Aplikacja

Jak pozbyć się kurzu? Poradnik od Auchan

Opublikowano 15.02.2024 - 8 minut czytania

Ciągle brudna podłoga? Nadmierny kurz w domu? Nieustanna konieczność sprzątania to zmora wielu osób, zwłaszcza tych cierpiących na alergię. Poznaj praktyczne wskazówki od Auchan na to, jak pozbyć się kurzu i ciesz się porządkiem oraz świeżym powietrzem w domowym zaciszu.

Ciągle brudna podłoga – jak się z nią uporać?

Niezależnie od tego, jak często i dokładnie sprzątasz, nawet z zastosowaniem specjalistycznych środków, niewielkie ilości pyłu osadzają się na niemal wszystkich powierzchniach.

Jednak co zrobić, kiedy nadal gromadzi się nadmierny kurz w domu? Ważne jest, aby wiedzieć, jak na co dzień przeprowadzać profesjonalne sprzątanie. Zasady skutecznego pozbywania się kurzu z mebli czy podłóg mogą być pomocne w utrzymaniu nie tylko estetycznych pomieszczeń, ale też lepszego samopoczucia i dobrej kondycji zdrowotnej.

Jednak czym właściwie jest kurz? Ten rodzaj zanieczyszczenia to mieszanka wszystkiego, co przynosisz z zewnątrz do domu na swojej odzieży i butach, a także we włosach czy na skórze. W jego skład wchodzi też złuszczony naskórek, mikroorganizmy, drobnoustroje, sierść zwierząt, pleśń, zarodniki, jaja owadów, przebywających w środowisku czy wszelkie pyłki, dostające się do Twoich wnętrz podczas wietrzenia pomieszczeń.

Przeczytaj też: Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?

Niejednokrotnie pomimo częstego odkurzania domu, problemem jest ciągle brudna podłoga, na której można dostrzec charakterystyczny osad. Całkowite usunięcie go graniczy z cudem, ponieważ kurz powstaje również na skutek użytkowania na co dzień tkanin i tekstyliów, w postaci pościeli, poduszek, dywanów, zasłon, firan czy obrusów. Natomiast przestrzeganie podstawowych zasad, używanie odpowiednich sprzętów i akcesoriów do sprzątania, dostępnych również w sklepach Auchan, zdecydowanie pomoże Ci w wykonaniu tego zadania.

Profesjonalne sprzątanie – zasady, które musisz znać!

Kwestia tego, jak pozbyć się kurzu, w dużej mierze zależy od sposobu wykonywania poszczególnych czynności, a także kolejności określonych działań. Nieprzestrzeganie tych zasad może spowodować, że sprzątanie będzie nieskuteczne, gdyż kurz uniesie się i osiądzie na meblach, zamiast zostać zebranym, przez np. odkurzacz.

Zanieczyszczenia, wchodzące w skład kurzu, są w ciągłym ruchu i unoszą się we wdychanym powietrzu. Dlatego należy pamiętać, aby przynajmniej raz dziennie dokładnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia w domu przez co najmniej 7-10 minut. Dostęp do świeżego powietrza wpłynie też korzystnie na dotlenienie osób przebywających w pokoju.

W kwestii tego, jak pozbyć się kurzu z mieszkania, bardzo ważna jest również sprawna wentylacja. W tym celu należy zadbać o jej prawidłowe działanie, a także regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych. Posiadacze zwierząt powinni też pamiętać o częstym czesaniu swoich pupili (najlepiej na świeżym powietrzu), których sierść jest jednym z głównych źródeł kurzu.

Jak często odkurzać?

Odkurzanie domu powinno być wykonywane regularnie i możliwe jak najczęściej. To ważne szczególnie wtedy, gdy w mieszkaniu na stałe przebywają dzieci, osoby starsze, a także te z alergiami i uczuleniem na roztocza. W tym celu warto też wyposażyć się w odpowiedni sprzęt – odkurzacz automatyczny, workowy, bezworkowy, pionowy czy ręczny, które znajdziesz w ofercie Auchan, podobnie jak pozostałe akcesoria do sprzątania i środki czystości.

