Aplikacja

Jak odnowić stare meble? Renowacja mebli krok po kroku

Jan
Przez Jan
Opublikowano 22.06.2024 7 minut czytania

Renowacja starych mebli może wydawać się skomplikowanym przedsięwzięciem, dlatego przygotowaliśmy praktyczny poradnik. Wyjaśniamy, czego potrzebujesz, aby odświeżyć meble, a także jak krok po kroku przeprowadzić ten proces. Sprawdź metody na odnawianie mebli drewnianych, a także wykonanych z okleiny i sklejki.

Jak odnowić stare meble drewniane w kilku prostych krokach

Chcesz odświeżyć stare meble, ale nie wiesz, od czego zacząć? Na początku warto ocenić stan szafy, komody, stołu, krzeseł czy mebli kuchennych, które chcesz poddać renowacji i określić, z jakiego materiału są wykonane. Renowacja mebli drewnianych różni się od pracy z okleiną czy sklejką z prostego powodu – drewno to materiał naturalny, który wymaga specyficznego podejścia i odpowiednich narzędzi. Z kolei okleina czy sklejka są nieco mniej trwałe – odnawiając je, należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić powierzchni mebla.

Jak odnowić stare meble z okleiny?

Odnowienie mebli z okleiny może być satysfakcjonującym projektem, który przekształci stare, zużyte meble w piękne, odświeżone elementy Twojego wnętrza. Oto sposoby na odnawianie mebli krok po kroku. 

 1. Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić, w jakim stanie jest powłoka z okleiny. Zobacz, czy nie jest uszkodzona, odklejona lub spuchnięta. Jeśli napotkasz na poważne uszkodzenia, konieczne może być częściowe lub całkowite wymienienie starej powłoki. Należy usunąć ją mechanicznie, używając szpachelki. Można też wspomagać się suszarką do włosów, która działając ciepłem rozluźni klej. 
 2. Następnie konieczne jest umycie mebla, aby usunąć brud i tłuszcz, np. za pomocą wody z płynem do mycia naczyń lub mydłem.
 3. Kolejnym krokiem jest szlifowanie, do którego warto użyć drobnego papieru ściernego. Pył można usunąć wilgotną ściereczką lub odkurzaczem. 
 4. Jeśli konieczne okaże się nałożenie nowej okleiny, pamiętaj, że kluczowe jest jej docięcie do odpowiedniego rozmiaru, pozostawiając kilka dodatkowych centymetrów zapasu na krawędzie. 
 5. Nałóż klej równomiernie na powierzchnię mebla, a następnie przyklej nową okleinę. Użyj wałka do usunięcia pęcherzyków powietrza i upewnij się, że nowy materiał dokładnie przylega. 
 6. Kolejnym krokiem, jeśli chcesz nadać meblom konkretny kolor, jest malowanie. Najpierw nałóż warstwę podkładu, aby zapewnić lepszą przyczepność farby. Po wyschnięciu podkładu nałóż farbę. Najlepiej nałożyć kilka cienkich warstw, pozwalając każdej z nich dobrze wyschnąć przed nałożeniem następnej. Aby utrwalić uzyskany efekt i zabezpieczyć meble, możemy nałożyć warstwę lakieru.
 7. Po wyschnięciu farby lub lakieru ponownie sprawdź powierzchnię mebla. Jeśli zauważysz jakieś niedoskonałości, popraw je. Na koniec, przetrzyj mebel suchą ściereczką, aby usunąć wszelkie resztki pyłu i ciesz się odnowionym meblem w stylu DIY. 

Jak odnowić stare meble ze sklejki

Sklejka to spojona ze sobą cienka okleina, a więc materiał uznawany za mniej szlachetny od litego drewna. Jednak jej odnowienie również może przynieść imponujące efekty. Proces renowacji mebli ze sklejki jest zbliżony do odnawiania mebli z okleiny.

