Aplikacja

Jak pozbyć się muszek owocówek? Sposoby od Auchan

Opublikowano 29.04.2024 - 6 minut czytania

Muszki owocówki to prawdziwa plaga w cieplejszych sezonach. Potrafią pojawić się nagle i krążą przy pozostawionym jedzeniu. Najczęściej można je spotkać w kuchni, gdzie trzymane są świeże owoce. Jak się ich pozbyć? Sprawdź nasze sposoby na muszki owocówki – dzięki nim zapomnisz o tym problemie!

Czym są muszki owocówki?

Zdarzyło Ci się kiedyś podnieść jabłko, banana lub pomarańczę do ręki i nagle zobaczyć niezliczoną ilość owadów? Muszki owocówki, zwane także owocówkami, to małe muchówki z rodziny Drosophilidae. Są one często spotykane wokół dojrzałych owoców – stąd wzięła ich nazwa. Istnieje wiele gatunków, ale najbardziej znane i szeroko rozpowszechnione są Drosophila melanogaster i Drosophila simulans. Charakteryzują się czerwonawymi oczami i krótkim okresem życia. Jak zadbać o pożywienie, aby uniknąć takich nieprzyjemnych niespodzianek? Sprawdź nasze domowe sposoby na muszki owocówki!

Dlaczego w Twoim domu pojawiają się muszki owocówki?

Jeśli masz w zwyczaju wystawiać owoce na paterach lub przechowujesz je w otwartych pojemnikach, tworzysz środowisko wygodne dla muszek. Naczynia z napojami owocowymi i resztki jedzenia na blatach to również zaproszenie dla tych stworzeń.

Dodatkowo nadmierna wilgoć w kuchni, na przykład spowodowana nieszczelnymi kranami, rurami lub brakiem wentylacji, może sprzyjać pojawianiu się tych owadów. Latem owocówki żerują w ogrodach i kompostownikach, a do mieszkania przedostają się przez otwarte okna. Niestety, kiedy trafią do przyjaznego środowiska, chętnie się w nim rozmnażają i wtedy mogą stanowić nie lada problem.

Owocówki mogą składać jaja na powierzchni owoców, ich skórce lub w okolicy, na przykład na przylegających roślinach lub w pobliżu gnijących resztek organicznych. Po wykluciu larwy zaczynają żywić się ich dojrzałymi lub gnijącymi częściami, co może prowadzić do dalszego psucia się jedzenia.

Warto od razu reagować na pierwsze oznaki pojawienia się tych owadów i możliwie, jak najszybciej się ich pozbyć z pomieszczenia. Jak zatem zapobiec ich rozmnażaniu i zabezpieczyć żywność na przyszłość? Zapoznaj się z tymi sposobami!

Przeczytaj również: Jak segregować śmieci w domu? 7 najważniejszych zasad

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Pozbycie się tych owadów może być frustrujące. Istnieją jednak skuteczne metody, które pomogą ograniczyć ich populację i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się. W Auchan znajdziesz produkty, dzięki którym pozbędziesz się dorosłych osobników. Przyciągnie je płytka na owady, którą należy umieścić w chłodnym i zacienionym miejscu, zawsze poza zasięgiem dzieci, np. na górnym ciągu szafek kuchennych. To uniwersalne rozwiązanie, które eliminuje również inne owady takie jak komary czy meszki.

Owocówki bardzo często gromadzą się na suficie i na ścianach. Możesz je zlikwidować, wykorzystując spray przeciw owadom latającym. Pamiętaj, że jest to środek chemiczny o silnym działaniu, dlatego najpierw usuń wszystkie produkty spożywcze i elementy zastawy, aby aerozol ich nie zanieczyścił. Nie przebywaj również w tym pomieszczeniu. Po zastosowaniu sprayu zamknij je i wyjdź. Po kwadransie możesz otworzyć okna i dokładnie przewietrzyć cały pokój.

Produkty do przechowywania żywności

Prawidłowe przechowywanie warzyw i owoców pomoże Ci uniknąć problemu owocówek. Część z nich schowaj do lodówki, to dodatkowo przedłuży ich świeżość. Pozostałe produkty zabezpiecz dokładnie tak, aby nie stanowiły potencjalnego siedliska dla muszek. Zamknięte pojemniki na żywność to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli natomiast lubisz trzymać żywność w misach i koszach, zaopatrz się w specjalne pokrywki z gęstej siatki. Możesz stosować je również w ogrodzie, podczas przyjęć na świeżym powietrzu.