Zobacz również: Rzeczy potrzebne przy sprzątaniu, czyli niezbędnik Perfekcyjnej Pani Domu

Mieszkania, w których żyją domowe zwierzęta z sierścią, dobrze jest odkurzać codziennie. W przypadku domów, gdzie nie mieszkają pupile, generalne odkurzanie pomieszczeń warto przeprowadzić minimum raz w tygodniu. Mowa tu o wnętrzach mało odwiedzanych, takich jak pokoje gościnne czy spiżarnia. Znacznie częściej jednak trzeba dbać o pozbywanie się z kurzu z przedpokoju, pokojów dziennych, łazienek czy kuchni.

Chodniki, dywany oraz wykładziny gromadzą kurz szybciej niż powierzchnie twarde. Dlatego warto odkurzać je dwa, a nawet trzy razy na tydzień. Odkurzanie domu w miejscach, gdzie położone są płytki czy podłogi drewniane, można ograniczyć do jednego lub dwóch razy w tygodniu.

Najpierw odkurzanie podłogi czy mebli?

Wiele osób, kiedy zabiera się za sprzątanie, nie zastanawia się nad kolejnością wykonywania działań. Warto wiedzieć, że przy czynności, jaką jest odkurzanie, ma to ogromne znaczenie. Zatem najpierw kurze czy odkurzanie za pomocą odkurzacza?

Odkurzanie domu należy zacząć od pozbycia się kurzu z podłogi. Następnie warto przetrzeć meble i urządzenia – od góry i stopniowo wykonywać działania w coraz to niższych partiach szafek i półek. Dzięki temu kurz, który nawet nie zostanie zebrany na ścierce, opadnie na niższe partie lub podłogę. Dlaczego taka kolejność? Podczas odkurzania pył się unosi, a co za tym idzie, może ponownie osiąść na meblach. Bardzo ważne jest jednak, aby po każdym odkurzaniu podłogi, a następnie reszty powierzchni, umyć podłogę. W ten sposób nie tylko powietrze będzie świeższe, a podłogi jeszcze czystsze, ale też resztki kurzu, które opadły na ziemię, przykleją się do mopa i zostaną skutecznie usunięte.

Jak pozbyć się kurzu? Odkurzanie krok po kroku

Aby ułatwić sobie odkurzanie domu, warto przyswoić zasady profesjonalnego sprzątania, które wpłyną na szybsze i bardziej efektywne pozbywanie się kurzu z użytkowanych pomieszczeń. 

Pamiętaj, aby:

  • przed odkurzaniem pozbierać porozrzucane przedmioty, takie jak zabawki czy koce;
  • naładować urządzenie, wymienić worek i wyczyścić filtr,
  • meble i powierzchnie tapicerowane odkurzać końcówką z miękkim włosiem,
  • pomieszczenia odkurzać od środka w kierunku drzwi,
  • dywany odkurzać w różnych kierunkach,
  • szczeliny i miejsca trudno dostępne odkurzać końcówką specjalnie do tego przeznaczoną.

Zobacz także: Jaki odkurzacz do domu? Ranking TOP 4 produktów

Aby skutecznie usuwać kurz, należy też dopasować odkurzacz do swoich potrzeb i zadbać o sprzęt dobrej jakości. Wartą uwagi propozycją może być odkurzacz pionowy Bosch Flexxo BBH32101 2w1, który możesz łatwo schować w szafie, schowku lub garderobie. Dodatkowo jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Sprzęt Bosh wyposażony został również w szczotkę 2w1 o dwóch końcówkach – z miękkim włosiem oraz do tapicerki. Dlatego też model bezprzewodowy może być również sprzętem ręcznym przeznaczonym do użytku w samochodzie. Odkurzacz ma w zestawie teleskopową ssawkę szczelinową, dzięki której pozbędziesz się resztek zabrudzeń, nawet z trudno dostępnych miejsc. 

Doskonałą opcją dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań będzie natomiast odkurzacz workowy Amica VI2033/2032/2031 z filtrem HEPA 13 oraz dodatkowym filtrem przed silnikiem. Model został wyposażony w sygnalizację pełnego pojemnika, dzięki czemu nie musisz sam sprawdzać, kiedy wymienić worek. Co więcej, możesz dopasować moc ssania do rodzaju powierzchni. Odkurzanie domu z tym modelem to dokładność i wygoda w jednym oraz idealny wybór dla alergików. Model marki Amica ma też miękkie koła, dzięki czemu nie musisz obawiać się o zarysowanie swojego parkietu lub paneli. Producent zadbał także, aby odkurzacz miał zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz blokadę przed uruchomieniem go bez worka.