Pierwszym krokiem jest ocena stanu mebla i sprawdzenie, czy wystarczy go oczyścić, czy niezbędne będzie usunięcie starej sklejki i zastąpienie jej nowym materiałem. Jeśli powierzchnia jest w dobrym stanie ogólnym, wystarczy przetrzeć ją delikatnie zwilżoną bawełnianą szmatką, aby usunąć kurz i można przystąpić do malowania.

Jeśli jednak na meblu są resztki łuszczącej się starej farby, konieczne będzie ich wygładzenie. W takim przypadku należy delikatnie oszlifować powierzchnię. A co w sytuacji, gdy sklejka wymaga wymiany? Starą sklejkę można usunąć za pomocą profilowanej cykliny.

Jak odnowić stary mebel z drewna – od czego zacząć?

Jeśli chcesz odnowić drewniane meble i nadać im drugie życie, zastanów się, jaki dokładnie efekt chcesz osiągnąć. Czy ma to być klasyczny wygląd, nowoczesna biel, a może vintage z przecierkami? Jaką aranżację chcesz stworzyć? Określenie celu pomoże Ci w doborze odpowiednich materiałów i narzędzi do odnawiania starych mebli z drewna.

Renowacja starych mebli – przygotuj narzędzia

Zanim przystąpisz do renowacji mebli ze starego drewna, przygotuj wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do majsterkowania. Oto lista podstawowych rzeczy, które będą Ci potrzebne:

 • Papier ścierny o różnych gradacjach
 • Szlifierka
 • Szpachla do drewna
 • Klej do drewna
 • Pędzle i wałki
 • Farby, lakiery lub woski
 • Środki do zwalczania drewnojadów
 • Ściereczki i gąbki

Przygotuj miejsce pracy

Wybierz odpowiednie miejsce do pracy. Najlepiej, aby było to miejsce dobrze wentylowane, z dostępem do prądu i odpowiednio oświetlone. Zadbaj o mocne żarówki, które dadzą jasne światło. Jeśli nie masz możliwości pracować w warsztacie, zorganizuj przestrzeń w domu, zabezpieczając podłogę i ściany.

Oceń stan zachowania mebla

Zanim przystąpisz do renowacji, dokładnie obejrzyj mebel. Sprawdź, czy nie jest spróchniały, czy nie ma brakujących elementów, oraz czy nie ma śladów działalności drewnojadów. Upewnij się, że wszystkie nogi, podpórki i inne elementy konstrukcyjne są w dobrym stanie. Szukaj pęknięć i uszkodzeń, które mogą wpływać na wytrzymałość mebla.

Oczyść mebel z wtórnych nawarstwień

Przed przystąpieniem do dalszych prac, usuń wszelkie stare farby, lakiery i inne nawarstwienia. Możesz to zrobić za pomocą papieru ściernego, szlifierki lub specjalnych środków chemicznych. Szlifuj całą powierzchnię mebla papierem ściernym o średniej gradacji (120–150), a następnie drobniejszym (220).

Pozbądź się drewnojadów

Zwróć uwagę na małe otwory na powierzchni drewna, zwykle o średnicy 1–2 mm, które świadczą o obecności szkodników. Jeśli zauważysz ślady drewnojadów, zastosuj odpowiednie środki do ich zwalczania. Będziesz potrzebować specjalistycznych środków owadobójczych dostępnych w postaci sprayu, żelu lub płynu. Do aplikacji środka w trudno dostępne miejsca użyj strzykawki lub pędzla. Pamiętaj o zaopatrzeniu się w rękawice ochronne i maskę, aby chronić skórę i drogi oddechowe przed kontaktem z chemikaliami.

Uzupełnij ubytki i zabezpiecz drewno

Uzupełnianie ubytków i zabezpieczanie drewna to kluczowy etap w procesie renowacji mebli. Właściwe wykonanie tych czynności pozwala nie tylko przywrócić meblom estetyczny wygląd, ale także zapewnia ich długowieczność. Tak wygląda ten proces krok po kroku. 

