Aplikacja

Jak odkamienić zmywarkę i zadbać o sprzęt?

Opublikowano 21.11.2023

Zadbany sprzęt będzie wydajniejszy i dłużej Ci posłuży, dlatego warto go regularnie czyścić i konserwować. Pokażemy Ci jak dbać o zmywarkę, a w tym czyścić ją i odkamieniać. Dowiedz się też, jakich detergentów używać, by sprzęt działał niezawodnie przez długie lata!

Jak dbać o zmywarkę?

Wiele osób nie czyści i nie konserwuje zmywarki regularnie. To ogromny błąd, ponieważ zanieczyszczenia i kamień na podzespołach to prosta droga do awarii sprzętu. Nie wspominając już o tym, że „brudna” zmywarka nie domyje naczyń tak, jak byś sobie tego życzył. Niedomyte naczynia trzeba umyć ponownie, a to strata czasu i wody.
Jeśli zastanawiasz się jak dbać o zmywarkę, istnieje kilka podstawowych zasad:

 • filtr, w którym gromadzą się duże zanieczyszczenia, warto myć codziennie (jeśli nie korzystasz ze zmywarki często, wystarczy raz w tygodniu),
 • raz w tygodniu umyj dokładnie wnętrze zmywarki,
 • pamiętaj o uszczelkach – brud osadzony na tym elemencie skraca jego żywotność, a jego uszkodzenie może nawet spowodować zalanie mieszkania,
 • regularnie odkamieniaj zmywarkę – zatkane dysze nie będą równomiernie rozprowadzać wody,
 • dbaj o poziom soli do zmywarki w zasobniku.

Do konserwacji zmywarki możesz zastosować specjalne detergenty lub naturalne środki, które znajdziesz w kuchni np. ocet, sok z cytryny czy sodę oczyszczoną. Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje i porady oraz propozycje środków czystości, które kupisz w Auchan.

Skutki kamienia w zmywarce

Woda doprowadzana do polskich domów i mieszkań na ogół jest twarda. To oznacza, że na małym i dużym sprzęcie AGD, który korzysta z wody z wodociągu, możesz pojawiać się osad wapienny. W dłuższej perspektywie prowadzi on do niedrożności i awarii zmywarek.

Kamień może gromadzić się na elementach grzewczych, dyszach i innych częściach zmywarki, co prowadzi do zmniejszenia jej efektywności. To może skutkować słabym lub nierównomiernym myciem naczyń.

Osadzanie się kamienia na grzałkach może sprawić, że zmywarka będzie potrzebować więcej energii, aby osiągnąć i utrzymać odpowiednią temperaturę wody. To z kolei prowadzi do wzrostu kosztów użytkowania.

Kamień może również powodować korozję i uszkodzenia elementów zmywarki, takich jak grzałki, dysze i pompy. Najczęściej to jest powodem kosztownych napraw, a jeśli nie wezwiesz serwisu w porę, jedynym wyjściem może być zakup nowego sprzętu.

Zatkane kamieniem dysze nie rozprowadzają wody równomiernie i do obiegu trafia jej mniej, niż założył producent. Przez to naczynia mogą być niedomyte lub – co gorsza – pozostanie na nich niewidoczna warstwa chemicznego detergentu, który potem trafi do Twojego organizmu razem z pokarmem.

Jak widzisz, odkamienianie zmywarki jest niezbędne, aby uniknąć niedrożności i awarii. Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, by pozbyć się wapiennych osadów. Poniżej przedstawiamy te najskuteczniejsze.

Przeczytaj też: Jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzone, domowe sposoby

Jak odkamienić zmywarkę?

Wiesz już jak dbać o zmywarkę i dlaczego warto to robić regularnie, pora na instrukcję odkamieniania urządzenia.
Przygotuj:

Instrukcja krok po kroku – sprawdź jak odkamienić zmywarkę!

 1. Przed rozpoczęciem procesu wyłącz zmywarkę i odłącz ją od źródła zasilania.
 2. Zdejmij elementy, takie jak kosze na naczynia, filtry, dysze i grzałki. To ułatwi dostęp do miejsc, gdzie może gromadzić się kamień.
 3. Za pomocą szczotki do mycia naczyń lub gąbki usuń widoczne duże osady kamienia z elementów zmywarki.
 4. Umieść elementy zmywarki pod bieżącą wodą i przepłucz je, aby usunąć luźne resztki kamienia.
 5. Zastosuj wybrany środek do usuwania kamienia zgodnie z instrukcjami producenta. 
 6. Jeśli to możliwe, użyj gąbki lub miękkiej szczotki, aby nałożyć środek do odkamieniania na wnętrze zmywarki, zwłaszcza tam, gdzie gromadzi się kamień.
 7. Odczekaj zgodnie z zaleceniami środka do odkamieniania. Niektóre produkty – szczególnie te naturalne, wymagają dłuższego czasu działania.
 8. Po upływie wyznaczonego czasu umieść ponownie wszystkie elementy zmywarki, takie jak filtry, kosze i szuflady na miejscu.
 9. Uruchom zmywarkę na pełnym cyklu płukania na najwyższej temperaturze. To pomoże usunąć pozostałości środka do odkamieniania.
 10. W celu uniknięcia powtórnego osadzania się kamienia, stosuj regularnie środki zmiękczające wodę, jeśli to konieczne oraz przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących konserwacji zmywarki.

