Aplikacja

Jak odstraszyć gołębie? Skuteczne sposoby

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 25.05.2024 7 minut czytania

Gołębie upodobały sobie Twój balkon lub taras? Obecność tych ptaków wcale nie jest mile widziana z uwagi na to, że brudzą i mogą przenosić groźne choroby. Dowiedz się, jak odstraszyć gołębie w humanitarny sposób, aby pozbyć się ich z przydomowej przestrzeni. I nie musisz od razu zaczepiać siatki! Czasem wystarczą nawet posadzone rośliny.

Dlaczego gołębie siedzą na balkonie?

Chcesz poznać sposób na to, jak odstraszyć gołębie z balkonu? Najpierw dowiedz się, dlaczego te ptaki upodobały sobie właśnie Twój balkon. Być może zimą dokarmiałeś te je chlebem, bądź pozostałością jedzenia ze stołu? Jeśli tak, to nie dziw się, że zawitały pod Twój dach. Są to zwierzęta udomowione, które nie boją się żyć blisko człowieka – zwłaszcza kiedy je karmi.

Okruszki ciastek na stoliku kawowym na tarasie, kawałek ciasta, który upadł na podłogę – nawet najmniejsza resztka jedzenia pozostawiona na zewnątrz wabi to ptactwo. Dlatego pamiętaj o systematycznym sprzątaniu balkonu. Niezbędne akcesoria do jego czyszczenia znajdziesz w sklepie internetowym Auchan, a możesz zamówić je prosto do domu!

Ponadto balkon to idealne miejsce do odpoczynku dla gołębi – bezpieczne, ciche i osłonięte od wiatru. Dlatego nie zdziw się, jeśli któregoś dnia zamiast piór i ptasich odchodów zauważysz misternie uwite gniazdo z jajkiem w środku. W sytuacji, gdy gołębie zniosą jajka, musisz odczekać, aż wykluje się z nich pisklę, a małe podrośnie i nauczy się latać. Dopiero wtedy możesz pozbyć się ptasiego siedliska (reguluje to prawo, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt). Bądź czujny – ten gatunek potrafi rozmnażać się nawet pięć razy do roku.

Co odstraszy gołębie? Sprawdź urządzenia na ptaki

Ciekawi Cię co odstraszy gołębie z balkonu? Możesz wypróbować ultradźwiękowe odstraszacze na ptaki. To niewielkie urządzenie zasilane sieciowo lub na baterie, które emitują dźwięki nieprzyjemne dla tych zwierząt.

Dobrej jakości modele wyposażone są w system detekcji ruchu, który w momencie wykrycia ptaka uruchamia fale ultradźwiękowe. Docierają one do systemu słuchowego, lecz są niesłyszalne dla ludzkiego ucha i dla większości zwierząt domowych. Z odstraszaczy śmiało możesz korzystać, mając w mieszkaniu psa czy kota.

Jeśli nie wiesz, jak się pozbyć gołębi z balkonu, to zakup dźwiękowych odstraszaczy na ptaki może być naprawdę dobrym rozwiązaniem. Pomagają one chronić tarasy, balkony czy patio nie tylko przed gołębiami, ale również szpakami, srokami czy jaskółkami. Sprzęt wymaga podłączenia do sieci, co bardzo często wiąże się z zakupem przedłużacza. Tego typu artykuły elektryczne możesz wybrać i zamówić w sklepie internetowym Auchan – z dostawą pod same drzwi.

Zobacz również: Zoomies u psa – czym są i jak sobie poradzić z psią głupawką?

Jak odstraszyć gołębie naturalnymi metodami?

Poznaj jeszcze inne metody na to, jak odstraszyć gołębie. Domowe sposoby przewidują wiele ciekawych rozwiązań. Możesz pozbyć się ich przy pomocy zapachów, konkretnych roślin, a także zmieniając wystrój swojego tarasu czy balkonu.

Pamiętaj, że wszystkie ptaki w Polsce są objęte ochroną. Żadnego nie można naumyślnie okaleczać ani zabijać. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt jasno stwierdza, że kto zabija lub znęca się nad zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jakiego zapachu nie lubią gołębie? Domowe środki

Czy wiesz, jakiego zapachu nie lubią gołębie? Poszukaj w szafce kuchennej octu spirytusowego i wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1 (100 ml octu na 100 ml wody). Następnie przelej mieszankę do butelki z atomizerem i rozpyl w miejscach, w których przesiadują ptaki np. na barierkach. Stosuj patent regularnie, zwłaszcza po deszczu, kiedy opady atmosferyczne wypłukują z powierzchni kwaśny zapach octu. Gołębie są również wrażliwe na zapach mięty pieprzowej, cytryny i eukaliptusa. Możesz użyć tych olejków eterycznych, jeśli drażni Cię zapach octu. Kolejna woń, co odstrasza gołębie z balkonu to zapach czarnego mydła. Dodaj ten produkt do wody, a powstałą mydliną dokładnie przemyj posadzki na tarasie.

