Jak prać pościel, by jej nie zniszczyć? Pomysły na czysty dom od Auchan
Wygodne łóżko i przyjemna w dotyku pościel to dla większości osób synonim komfortowego odpoczynku. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, że prześcieradło, kołdra i poduszka to miejsce, w którym żyje wiele drobnoustrojów i bakterii. Z naszego poradnika dowiesz się jak prać pościel, by jej nie zniszczyć, a przede wszystkim utrzymać tekstylia w nienagannej czystości.
Jak prać pościel? Podstawowe wskazówki
Komplet pościeli, czyli poszewka na kołdrę, poduszkę oraz prześcieradło to grupa tekstyliów używanych codziennie podczas snu. Mają one bezpośredni kontakt z ciałem, przez co na powierzchni materiału osadza się niewidoczny dla oka ludzki martwy naskórek, kurz, okruszki, a niekiedy sierść zwierząt domowych. To doskonała pożywka dla bakterii, które mogą powodować groźne choroby i alergię. Z tego względu powinieneś zadbać o czystość pościeli, w której przebywasz nawet kilkanaście godzin w ciągu doby.
Już wiesz, jakie drobnoustroje i bakterie skrywa w sobie pościel. Jak prać ją, aby nie dopuścić do uszkodzenia materiału, jego rozciągnięcia i płowienia koloru? Przede wszystkim systematycznie z użyciem delikatnych, ale skutecznych detergentów. Ich szeroki wybór znajdziesz w sklepie Auchan.
Wiele osób twierdzi, że nowa pościel kupiona w sklepie nie wymaga prania. To błędne myślenie. Każda pościel, nawet ta dopiero wyciągnięta z opakowania musi zostać odświeżona przed pierwszym użytkowaniem. Materiał podczas produkcji ma styczność z wieloma zanieczyszczeniami znajdującymi się na linii produkcyjnej. Piorąc pościel, oczyszczasz ją z kurzu i brudu, który wniknął w strukturę tkaniny. Po pierwszym praniu pościel będzie nie tylko zdezynfekowana, ale również stanie się bardziej miękka w dotyku i puszysta. Pozbędziesz się z niej również specyficznego zapachu nowości.
Jak prać pościel w pralce?
W dzisiejszych czasach nikt nie odświeża ubrań ręcznie, tak jak robiły to nasze babcie i prababcie. W tym zadaniu wyręcza nas pralka automatyczna. Nasuwa się jednak pytanie jak prać pościel w pralce, aby jej nie zniszczyć? W tym wypadku nie wystarczy wrzucenie kompletu pościeli do bębna, wsypanie proszku i włączenie programu. Ta czynność jest nieco bardziej skomplikowana.
Zanim przejdziesz do prania pościeli, szczegółowo sprawdź, w jakim jest stanie oraz zapoznaj się z informacjami wszytymi na wewnętrznej metce. Z metki wyczytasz, z jakim materiałem masz do czynienia i na tej podstawie wybierzesz optymalną temperaturę prania. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze może skutkować deformacją materiału, bądź jego całkowitym zniszczeniem.
Przeczytaj także: Dobry materac 140 × 200 – zadbaj o jakość snu i wybierz najlepszy model z Auchan!
Kolejnym krokiem jest odwrócenie pościeli na lewą stronę. Chodzi o to, aby wierzchnia strona, z którą ma kontakt skóra, nie stykała się bezpośrednio z bębnem. Dodatkowo, jeśli na pościeli jest nadruk, odwrócenie jej na lewą stronę gwarantuje dłuższą intensywność kolorów.
Pościeli nie należy prać z innymi tekstyliami, lecz osobno. Nie powinno się jej składać w kostkę przed włożeniem do pralki, lecz swobodnie rozłożyć. W ten sposób woda z detergentem dotrze w każdy zakamarek materiału, usuwając nawet bardzo uporczywe zabrudzenia. Suwak oraz guziki muszą być zapięte. To zapobiega plątaniu się tekstyliów, które mogą zostać rozerwane w trakcie intensywnego wirowania.
