Aplikacja

Jak odetkać zlew? Sprawdzone sposoby od Auchan

Opublikowano 08.05.2024 - 7 minut czytania

Zatkany zlew to uciążliwy problem, który może powstać w wyniku obecności dużych fragmentów jedzenia czy tłuszczy, które twardnieją w rurach. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod, które pomogą Ci go rozwiązać bez konieczności wzywania hydraulika. W poradniku Auchan zobaczysz 8 sprawdzonych sposobów na odetkanie zlewu, zarówno domowych, jak i z użyciem specjalistycznych środków.

Zatkany zlew – jaka może być tego przyczyna?

Zapchany zlew to nic przyjemnego. Woda leniwie ścieka, a w zlewie gromadzi się brudna piana. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ ten problem można łatwo rozwiązać. Zanim chwycisz za udrażniacz do rur, warto sprawdzić, co dokładnie się stało i co najczęściej zapycha Twój zlew.

Resztki jedzenia

Skrawki warzyw, owoców, mięsa to prawdziwi mistrzowie zapychania zlewu! Zalegają w odpływie, gniją i tworzą zatory, które skutecznie uniemożliwiają swobodny przepływ wody. Warto stosować sitko, które wyłapuje drobne resztki i zapobiega dostaniu się ich do rur. Pamiętaj jednak o jego regularnym czyszczeniu, a większe kawałki jedzenia zawsze wyrzucaj do kosza na śmieci! To prosta czynność, która może oszczędzić Ci wielu nerwów i kłopotów z zatkanym zlewem w przyszłości.

Tłuszcz

Kiedy tłuszcz się schładza, staje się twardy i lepki, co powoduje jego osadzanie się w rurach. Z biegiem czasu zatory tłuszczowe rosną, blokując swobodny przepływ wody i powodując nieprzyjemne zapachy. Właśnie dlatego nie powinno się wylewać go do zlewu, nawet kiedy jest jeszcze w płynnej formie.

Zły stan rur

Stare, zardzewiałe lub źle wykonane rury są bardziej podatne na zatory. Z czasem na ich ściankach osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które stopniowo zmniejszają przepływ wody. Dodatkowo nierówności i chropowatości powierzchni sprzyjają gromadzeniu się osadów.

Szczególnie narażone na te problemy są rury wykonane z żeliwa, które z biegiem lat stają się kruche i podatne na pęknięcia. W takich przypadkach nawet drobne zanieczyszczenia mogą doprowadzić do poważnego zatkania. Dlatego, jeśli zmagasz się z nawracającymi problemami z zatkanym zlewem, warto sprawdzić ich ogólny stan.

Sprawdź także: Białe AGD w kuchni – nowoczesna aranżacja pomieszczenia z Qilive

Jak odetkać zlew? Sprawdzone sposoby

Istnieje wiele metod radzenia sobie z zapchanym zlewem. Zapoznaj się z kilkoma sprawdzonymi sposobami, z których możesz skorzystać w zależności od stopnia zatkania i rodzaju instalacji kanalizacyjnej.

 
Skopiuj kod
Zobacz kod
Skopiuj kod rabatowy i zrób zakupy na:
zakupy.auchan.pl
 

Proste domowe metody na odetkanie zlewu

Jedną z najpopularniejszych domowych metod na odetkanie zatkanego zlewu, jest zastosowanie soku z cytryny. Wlej do zlewu miksturę z soku z jednej cytryny i ½ szklanki sody oczyszczonej i pozostaw na 30 minut. Następnie przepłucz go gorącą wodą.  Ta metoda jest skuteczna w przypadku mniejszych zatorów, ale jeśli problem jest poważniejszy, możesz sięgnąć po inne domowe sposoby, takie jak:

 • sól: wsyp do odpływu od 3 do 5 łyżek soli kuchennej. Poczekaj kilka minut, a następnie powoli wlej 2 litry wrzątku;
 • drożdże: rozpuść we wrzącej wodzie kostkę (lub saszetkę) drożdży i wlej do zlewu. Pozostaw na całą noc, a rano – jak w przypadku poprzednich metod – przepłucz gorącą wodą.

 

Pamiętaj, że tego typu domowe metody mogą nie być skuteczne w przypadku poważniejszych zatorów. W takiej sytuacji należy sięgnąć po chemiczne preparaty.

Jak odetkać mocno zatkany zlew? Postaw na udrażniacze chemiczne

Jeśli domowe sposoby zawiodły, możesz sięgnąć po udrażniacze chemiczne. Dostępne są w różnych formach, np. w proszku, żelu lub w granulkach. Wybierając dany preparat, zwróć uwagę na jego skład i zastosowanie. 

Żel do udrażniania rur to produkt, który idealnie sprawdza się w przypadku wolno spływającej wody w zlewie, umywalce czy wannie. Gęsta formuła spływa powoli po ściankach rur, docierając do zalegających tam zanieczyszczeń. Rozpuszcza je i udrażnia zatory.

Zalety żelu:

 • działa powoli, dając czas na rozpuszczenie zanieczyszczeń;
 • nie rozpryskuje się;
 • jest łatwy w użyciu;
 • można go stosować w różnych rodzajach rur.

 

Wady żelu:

 • może być mniej skuteczny w przypadku dużych zatorów;
 • działa wolniej niż proszek lub granulat.

 

Proszek do udrażniania rur w formie granulatu to silniejszy środek, który radzi sobie z uporczywymi zatorami. Zadziała bardzo szybko, rozpuszczając zanieczyszczenia i udrażniając rury.

