haki na akcesoria, więc wszystko, co potrzebne do grillowania będzie zawsze pod ręką.

GardenStar – Grill gazowy TEXAS (Dakota)

To doskonały przykład współpracy producenta z klientami. Proponowane urządzenie posiada wszystkie przydatne dodatki wskazane przez użytkowników – dodatkowy palnik do podgrzewania wody, termometr w pokrywie, boczne składane półki oraz specjalny ruszt do podgrzewania. Grill został także wyposażony w specjalną misę na tłuszcz, dzięki czemu czyszczenie urządzenia nie sprawi Ci większego problemu. Duże wygodne kółka sprawiają, że grill możesz wygodnie przetransportować, a zamykana szafka sprawi, że nie musisz martwić się o bezpieczeństwo butli gazowej.

Landmann – Grill gazowy TRITON PTS 3.1

Jest to grill klasy premium. Posiada wszystko, czego możesz oczekiwać od ogrodowego urządzenia do przyrządzania jedzenia. Deflektory, rynienki ociekowe oraz demontowane pojemniki na tłuszcz, które zdatne są także do mycia w zmywarce. W zestawie znajdziesz ruszt oraz płytę do smażenia, dwie półki boczne oraz dodatkowy palnik. Urządzenie zamontowane jest na 4 skrętnych kółkach z hamulcami. Dolna szafka wyposażona jest w zamykane drzwiczki oraz gniazdo na butlę gazową. Grill wykonany jest z bardzo wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu palniki oraz ruszty objęte są gwarancją producenta.

Grill gazowy – ranking, który pomoże Ci wybrać model dla siebie!

Wszystkie grille dostępne w ofercie Auchan są urządzeniami wysokiej jakości i przechodzą rygorystyczne testy, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo. Dzięki temu wybierając model dla siebie, możesz skupić się wyłącznie na ich funkcjonalnościach.

W czasie korzystania z grilla z pewnością potrzebne będą Ci odpowiednie sztućce – polecamy wygodny zestaw akcesoriów do grillowania NicePlace. Zestaw ten składa się z 18 elementów z nierdzewnej stali wyposażonych w drewniane rączki. Przechowywanie ułatwi praktyczna walizka, dzięki której będziesz mieć też pewność, że żaden element się nie zgubi.

Będąc tak wyposażonym, pozostanie Ci tylko zakupić produkty do wrzucenia na ruszt. W sklepie Auchan znajdziesz zarówno świeże mięso i drób, jak i ryby, które doskonale nadadzą się także do grillowania. Przy większych zakupach dostawa wprost do Twoich drzwi będzie bezpłatna. Zapraszamy do zakupów!