Powodzeniem cieszy się także odkurzacz w wersji bezworkowej i wyposażony w filtr EPA 12. W asortymencie Auchan znajdziesz model VM 3044 od marki Amica ze specjalnie zaprojektowaną szczotką, która nie rysuje delikatnych parkietów, paneli czy podłóg z kamienia. Możesz także regulować moc odkurzacza za pomocą specjalnego pokrętła oraz przesuwaka w uchwycie, dzięki czemu dostosujesz moc ssania do wybranej powierzchni. Model VM 3044 wyposażony został także w system Miękki start. Co to oznacza? Zaczyna on pracę od niższej mocy, stopniowo ją zwiększając. Co więcej, model ten również posiada dodatkowy filtr przed silnikiem.

Na uwagę zasługuje też sprzęt pionowy BCHF216S od marki Bosch ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami w kompaktowej obudowie odkurzacza. Dzięki niemu możesz wyczyścić zarówno delikatne powierzchnie, jak chociażby sufity, czy mocno zabrudzone obszary, w których brakuje kontaktu do zasilania. Sprzęt został wyposażony także w akumulatory w technologii litowo-jonowej, co przekłada się na krótszy czas ładowania. Odkurzacz ma też łatwy do wyjmowania pojemnik, który z łatwością opróżnisz i oczyścisz. W czystości utrzymasz też samą szczotkę, dzięki wyjmowanemu wałkowi obrotowemu.

Pamiętaj też, że niezależnie od wybranego sprzętu, o każdy odkurzacz należy odpowiednio zadbać. Oprócz wspomnianych już czynności, ważne jest też regularne opróżnianie pojemników oraz czyszczenie szczotki, usuwając również włosy, sierść, nitki i innego rodzaju osadzone w niej elementy.

Dom wolny od kurzu – dodatkowe narzędzia i akcesoria

Usuwanie nadmiernego kurzu z domu warto wykonywać za pomocą przydatnych trików, narzędzi i akcesoriów. Do wycierania kurzu z mebli śmiało możesz używać ściereczek z mikrofibry. Ponadto dobrze jest zanurzyć je najpierw w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu o właściwościach elektrostatycznych. Po dokładnym wyciśnięciu ściereczki i przetarciu nią powierzchni, kurz ponownie osadzi się znacznie później, a w pomieszczeniu zapanuje dodatkowo piękny zapach, niczym po zapaleniu świeczki czy użyciu odświeżacza.

Dowiedz się: Jak zrobić świeczkę w domu? Poradnik

Inną metodą jest też dodanie do ciepłej wody kilku kropel gliceryny. Zamoczona w takiej miksturze ściereczka do kurzu, po przetarciu nią mebli wytwarza warstwę ochronną, zabezpieczającą przed osadzaniem pyłu i brudu. Warto też podczas wycierania kurzu, poza zwykłą szmatką, stosować specjalne aerozole, które jednocześnie pielęgnują meble i nadają im połysk. Przyda się również klasyczna miotełka do kurzu z włosiem wykonanym z materiału elektrostatycznego.

Już wiesz, jak pozbyć się kurzu z mieszkania!

Nadmierny kurz w domu już nie jest Ci straszny. Wiesz, jak należy z nim walczyć, od czego zacząć i co zrobić, aby nie wrócił zbyt szybko. Pamiętaj, że odkurzanie pomaga usunąć bakterie, wirusy i inne drobnoustroje z powierzchni podłóg. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko zarażenia się różnymi chorobami, zwłaszcza w okresach zachorowań.

Postaw na sprawdzone rozwiązania, dobre sprzęty, przydatne narzędzia i skuteczne akcesoria od Auchan oraz spraw, aby Twój dom lśnił czystością. Odetchnij świeżym powietrzem razem ze swoimi najbliższymi i przekonaj się, że sprzątanie wcale nie musi być trudne!