Przeczytaj również: Organizacja lodówki – 6 praktycznych wskazówek

Nie zapomnij o przykrywaniu szklanek z sokami i garnków z kompotem. Słodki zapach przyciąga owocówki. Dobrym pomysłem jest zakupienie zamykanej karafki lub słoja z kranikiem na domowe napoje.

Środki czystości do kuchni

Najskuteczniejszy domowy sposób na muszki to utrzymywanie idealnej czystości w kuchni. Nie pozostawiaj gnijących resztek owoców i warzyw na blatach. Regularnie usuwaj odpadki organiczne, aby uniknąć przyciągania owadów. Myj zarówno kosz na odpady, jak i miejsce, w którym się on znajduje. Dodatkowo unikaj pozostawiania stojącej wody w zlewie.

Do mycia powierzchni w kuchni nie używaj preparatów na bazie octu owocowego lub pachnących owocami – to zapachy przyciągające owocówki. Zamiast tego wybierz środki uniwersalne, które zapewniają wysoki poziom odkażania powierzchni. W Auchan znajdziesz wiele preparatów do czyszczenia konkretnych powierzchni.

Sprawdź też: Rzeczy potrzebne przy sprzątaniu, czyli niezbędnik Perfekcyjnej Pani Domu

Domowy sposób na muszki owocówki

Jeżeli zaopatrzysz się już w potrzebne środki do czyszczenia, zadbaj o przygotowanie odstraszających akcesoriów na przyszłość. Jak wykonać ekologiczną pułapkę? W słoiku możesz wymieszać ze sobą ocet jabłkowy wraz z płynem do mycia naczyń. Taka mikstura z pewnością zwabi owady owocowym zapachem. Inny pomysł to pułapka z owoców. Do jej przygotowania potrzebne Ci będą: 

Pułapka na muszki owocówki – instrukcja krok po kroku

Aby cieszyć się spokojem w kuchni i świeżymi owocami zastosuj pułapkę, która uwięzi muszki owocówki. Możesz stosować ją niezależnie od ilości Twoich owoców. Jej efekt utrzymuje się przez dłuższy czas. Postępuj według naszej instrukcji:

1. Napełnij miseczkę lub kieliszek wodą.
2. Dodaj sok lub zanurz w wodzie kawałki owoców (możesz zastosować oba wabiki).
3. Rozciągnij folię lub plastikową reklamówkę nad miseczką tak, aby była mocno naciągnięta, ale nie dotykała wody.
4. Przymocuj folię/reklamówkę do miseczki za pomocą gumki do włosów lub gumki recepturki. Upewnij się, że pułapka jest dobrze uszczelniona.
5. Przebij kilka małych otworów w folii za pomocą noża lub widelca. Dzięki temu muszki będą mogły wejść do pułapki.
6. Umieść pułapkę w miejscu, gdzie często pojawiają się muszki owocówki, na przykład obok kosza na śmieci, w pobliżu kuchennego zlewu lub na blacie kuchennym przy owocach.
7. Pułapka powinna przyciągać muszki, które wejdą do środka przez otwory w folii lub reklamówce, ale nie będą mogły wydostać się na zewnątrz.
8. Regularnie sprawdzaj pułapkę i opróżniaj ją, aby utrzymać jej skuteczność.

Jeśli nie masz czasu, by przygotować ten domowy preparat, możesz skorzystać z gotowego rozwiązania. W sklepie internetowym Auchan dostępna jest ekologiczna pułapka. Zawiera gotowy płyn wabiący owady – wystarczy pozostawić ją w miejscu, gdzie gromadzą się muszki.

Jak zapobiegać powrotowi muszek owocówek? Wskazówki od Auchan

Obecność w domu muszek owocówek może być uciążliwa i nieestetyczna. Mogą one przebywać w okolicy dojrzałych owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, które zaczynają się psuć, co może prowadzić do zanieczyszczenia żywności i utraty wartości odżywczych. Dodatkowo sama obecność tych owadów w pobliżu jedzenia może skutecznie zepsuć apetyt.

Warto zapobiegać ich zagnieżdżeniu się w domu. Regularne sprzątanie i dbanie by owoce nie znajdowały się w ich zasięgu to najlepsze rozwiązania. Zamknięte kosze na odpady i pojemniki na żywność sprawią, że kuchnia przestanie być atrakcyjna dla muszek. Jeśli Twoje okna wychodzą na ogród, w którym są drzewka owocowe, zamontuj moskitiery, aby swobodnie wietrzyć wnętrze. Jeżeli zauważysz pierwsze oznaki pojawienia się muszek owocowych, koniecznie zastosuj domowy sposób na ich pozbycie się lub specjalne preparaty, które znajdziesz w sklepie internetowym Auchan.