Zalety proszku:

 • działa szybko i skutecznie;
 • jest tani;
 • jest łatwo dostępny.

 

Wady proszku:

 • może rozpryskiwać się podczas używania;
 • jest żrący, przez co może uszkodzić rury i armaturę;
 • nie nadaje się do wszystkich rodzajów rur.

Mechaniczne sposoby na zapchany zlew

Jak odetkać mocno zatkany zlew, gdy domowe sposoby zawodzą, a woda stoi jak w kałuży? Sięgnij po przepychacz lub spiralę kanalizacyjną! Przepychacz gumowy działa na zasadzie wytworzenia podciśnienia, które usuwa zalegające zanieczyszczenia.

Jak używać przepychacza:

 1. Zalej zlew gorącą wodą (ale nie wrzątkiem!), aby zmiękczyć zatory.
 2. Umieść przepychacz na odpływie, szczelnie go zakrywając.
 3. Energicznie naciskaj i pociągaj przepychacz kilkukrotnie, aby rozbić i przepchnąć zator.
 4. Powtórz czynność, jeśli woda nadal nie spływa płynnie.

Spirala kanalizacyjna to prawdziwy pogromca opornych zatorów. Długi, giętki drut ze spiralą na końcu pozwala na dotarcie do zatorów nawet w trudno dostępnych miejscach.

Jak używać spirali kanalizacyjnej:

 1. Wsuń spiralę do odpływu, delikatnie ją obracając i przesuwając w głąb rury.
 2. Napotykając opór, spróbuj rozbić zator ruchami obrotowymi.
 3. Wyciągnij spiralę, usuwając z niej zalegające zanieczyszczenia.
 4. Powtórz czynność, aż woda zacznie swobodnie spływać.

 

Uwaga! Stosując spiralę kanalizacyjną, uważaj na delikatne elementy instalacji, takie jak plastikowe rury. Używaj jej ostrożnie, aby nie uszkodzić ścianek.

Pamiętaj, że rury są wykonane z różnych materiałów i dlatego trzeba je traktować we właściwy sposób. Na przykład do udrażniania rur plastikowych nie należy stosować produktów na bazie granulatu, ponieważ mogą one je uszkodzić. Stosując domowe sposoby na odetkanie zlewu lub chemiczne udrażniacze, zawsze zakładaj rękawice ochronne i otwórz okno, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza.

Co zrobić, gdy domowe metody na zapchany zlew zawodzą?

Kwestia tego, jak odetkać zatkany zlew nie powinna już stanowić dla Ciebie problemu. Jeśli jednak domowe i mechaniczne metody nie przynoszą efektu, wezwij hydraulika, który błyskawicznie rozwiąże problem. Profesjonalista ma fachową wiedzę i właściwe narzędzia, aby zdiagnozować przyczynę zatkania, niezależnie od tego, czy znajduje się ona w syfonie, rurach odpływowych, czy głębiej w systemie. Zatkany zlew to oczywista wskazówka, ale nie czekaj, aż woda zaleje Twoją kuchnię! Wezwij hydraulika, gdy:

 • domowe sposoby, takie jak ocet z sodą oczyszczoną czy przepychacz, nie radzą sobie z problemem;
 • woda w zlewie stoi i nie spływa, utrudniając codzienne czynności;
 • z odpływu wydobywa się nieprzyjemny zapach, który może świadczyć o rozkładających się resztkach jedzenia lub innych zanieczyszczeniach;
 • słyszysz bulgoczące dźwięki w rurach, co może oznaczać nagromadzenie powietrza lub gazów;
 • podejrzewasz poważniejsze uszkodzenie instalacji, np. pęknięcie rury.

 

Nie zwlekaj z wezwaniem hydraulika, gdy zlew jest mocno zapchany. Im szybciej zareagujesz, tym mniejsze ryzyko poważniejszych problemów z instalacją. Wybieraj sprawdzonego i rzetelnego hydraulika, który ma doświadczenie i kwalifikacje.

Sprawdź także: Jak wyczyścić pralkę? Skuteczne sposoby od Auchan!

Uniknij zatkanego zlewu w przyszłości, dzięki 8 poradom

Zatkany zlew to zmora każdego domu. Stojąca woda, nieprzyjemny zapach i utrudnienia w codziennych czynnościach to tylko niektóre z uciążliwości, z którymi wiąże się ten problem To, jak odetkać zlew, zależeć będzie od rodzaju rur:

 • Rury metalowe – unikaj silnie żrących środków chemicznych, które mogą przyspieszać korozję. Najlepsze będą domowe metody z użyciem naturalnych składników.
 • Rury PCV – należy unikać bardzo gorącej wody i środków, które mogą zmiękczać lub deformować plastik.
 • Rury żeliwne – często są stosowane w starych instalacjach, więc należy regularnie przeprowadzać inspekcje i unikać silnie żrących środków. W tym przypadku najlepsze będą mechaniczne metody odtykania zlewu.
 • Rury miedziane – unikaj żrących chemikaliów, które mogą uszkadzać metal. Wybieraj domowe sposoby do odetkania zlewu.

 

Dbając o regularną pielęgnację zlewów i kanalizacji, możesz uniknąć uciążliwych zatorów i cieszyć się drożnymi rurami w kuchni i nie tylko! Takie usuwanie możesz przeprowadzić, wykorzystując produkty dostępne w sklepie internetowym Auchan. W ofercie znajdziesz zarówno chemiczne udrażniacze do rur, jak i naturalne środki w postaci sody oczyszczonej, soli czy drożdży.