 1. Wybór odpowiedniego materiału
 • Szpachla do drewna: idealna do małych i średnich ubytków. Wybierz szpachlę o odpowiednim kolorze, zbliżonym do naturalnego odcienia drewna.
 • Klej do drewna i trociny: Do większych ubytków można użyć mieszanki kleju do drewna i drobnych trocin, co pozwala na dokładniejsze dopasowanie koloru i struktury.
 1. Aplikacja szpachli
 • Nakładanie: nałóż szpachlę do drewna za pomocą szpachelki lub łopatki, dokładnie wypełniając ubytek. Upewnij się, że szpachla lekko wystaje ponad powierzchnię drewna, ponieważ skurczy się podczas schnięcia.
 • Wygładzanie: wygładź powierzchnię szpachli, aby była równomierna z resztą drewna. Pozwól szpachli całkowicie wyschnąć, co może zająć od kilku do 24 godzin, w zależności od rodzaju produktu i wielkości ubytku.
 1. Szlifowanie:
 • Pierwsze szlifowanie: po wyschnięciu szpachli, przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym o średniej gradacji (np. 120–150), aby usunąć nadmiar materiału i wyrównać powierzchnię.
 • Drugie szlifowanie: dla uzyskania gładkiej powierzchni, przeszlifuj ponownie papierem ściernym o drobnej gradacji (np. 220). Upewnij się, że szlifowanie jest równomierne.

Jak odnowić stare meble na biało – dobierz farbę lub lakier

Malowanie i lakierowanie mebli to kropka nad „i” w procesie samodzielnej renowacji. Często to właśnie farby do drewna nadają ostateczny sznyt i odpowiadają za finalny efekt metamorfozy.

Wybierz odpowiednią farbę, lakier lub wosk, aby nadać meblowi nowy wygląd. Przydać się mogą także akcesoria, takie jak taśmy lub folia malarska. Możesz postawić na klasyczną biel, która nada wnętrzu elegancji i świeżości lub wybrać inny kolor. 

 1. Wybór produktu: wybierz farbę lub lakier odpowiedni do rodzaju drewna i pożądanego wykończenia. Farby akrylowe i kredowe są popularnym wyborem do mebli, natomiast lakiery wodne i rozpuszczalnikowe oferują różne stopnie połysku i trwałości. Jeśli chodzi o lakier, możesz używać go samodzielnie, jeśli preferujesz naturalny wygląd drewna lub nałożyć na farbę, aby dodatkową zabezpieczyć powierzchnię i nadać jej połysku. 
 2. Aplikacja: nałóż pierwszą warstwę farby lub lakieru pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Pracuj w dobrze wentylowanym miejscu, aby zapewnić odpowiednie schnięcie i minimalizować wdychanie oparów.
 3. Szlifowanie między warstwami: po wyschnięciu pierwszej warstwy, delikatnie przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym o drobnej gradacji (np. 220), aby usunąć ewentualne nierówności i przygotować powierzchnię do kolejnych warstw.
 4. Kolejne warstwy: nałóż co najmniej dwie warstwy farby lub lakieru, przeszlifowując delikatnie między nimi. Pozwól każdej warstwie całkowicie wyschnąć przed nałożeniem następnej.

Ciesz się nowym meblem

Po zakończeniu wszystkich etapów renowacji możesz cieszyć się swoim nowym, odnowionym meblem. Proces ten nie tylko pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również daje ogromną satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy.

Jan
Napisane przez
Jan
Ekspert ds. marketingu i fan elektroniki. Interesuję się nowinkami technologicznymi. Dużo czasu spędzam, przeglądając fora i czytając najnowsze artykuły. Lubię odpoczywać w domu przed telewizorem, komputerem lub telefonem. Nigdzie nie ruszam się bez swojego powerbanka. Aktywnie śledzę media społecznościowe. Dzięki czemu często znam trendy, zanim pojawią się w tzw. mainstreamie. Poza tym śmiało mogę powiedzieć, że jestem domatorem i gadżeciarzem. Dobrze czuję się w kuchni, eksperymentując z różnymi przepisami. Szczególną frajdę sprawia mi gotowanie i jednoczesne testowanie najnowszych sprzętów.