Przestrzegając tych kroków, będziesz w stanie skutecznie odkamienić swoją zmywarkę i utrzymać jej wydajność. Mamy dla Ciebie jeszcze metodę, która pomoże utrzymać efekty gruntownego odkamieniania na dłużej.

Szybkie odkamienianie zmywarki za pomocą octu

Przygotuj octowy roztwór: nalej od pół do całej szklanki octu (ocet spirytusowy lub zwykły biały ocet) do miski. Możesz również dodać kilka kropli soku z cytryny dla przyjemnego zapachu i dodatkowej skuteczności w usuwaniu kamienia.

 1. Umieść miskę z roztworem octowym na dolnej półce zmywarki.
 2. Uruchom krótki cykl płukania zmywarki na najwyższej temperaturze. To pozwoli na rozprowadzenie octowego roztworu po wnętrzu zmywarki.
 3. Odczekaj, aż cykl płukania dobiegnie końca. Następnie sprawdź, czy kamień został usunięty. Jeśli to konieczne, możesz powtórzyć proces.
 4. Możesz wyjąć filtry, kosze na sztućce i inne elementy zmywarki i oczyścić je z widocznych osadów kamienia. Jeśli nagromadziło się go dużo – nasącz octem papier toaletowy lub ręcznik papierowy i obłóż miejsca pokryte kamieniem. Pozostaw na kilka godzin, po tym czasie ocet rozpuści osady i będziesz mógł łatwo doczyścić element. 
 5. Po zakończeniu cyklu sprawdź, czy nie pozostały żadne resztki octu. Jeśli tak, przepłucz zmywarkę jeszcze raz krótkim cyklem płukania.

Ocet jest skutecznym środkiem odkamieniającym, ale pamiętaj, że jest efektywny tylko w przypadku mniejszych osadów kamienia. W trudniejszych przypadkach może być konieczne użycie profesjonalnych środków do usuwania kamienia, które znajdziesz w sklepach Auchan.

Przeczytaj też: Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?

Jakie środki wybrać, aby zadbać o sprzęt?

Kapsułka do mycia naczyń może nie wystarczyć, by umyć urządzenie. Tabletki czyszczące do zmywarek są specjalnie zaprojektowane do usuwania osadów kamienia, tłuszczu i resztek po myciu.

Stosuj je zgodnie z instrukcjami producenta, zazwyczaj umieszczając jedną tabletkę w pustej zmywarce i uruchamiając pełny cykl mycia na najwyższej temperaturze. Niektóre środki czyszczące mogą również służyć do odkamieniania filtra, dysz i innych elementów zmywarki. Kapsułek do czyszczenia zmywarki używa się raz na kilkadziesiąt cykli, więc konserwacja nie będzie dużym wydatkiem.

Przeczytaj też: Jak zrobić tabletki do zmywarki? Ekologiczny poradnik

Warto stosować też regularnie sól do zmywarki. Jest ona używana głównie do zmiękczania twardej wody, co pomaga zapobiegać osadzaniu się kamienia na grzałkach i innych elementach. Jak jej używać? Wypełnij pojemnik na sól zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj znajdziesz ten pojemnik w dolnej części zmywarki. Regularne używanie soli może zminimalizować osadzanie się kamienia i poprawić wydajność zmywarki.

Dostępne są także preparaty do konserwacji zmywarki, które zawierają składniki zapobiegające osadzaniu się kamienia, tłuszczu i nieczystości. Jednym z nich jest skuteczny płyn do czyszczenia zmywarki Auchan. Stosuje się go zgodnie z instrukcjami producenta, zazwyczaj poprzez umieszczenie specjalnej butelki w koszu na naczynia podczas pustego cyklu mycia.

W przypadku, gdy zmywarka nie była regularnie czyszczona, mogą być potrzebne silniejsze preparaty. Odkamieniacze do zmywarek dostępne są w skoncentrowanej formule, dlatego należy stosować je bardzo ostrożnie. Aby przedłużyć żywotność zmywarki i poprawić efekty jej pracy stosuj również nabłyszczacz.

Regularne konserwacje i kontrole techniczne

Kontrole techniczne pozwalają wychwycić potencjalne problemy i usterki we wczesnym stadium, co umożliwia ich naprawę, zanim staną się poważniejsze i bardziej kosztowne. Sprawdzanie uszczelnień, elementów grzewczych i innych kluczowych części zmywarki pozwoli uniknąć ewentualnych wycieków wody, co z kolei minimalizuje ryzyko poważniejszych uszkodzeń.

Zadbaj o swoją zmywarkę z Auchan

Umiesz już odkamienić urządzenie i wiesz jaki detergent do zmywarki wybrać, by utrzymać ją w dobrym stanie. Nie musisz przepłacać, aby Twoje naczynia były zawsze czyste, a zmywarka działała, jak należy. W Auchan znajdziesz wydajne środki do zmywarek oraz inne artykuły chemii domowej, które możesz zamówić z dostawą do domu. Sprawdź ofertę już teraz i ciesz się czystym domem razem z nami!