Aplikacja

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki?

Opublikowano 10.04.2024 - 6 minut czytania

Brzydki zapach z lodówki to problem, który potrafi zepsuć apetyt i zniechęcić do jedzenia. Zgnilizna i pleśń są realnym zagrożeniem dla zdrowia domowników i świeżości przechowywanych produktów. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się problemu i przywrócenie przyjemnego aromatu. Poznaj skuteczne triki, które zapewnią świeży zapach i pomogą uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.

Brzydki zapach z lodówki — skąd się bierze?

Brzydki zapach w lodówce to sytuacja, która zdarza się w wielu gospodarstwach domowych. Potrafi on szybko przeniknąć z kuchni do pozostałych pomieszczeń, może być źródłem wstydu podczas wizyt gości, a także negatywnie wpływać na samopoczucie domowników. Wśród najważniejszych przyczyn znajdują się:

 • zepsute jedzenie – to główny winowajca. Przeterminowane produkty, nadgniłe warzywa, zapomniane  resztki jedzenia w zakamarkach – wszystko to rozkłada się i wydziela nieprzyjemne zapachy;
 • pleśń – wilgoć i ciepło wewnątrz lodówki sprzyjają rozwojowi pleśni, która nie tylko brzydko pachnie, ale też może być szkodliwa dla zdrowia;
 • zatkany odpływ – skraplająca się woda w lodówce powinna spływać specjalnym odpływem. Jeśli się zatka, woda zalega, powodując nieprzyjemny zapach i pleśń;
 • brudne wnętrze – resztki jedzenia, bakterie i inne zanieczyszczenia kumulują się wewnątrz lodówki i z czasem zaczynają brzydko pachnieć;

Brzydki zapach z lodówki to nie tylko irytujący problem, który psuje przyjemność korzystania z kuchni. Spożywanie jedzenia zanieczyszczonego drobnoustrojami, które rozwijają się w zepsutych produktach spożywczych lub w brudnym urządzeniu, może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Objawy, takie jak ból brzucha, wymioty czy gorączka, potrafią skutecznie popsuć dzień, a w skrajnych przypadkach zagrażać życiu, zwłaszcza u osób o obniżonej odporności. 

Co więcej, produkty przechowywane w niewłaściwych warunkach, w temperaturze wyższej lub niższej niż optymalna, tracą swoje cenne wartości odżywcze. Witaminy, minerały i inne składniki ulegają degradacji. Zniszczone w ten sposób jedzenie nadaje się już tylko do wyrzucenia. To generuje straty finansowe, ale też przyczynia się do marnowania żywności, co jest niekorzystne dla środowiska.

Przeczytaj również: Jak nie marnować jedzenia? 8 porad

Jak usunąć brzydki zapach z lodówki? Zadbaj o dokładne czyszczenie

Zanim sięgniesz po pochłaniacze zapachów, pamiętaj, że podstawą walki z brzydką wonią z lodówki jest dokładne jej wyczyszczenie. To pierwszy i najważniejszy krok, który pozwoli Ci pozbyć się źródła problemu i zapewnić świeżość przechowywanym produktom. Sprawdź jak usunąć brzydki zapach z lodówki, aby dłużej zachować świeżość. 

 1. Wyłącz lodówkę z prądu i wyjmij z niej wszystkie produkty. Upewnij się, że nic nie zostało na półkach, w szufladach czy drzwiach.
 2. Dokładnie umyj urządzenie, zwracając szczególną uwagę na wszelkie zakamarki, gdzie mogą gromadzić się resztki jedzenia i bakterie. Nie zapomnij o ściankach i uszczelkach w drzwiach.
 3. Wyczyść odpływ kondensatu, jeśli Twoja lodówka jest w niego wyposażona. Zatkany może powodować gromadzenie się wody i pleśni, co przyczynia się do powstawania brzydkiego zapachu.
 4. Dokładnie wypłucz i wysusz wnętrze lodówki czystą ściereczką. Pozostawienie wilgoci może sprzyjać rozwojowi pleśni i bakterii.

Zastanawiasz się, jak często dbać o czystość lodówki? Najlepiej jest myć ją co najmniej raz w miesiącu

Dodatkowe wskazówki: 

 • do czyszczenia lodówki używaj delikatnych detergentów, które nie pozostawią zapachu. Unikaj silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię urządzenia lub przeniknąć do żywności;
 • regularnie sprawdzaj daty ważności produktów i pozbywaj się przeterminowanych artykułów. 

