Aplikacja

Jak dbać o storczyki? Pielęgnacja w praktyce

Opublikowano 22.04.2024 - 6 minut czytania

Znane ze swojej wyjątkowej urody i delikatności storczyki, mogą stanowić wyzwanie dla miłośników roślin. Pielęgnacja tych pięknych kwiatów wymaga wiedzy i zaangażowania. Jak więc dbać o storczyki? W naszym artykule poznasz praktyczne aspekty dotyczące metod postępowania, aby zachować ich dobrą kondycję na długo. Odkryj tajniki właściwego podlewania, oświetlenia oraz czynników wpływających na ich wzrost.

Storczyk – pielęgnacja, charakterystyka i różnorodność

Storczyki, nazywane również orchideami to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych, zaliczanych do epifitów. Ze względu na egzotyczny wygląd oraz duże zróżnicowanie gatunków, zdobyły serca wielu miłośników roślin. Warto zaznaczyć, że choć istnieją ogólne zasady pielęgnacji, każda odmiana może mieć swoje specyficzne potrzeby, wymagające indywidualnego podejścia.
Największe zróżnicowanie tych roślin występuje w strefie tropikalnej. Ich charakterystyczną cechą są korzenie powietrzne, którymi łatwo przyczepiają się do drzew lub innych roślin. Dodatkowo za ich pomocą pobierają wilgoć i składniki odżywcze z otoczenia. Oprócz gatunków epifitycznych, do których zalicza się odmiany Phalaenopsis, Vanda, Cattleya czy Oncidium, można spotkać się także z gatunkami pół-lądowymi takimi jak Paphiopedilum czy Slipper Orchid.

Jak dbać o storczyki? Zadbaj o światło i lokalizację

W trosce o zdrowie i rozwój storczyków niezwykle istotne jest zapewnienie im dostępu do światła. Pamiętaj jednak, że bezpośredni wpływ promieni słonecznych może być szkodliwy dla delikatnych liści, dlatego unikaj wystawienia ich bezpośrednio na słońce. Umieść kwiaty w miejscach, gdzie dociera do nich rozproszone światło, na przykład przy oknach wschodnich lub zachodnich.

Dobrym rozwiązaniem jest także przesadzenie nowo zakupionej rośliny w celu sprawdzenia stanu korzeni i podłoża. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o storczyki, zapoznaj się z naszymi wskazówkami i poradami, aby móc cieszyć się naturalną dekoracją.

Zobacz także: Pelargonia – kiedy ją sadzić i jak pielęgnować? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Kiedy i czym podlewać storczyki?

Pielęgnacja storczyka w domu powinna skupiać się przede wszystkim na regularnym nawodnieniu rośliny, które jest kluczowym aspektem jej właściwego wzrostu i rozwoju. Nadmierna ilość wody jest jednak jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez hodowców i może prowadzić do gnicia korzeni. Aby tego uniknąć, istotne jest ustalenie harmonogramu podlewania, który uwzględnia rodzaj storczyka, porę roku oraz warunki panujące w domu, w tym głównie wilgotność.

Przykładowo, storczyki z rodzaju Phalaenopsis wymagają mniej wody zimą, gdy ich aktywność wzrostowa jest ograniczona. Stosuj techniki podlewania, które pozwalają na równomierne nawodnienie korzeni, takie jak np. metoda zanurzeniowa lub używanie miękkiej wody, aby uniknąć osadzania się nadmiaru soli na korzeniach storczyka. Regularnie monitoruj stan podłoża – upewnij się, że jest wilgotne, ale nie bardzo mokre. Storczyki najlepiej podlewać letnią wodą z samego rana.

Sprawdź również: Kiedy podlewać kwiaty, aby pięknie rosły? Zielony kalendarz Auchan

Technika podlewania „z zanurzeniem”

Metoda podlewania roślin „z zanurzeniem” to skuteczny sposób na zapewnienie wilgotności podłoża, bez uniknięcia przelania. Polega ona na umieszczeniu doniczki ze storczykiem w naczyniu z wodą na 15-30 minut, pozwalając roślinie wchłonąć potrzebną jej ilość. Ta technika gwarantuje równomierny pobór płynu– oraz minimalizuje ryzyko gnicia korzeni.

Podlewanie z góry

Podlewanie storczyków z góry opiera się na ostrożnym i równomiernym nawadnianiu rośliny za pomocą konewki do podlewania. Ta technika umożliwia dostarczenie wody bezpośrednio do podłoża. Należy jednak uważać, aby nie zalać liści rośliny, co może prowadzić do ich uszkodzenia lub gnicia. Jest to szczególnie ważne, gdy podlewasz storczyka w godzinach słonecznych. Krople wody mogą działać jak soczewki skupiające promienie słoneczne, powodując oparzenia liści.

