Aplikacja

Jak prać ręczniki, by były miękkie? Poznaj najlepsze sposoby

Opublikowano 27.04.2024 - 8 minut czytania

Zastanawiasz się, jak prać ręczniki, aby były miękkie i puszyste jak te w SPA czy luksusowym hotelu? W takim razie skorzystaj z naszych porad, aby dowiedzieć się, jak dobrać temperaturę wody czy detergenty.

W jakiej temperaturze prać ręczniki i jaki program prania wybrać?

Pranie ręczników wydaje się banalnie proste, prawda? Jednak to z pozoru trywialne zadanie ma ogromne znaczenie dla utrzymania ich miękkości, higieny i trwałości. Z powodu ciągłego kontaktu z wilgocią w ręcznikach mogą rozwijać się bakterie i grzyby. Dlatego też wybór temperatury i programu prania jest kluczowy.

Pranie ręczników – w ilu stopniach?

Zacznijmy od tego, w ilu stopniach prać ręczniki. Ogólnie przyjmuje się, że wyższe temperatury są bardziej efektywne w zwalczaniu bakterii. Pranie ręczników w temperaturze 60°C jest często rekomendowane jako złoty środek między efektywnością a ochroną tkaniny. W tej temperaturze większość bakterii i alergenów zostaje skutecznie zniszczona, co jest szczególnie ważne dla osób borykających się z problemami skórnymi lub mających małe dzieci.

Raz na jakiś czas warto rozważyć pranie ręczników w 90°C, zwłaszcza jeśli korzystałeś z ręcznika w trakcie choroby. Tak wysoka temperatura zapewnia jeszcze większą pewność dezynfekcji. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie ręczniki nadają się do prania w tak wysokiej temperaturze. Materiały z dodatkiem włókien syntetycznych mogą ulec uszkodzeniu. Zawsze warto zatem sprawdzić etykietę z zaleceniami producenta, aby uniknąć przypadkowego zniszczenia materiału.

Jak wyprać ręczniki – odpowiedni program

Kolejna ważna kwestia dotyczy tego, na jakim programie prać ręczniki. Tryb dostosuj do typu i stopnia zabrudzenia ręczników. Większość nowoczesnych pralek ma specjalny program do prania ręczników, który zazwyczaj charakteryzuje się dłuższym cyklem prania i intensywnym wirowaniem.

Dla ręczników mniej zabrudzonych lub wykonanych z delikatniejszych materiałów zwykle wystarczy standardowy program bawełniany, ustawiony na niższą temperaturę – na przykład 40°C. Taka wartość pomoże zachować miękkość włókien, a jednocześnie pozbyć się delikatnych plam.

Zobacz też: Jak urządzić pralnię w domu? Auchan podpowiada

Jak długo prać ręczniki?

Dla dokładnego oczyszczenia i higieny, ręczniki powinny być prane w cyklach trwających od 1 do 2 godzin. Zależy to szczególnie od:

  • programu prania – dla tkanin bawełnianych, które są zwykle rekomendowane dla ręczników, mogą trwać dłużej niż standardowe;
  • stopnia zabrudzenia – jeśli ręczniki są szczególnie brudne, mogą wymagać dłuższego cyklu prania lub dodatkowego płukania;
  • liczby ręczników – pełna pralka może wymagać dłuższego czasu prania, aby tkaniny zostały równomiernie umyte.

Pierwsze pranie ręczników – jak to zrobić prawidłowo?

Kiedy przynosisz do domu nowe ręczniki, często są one pokryte substancjami chemicznymi dodawanymi podczas produkcji. Pierwsze pranie ma za zadanie nie tylko oczyścić je z tych substancji, ale również „otworzyć” włókna, co zwiększa ich chłonność.

Przygotowując się do pierwszego prania ręczników, zwróć uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim:

  • pierz ręczniki osobno od innych tkanin, aby zapobiec przeniesieniu kłaczków i innych zanieczyszczeń na pozostałe ubrania;
  • pamiętaj, że ręczniki, szczególnie kolorowe, mogą w pierwszym praniu puścić trochę koloru, więc warto do pralki włożyć chusteczkę wyłapującą barwnik
  • do prania wybierz temperaturę 60°C – wystarczająco wysoką, aby usunąć fabryczne dodatki chemiczne i inne zanieczyszczenia, a jednocześnie na tyle łagodną, by nie uszkodzić delikatnych włókien ręcznika.

Wybierając środek piorący, sięgnij po łagodny detergent, najlepiej bez dodatków wybielających i zmiękczających, które mogą zakłócić naturalną chłonność ręczników. Możesz również dodać pół szklanki octu, co pomoże usunąć wszelkie pozostałości środków chemicznych oraz zmiękczyć ręczniki bez użycia komercyjnych zmiękczaczy. Ocet jest naturalnym środkiem, który nie zaszkodzi tkaninom, a dodatkowo pomoże ustabilizować kolor.

Kiedy ręczniki są już umyte, ważne jest, aby je dobrze wysuszyć. Najlepiej, jeśli suszenie odbędzie się na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. To nie tylko pomoże uniknąć powstawania nieprzyjemnych zapachów, ale także pozwoli ręcznikom „oddychać”.

Przeczytaj także: Jak prać pościel, by jej nie zniszczyć? Pomysły na czysty dom od Auchan

W czym prać ręczniki? Wybór środków piorących

Miękkie ręczniki po praniu to nie tylko kwestia temperatury czy programu, ale też odpowiednich środków piorących. Jakie detergenty warto wybrać? Możesz postawić zarówno na gotowe płyny oraz kapsułki, jak i domowe sposoby.

Kapsułki, proszek czy płyn – jak najlepiej prać ręczniki?