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki? Domowe sposoby

Szukasz taniego i ekologicznego sposobu na pozbycie się brzydkiego zapachu z lodówki? Wykorzystując produkty, które masz w kuchni, możesz wzmocnić efekt świeżości i zapobiec powrotowi przykrej woni. Zobacz, co warto mieć pod ręką!

Soda – naturalny neutralizator

Ten niepozorny biały proszek to prawdziwy czarodziej w walce z brzydkimi zapachami w Twojej lodówce. Działa jak gąbka, pochłaniając nieprzyjemne aromaty i zapewniając świeżość produktom spożywczym. Wystarczy, że wsypiesz 2 łyżki sody do miseczki i umieścisz ją na półce. Możesz też wsypać ją do materiałowego woreczka i pozostawić na kilka dni w lodówce.

Jak usunąć przykry zapach z lodówki za pomocą octu?

Jeśli przykry zapach w lodówce zniechęca do jedzenia i psuje przyjemność z gotowania, sięgnij po ocet spirytusowy. To naturalny i ekologiczny środek czyszczący, który skutecznie usuwa brzydkie zapachy. Zmieszaj go z wodą w proporcji 1:1 i wykorzystaj powstały roztwór do umycia wnętrza lodówki. Możesz użyć ściereczki lub spryskiwacza. Ocet jest bezpieczny dla zdrowia i nie ma żadnego negatywnego wpływu na smak jedzenia.

Pokrojone cytrusy – pomocne przy neutralizowaniu zapachów

Cytrusy zawierają olejki eteryczne, które mają właściwości odświeżające i dezynfekujące. Uwalniają się do powietrza, gdy kroisz owoce na kawałki. W ten sposób neutralizują nieprzyjemne zapachy i nadają przyjemny, owocowy aromat. Możesz również włożyć skórki pomarańczy i cytryny do garnka z wodą i zagotować, a następnie ostudzone wstawić do lodówki. Napar z olejkami eterycznymi odświeży wnętrze.

Czy kawa w lodówce się sprawdzi?

Umieszczenie fusów po kawie lub świeżo zmielonych ziaren w lodówce również może pomóc w zneutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów. Jeśli chcesz spróbować tej metody, upewnij się, że pojemnik jest czysty i suchy. Unikaj umieszczania mokrych fusów w lodówce, ponieważ mogą one sprzyjać rozwojowi pleśni i bakterii.
Zobacz także: Nie marnujesz – świat ratujesz. Ogranicz marnowanie żywności z Auchan!

Zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów

Wiesz już, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. Jednak regularne i dokładnie czyszczenie nie wystarczy, aby zapobiec jego powstawaniu w przyszłości. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać świeżość i higienę w Twoim urządzeniu:

 • segreguj produkty według rodzaju i daty ważności;
 • przechowuj produkty w szczelnych plastikowych pojemnikach lub woreczkach strunowych;
 • nie przepełniaj lodówki – zapewnij swobodny przepływ powietrza;
 • ustaw temperaturę lodówki na 4°C (lub 5°C w przypadku modelu z zamrażarką górną);
 • nie umieszczaj jedzenia w pobliżu otworów wentylacyjnych;
 • nie zostawiaj otwartych drzwi lodówki na dłużej niż to konieczne;
 • dezynfekuj jej wnętrze raz w miesiącu.

Odśwież swoją lodówkę dzięki prostym trikom od Auchan

Pamiętaj, że nieprzyjemny zapach z lodówki to problem, którego nie można bagatelizować. Zagrożenie dla zdrowia, utrata wartości odżywczych pożywienia czy marnowanie jedzenia to tylko część problemów, które może sprawić zaniedbany sprzęt. Dbanie o jego czystość oraz regularne sprawdzanie produktów to inwestycja w Twoje zdrowie i ochronę środowiska. Stosując proste zasady, możesz pozbyć się problemu i cieszyć się świeżością.
Jeśli zapach z lodówki jest uporczywy, wypróbuj różne metody i znajdź taką, która najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku. W bogatej ofercie sklepu internetowego Auchan znajdziesz naturalne neutralizatory zapachów i odświeżacze powietrza, a także środki do czyszczenia lodówek. Znajdziesz tam wszystko, co potrzebne do zachowania czystości i świeżości wnętrza swojego urządzenia, a to wszystko możesz zamówić z dostawą pod same drzwi.