Do prania pościeli należy użyć specjalnych środków. W asortymencie sklepu Auchan znajdziesz odpowiednie proszki zarówno do tekstyliów białych jak i kolorowych. Dla osób ze schorzeniami skórnymi z odczynem alergicznym polecamy produkty, które nie zawierają intensywnych i uczulających substancji. Jeśli zależy Ci na wygodzie w dozowaniu detergentu, postaw na kapsułki do prania. Te środki nie tylko usuwają plamy, lecz pozostawiają tkaniny czyste, miękkie w dotyku i pachnące. Nie wiesz jaki detergent wybrać? Sprawdź nasz ranking proszków do prania!
Jak często prać pościel?
To, jak często prać pościel uzależnione jest od wielu czynników takich jak temperatura panująca w pokoju, czy stan zdrowia. Istotne jest, aby tę czynność przeprowadzać systematycznie, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Zaleca się, by dokonywać wymiany pościeli jak najczęściej – nawet raz w tygodniu, zwłaszcza jeśli obficie się pocimy, śpimy nago lub w naszym łóżku przebywa zwierzę domowe.
Częstej zmiany pościeli powinni dokonywać alergicy oraz osoby cierpiące na problemy skórne. Przy zmianie kompletu należy również pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu materaca oraz stelaża łóżka. Do tego zadania świetnie sprawdzi się odkurzacz pionowy ze składaną rączką, który dociera nawet w drobne zakamarki, skutecznie pozbywając się roztoczy kurzu domowego, grzybów i bakterii.
Równie ważne jest wietrzenie pościeli na zewnątrz. Ma ono na celu pozbycie się przykrych zapachów oraz wilgoci mogących gromadzić się nocą na materiale. Świeże powietrze oraz słońce świetnie osusza materiał, zapobiegając powstawaniu pleśni. W słoneczną pogodę wystarczy postawić suszarkę na pranie na tarasie lub balkonie, rozłożyć na niej pościel i raz na jakiś czas przewrócić kołdry i poduszki na drugą stronę.
W ilu stopniach prać pościel?
To w ilu stopniach prać pościel zależy w dużej mierze od użytego do jej uszycia materiału. Oto krótka lista, jak prać pościel w zależności od tego, z jakiej tkaniny została wykonana:
- pościel bawełniana – odpowiednia temperatura do prania pościeli z bawełny to 60°C, a średnie obroty wirowania około 800;
- pościel flanelowa – materiał miękki w dotyku wymagający prania w temperaturze 40°C i wirowania w niskich obrotach. Do prania flaneli warto dodać zmiękczający płyn do płukania, aby nadać mu dodatkowej miękkości;
- pościel z bawełny satynowej – bardzo trwała i odporna na wyższe temperatury. Może być prana w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza. W przypadku satyny należy unikać wirowania, gdyż ten proces może uszkodzić jej włókna;
- pościel lniana – dobrze znosi pranie w 60°C. W przypadku lnu nie należy używać jednak mocnych detergentów i płynów do prania, które mogą uszkodzić włókna;
- pościel z jedwabiu – pranie wyłącznie ręczne w maksymalnej temperaturze 30°C;
- pościel wełniana – pranie ręczne w maksymalnej temperaturze 30°C z dodatkiem zmiękczającego płynu z lanoliną;
- pościel z mikrofibry – pranie w temperaturze 30-40°C, nie ma też przeciwwskazań do wirowania na wolnych obrotach;
- pościel z kory – pranie w temperaturze 40°C – 60°C bez wirowania oraz bez późniejszego prasowania.
Wypraną pościel należy dokładnie strzepać i rozwiesić na kilka godzin w suchym i ciepłym miejscu. Wiosną i latem najlepiej wysuszyć pościel na świeżym powietrzu przypinając ją do sznurka klamerkami. To bardzo przydatne akcesoria do prania i suszenia, podobnie jak miski do prania, wiaderka czy pojemniki na proszek, które od ręki kupisz w Auchan.
Przeczytaj również: Jakie żelazko kupić? Sprawdź nasz ranking!
Jak wybielić pościel?
Pościel, zwłaszcza biała i jasna z biegiem lat może pożółknąć. To proces, który można odwrócić. Istnieje wiele sposobów jak wybielić pościel z nieestetycznych przebarwień. Najszybciej i najłatwiej sięgnąć po wybielacze.