Kapsułki, proszek czy płyn różnią się:

  • składem, 
  • sposobem działania,
  • efektywnością w różnych temperaturach. 

1. Kapsułki do praniawygodne w użyciu i precyzyjnie dozowane. Kapsułki rozpuszczają się całkowicie w wodzie, co sprawia, że są skuteczne w różnych temperaturach. Ich formuła jest zazwyczaj zaprojektowana tak, aby działać optymalnie w standardowym cyklu, co czyni je dobrym wyborem do prania ręczników w umiarkowanych temperaturach.

2. Proszki do praniapostrzegane jako bardziej uniwersalne ze względu na ich skuteczność w usuwaniu ciężkich zabrudzeń. Szczególnie polecane do prania ręczników w wyższych temperaturach, co pomaga w skutecznym usuwaniu bakterii i głęboko osadzonych plam. Dlatego proszek może być lepszym rozwiązaniem dla ręczników używanych na basenie lub w warsztacie.

3. Płyny do prania to świetna opcja dla osób poszukujących delikatniejszego detergentu, który działa już w niskich temperaturach i jest łatwy do spłukania. Ten typ produktu jest idealny dla osób z wrażliwą skórą, a także w przypadkach, kiedy chcesz prać ręczniki na eko programie, aby oszczędzać energię. Dodatkowo płynne detergenty rzadziej osadzają się na tkaninach, co jest ważne w przypadku ręczników dla dzieci.

Dla osób uczulonych na chemikalia lub mających delikatną skórę kluczowe jest wybranie detergentów hipoalergicznych, które nie zawierają barwników, konserwantów czy silnych zapachów. W Auchan dostępne są specjalne formuły przeznaczone do prania dziecięcych ubranek i ręczników, które są również polecane dla alergików.

Przeczytaj także: W czym prać ubranka noworodka? Poradnik od Auchan

Domowe sposoby na pranie ręczników

Jednym z najbardziej cenionych naturalnych środków do prania ręczników jest wspomniany wcześniej ocet. Dzięki swoim właściwościom może działać jako naturalny zmiękczacz, który usuwa pozostałości detergentu z tkanin, sprawiając, że tkaniny stają się bardziej puszyste. Jak prać ręczniki z octem? Dodanie pół szklanki tego płynu do ostatniego cyklu płukania pomoże w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów i zwiększy absorpcyjność tkanin. Co więcej, ocet jest skutecznym środkiem antybakteryjnym.

Kolejnym domowym środkiem, który może zastąpić komercyjne produkty, jest soda oczyszczona. Dodanie pół szklanki proszku do prania nie tylko pomoże w czyszczeniu i odświeżaniu ręczników, ale również działa jako naturalny środek zmiękczający tkaniny. Soda oczyszczona ma też właściwości wybielające, co może być szczególnie użyteczne dla ręczników, które straciły swój pierwotny blask lub mają uporczywe plamy.

Wykorzystaj też naturalne olejki eteryczne. Dodane do prania (wystarczy kilka kropli), nadadzą ręcznikom przyjemny, delikatny zapach bez stosowania chemicznych perfum. Olejki takie jak lawenda czy eukaliptus są znane z właściwości antybakteryjnych i relaksujących.

Pachnące i miękkie ręczniki po praniu – suszenie

Ważne jest nie tylko to, jak prać ręczniki, ale także jak je suszyć. Suszenie w suszarce bębnowej jest z pewnością najbardziej powszechne, ale czy faktycznie najlepsze dla ręczników? Ciepło i mechaniczne działanie bębna mogą przyczyniać się do stopniowego uszkadzania włókien, co z czasem czyni ręczniki szorstkimi i mniej chłonnymi. Jednakże, używanie piłeczek do suszenia lub specjalnych chusteczek do suszarki może pomóc w zachowaniu ich puszystości.

Suszenie na świeżym powietrzu, choć mniej popularne w miejskich warunkach, może być korzystniejsze dla ręczników. Jest bardziej ekologiczne, ale także pozwala uniknąć szkód wynikających z intensywnego ciepła suszarek. Ręczniki suszone na zewnątrz często mają przyjemniejszy, naturalny zapach i są wyjątkowo świeże. Jednak sposób ten nie jest pozbawiony wad. Ręczniki mogą stać się sztywne, jeśli zostaną wysuszone na silnym wietrze bez odpowiedniego rozłożenia. Aby zapobiec temu, warto je odpowiednio strzepać przed powieszeniem i jeszcze raz po wyschnięciu.

Inną opcją jest suszenie na suszarce w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Ta metoda jest szczególnie przydatna w zimniejszych miesiącach. Choć może to zajmować więcej czasu niż suszenie w suszarce bębnowej, jest delikatniejsze dla ręczników i pozwala uniknąć wielu potencjalnych uszkodzeń włókien.

Przeczytaj również: Suszarka na pranie – ranking najlepszych produktów

Jak najlepiej prać ręczniki – podsumowanie

Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie po praniu? Przede wszystkim pamiętaj, że regularność jest niezwykle ważna. Zaleca się pranie ręczników po każdych 3-4 użyciach, aby uniknąć gromadzenia się bakterii i zapachów.

Dodatkowo przechowywanie ręczników jest równie ważne, jak ich pranie. Powinny być przechowywane w suchym, przewiewnym miejscu, aby uniknąć pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Upewnij się, że są one całkowicie suche przed odłożeniem do szafy. A po wysokiej jakości detergenty, solidne pralki i suszarki czy środki do przygotowania domowych detergentów zajrzyj do sklepu internetowego Auchan. Z nami dbanie o dom jest łatwe oraz ekonomiczne, dlatego zrób zakupy online z dostawą do domu!