Czym nawozić storczyki? Porady Auchan

Pielęgnacja storczyków polega również na doborze nawozu, który wspiera wzrost i wydłuża kwitnienie. Zwróć uwagę przede wszystkim na skład oraz zalecenia producenta, aby zapewnić roślinie optymalne wsparcie i dostarczenie składników odżywczych. Preferowane są specjalne produkty dedykowane dla storczyków o zbilansowanym składzie, dostosowanym do potrzeb tych roślin. Ważne jest również, aby nie przesadzać z częstotliwością stosowania nawozu. W ten sposób unikniesz nadmiernego nagromadzenia składników odżywczych w podłożu.

Stosuj odżywki i preparaty raz na dwa/trzy tygodnie – to szczególnie ważne w okresie aktywnego wzrostu. Skuteczne i bezpieczne nawożenie storczyków opiera się zwykle na rozcieńczeniu preparatu oraz aplikacji bezpośrednio do podłoża. Niektóre z nich są jednak gotowe do użycia od razu po zakupie. Wystarczy je umieścić w doniczce, a płyn będzie wyciekał do rośliny w ciągu kilku minut lub godzin.

Przeczytaj także: Piwonie w ogrodzie – aranżacje, uprawa i dodatkowe informacje o tych kwiatach

Kiedy i jak przesadzić storczyka? ABC domowego ogrodnika

Kluczowym momentem pielęgnacji jest przesadzanie rośliny, dlatego warto wiedzieć, jak przesadzić storczyka i kiedy należy to zrobić. Uważnie obserwuj roślinę i zwracaj uwagę na sygnały, takie jak przelanie podłoża lub zbyt szybki wzrost. Kiedy zauważysz, że storczyk zaczął wypychać korzenie przez otwory w doniczce, może to oznaczać, że nadszedł czas na przesadzenie. Najlepiej jednak wykonywać ten zabieg wiosną.

O czym musisz pamiętać? Wybierz nieco większą doniczkę, najlepiej przezroczystą. Dzięki temu światło dotrze także do korzeni storczyka. Istotne jest również luźne podłoże, aby zapobiec zatrzymywaniu się wody. Najlepiej skomponować je z kory, torfu oraz keramzytu. Do przesadzania i hodowli potrzebne będą również: spryskiwacz, podpory i klipsy oraz sekator. Dzięki temu będziesz mógł przyciąć stare korzenie orchidei w bezpieczny dla nich sposób, a także wesprzeć ich kierunek wzrostu. Spryskiwacza używaj do liści, jednak pamiętaj, że opryski najlepiej jest wykonywać na wieczór. Unikniesz w ten sposób poparzenia liści.

Częstotliwość przesadzania zależy od tempa wzrostu storczyka oraz warunków hodowlanych, jednak zazwyczaj wykonuje się taki zabieg co ok. 2 lata. Aby proces był jak najmniej stresujący dla rośliny, należy ścisnąć doniczkę i poluzować jej zawartość, a następnie delikatnie wyjąć korzenie. Jeśli rozrosły się za bardzo – konieczne może być rozcięcie doniczki, by ich nie uszkodzić. Następnie obejrzyj korzenie i usuń martwe lub zgniłe fragmenty. Nową doniczkę uzupełnij przygotowanym podłożem do ⅓ wysokości, a następnie włóż roślinę i zasyp pozostałą częścią.

Przeczytaj także: Sansewieria – pielęgnacja i jej rodzaje

Choroby i szkodniki storczyka – jak dbać o chore kwiaty?

Wiedząc, jak przesadzić i jak podlewać storczyki, należy zapoznać się także z potencjalnymi zagrożeniami, na które narażone są egzotyczne kwiaty. Bądź przygotowany na wszelkie problemy związane z chorobami i szkodnikami roślin, aby w porę zareagować. Zwróć uwagę przede wszystkim na objawy takie jak gnijące korzenie, szara pleśń czy wełnowce na liściach. Istotna jest regularna kontrola i utrzymanie prawidłowych warunków hodowlanych, co pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i szybką interwencję.

W przypadku wystąpienia chorób lub szkodników wypróbuj specjalne środki chemiczne czy naturalne preparaty odstraszające. W Auchan znajdziesz szeroki wybór produktów do pielęgnacji storczyków w domu, które pomogą zapobiegać i zwalczać problemy zdrowotne roślin, w tym grzybobójcze, na mrówki czy mszyce. Dzięki tej wiedzy i sprawdzonym preparatom możesz skutecznie zadbać o zdrowie i piękno swoich roślin przez wiele sezonów.

W sklepie internetowym Auchan zaopatrzysz się również w podłoże oraz odżywki przeznaczone do storczyków. Możesz je zamówić z dostawą do domu, nawet na następny dzień roboczy! Sprawdź już teraz opcje dostawy i złóż zamówienie, w którym znajdą się wszystkie rzeczy potrzebne do pielęgnacji kwiatów.