Rośliny odstraszające gołębie

Pamiętaj, że wszystkie metody na to, jak pozbyć się gołębi z balkonu powinny być humanitarne. Możesz pokusić się o zasadzenie roślin, za którymi te ptaki nie przepadają. Unikają one miejsc, w których rośnie lawenda. Posadź ją w skrzynkach balkonowych i umieść kwiaty w dobrze nasłonecznionym miejscu – najlepiej na wystawie południowej bądź zachodniej. Tym sposobem nie tylko raz na zawsze pozbędziesz się gołębi, ale również upiększysz miejsce do letniego wypoczynku. Lawenda wydziela przyjemny zapach, który ma działanie uspokajające. Ponadto odstrasza komary, kleszcze oraz uciążliwe meszki.

Co odstrasza gołębie oprócz lawendy? Zioła! Przygotuj ziemię ogrodową oraz doniczki i posadź świeże zioła takie jak mięta pieprzowa. Nawet niewielki balkon w bloku zdoła pomieścić kilka pojemników z rozmarynem, tymiankiem czy szałwią. Świeże zioła nie tylko stanowią naturalny odstraszacz gołębi, ale również posłużą Ci jako składnik wielu potraw.

Przeczytaj także: Jak schłodzić psa w upalne dni? Oto nasze rozwiązania!

Jak odstraszyć gołębie z balkonu za pomocą zmian w aranżacji?

Rośliny i zapachy nie działają, a Ty ciągle zastanawiasz się, czym odstraszyć gołębie? Dokonaj zmian aranżacyjnych na swoim balkonie lub tarasie. Najprostszą modyfikacją jest założenie siatki, która zablokuje ptakom dostęp. Wykonane są z odpornych na warunki atmosferyczne materiałów i przepuszczają światło.

Plusem takiego rozwiązania jest całkowite ograniczenie możliwości dostania się gołębi na balkon przy niskim nakładzie kosztów i pracy. Ich montaż w otworach i przestrzeniach wokół balkonu jest niezwykle skuteczny, lecz ma jedną wadę, a mianowicie pogarsza właściwości estetyczne balkonu.

Co odstraszy gołębie z balkonu dodatkowo poza siatką? Zwróć uwagę na kolce, które możesz umieścić na zewnętrznych parapetach czy balustradzie balkonu. Ptaki unikają miejsc, na których nie mogą usiąść, a to akcesorium są dla nich po prostu niewygodne. Oczywiście, kolce ochronne wykonane są ze stępionych drutów, nie powodując skaleczeń u zwierząt. Z uwagi na to, ich montaż nie wymaga żadnego zezwolenia, a samo zainstalowanie tych elementów jest proste i szybkie.

W Auchan znajdziesz także atrapy drapieżników, które są naturalnym wrogiem gołębi. Są to sztuczne modele, które naśladują ruchy, a nawet wydają odgłosy dzikich zwierząt. Niestety, gołębie to bardzo inteligentne ptaki, które mogą bardzo szybko przyzwyczaić się do obecności takich odstraszaczy. Wtedy przestają uważać je za zagrożenie i ponownie zaczynają okupować balkon. Z tego względu najlepiej jest zastosować kilka metod odstraszania na raz. W ten sposób utrzymasz ptactwo z dala od swojego balkonu.

Nadal się zastanawiasz, jak pozbyć się gołębi? Spróbuj przyczepić do balustrady bądź umieścić w doniczkach z kwiatami kolorowe wiatraczki, którymi bawią się dzieci. Podmuchy wiatru wprowadzą jej w ruch, a odgłos obracających się śmigieł i powstający w ten sposób szelest może skutecznie przestraszyć gołębie. Podobne działanie przynosi zawieszenie holograficznych taśm bądź błyszczących wizerunków innych zwierząt. Struktury odbijające światło tworzą trójwymiary efekt, który wzbudza w tych zwierzętach poczucie strachu podobnie jak delikatny szelest dźwiękowy spowodowany przez wiatr.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu na zawsze – co zrobić, by więcej nie mieć problemu?

Na samym początku zastanów się, który sposób odstraszania ptaków jest dla Ciebie najwygodniejszy. Możesz zdecydować się urządzenia emitujące ultradźwięki płoszące ptactwo, a także gotowe preparaty z intensywną kompozycją zapachową, które odstraszają gołębie.

Jeśli natomiast cenisz sobie domowe sposoby, postaw na ocet, ostre przyprawy oraz olejki eteryczne. Dobrym sposobem będzie również wypróbowanie atrapy drapieżnika lub do zamontowania kolców, które uniemożliwiają ptakom siadanie na gzymsach, czy balustradach. W celu całkowitego pozbycia się gołębi z przydomowych tarasów czy balkonu warto stosować kilka metod odstraszania na raz.

Pod żadnym pozorem nie dokarmiaj ptactwa ani nie pozostawiaj na balkonie resztek jedzenia i wody. Tym sposobem zwabiasz gołębie i szkodzisz zwierzętom, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia ludzkiego pokarmu. Gdy już uda Ci się bezpiecznie odstraszyć gołębie z balkonu, to dokładnie umyj i zdezynfekuj wszelkie powierzchnie. Zaopatrz się w dobrej jakości środki czystości. Produkty do mycia okien, drzwi czy podłóg znajdziesz w sklepie internetowym Auchan.

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.