Wybielacz przywraca blask i świeżość zszarzałej tkaninie. Niewielką ilość środka wlej do szuflady przeznaczonej na pranie wstępne, a następnie rozpocznij cykl prania. W przypadku uporczywych plam dobrze jest namoczyć tekstylia w wybielaczu przez kilka godzin, dokładnie je wypłukać, a następnie wyprać w pralce. Jeśli nie lubisz stosować chemicznych wybielaczy, możesz sięgnąć po roztwór sody oczyszczonej i wody bądź wody z solą kuchenną. Taka mieszanka również wywabia zażółcenia.
Jak suszyć pościel w suszarce?
Mieszkasz w bloku i brakuje Ci miejsca na swobodne suszenie ubrań, w tym obszernej pościeli? Skorzystaj z dobrodziejstw, jakie niesie suszarka bębnowa. W tym urządzeniu śmiało pozbędziesz się nadmiaru wilgoci z pościeli bawełnianej, syntetycznej, lnianej czy wełnianej. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni program.
Jak suszyć pościel w suszarce? Przede wszystkim nie obciążaj za bardzo bębna,bo pościel mimo zakończonego cyklu suszenia może być wciąż wilgotna oraz bardzo pognieciona. Jeśli do tego dojdzie, powtórz cykl suszenia, lecz zmniejsz jego czas o połowę.
Sprawdź także: Najlepsza pralka ładowana od góry – ranking okiem Auchan
Pamiętaj również, że każda tkanina wymaga innego traktowania, dlatego sugeruj się informacjami dotyczącymi suszenia, które znajdują się na wewnętrznej metce na pościeli. Ważne jest, by pościel przed włożeniem do suszarki była rozłożona i obrócona na lewą stronę – podobnie jak podczas prania w pralce.
Jak dbać o pościel bawełnianą?
Na sam koniec, chcemy podpowiedzieć Ci jeszcze jak prać pościel bawełnianą, gdyż jest to najbardziej popularny typ tekstyliów używanych w polskich domach. Najważniejsza jest temperatura prania pościeli bawełnianej. Biała i 100% bawełniana poszwa może być prana nawet w 90°C, bez obaw o skurczenie. Jeśli na metce na pościeli widnieje informacja, że produkt zawiera dodatek sztucznych włókien, to temperatura prania nie powinna przekraczać 60°C. Jeszcze niższa temperatura – 40°C przeznaczona jest dla bawełny kolorowej.
Bawełna to niezwykle trwały materiał, lecz częste pranie może skutkować blaknięciem kolorów tkaniny. By temu zapobiec, możesz zastosować żele i płyny do koloru, które przedłużają ich trwałość. Możesz też zdecydować się na domowe sposoby jak namoczenie pościeli bawełnianej przed upraniem w zimnej wodzie z dodatkiem octu spirytusowego, który skutecznie utrwala kolor.
Niezwykle ważne jest prasowanie pościeli bawełnianej. Dzięki niemu możesz cieszyć się gładkością tkaniny, a do tego zyskujesz pewność, że pozbywasz się zarazków, których nie udało Ci się usunąć w trakcie prania. Prasowanie bawełny nie jest trudne – pamiętaj, tylko by temperatura żelazka nie przekraczała 180°C. Tę czynność możesz ułatwić sobie, stosując specjalne preparaty, które chronią tkaniny przed wysokimi temperaturami, a przy tym poprawiają gładkość i połysk włókien. Oczywiście, znajdziesz je w Auchan.
Już wiesz, jak poprawnie wyprać pościel!
Mamy nadzieję, że już wiesz, jak prać pościel, aby była perfekcyjnie czysta i służyła Ci w nienagannym stanie przez wiele miesięcy. Pamiętaj, że kluczowy jest dobór odpowiednich środków piorących, które przygotowaliśmy dla Ciebie w Auchan. W sklepach stacjonarnych i online kupisz proszki do prania, kapsułki, płyny i żele do płukania, a także przydatne akcesoria do prania i suszenia odzieży. Zachęcamy Cię do szczegółowego zapoznania się z naszą bogatą ofertą.